Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Katalatik Konvertör Arızası

Misafir

Soru

Merhaba arkadaşlar kamera montajı için istanbula gidişim sırasında aracımın motor koruma ışığı yanmıştı. O tedirginlikle inip arabanın kaputu açıp baktığımda herşeyin normal olduğunu gördüm. Araçta güçte bir düşüş motorda olumsuz bir durum görmeyince devam ettim kontağı kapatıp açtım ancak ışık hala sönmemişti. Servise girdik IDS'ye bağlandı ve süpriz 4500 ₺ sıkışmış :öp: Aracın katalatik konvertör arızalanmış gel gelelim katalatik konvertörün ne olduğuna ; 

Arabaların tükettiği yakıttan ortaya çıkan zehirli gazların, havaya direkt karışmasını engellemek için kullanılan bir nevi araçların filtre sistemi.  Motor bölmesinin alt çıkışındadır. Çelik bir kutuyu andırırlar. 

Buna bağlı Oksijen (Lambda) , Hego sensörleri bu hava yakıt karışımını ECU'ya göndererek burada hesaplanıp egzosttan dışarıya atılacak gaz oranını tespit etmektedirler

Katalatik konvertör bozulursa ne olur;

• Çekiş düşer 
  • Siyah duman atar
  • Motor Devrinde dalgalanmalar 
  • Yakıt sarfiyatı yükselir.
  • Motor sıcaklığı yükselir

Katalatik konvertör neden bozulur;

• Uzun Süre Marş
  • Aracı ittirmek ( Bizim tabirimizle vurdurmak) 
  • Kurşunlu benzin kullanmak
  • Kalitesiz yakıt

5712680897.jpg

Yani üstadlara şunu sormak lazım 70.000 km deki bir araç için bu konvertörün arızalanması normalmidir ? Ki birçoğu normal değil diyor. Normal varsayalım 4500 ₺ nedir yahu insafsız OTOSAN.

Akşam araca K&N açık hava filtresi taktım ve sabah yola çıktım 30 km sonra ariza isigi yandi bununla alakali olabilir mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
9 saat önce, Cem Boneval said:

70.000 civarı çok erken.

Motor çalışmasında da sorun yaratmadığına göre yanlış alarm, sensör arızası vb. olmasın?

Bence önce bundan  emin olmak lazım.

Sonra da Otosan dışında temin etme yollarını araştırmalı. 1.6 EB fazla gelmedi, sürümü olan bir parçada değil.

Çıkmacılara da bakılmalı. 

Cem Bey'e katılıyorum, satmış olduğum 2004 focusta LPG taktırdıktan 2-3 yıl sonra bu alarm gelmişti, benim araçta da ne siyah duman ne çekişte düşme hiç bir değişim yok saece alarm vardı, bir kaç servise götürdüm hepside sensör de sorun olduğunu yanlış hesaplama yaptığını ve bu alarmı verdiğini söylediler. değiştireyim mi diye sordum sen bilirsin aracın yakıtına yada performansına bir zararı yok dediler 4-5 yıl o şekilde kullandım.

alarmı resetlettiğimde alarm hemen gelmeyip yaklaşık 500 km sonra geliyordu, bir kere sensörü çıkarttırıp temizlettirdim değişen birşey olmadı.

@Servet Özkan nın dediği gibi son yaptığın değişiklik yanlış hesaplamasına neden oluyor olabilir. LPG lilerde durum böyleydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Özer Bey arıza kesin olarak katalitik konvektördense iptal ettirme yoluna da gidebilirsiniz  zira 4500 TL ciddi bir para. Euro normlarını karşılamak için yapılmış bir parça zaten. Özellikle havaya salınan zararlı  gazların oranını düşürme amaçlı egzost gazlarını tekrar yakmaya yarayan bir parça. Eğer sosyal yönden sizi etkilemeyecekse !!! maksimum 100 TL ye hem mekanik hem de yazılımsal olarak iptal ettirebilirsiniz. Aracınızda 7-12 BG güç artışı olacaktır :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Özer Bey arıza kesin olarak katalitik konvektördense iptal ettirme yoluna da gidebilirsiniz  zira 4500 TL ciddi bir para. Euro normlarını karşılamak için yapılmış bir parça zaten. Özellikle havaya salınan zararlı  gazların oranını düşürme amaçlı egzost gazlarını tekrar yakmaya yarayan bir parça. Eğer sosyal yönden sizi etkilemeyecekse !!! maksimum 100 TL ye hem mekanik hem de yazılımsal olarak iptal ettirebilirsiniz. Aracınızda 7-12 BG güç artışı olacaktır [emoji4] 

Yanlış yönlendirme yapmayın. 100 TL ye downpipe yapamaz, en aşağı 500tl. Yazılımda bir o kadar tutar.

Hayır kaldı ki problem zaten katalitik değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Cem Dilmen said:

Özer Bey arıza kesin olarak katalitik konvektördense iptal ettirme yoluna da gidebilirsiniz  zira 4500 TL ciddi bir para. Euro normlarını karşılamak için yapılmış bir parça zaten. Özellikle havaya salınan zararlı  gazların oranını düşürme amaçlı egzost gazlarını tekrar yakmaya yarayan bir parça. Eğer sosyal yönden sizi etkilemeyecekse !!! maksimum 100 TL ye hem mekanik hem de yazılımsal olarak iptal ettirebilirsiniz. Aracınızda 7-12 BG güç artışı olacaktır :) 

Muayenede sorun çıkar o durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 saat önce, Cem Dilmen said:

hem mekanik hem de yazılımsal olarak iptal ettirebilirsiniz.

Bence zihinsel olarak iptal ettirmemelisiniz.

Hani hava kirliliği, dünyanın geleceği, çocuklarımıza mirasımız falan... 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
yazılımsal olarak ile kast edilen arıza vermemesi diye anladım ben servet abi, yoksa kat iptaline göre custom yazılıma ayar verilmesi değildir diye tahmin ediyorum.

Aynı şey ki zaten.

Ayrıca bir o kadar gereksiz ve performans açısından zararlı sırf yazılımla iptal ettirmek. İşin içine hesap kitap giriyor oradaki değerlere göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
23 saat önce, Servet Özkan said:

Yanlış yönlendirme yapmayın. 100 TL ye downpipe yapamaz, en aşağı 500tl. Yazılımda bir o kadar tutar.

Hayır kaldı ki problem zaten katalitik değil.

Servet Bey, zaten mesajın başında eğer problem kesin katalitiktense diye belirtmiştim sanırım orayı vurgulayamamışım. Kalın olarak yazsam iyiymiş :)

Yazılım 500 TL biraz fazla diye düşünüyorum zira 6 ay önce EGR ve diğer iptal yazılmını 100 TL ye yaptırmıştık. Belki şehir olarak ciddi farklar olabilir o konuda inanın bir fikrim yok zira sadece duyduğumu ifade ettim.  Güç yüksetlme yazılımı olmadığı için fiyat fazla tutmuyor demişti yapan arkadaş. Ben de onun yalancısıyım. Downpipe fiyatında sanırım haklısınız zira ben EGR ile karıştırdım sanırım. Emin değilim. Zaten teknik bilgim de ciddi anlamda olmadığı için sadece duyduklarımı amatörce iletmek istemiştim. 

Hepsinin üzerine son olarak şunu ifade etmem lazım, yanlış yönlendirme yapmak gibi bir niyetim asla ve kat'a yoktu ama siz o tarz algılamışsınız sanırım. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek adına bir kaç kelam edeyim istedim. Zira yanlış yönlendirmeden benim anladığım kasıtlı yapılan bir fiil. Belki bu da benim yanlış anmam olabilir ancak öyle bir niyetim olmadığı için de üzüldüm şahsım adına. İyi niyetli bir beklenti ile sizin de yanlış yönlendirmeden kastettiğiniz o değildi diye düşünüyorum :)

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Servet Bey, zaten mesajın başında eğer problem kesin katalitiktense diye belirtmiştim sanırım orayı vurgulayamamışım. Kalın olarak yazsam iyiymiş [emoji4]

Yazılım 500 TL biraz fazla diye düşünüyorum zira 6 ay önce EGR ve diğer iptal yazılmını 100 TL ye yaptırmıştık. Belki şehir olarak ciddi farklar olabilir o konuda inanın bir fikrim yok zira sadece duyduğumu ifade ettim.  Güç yüksetlme yazılımı olmadığı için fiyat fazla tutmuyor demişti yapan arkadaş. Ben de onun yalancısıyım. Downpipe fiyatında sanırım haklısınız zira ben EGR ile karıştırdım sanırım. Emin değilim. Zaten teknik bilgim de ciddi anlamda olmadığı için sadece duyduklarımı amatörce iletmek istemiştim. 

Hepsinin üzerine son olarak şunu ifade etmem lazım, yanlış yönlendirme yapmak gibi bir niyetim asla ve kat'a yoktu ama siz o tarz algılamışsınız sanırım. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek adına bir kaç kelam edeyim istedim. Zira yanlış yönlendirmeden benim anladığım kasıtlı yapılan bir fiil. Belki bu da benim yanlış anmam olabilir ancak öyle bir niyetim olmadığı için de üzüldüm şahsım adına. İyi niyetli bir beklenti ile sizin de yanlış yönlendirmeden kastettiğiniz o değildi diye düşünüyorum [emoji4]

Saygılarımla...

Kasıt aramadım, can sıkacak bir durum yok bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Doğan Kurban said:

Hahaha suçlu çıkaracan illa ha

suçlu değil aslında o olmasaymış o2 sensörünün arızasını öğrenemeyecek mişim. Belki de tesadüf

17 dakika önce, Yahya Akman said:

Tamam sar o halde onu adresi yollayim kargola bana filtreyi :)

Filtreyi takarım artık hem kullanılmış sizin işinize yaramaz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.