Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk2 Bilinmeyenler

Muhammed Şentürk

Soru

Arkadaşlar bu akşam üzeri ısıtmalı koltuk montajı gibi konuları düşünürken, kafama takılan bir kaç soru yüzünden arabanın iç düzenini birazcık dağıttım. Yine de hala sorularıma cevap bulabilmiş değilim.

Öncelikle AUX kablosunu çekerken aklıma arka cam rezistansın düğmesinin yanındaki kahverengi ve kırmızı renkli bu girişler takıldı. Yerli ve yabancı forumlarda araştırdım. Kimisi ESP ve hava yastığı için diyor, kimisi tamamen farklı şeyler. Kafam karıştı. Bu soketler nedir?

post-6952-0-61842100-1424381358_thumb.jp

Sonrasında, yolcu ve sürücü koltuğuna sabitlenmiş bu soketler var. Yine forumlarda hava yastığı basınç pedine ve emniyet kemerine bağlı diyor. Kimisi de koltuk ısıtma için diyor. Yolcu koltuğuna bağlı olan sokette iki farklı hat var ve bu kablolar ilk fotoğraftaki kırmızı soketten geliyor.

Bu fotoğraflar yolcu koltuğunun altında olandan

post-6952-0-32250500-1424381689_thumb.jp

Bu da sürücü koltuğunun altındakinden

post-6952-0-48197600-1424382010_thumb.jp

Soketlere bağlı girişler kablo düzeni dışında birbirinin aynısı

post-6952-0-81073600-1424382367_thumb.jp   post-6952-0-13344400-1424382369_thumb.jp

Son olarak üzerinde İspanyolca açıklamalar olan, tüpe benzer bu arkadaş ne işe yarar? Okuyabilmek için koltuğu kızaktan sökmek gerekiyor. Bi' ara el atıp google translate'e başvurmak falan geçiyor aklımdan.

post-6952-0-16835200-1424382156_thumb.jp

Şimdiden teşekkürler.

Muhammed Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

soldan şağa,sırası ile sol koltuk ısıtma,esp,ön cam ısıtma,arka cam ısıtma,yolcu hava yastığı devre dışı ikazı,sağ koltuk ısıtma.

koltuk altındaki soketler ise koltuk ısıtma,elektrikli koltuk ayarları,emniyet kemeri algılayıcısı hava yastığı tetikleyicisi için.resimden tam belli değil ama o tüp emniyet kemeri gerdirisinin gaz deposudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben olsam arabanın elektrik şemalarını bulur onun üzerinden çalışırdım. Kafadan dalmamakta fayda var, sakatlık çıkar.

Diyagramlara ulaştım üstat. Bakalım, ilerleyen zamanlarda bakacağım. Bir de merak ettiğim bir konu var. Bendeki araç Collection. Isıtıcı pedleri de AUX çıkışındaki gibi yapmış olma durumu söz konusu mudur? Donanım elemanını koyup sadece ara bağlantıyı yapmama ihtimali nedir?

Focus 1-2-3 için elektronik diyagramları da burada:

https://www.dropbox.com/sh/4ac0p2ibt383moo/AADsDP0P-GRxDVo8mGxNBC4za?dl=0

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Donanım elemanını koyup sadece ara bağlantıyı yapmama ihtimali nedir?

Bunu bakmadan bilmek zor, F3ten örnek vereyim, 2011lerde genelde tesisatın çoğu var, xenon için, kamera için vs ama 2012lerde çoğu yok. 2011 olup olmayanlarda var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bunu bakmadan bilmek zor, F3ten örnek vereyim, 2011lerde genelde tesisatın çoğu var, xenon için, kamera için vs ama 2012lerde çoğu yok. 2011 olup olmayanlarda var. 

Bilgiler için çok sağol. Uygun bir zamanda koltuğu sökmek gerekecek anlaşılan :/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diyagramlara ulaştım üstat. Bakalım, ilerleyen zamanlarda bakacağım. Bir de merak ettiğim bir konu var. Bendeki araç Collection. Isıtıcı pedleri de AUX çıkışındaki gibi yapmış olma durumu söz konusu mudur? Donanım elemanını koyup sadece ara bağlantıyı yapmama ihtimali nedir?

Paylaşım için teşekkürler, bende mk 2,5 için arıyordum bu dökümanları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bana da ilaç gibi oldu, etisten bakmak indirmek mesele bunları tek tek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Paylaşım için teşekkürler, bende mk 2,5 için arıyordum bu dökümanları.

Bana da ilaç gibi oldu, etisten bakmak indirmek mesele bunları tek tek.

Rica ederim. İşinizi görecekse ne mutlu. Ben de teknik terimleri bir çözebilirsem bakacağım inşallah. Şimdilik emekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.