Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Katalatik Konvertör Arızası

Misafir

Soru

Merhaba arkadaşlar kamera montajı için istanbula gidişim sırasında aracımın motor koruma ışığı yanmıştı. O tedirginlikle inip arabanın kaputu açıp baktığımda herşeyin normal olduğunu gördüm. Araçta güçte bir düşüş motorda olumsuz bir durum görmeyince devam ettim kontağı kapatıp açtım ancak ışık hala sönmemişti. Servise girdik IDS'ye bağlandı ve süpriz 4500 ₺ sıkışmış :öp: Aracın katalatik konvertör arızalanmış gel gelelim katalatik konvertörün ne olduğuna ; 

Arabaların tükettiği yakıttan ortaya çıkan zehirli gazların, havaya direkt karışmasını engellemek için kullanılan bir nevi araçların filtre sistemi.  Motor bölmesinin alt çıkışındadır. Çelik bir kutuyu andırırlar. 

Buna bağlı Oksijen (Lambda) , Hego sensörleri bu hava yakıt karışımını ECU'ya göndererek burada hesaplanıp egzosttan dışarıya atılacak gaz oranını tespit etmektedirler

Katalatik konvertör bozulursa ne olur;

• Çekiş düşer 
  • Siyah duman atar
  • Motor Devrinde dalgalanmalar 
  • Yakıt sarfiyatı yükselir.
  • Motor sıcaklığı yükselir

Katalatik konvertör neden bozulur;

• Uzun Süre Marş
  • Aracı ittirmek ( Bizim tabirimizle vurdurmak) 
  • Kurşunlu benzin kullanmak
  • Kalitesiz yakıt

5712680897.jpg

Yani üstadlara şunu sormak lazım 70.000 km deki bir araç için bu konvertörün arızalanması normalmidir ? Ki birçoğu normal değil diyor. Normal varsayalım 4500 ₺ nedir yahu insafsız OTOSAN.

Akşam araca K&N açık hava filtresi taktım ve sabah yola çıktım 30 km sonra ariza isigi yandi bununla alakali olabilir mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Arabada k&n hava filtresi var mı? Varsa eğer orijinal filtreyi takıp arızayı sildir. O2 sensörü bizim arabada pek bir garip. Kn ile yüksek vites düşük devir giderken bu hatayı alabilmen çok olası.

Böyle yapıp aynı şartları yaratmaya çalış bence. Daha sonra tüm yazılımları serviste güncelletip bak keyfine.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arabanız 1.6 ecoboost sanırım.. lpgli araçların daha çabuk katalitik konvektörü dağıttığını duymuştum.. eski accent admirem de lpg taktırdıktan 20k sonra 70000de aynı arıza vermişti.. aracınız için referans olur mu bilemem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Özer Aksu said:

Merhaba arkadaşlar kamera montajı için istanbula gidişim sırasında aracımın motor koruma ışığı yanmıştı. O tedirginlikle inip arabanın kaputu açıp baktığımda herşeyin normal olduğunu gördüm. Araçta güçte bir düşüş motorda olumsuz bir durum görmeyince devam ettim kontağı kapatıp açtım ancak ışık hala sönmemişti. Servise girdik IDS'ye bağlandı ve süpriz 4500 ₺ sıkışmış :öp: Aracın katalatik konvektör arızalanmış gel gelelim katalatik konvektörün ne olduğuna ;

Arabaların tükettiği yakıttan ortaya çıkan zehirli gazların, havaya direkt karışmasını engellemek için kullanılan bir nevi araçların filtre sistemi.  Motor bölmesinin alt çıkışındadır. Çelik bir kutuyu andırırlar.

Buna bağlı Oksijen (Lambda) , Hego sensörleri bu hava yakıt karışımını ECU'ya göndererek burada hesaplanıp egzosttan dışarıya atılacak gaz oranını tespit etmektedirler

Katalatik konvektör bozulursa ne olur;

• Çekiş düşer
  • Siyah duman atar
  • Motor Devrinde dalgalanmalar
  • Yakıt sarfiyatı yükselir.
  • Motor sıcaklığı yükselir

Katalatik konvektör neden bozulur;

• Uzun Süre Marş
  • Aracı ittirmek ( Bizim tabirimizle vurdurmak)
  • Kurşunlu benzin kullanmak
  • Kalitesiz yakıt

5712680897.jpg

Yani üstadlara şunu sormak lazım 70.000 km deki bir araç için bu konvektörün arızalanması normalmidir ? Ki birçoğu normal değil diyor. Normal varsayalım 4500 ₺ nedir yahu insafsız OTOSAN.

Hiç normal değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gürcü deyince :kıhkıh:  Bizimki neredeyse hep gürcü :P

Ama iyisi olsun diye biraz daha fazla yol yapıyoruz :D Hemen alıp çıkmak yok :zha:

Rize'de ki bayii bu konulara artık alışmıştı, genelde lap diye anlıyor yakıtı nereden aldığını.

Bir şey arıza yaptı mı bizde, henüz yok 90 bin'e yaklaştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

70.000 civarı çok erken.

Motor çalışmasında da sorun yaratmadığına göre yanlış alarm, sensör arızası vb. olmasın?

Bence önce bundan  emin olmak lazım.

Sonra da Otosan dışında temin etme yollarını araştırmalı. 1.6 EB fazla gelmedi, sürümü olan bir parçada değil.

Çıkmacılara da bakılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 dakika önce, Kaan Yagizer said:

70k erken , daha bir o kadar gitmeliydi. Günahını almayayım ama aracın eski sahibi acaba hınzırlık mı yapmış?

Kaçak Bulgar ve Gürcü benzini kullanmış olabilir mi? 

Eski sahibi benzini koyup binmiş sadece bakim vs hak getire 3. bakımdan sonrası servis kaydı yok. Kalitesiz yakıt , bilinçsiz sürücü bir araya gelince kaçınılmaz son. 

4 dakika önce, Cem Boneval said:

70.000 civarı çok erken.

Motor çalışmasında da sorun yaratmadığına göre yanlış alarm, sensör arızası vb. olmasın?

Bence önce bundan  emin olmak lazım.

Sonra da Otosan dışında temin etme yollarını araştırmalı. 1.6 EB fazla gelmedi, sürümü olan bir parçada değil.

Çıkmacılara da bakılmalı. 

Şöyle yapacağız parçayı söküp kontrol edeceğiz eğer sağlam ise sensör ile kurtarmış olacağız eğer konvektor içi lağım gibi ise ( tabiri caizse) degistirmek için başka çaremiz yok sanırım . @ER-OL Otomotiv de haraketsiz stokta var orjinal katalatik konvektör 1500 tl umarım ihtiyaç kalmaz bu durumda oradan isteyeceğim

9 dakika önce, Servet Özkan said:

Arabada k&n hava filtresi var mı? Varsa eğer orijinal filtreyi takıp arızayı sildir. O2 sensörü bizim arabada pek bir garip. Kn ile yüksek vites düşük devir giderken bu hatayı alabilmen çok olası.

Böyle yapıp aynı şartları yaratmaya çalış bence. Daha sonra tüm yazılımları serviste güncelletip bak keyfine.

Evet k&n hava filtresini taktık tan sonra oldu bu durum ama onunla bağlantısı var mı bilemedim. Akşam taktım sabah yola çıktım yaklaşık 30 km sonra ışık yandı . Ancak servis baş teknisyeni filtre den olamaz demişti açık hava filtresi taktığımı söylemiştim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Evet k&n hava filtresini taktık tan sonra oldu bu durum ama onunla bağlantısı var mı bilemedim. Akşam taktım sabah yola çıktım yaklaşık 30 km sonra ışık yandı . Ancak servis baş teknisyeni filtre den olamaz demişti açık hava filtresi taktığımı söylemiştim 

O servis "baş teknisyeni" ne selam söyle benden ve filtreyi söküp arızayı ids ten temizlettir. Muhtemel sorunun kalmayacak.

Üstüne duacım olacan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Servet Özkan said:

O servis "baş teknisyeni" ne selam söyle benden ve filtreyi söküp arızayı ids ten temizlettir. Muhtemel sorunun kalmayacak.

Üstüne duacım olacan.

Yanı araca K&N takamayacakmiyiz. ? kaldırmiyor mu ssd taksak ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.