Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yazlık-Kışlık Lastik Olur Da Yazlık-Kışlık Jant Olmaz Mı?

Mustafa Karaca

Önerilen Mesajlar

ah ... evet, onlarda yok.

ben zaten belli bir kişi/araç/model yılı düşünmeden ... olayı genel olarak ... yani yazlık takım (jant+lastik) ; kışlık takım (jant+lastik) diye kafamda kurgulamıştım. acaba lastik sensörleri kıLLık yapar mı? diye kendi kendime sormamın sebebi de bu... çünkü fikir güzel. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında gayet mantıklı olur. Kışı kışlık lastik + saç jant ile geçireceksin ... üre - tuz vs. güzelüm alaşım jantını bozmayacak, Nisan gelince yazlıklara + alü.alaşım'a geri döneceksin. Gayet mantıklı (bence) 

...tek soru şu   :)

Lastik basınç sensörü bu tur sırasında sıfırlanmak isteyecek mi? Yani saçları taktınız, sensörleri tanıttınız ... işlem O.K ... sonra yazlıkları takınca ECU acaba kıllık yapar mı? ...ben cevabı bilmiyorum, bilen varsa ve söylerse sevinirim. Ya da unutmazsam kendi elektrikçime sorarım (bunu onun da bildiğini sanmam ya...) 

nasıl ya? 

her defasında bir tanıtma mı oluyor? yanlış mı anlıyorum bir yeri yahu...?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ah ... evet, onlarda yok.

ben zaten belli bir kişi/araç/model yılı düşünmeden ... olayı genel olarak ... yani yazlık takım (jant+lastik) ; kışlık takım (jant+lastik) diye kafamda kurgulamıştım. acaba lastik sensörleri kıLLık yapar mı? diye kendi kendime sormamın sebebi de bu... çünkü fikir güzel. 

Lastikçiler de kazansın canım deyip geçmek lazım :zha: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

her defasında bir tanıtma mı oluyor? yanlış mı anlıyorum bir yeri yahu...?

...bir tanesini değiştirsen bile önce tüm basınçları el ile kontrol ediyorsun, sonra IDS ile girip manuel olarak ölçtüğün basınçları sistemde "set" ediyorsun ve ECU'ya

- Sensörlerini ayarladım, sana verdikleri bilgi doğru ... diyorsun.

Benim sorum şu ...

4 saç jant ve 4 lastik aldık, sensörleri taktık ... tanıttık ... kışın kullandık ... yazlık alaşım jantları geri taktığımda (havalarını optimize ettikten sonra) ECU onları bir kere daha tanımlamamı isteyecek mi? (ne de olsa o jant+lastikleri daha önce sisteme tanıtmıştım) yoksa eyvallah mı diyecek?

...bence sıfırdan tanımlanma gerekecek, bu yapılmazsa basınç sensörü arıza sinyali vermeyi sürdürecek ... kullanıcıyı deli edecek.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaan hocam tuz üre vs  o kadar etkiler mi jantları?

o kadar da etkilemez tabi, ama yalan yok ben üre+tuz'un arabanın başta jantlar olmak üzere tamponlar ve eteklerde bıraktığı ve çıkmak bilmez o malum "matlıktan" ve lekelerden nefret ediyorum. yoksa söz konusu malzeme üre+tuz tarafınca öyle kolayca yıpratılamaz ...  

...mızmızlanmamın nedeni sadece "görsel" 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladımmm, bende aliminyum alaşım jant olmadığı için tasalanmama gerek yok :)  eğer olursa yazın alaşım jantları kullanırız kışın saç jantları 

o kadar da etkilemez tabi, ama yalan yok ben üre+tuz'un arabanın başta jantlar olmak üzere tamponlar ve eteklerde bıraktığı ve çıkmak bilmez o malum "matlıktan" ve lekelerden nefret ediyorum. yoksa söz konusu malzeme üre+tuz tarafınca öyle kolayca yıpratılamaz ...  

...mızmızlanmamın nedeni sadece "görsel" 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...bir tanesini değiştirsen bile önce tüm basınçları el ile kontrol ediyorsun, sonra IDS ile girip manuel olarak ölçtüğün basınçları sistemde "set" ediyorsun ve ECU'ya

- Sensörlerini ayarladım, sana verdikleri bilgi doğru ... diyorsun.

Benim sorum şu ...

4 saç jant ve 4 lastik aldık, sensörleri taktık ... tanıttık ... kışın kullandık ... yazlık alaşım jantları geri taktığımda (havalarını optimize ettikten sonra) ECU onları bir kere daha tanımlamamı isteyecek mi? (ne de olsa o jant+lastikleri daha önce sisteme tanıtmıştım) yoksa eyvallah mı diyecek?

...bence sıfırdan tanımlanma gerekecek, bu yapılmazsa basınç sensörü arıza sinyali vermeyi sürdürecek ... kullanıcıyı deli edecek.  

vay be... ben diyorum bu iş niye böyle uzun sürüyor :)

bunu deneyelim abi, sen şimdi bana 17'lik bir takım ısmarlıyorsun yazlık kışlık yapıyoruz tak çıkar sabaha kadar 282057823 kere deneriz, canın saolsun bilime hizmet yani tek amacım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

madem size 17lik takım gelecek sizin titaniumlar jantlar da bana gelse fena olmaz :)

vay be... ben diyorum bu iş niye böyle uzun sürüyor :)

bunu deneyelim abi, sen şimdi bana 17'lik bir takım ısmarlıyorsun yazlık kışlık yapıyoruz tak çıkar sabaha kadar 282057823 kere deneriz, canın saolsun bilime hizmet yani tek amacım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaan hocam zaten vereyim sana titanium jantları dedğine pişman oldu bence :) göz koymuş gibi oldum bende maşallah deyim de nazar değmesin jantlarına bir şey felan olur sonra :)

@Mustafa Karaca, yüz verme abi ... öyle bir şey olmayacak, @Mert Yürüyen, 'a 17" jant falan da sipariş etmeyeceğim, elemana bildiğin para batmış işte. Çok zorlarsa onu yenge'ye şikayet ederim, alır kabasını ; oturur aşağı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaan hocam zaten vereyim sana titanium jantları dedğine pişman oldu bence :) göz koymuş gibi oldum bende maşallah deyim de nazar değmesin jantlarına bir şey felan olur sonra :)

Hocam düş yakamdan, vallahi pişman ettin beni, kaan abinin nasılda hoşuna gidiyordur şimdi :) 17 derken jantsız kalcaz yahu iyi mi :)

@Mustafa Karaca, yüz verme abi ... öyle bir şey olmayacak, @Mert Yürüyen, 'a 17" jant falan da sipariş etmeyeceğim, elemana bildiğin para batmış işte. Çok zorlarsa onu yenge'ye şikayet ederim, alır kabasını ; oturur aşağı.

hahahha...allah eksikliğini göstermesin abi ne diyim çok güldüm:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence gayet mantıklı bende o şekilde yapacaktım fakat benim kışlık lastikler önceki aracimdan kalma 17 oldugu için mecburen 17 inc jant aldim .kışlık olmasaydi elimde 16 inç orijinal titanyum jantları kışlık yapacaktım yeni lastik alıp yazliklara ise 17inç sport jant takacaktim ama elimde önceki aracimdan kalma 17 lastik olduğu için şimdi tek jant kullanıyorum..16 lari sattım.

.Bu sizi yıllık ortalama 100tl den kurtarır sök-tak balans ort. 50 tl bunu yılda 2 defa yapacaksınız..birde jantli olursa lastikler kışlık &yazlık kendinizde istediginiz zaman söküp takarsiniz.jant çizilmesi derdiniz olmaz.paranız cebinize kalır..diyelimki aracınızı sattınız başka marka aldınız elinizdeki focus jantları çok çabuk satarsınız focus jantları peynir ekmek gibi gidiyor...daha once 3 defa focus jant+lastik sattım en fazla 15 gün sürdü

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mert hocam ilk teklif sizden geldi :)

Hocam düş yakamdan, vallahi pişman ettin beni, kaan abinin nasılda hoşuna gidiyordur şimdi :) 17 derken jantsız kalcaz yahu iyi mi :)

hahahha...allah eksikliğini göstermesin abi ne diyim çok güldüm:))

Focusu sattım focus aldım bu focusu da satarsam sanırım yine focus alırım  :) eğer satarsam belki sizde olduğu gibi inç sorunu yaşayabilirim.

Ama "bu sizi  yıllık ortalama 100 tlden kurtarır" bu açıdan hiç düşünmemiştim. kaba hesap yine gidip 4 tane saç jant alsam 200 tl versem 2 yılda amorti ediyor kendini.

Bence gayet mantıklı bende o şekilde yapacaktım fakat benim kışlık lastikler önceki aracimdan kalma 17 oldugu için mecburen 17 inc jant aldim .kışlık olmasaydi elimde 16 inç orijinal titanyum jantları kışlık yapacaktım yeni lastik alıp yazliklara ise 17inç sport jant takacaktim ama elimde önceki aracimdan kalma 17 lastik olduğu için şimdi tek jant kullanıyorum..16 lari sattım.
.Bu sizi yıllık ortalama 100tl den kurtarır sök-tak balans ort. 50 tl bunu yılda 2 defa yapacaksınız..birde jantli olursa lastikler kışlık &yazlık kendinizde istediginiz zaman söküp takarsiniz.jant çizilmesi derdiniz olmaz.paranız cebinize kalır..diyelimki aracınızı sattınız başka marka aldınız elinizdeki focus jantları çok çabuk satarsınız focus jantları peynir ekmek gibi gidiyor...daha once 3 defa focus jant+lastik sattım en fazla 15 gün sürdü

Aslında böyle bir soru sormamın altındaki sebep de buydu, yazlık lastik alacağım yanında da çelik jant alıp yeni lastik yeni jant mi taktırsam buna değer miydi

Mustafa kardeş maden arabanda kara jant var bizi niye yoruyorsun. :) Arabana güzel bir çelik jant al onlara yazlık lastiklerini tak eski kara jantlarınlada jant kapağı takarak kışlık kullanırsın heralde sorun hallolmuştur. :kıhkıh:

Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.