Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracınızın Bu Haftaki Ortalama Yakıt Tüketimi

saner can

Önerilen Mesajlar

Eylül sonundan bu yana 1600TL yakıt tüketip 8558km yol yapmışım. şu durumda km başıma 18-19 kuruş arası tüketim yapılmış oluyor.

ölçüm yaptığım bu aralık değerleri için yol bilgisayarı da 4,9lt/100km tüketim gösteriyor.

Bu hesaba yaptığım yakıt alışverişlerinin toplamını yaptığım toplam yola bölerek ulaştım. YB bilgisi ise tabiki arabadan. (litre olarak verilere ulaşamadım, parasal veriye kredi kartı ekstrelerimden ulaştım)

merak ettiğim ise;

95BG dizel 2015 model araç için bu tüketim değerleri gerçek mi yoksa hesapta yanılıyor olabilir miyim? daha önce küçük bir scooterım vardı ve o da kmde 19 kuruş benzin tüketirdi. şimdi kıyaslayınca bu hesap yanlış gibi geldi emin olamadım.

arabayı yarı yarıya şehir içi/şehir dışı kullandım diyebilirim. şehir içinde de tasarruf amaçlı sakin kullanırım ama tasarruf olsun diye trafik katliamı yapacak seviyede değil :) genel olarak sakin kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 dakika önce, Kerem Bozdoğan said:

Eylül sonundan bu yana 1600TL yakıt tüketip 8558km yol yapmışım. şu durumda km başıma 18-19 kuruş arası tüketim yapılmış oluyor.

ölçüm yaptığım bu aralık değerleri için yol bilgisayarı da 4,9lt/100km tüketim gösteriyor.

Bu hesaba yaptığım yakıt alışverişlerinin toplamını yaptığım toplam yola bölerek ulaştım. YB bilgisi ise tabiki arabadan. (litre olarak verilere ulaşamadım, parasal veriye kredi kartı ekstrelerimden ulaştım)

merak ettiğim ise;

95BG dizel 2015 model araç için bu tüketim değerleri gerçek mi yoksa hesapta yanılıyor olabilir miyim? daha önce küçük bir scooterım vardı ve o da kmde 19 kuruş benzin tüketirdi. şimdi kıyaslayınca bu hesap yanlış gibi geldi emin olamadım.

arabayı yarı yarıya şehir içi/şehir dışı kullandım diyebilirim. şehir içinde de tasarruf amaçlı sakin kullanırım ama tasarruf olsun diye trafik katliamı yapacak seviyede değil :) genel olarak sakin kullanıyorum.

Matematik yanilmaz hocam.

KM ve Ekstredeki miktar belliyse ne yanlis olabilir ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben paylaştığım son depoda istanbul içi üstelik otomatik vitesle 18li kuruş yaktım. Hafta sonlarına bağlı . Gezmeye çıkarsak yandık beton gibi trafik

İlk mesajda 4,9 YB verisiyle benim 5,6 YB verisiyle aynı kuruşu yakmamız bana biraz garip geldi . Hadi ben motorine %5 ucuz alıyorum ama yine de yetmiyor . Sanki YB sapması daha fazla gibi geldi bana 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk said:

Ben paylaştığım son depoda istanbul içi üstelik otomatik vitesle 18li kuruş yaktım. Hafta sonlarına bağlı . Gezmeye çıkarsak yandık beton gibi trafik

İlk mesajda 4,9 YB verisiyle benim 5,6 YB verisiyle aynı kuruşu yakmamız bana biraz garip geldi . Hadi ben motorine %5 ucuz alıyorum ama yine de yetmiyor . Sanki YB sapması daha fazla gibi geldi bana 

Abi kalibrasyonunuzda hata olabilir. Pompa yb karşılaştırması yapınca aynı sonuç mu çıkıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban said:

Abi kalibrasyonunuzda hata olabilir. Pompa yb karşılaştırması yapınca aynı sonuç mu çıkıyor?

Pardon pardon klavye değil benim beynim sürçmüş .

benim YB verisi 5,4. Pompada hesaplanan rakam 5,66 .. 

Evet %5 indirimli aldığıma göre YB verisini 5,1 gibi falan düzeltmek lazım. ehh normal o zaman . 

O 4,9 gerçek 4,9 değildir. Gerçek rakam 5,1 veya 5,2 dir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bana da yakıt fiyatı için ortalama değerlerle hesaplama yapınca 5,1-5,2 arası bir değer daha doğru geldi ama kalibrasyonla oynamayacağım. sonuçta motor kondüsyonu da bakımdan bakıma, yıpranmışlığa vb değerlere göre değişiyor ve tüketim de değişiyor. nasıl olsa YB asla çok hassas ölçemeyecek, bari referans noktam sabit kalsın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 01.02.2016 at 16:27, Olcay Sert said:

şehiriçi olunca benimkide senden aşağı değil zaten uzun yola gidene kadar 9-10-11 geziyordu 

hah buldum iki hafta önce ctesi pazar 12.24 litre 100 kilometrede

Hocam 12.24 nasıl olabilir?  Çok yüksek değil mi. 90 model karbüratörlü Doğan L yi geçmiş tüketimde. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, saner can said:

Hocam 12.24 nasıl olabilir?  Çok yüksek değil mi. 90 model karbüratörlü Doğan L yi geçmiş tüketimde. :)

lpg yi yeni takınca dedim nasılsa lpg ucuz sport modda gezdim boş bulunca bastım benzin ile lpg arasında 1.15 yanma farkı var bu fark ile hesabı yapınca benzinle olsaydı 10.6 lt/100km. benzinde iken 9 civarı gezerdi azcık dikkat ederek. dikkat etmeyince böyle oluyormuş. eh tabi istanbul trafik faktörünü unutmamak lazım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ctesi maltepe - çengelköy - beykoz korusu

Pzr maltepe - üsküdar

olmak üzre toplam 166 km 18.75 litre LPG ile tamamladık buda ortalama 11.3lt/100km. kilometre maliyeti 18.75*1.99/166 = 0.22 lira

benzin ile bu yolu kat etmiş olsaydım 18.75*0.9 (lpg benzin genleşme farkı) * 4.07TL (benzin litresi) / 166 = 0.41 lira 

Tasarruf oranı %53 net :)

ctesi.png

pzr.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soma izmir ve soma edremit olmak üzere iki sehirler arası yolculuk bunlar 620 km yapıyor bunun dısında şehirici 165 km. Toplamda 785 km yolu 195 liraya yapmısım 4.04 lira benzinin litresi yaklasık km de 25 krş. 100-120 km arasında kullanırım ani hizlanma pek yapmam  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
Misafir
This topic is now closed to further replies.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.