Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kadran Ile Gps Hız Farkı

A.Coşar

Soru

Hızı 113 km/h sabitledim. GPS ile ölçtüğümde de GPS te görünen hız kadrandaki hızımdan 3-4 km/h düşük çıkıyor. Radarda hangisini ölçer? 113 km/h mi? Yoksa GPSteki mi? 

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

hocam fotoğrafta kadrandaki hız 115'in altında. 5'in katı bi hızda daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz. (gps ile aradaki farktan bahsetmişsiniz. yanlış anlamışım )

Anıl Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu arada hızı sabitledikten sonra ortalama hızı sıfırlarsanız bir kaç saniyeliğine gerçek hızı gösteriyor, sonra oda kadrandaki hızı gösteriyor.

Aradaki fark sabit mi kalıyor, hızlandıkça artıyor mu diye bakacaktık hani. 

bakarız :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi Ayhan'a ceza gelirse:) forumdan Yakup radar düşüğü algılarmış deyip ödemecekmi:): :)

Olur mu hiç öyle şey?

Nerede görülmüş öğrenci adama hesap ödetildiği...

Ama GPS'te yol bilgisayarı ile araç göstergesi arasındaki 3-4km/h lik fark nasıl açıklanacak?

Polislere Yakup desem olmaz...

"Ben yaptım" derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olur mu hiç öyle şey?

Nerede görülmüş öğrenci adama hesap ödetildiği...

Ama GPS'te yol bilgisayarı ile araç göstergesi arasındaki 3-4km/h lik fark nasıl açıklanacak?

Polislere Yakup desem olmaz...

"Ben yaptım" derim.

Avrupa yasalarında, hız göstergesi gerçek hızdan fazla gösteremez gibi bir madde var, bu yüzden tüm üreticiler kadran gerçek hızdan bir miktar fazla gösterecek şekilde ayarlanıyor. Ayrıca mesela eski lastik ile yeni lastik arasında ki çap farkı bile %1e kadar sapma yaratabilir.

Radar ise gerçek hızı ölçer, sorun olmaz. Ben uzun yolda 123e sabitlerim mesela, kışık lastiklerle gerçeği 119 ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Radar ortalama 5km daha az ölçer. Benden duymuş olmayın :) Bu rakam değişiklik gösterebilir tabiki ama kesinlikle artı hız olarak ölçmez.

Bilmeyen yok zaten onun adıda kadran sapması radarın az ölçmesi değil :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu konu da defaten tartışıldı.

AB normlarına göre hız göstergesi asla reel değerinden az gösteremez ve sapma oranı %7'yi aşamaz. 

Bu nedenle tüm üreticiler buna uygun kalibrasyon yaparlar ve genelde hız göstergesi %2 ile %5 arasında sapma gösterir.

Aralığın geniş olmasının değişik nedenleri var, kullanılan lastiğin çapı (ebad aynı olsa bile yeni-eski lastik farkı ve marka farkı sapmaya neden olur), üretim sürecindeki toleranslar, iklim koşulları bunların başında gelir.

GPS eğer yeterli uydu ile kalıcı bağlantı sağlanmışsa reel hıza çok yakın bir değer verir ve radarda görülecek değere en yakın değeri verir. 

Ancak sinyalin zayıfladığı durumlarda onda da hata oranı artar.

Ayrıca radar cihazlarının da kalibrasyonunun düzgün olması gerekir, o da ayrı mesele.

Pratiğe dönersek;

hız limitine göre güvenli hız sabitleyici ayarları

50   -> 55

70   -> 78

90   -> 101

110 -> 124

120 -> 135

Ancak yokuş aşağıya dikkat!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu konu da defaten tartışıldı.

AB normlarına göre hız göstergesi asla reel değerinden az gösteremez ve sapma oranı %7'yi aşamaz. 

Bu nedenle tüm üreticiler buna uygun kalibrasyon yaparlar ve genelde hız göstergesi %2 ile %5 arasında sapma gösterir.

Aralığın geniş olmasının değişik nedenleri var, kullanılan lastiğin çapı (ebad aynı olsa bile yeni-eski lastik farkı ve marka farkı sapmaya neden olur), üretim sürecindeki toleranslar, iklim koşulları bunların başında gelir.

GPS eğer yeterli uydu ile kalıcı bağlantı sağlanmışsa reel hıza çok yakın bir değer verir ve radarda görülecek değere en yakın değeri verir. 

Ancak sinyalin zayıfladığı durumlarda onda da hata oranı artar.

Ayrıca radar cihazlarının da kalibrasyonunun düzgün olması gerekir, o da ayrı mesele.

Pratiğe dönersek;

hız limitine göre güvenli hız sabitleyici ayarları

50   -> 55

70   -> 78

90   -> 101

110 -> 124

120 -> 135

Ancak yokuş aşağıya dikkat!

Yolun eğiminize hesaba katmak gerekmezmi.Cem abi en altta değinmiş.Ben çok denk geldim 100 km hız sabitleyip 120 km ile gitmeye.Maalesef arabalarımızda hız sabitleyicinin fren yapma özelliği yok.(Ben öyle biliyorum)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yolun eğiminize hesaba katmak gerekmezmi.Cem abi en altta değinmiş.Ben çok denk geldim 100 km hız sabitleyip 120 km ile gitmeye.Maalesef arabalarımızda hız sabitleyicinin fren yapma özelliği yok.(Ben öyle biliyorum)

Hiz limitörünü kullanin hizlanmaz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hiz limitörünü kullanin hizlanmaz...

Denemiştim diye hatırlıyorum ama bu seferde hız sabitleyici devreye girmiyor.Yani hız sabitleyiciyle hız sınırlandırıcı aynı anda çalışmıyor.Başka otomobil firmalarında yanlış bilmiyorsam hız sabitleyici 120 ayarlıysa ne 119 ne 121 km ye çıkıp inmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Denemiştim diye hatırlıyorum ama bu seferde hız sabitleyici devreye girmiyor.Yani hız sabitleyiciyle hız sınırlandırıcı aynı anda çalışmıyor.Başka otomobil firmalarında yanlış bilmiyorsam hız sabitleyici 120 ayarlıysa ne 119 ne 121 km ye çıkıp inmiyor.

Mantık hepsinde aynı eğer adaptif hız kontrol yoksa ki ülkemizde yok denilecek kadar az c sınıfında. (fren uygular)

Neyse zaten hız azalmaz sürekli gaza basar; hız artabilir çünkü gaz'ı keser araç ve yokuş aşağı araç kendi hızlanırsa hızlanır. Fren uygulamıyor bu sistem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.