Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Btk Sonunda Adil Kullanım Kotası'nın Kaldırılacağı Tarihi Açıkladı

Önerilen Mesajlar

Günümüz teknoloji çağında kullandığımız internetin ne kadar yetersiz olduğunu açıklamaya gerek yok. Buna ek olarak uygulanan adil kullanım kotası uygulamasıyla birlikte tek el olmanın verdiği avantajı da hesaba katınca ortaya çıkan haksızlığı da açıklamaya gerek yok. AKN uygulamasından oldukça fazla dili yanmış biri olarak BTK başkanının son yaptığı açıklamalardan sonra tamamen ümidimi kesmiştim fakat bugünkü haberlerle tekrardan bir ümitlendim denilebilir. :naughty: 

BTK başkanının yaptığı açıklamadan haberi olmayanlar için not düşelim. Konu 3Mbps internetin kullanım açısından yetersiz olması. Cevap ise bir o kadar şuursuz. Sonuç ise "Sadece UHD izlemek isterseniz, birkaç dakika önce başlatmanız gerekiyor onun dışında 3Mbps yetiyor" gibi akıllara zarar bir cevap. Bırak UHD videoyu 3mbps ile 480p videoyu bile zoraki izleyebiliyoruz. Umuyorum bu cevap veya açıklama asılsızdır. Zira adam resmen bu açıklamayla birlikte ülkenin yarısıyla dalga geçmiştir. Neyse asıl konuya dönelim.

İlk yapılan görüşmelerin özeti şudur.

Alıntı

AKK'nin tamamen kalkmasının şu an için mümkün olmadığı, Avrupa ve Amerika'daki sistemlerin incelendiği, tüketici talepleri doğrultusunda yeni bir düzenleme yapılacağıydı.

Bu açıklamalardan sonra oldukça fazla tepki gören BTK kurumu ters köşe yaparak adil kullanım kotasının 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle son bulacağını açıkladı.

Bu tarihe daha uzun zaman olabilir fakat en azından bir adım atıldığını düşünerek rahatlayabiliriz. Belirlenen tarih gelene kadar da bazı iyileştirmeler ile internet kullanıcılarını bir nebze rahatlatacak uygulamalarda devreye girecekmiş. Bunlardan bazıları;

• Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,
  • Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması,
  • AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,
  • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi

Bu haber benim gibi kotasını daha ilk haftasında dolduranlar için oldukça umutlandırıcı oldu. Hepsi bir yana babasının çiftliği gibi ülkede istediğini yapan veya yaparım edasıyla yıllarca insanları hakkını yiyen,salak yerine koyan bir firmaya artık dur denebilmesi gerekliydi. Hatta çok geç bile kalındı. 

BTK kurumunun yayınladığı duyuruyu detaylarıyla birlikte aşağıdaki PDF dosyasından okuyabilirsiniz.

Adil Kullanım Noktasının Kaldırılması İle İlgili Duyuru

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler :yeah: 

Bize derhal somut adımlar lazım :) AKN'nin kalkmasına da gerek yok limitleri ve hızları mantıklı yapsınlar yeter. Suistimal (torrent vb kullananlar) eden kullanıcıların yoğunluğu çok çok değil sonuçta bunları bahane edip yapmak istemiyorlardı alt yapımız kurtarmaz diye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. madde neyin nesi mesela..3 mbit yerine 5 mbit mi verecekler, bu mu 2 yıl bekleyeceğimiz iyileştirme..

usa da arkadaşım 4g mobil modem kullanıyor..hemde nerede yaşıyor derseniz 750 nüfuslu montana da dağ başında bir kasaba da..

adamlar kablo, fiber şu bu kaldırmışlar..mobil şebekelere önem verip havadan sinyale önem vermeliyiz. bu sinyaller zaten uçuşuyor, birde evde wifi fazladan sinyal ve hastalık..4g hele 5 g den sonra, telsiz, fm radyo, kablo net, hepsi ortadan kalkacaktır, ama benim ülkemde ne zaman ve kaç para olur tahmin etmesi zor değil..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bize derhal somut adımlar lazım :) AKN'nin kalkmasına da gerek yok limitleri ve hızları mantıklı yapsınlar yeter. Suistimal (torrent vb kullananlar) eden kullanıcıların yoğunluğu çok çok değil sonuçta bunları bahane edip yapmak istemiyorlardı alt yapımız kurtarmaz diye. 

Doğru bir yaklaşım ve bu suistimal mevzusu içinde zaten şuan kullanılan AKN sistemini uygulamak yeterli. Avrupada bazı ülkeler bu durum için önce uyarı sonra işlem mantığını kullanıyor. Bu durum ilk görüşmelerde belirtilmiş ve karşılık olarak dalga geçer gibi cevaplar verilmiş. 

12 saat önce, Rasim S. yazdı:

Amaç hizmetse 2 sene  bekletmek gerçekten uzun değilmi 

Amaç hizmet yerine sömürme mantığı üzerine kurulu olmasından ve hükümetin buna karşı herhangi bir yaptırımı olmadığından durum şuan ki şekli alıyor. 

2 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

usa da arkadaşım 4g mobil modem kullanıyor..hemde nerede yaşıyor derseniz 750 nüfuslu montana da dağ başında bir kasaba da..

adamlar kablo, fiber şu bu kaldırmışlar..mobil şebekelere önem verip havadan sinyale önem vermeliyiz. bu sinyaller zaten uçuşuyor, birde evde wifi fazladan sinyal ve hastalık..4g hele 5 g den sonra, telsiz, fm radyo, kablo net, hepsi ortadan kalkacaktır, ama benim ülkemde ne zaman ve kaç para olur tahmin etmesi zor değil..

Bahsi geçen durum için dağ başına kablo çekmek daha masraflı olmasından küçük yerleşim birimleri mobil ağlar üzerinden hizmet alması daha avantajlı. Fakat bu durum yoğun kullanım oranı içeren yerleşim birimlerinde bahsettiğiniz fazladan sinyal ve hastalık oranını kat ve kat arttırmaktadır. Dediğiniz gibi gelecek kablosuz mobil sistemler üzerine kurulacak fakat bunun için gereken yatırım, yaptırım ve en önemlisi güvenlik sorunlarını nasıl aşacakları şuan için fazlasıyla belirsiz. Ek olarak kimsenin evinin yanında kanser üreten bir direği isteyeceğini düşünmüyorum. Tabi bu şahsi görüşümdür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu devirde sömürmeyi pek engelleyebileceklerini zannetmiyorum.
Sınırsız ve düzgün hızdaki bir VPN, kotalı ile AKN'siz internet arasındaki farkın 10'da birinden az olabilir.

Uydunet bunu kısmi olarak sağlıyor. Kotalılarda 10 tl vererek geceleri akn'siz olabiliyorsunuz.

Yurtdışı örneğine gelirsek de, sınırsız cep telefonu bağlantısından canlı yayın yapan bir çok insan var. Örneklerin sonu gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ülkedeki kurulu kapasiteyi epeydir takip etmiyorum, fakat birçok noktada kullandığım adsl ve vdsl performansına bakarak bırak yurtdışı uplinklerini, yurtiçi şebekenin dahi yetmediğini anlayabiliyorum. 

Yurtiçindeki problemleri çözmek yine yurdumuz isplerine kalmış. Operatör bağımsız veri merkezlerinin yaygınlaşması ve tüm cross noktalarının gözden geçirilmesi lazım. Bu taraf hızlı gelişiyor.

Yurtdışı uplinkler ve TürkTekekomun cem Yılmaz'lı reklamından hatırlayacağınız Avrupa'yı baştan başa gezdiği iddia edilen kalitesiz hat yüzünden dışarıdan içeri gelen transferler çok kötü durumda. Bildiğim kadarıyla geçen sene zarar açıklayan Türk Telekom bu konuda herhangi bir çaba içerisinde değil. 

Bu şartlar altında AKN nin kalkması asla interneti hızlandıracak kanısı yaratmasın. Şayet kapasite fazlası hizmet verildiğinden kafadan kaldırıp yine aynı fiyatlara satamayacaklar. AKN olmazda herşeyi kotalıya çevirmek zorunda kalabilirler. Aynı Gsm operatörleri gibi. 

Kabaca nolacak derseniz, AKN kalkacak normal kotalar gelecek. Örneğin 150gb kullanıp 50tl ödeyeceksiniz. Kontörlü telefon kafası işte. 

Unıtmayın yurtdışından içeri giren transfer kadar fatura ödüyor ttnet yurtdışındaki operatörlere. 

Bu şartlar altında ucuza limitsiz internet kullanmayı düşünenler hayal kırıklığına uğrar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca açıklamada AKN kalkacak vs denmiyor bile :) Ama fırsatçı basın değerlendirmeyi iyi biliyor.

AKN veri miktarı ve AKN sonrası hız değerinde de iyileştirme yapılmasını öngören taslak düzenlemede;

...(diğer maddeler)...

-AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi amacıyla gerekli analiz ve çalışmaların işletmeciler tarafından 2 ay içinde yapılarak Kuruma sunulması BTK tarafından karara bağlanmıştır. 

Buradan da halk görüşlerini bekliyorlarmış :D ilahi.

http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Gorusu/Adil-Kullanim-Noktasi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Yukardaki bilgilere ek şunu vereyim.

Hızlar bu şekilde düşecek. Buradaki bal kaymak 25 mbit/sn pakete sahip olanlara gitmiş :) Altı için pek değişen yok, üstü için haksızlık devam ediyor.

Upload ve kotadan hiç bahsetmemiş olmaları garip.

Tüm kararlar: https://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fKurul+Kararı%2f(518)_(10)+Adil+Kullanım+Noktası.pdf

Screen Shot 2017-01-02 at 01.12.01.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
Şimdi, Serdar Eryürekli yazdı:

Süper olmuş. En çok kullandığımız saatler..

Şaka yapıyorsun :D

Aslında hızların makul yerlere gelmesi kafii, kota olsa ne olur olmasa ne olur böyle olunca :D 

25-50 arası paketler efsane oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Şaka yapıyorsun

Tabi ki. Genelde 23.00 civarı uyuyan insanım ben.

Yalnız bizim bilgisayarcı arkadaş bu AKK nin yakında komple kalkacağını falan söylüyordu. Tam olarak dinlemedim ama öyle bir şeyler dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Tabi ki. Genelde 23.00 civarı uyuyan insanım ben.

Yalnız bizim bilgisayarcı arkadaş bu AKK nin yakında komple kalkacağını falan söylüyordu. Tam olarak dinlemedim ama öyle bir şeyler dedi.

Yukarda yazıyor :D 2019'da kalkacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.