Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sıcak Havalarda Fren Zaafiyeti

Fuat Yetişkin

Soru

Arkadaşlar merhaba.

16/08 cumartesi günü Tatvan'dan Van'a küçük bir uzun yola çıktım 150 km kadar. Yol boyunca vaktim bol olduğundan iki kere yüksek hızlara kısa süre çıktıysam da genelde 80'e hızı sabitleyip ilerledim. Hem araç yorulmadı hem de gaz pedalı ve fren pedalıyla pek işim olmadı. Van'a ulaştığımda (bilenler için) eski emniyet müdürlüğüne yakın bir yerde ışıklarda duran araca hızımı hatırlamıyorum fakat tahmini 40-50 gibi hızlarda seyrederken araç duramadı ve çarptım neyse ki benim araçta hiç bir sıkıntı yoktu ama karşı araç tofaş olunca arkayı göçürttük resimlerde olduğu gibi.

Soruma gelecek olursak sıcaklık 30-35 derece arasıydı ve asfalt çok sıcak ve kaygandı araba kızakladı zaten daha önceleri hava özellikle sıcakken 10 dakikalık bir yolculuktan sonra bile fren pedalının sertleştiğini ve eskisi kadar iyi tutamadığını bir kaç kez görmüştüm, bu kez araç neredeyse hiç tutamadı ve ben frene yüklendikçe abs devreye girdi ve kayarak gidip çarptık öncesinde herhalde en az 10 trafik ışığında durdum ve problem yoktu aksine daha yüksek hızlarda durduğum halde bu kez duramadım. Servise saat geç olduğundan gidemesem de sanayii de gösterdiğim ustalar fren aksamında hiç bir problem olmadığını söylediler fakat benim içime sıkıntı girdi bir kere. Sizlerin görüşleri ve tecrübeleri benim için çok önemli ne tavsiye edersiniz bana bu olaydan sonra araçta bir sıkıntı mı var yoksa farklı bir durum mu? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Do5ld6.jpg

721oN5.jpg

8mLlNa.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

güvendiğimiz(?) testler hep yurtdışı kaynaklı. Barkın abi motosiklet incelemelerinde, söyleşilerinde bu konudan sıklıkla bahsediyor, yani yurtdışında ki asfalt kalitesinin/yapısının Türkiyedekinden farklı olduğunu o yüzden orada iyi olan bir lastiğin burada kötü olabileceğini vurguluyor. Bu durum ne kadar doğru, araba içinde aynı şey geçerlimi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Adac, Almanya, youtube'da aıtobahn üzerine belgesel var.

İzleyin, çatlaklara zift dökülen, çukulara mıcır dökülüp döken kamyonla sıkıştırılan, silindir bilr değil, şehir içindeki harfiyat kamyonlarının her yere toz toprak taşıdığı, logar kapaklarının asfalta girinti çıkıntı oluşturduğu, asfaltın en büyük düşmanı olan suyun sürekli sol şeritte olduğu, çöp kamyonlarının yolları suladığı başka ülke var mı, varsa orada yapılan testlerin sonucu ne oluyor bakalım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün Ozan'cığımla pek muhabbetini yaptık, benim Motul de Motul diye tutturmalarımı pek gereksiz buldular ki muhtemelen pratikte gereksiz de olur da benim gibi takıntılılar varsa diye bulduğum tabloyu paylaşayım dedim:

SuperDOT4Datatable_zps27dda1e7.pngKaynak:http://www.clubgti.com/showthread.php?268575-Toyotec-s-How-to-understand-brake-fluid-and-Super-DOT-4-data-comparison-table&s=91dd8eb0495fc46398b611e144141067

Bunlar tabi en üst seviye olanları, "racing" tipi, detaylı araştırdığımda bulursam kullanıcı tipi olanları da eklerim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

insan bi açıklama yazar. Dry BP dediği standart kaynama noktası, Wet olansa nemlendikten sonraki.

O değilde fiyatlar bomba, bosch dot4 500ml 10tl yani neredeyse 6 katı.

tahmin ettiğim gibi motosikletlerde kullanılıyormuş bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama bugün toplam 3 saatlik yolda gidiş geliş yaptım. Yer yer erimiş kar ve birikmiş su birikintilerinden de geçtim. Ama çok abartılacak birşey yok. Sonuçta 110-120 rahat gittim. dönüş yolunda 2 kez frenin sertleştiğini hissettim. yavaşlamam uzun sürdü. Ani fren yapmak zorunda kalmadığım için çok şükür bir sorun yaşamadım. çünkü diğer araçlarla mesafemi koruyorum. Lastikler 2 aylık, balatalar aylar önce değişti. Bu sertliğin sebebi sadece su birikintisine girmem olabilir mi. Çünkü aylardır böyle bir durumla karşılaşmadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.