Jump to content

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Content Count

  7,271
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Ümit Vaysaloğlu last won the day on August 11 2013

Ümit Vaysaloğlu had the most liked content!

Community Reputation

4,609 Mükemmel

1 Follower

About Ümit Vaysaloğlu

 • Age 31
 • Rank
  RS

Profile Details

 • Age 31
 • Location:
  Kastamonu
 • Car:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Job:
  Memur
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

5,324 profile views
 1. Belki de sadece hararet müşürü bozuk. Çok zor değilse bir değiştirip denemeniz yararınıza olacaktır.
 2. Polen Filtresi orjinal olmak zorunda değilse de, sıradan olmamalı kesinlikle. Zira 30 bin km de bir değişiyor. Ve ben daha yeni değiştirdim. İnanın o kadar berbat bir hal almıştı ki, bununla mı nefes alıyormuşuz dedim. Filtrenin dışarıda kalan kısmı diyelim, tamamen tozla dolmuş, filtre tıkanmış, hava akışını neredeyse durdurma noktasına gelmiş ama içeriye zerre miktar toz bırakmadı. Bu yüzden orjinal olmasa da, çok çok kaliteli filtre kullanmanızı öneririm. Aracınızın sağlığı için orjinal parçalar tercih edip, kendinizin ve ailenizin sağlığı için orjinal olmayan ve düşük kalitede parçalar seçmeniz yerinde bir karar olmayacaktır. Orjinali 80-85 TL civarında bir ürünadü.
 3. Ben 120 bin km hiç dokundurtmadım. Serviste kontrol edilmiştir, belki de geçiştirdiler onu bilemem. Ancak 120 bin km ye kadar hiç bir sorun yoktu diyebilirim. En son 5 kış boyunca kullandığım Goodyear UG8 kışlık lastiklerimi bir daha kullanmayacağım diye anasını ağlattığımda ön lastikler dışarıdan daha fazla yenmiş vaziyetteydi. Hiç ayar yapılmadı diye 120 bin km de ayar yaptıracak oldum, bir senede lastikleri içeriden yemiş bitirmiş, sonra tekrar ayar yaptırmak zorunda kaldım. Hiç elletmeye niyetim yok şu an.
 4. Madem konu açılmışken, bu Z Rot denilen aletin değişimi için belli bir km periyodu var mıdır? Benim araba 153 binde, Z Rotlar henüz hiç değişmedi. Usta da iyi diyor. Hayır Kastamonu'da değiştirmeye kalksam sanıyorum daha kötü olabilir. Ondan korkuyorum. Malum bir keresinde 120 bine geldi, hiç rot ayarı yaptırmadık, bir rot ayarı yaptırayım dedim, sıfır aldığım 4 lastiği ikinci senesinde içten yedik bitirdik. 3. seneye ermedi lastikler.
 5. Kesinlikle! Benim de sıcaklığı farklı gösteriyor. Mevcut sıcaklıktan yaklaşık 9-10 derece yüksek gösteriyor. Ben de pek önemsemedim ama servis bile benim hiç önemsemediğim bu problemi çözmekte zorlanıyorsa demek ki önemli bir problem. Neyse bekleyip görelim bakalım. Nasıl bir çözüm bulunacak.
 6. Ramazan geçsin diye bekliyorum. Bu arada sanki ilk çalıştırmadaki o mavimsi duman sanki yok. Yaklaşık 20 bin km den bu yana hep SHELL aldım. Son bir yıldır falan enjektör şıkırdaması, sabah ilk harekette tekleme gibi sebeplerden ötürü arkadaşımın da tavsiyesi üzerine yeni açılan bir TOTAL istasyonundan denemek için yakıt aldım. Sabahki teklemeyi kesti. Sonra tekrar Shell'den almaya devam ettim. Ara ara yine tekleme arttıkça 100 TL lik falan TOTAL'den alıyordum. Ancak bir önceki depoyu TOTAL'den doldurdum. Yarım depoya yakın arabanın bakımları yapıldı. Yağı filtresi vs işte full ne varsa değiştirdim. Bir gün arabayı çalıştırıp direk arabanın arkasına geçmem gerekti. Baktım kötü bir koku ve mavimsi bir duman yayıldı ortaya. Sonra takip etmeye başladım işte. O depo bittikten sonra 100 TL Shell mazot aldım. Bu mazotu hem normal kullanarak hem de yaklaşık 35 km kadar 3000 devir de arabayı sürerek bitirdim. Üzerine yine depoyu doldurdum. Şu an ne o eski kötü koku, ne de o mavimsi duman sanki yok. Ayrıca sabah ilk çalıştırmada acayip bir çalışma sesi ve devir dalgalanması vardı. O da şu an sanki yok gibi. Bu arada TOTAL varken eksozdan su damlaları geliyordu. Shell'de hiç rastlamamıştım. Şu an yine Shell var ve yine su geldiğini görmüyorum. Ancak şıkırdama tabir ettiğimiz ses var ve Ares Dizel Nuh Usta'ya bir ziyaret gerçekleştireceğiz bayramdan sonra.
 7. Enjektör temizliği, ya da 4 adet enjektör tamiri ve işçilik toplam ne kadar tutar?
 8. Kuru zeminde de ıslak zeminde de ben oldukça memnunum. Ancak havaların çok sıcak olduğu dönemlerde ani hareketlerde yumuşak yapısından kaynaklandığını düşündüğüm bir dengesizliği var lastiğin. Sıcakların 30 lu dereceleri gördüğü ve aştığı zamanlarda ciddi sorun olabiliyor. Tutarsız davranabiliyor. Ani frenlemede falan "hadi ben kaçtım, Allahaısmarladık..." şeklinde tepkiler verdiği olabiliyor. En azından benim gördüklerim bunlar. Bu arada ıslakta da ben olcukça memnunum. Hatta ıslakta kurudan daha iyi fren yaptığını düşünüyordum.
 9. 1.0 Ecoboost Focus 3'lerde tam otomatik şanzıman mı varmış? aaaa bu çok iyi ki!
 10. Er-Ol Otomotiv'e telefonla ya da linkini paylaştığım konudan ulaşıp ürünlerinizi temin edebilirsiniz. Ürünler bire bir servisin kullanmış olduğu orjinal ürünler. Kesinlikle problem yaşamazsınız. Er-Ol otomotiv ayrıca sitemizin sponsorudur. Bu sayede çeşitli avantajlar sunuyorlar sağolsunlar.
 11. Şöyle düşünmek lazım. Ben aracımı servis kayıtları içerisinde tutmak istiyorum ama, 4 litresini max 200 TL ye alabileceğim yağı servis bana 400 TL ye itelemeye çalışıyorsa haliyle bunu kabul etmem imkansız. Sanayi ustası konusunda belki haklı olabilirsiniz ama, parçanın fiyatı 50 TL iken sanayi ustası bu parçaya ve değiştirdiği bütün parçalara ekstra ücret talep edip bir de üzerine x miktarında işçilik talep ediyorsa bu da kazıkla(n)maktır benim gözümde. Zaten sırf bu türden olaylara kızıp son iki bakımı kendim yaptım. Bakım malzemelerini Er-Ol Otomotiv'den aldım, yağ değişimi, filtre değişimi gibi basit işleri kendim yaptım. Hatta mazot filtresinin dahi değişimini yaptım. Hem aracıma daha itinalı baktığımı, hem yağ boşaltma işleminin daha uzun süre devam etmesi neticesinde eski yağın çok daha az kaldığını ve haliyle yeni yağın daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Yağ değiştirmek emin olun çok basit bir iş. Az çok eli yatkın olan birisi kendisine yeni bir hobi edinmiş olur. Çok keyifli bir işlem.
 12. Bu arada aracıma yeni bakım yapmıştım. Mazot filtresini vs değiştirmiştik. Dün akşam enjektörlerin ve tamir kitinin fiyatını öğrenebilmek için Er-Ol otomotivden Berk beyi aradım. Berk bey sağolsun çok ilgili bir arkadaş. Problemle ilgili sohbet ederken mazot filtresinin değişimi ya da montajı vs sırasında herhangi bir yanlışlık yapılmış olabilir mi diye sorduğumda "bu türden problemler hiç yaşamıyoruz diyemeyiz. Çok nadir de olsa karşılaşabiliyoruz tabi ki, ben size yeni bir mazot filtresi göndereyim onunla bir bakın" dedi. Ben de eski filtre ile deneyebileceğimi söyledim. Eski filtre ile de bir kontrol edip bakacağım. Ayrıntılarla alakalı buradan bilgi vermeye ve istişare etmeye devam ederiz. --1 dakika sonra eklendi-- Değişmesi gerektiğine ilişkin kanıya nasıl varıldı. Bilgisayarda arıza gösteriyor mu?
 13. Focus 3 TDCİ için Yağ filtresi, hava filtresi, mazot filtresi ve polen filtresi için fiyat alabilir miyiz?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.