Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Motosiklet, Scooter, 2 Tekerlikli Araçlar

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

Tecrübeniz olduğunu kabullenmem için koruma kıyafetsiz düşüp bir şey olmadığını bana kanıtlanamanız gerekli.

Ben de biliyorum şu anki 2 günlük öğrendiğimle ehliyet sınavını geçip günlük okula gidebileceğimi de elinde sonunda birinin bana patlayacağını veya benim birine patlayacağımı garanti edebiliyorum.

Adamın nasıl ne yaptığına dikkatimin dağılması için onları refleks haline getirmemiş olmam gerekiyor ki getirmeden trafiğe çıkmayı planlamıyorum ben. Bu otomatik vites alın vites değiştirirken dikkatiniz dağılmasın demek gibi bir şey olmuş.

Kask kullanmak, kıyafet koruma giymek sizce imkansız da kullanmak isteyen aylardır yıllardır tam takım devam ediyor ki yaz sıcağı haricinde bir şikyatleri pek yok. Kışları termal içlik yeterli oluyor.

Ben hala tam kavrayabilmiş değilim 3 yıldır hiç mi düşmediniz? Kasksız motorsikletten düşenlerin haberlerini hiç mi izlemediniz? Gerçi 3 yıldır kullandığınızda göre 15 yaşında başlamış oluyorsunuz, ehliyetsiz başlamışsınız zaten. Bu da malesef tecrübe ve benzeri sıfatlardaki güvenilirliğinizi bitiriyor kusura bakmayın.

Bir de Kilis'in trafik durumu hakkında bilgi verirseniz, Ankara ya da İstanbul gibi insan öldürebileceğinin farkında olmayanların bollukta olduğu bir şehir değil sanırsam.

Daha fazla yazmanın bir manası yok da yaptığınız, ben yıllardır emniyet kemeri takmıyorum bir şey olmuyor diyen birinin bunu önermesi kadar saçma. Olduğunda zaten ölüp gidiyor insanlar, kimse de emniyet kemeri takmamayı öneren birinin uzun yaşamasını beklemiyordunuz herhalde diye söylemiyor aileleri hakaret olarak algılayacağından.

Bir de benim tüm korumaları takmam 4-5 dakika alıyor, 2-3 dakikası botların bağcıkları. 

--

Kayak yaparken kaskla düşüp hala komada sevgili Schumi, hala nasıl bu kadar rahat "kaska gerek yok" diyebiliyorsunuz inanın anlayamıyorum. Yanlış bilgi vermekten korkan bir tek ben miyim?

iyi günler emin olun kiliste daha fazla trafik var hemde daha tehlikeli büyük şehirlerden 2 kere düştüm motordan 1 hafta yarayla gezdim o kadar ha birşey olmaz diye birşey yok korumalı da olur korumasızda mesela benim bel tarafının eti ezildi kıyafet olsa ne olur olmasa ne olur ? bu kıyafet kask hiçbir işe yaramaz demiyorum tabii ki korur benim yaşadıgım yer arabadan cok motor olan bir yer mesela bu kazayı yapan benim arkadaşım şöyle bi yerden ybr ile son hız gidiyor

ve ölüyor feci bir şekilde koruması kaskı felan yok. ama burası kilisin en tehlikeli yerlerinden biri. zaten benim şehrimde şehrin bi ucundan bi ucuna gitmem maksimum 15 dakika sürüyor 7 dakıka kıyafetle mi ugraşıyım yani ? ehliyet konusu içinde beni ehliyet kurtarmıyor ki benim kendi dikkatim kurtarıyor nerde ne yapacagımı bilmem kurtarıyor ehliyet aldıktan sonra motor veya arabada herhangi bir kazanım yaşamadım zaten 10 yaşındaki adama sorsanız bilir o ehliyet sorularını yani ehliyet araba-motor sürdürmez 2 sinide kendiniz sürersiniz. kayakla motor sürmenin altında bir bağlantı yok motorda freniniz var direksiyonunuz var. şehirdışına 1 kere kasksız çıkmadım 1 kere kemerimi bağlamadan çıkmadım ama şehir içinde fazla dedigim gibi.

@Murat Tansel,

Arkadaşlar yazmış.

Sizi üzüp kırmadan  biraz daha farklı bir şey anlatmaya çalışayım. Amaç size ağzınızın payını falan vermek değil. 

Evet haklısınız Türkiye'de %99,9 motosiklete sizin bindiğiniz gibi biner. Ama elbette bu doğru olduğunu göstermiyor. Sonuçları yukarıda paylaşılmış. 

Biraz daha farklı konulardan bakıp düşünelim. Hemen etrafımızdaki her konuda kullandığımız iğneden düğmeye alet ve makinalar yurt dışında bulunmuş, yapılmış, üretilmiş şeyler. Basitinden bir örnek elektrik kablosu. Hepimizin evinde, arabasında, iş yerinde her yerde kablo vardır değil mi? İnşaatı yaparken ustaya gidip neden burada bu kalınlıkta kablo kullanıyorsun ince değil mi  veya kalın değil mi desen yeter o yeter der. Projesinde ne var desen zaten projeyi okumayı da bilmez ama mühendis gelsin önce şu kablonun iki ucunu tuttursun öyle konuşalım der. Çoğu zaman ülkemizdeki mühendislerde yeterli görgü ve bilgide değildir doğru ama o kablonun oraya gelene kadar arkasında 200-300 yıllık bilgi, birikim, araştırma, deneme, yanılma, yangınlar, ölümler vs var. Biz bunları hiçe sayarak yaşadığımız ve çok akıllı olduğumuzu düşündüğümüz için bu ülkede ciddi yangınların en büyük sebebi elektrik sistemidir. Üstelik bu sadece evlerimizde değil uzaktan baktığımız  yüksek katlı lüks-akıllı binalarda bile böyle. İlk yapıldıklarında düzgün bile olsalar 5 sene sonra bir kablo çöplüğüne dönerler. 

Uzun lafın kısası her şeyin pantolon düğmesinden, uzay mekiğine kadar arkasında bir araştırma geliştirme, bilgi, görgü, kültür var. Bunları yok sayıp yaşarsak sonuçlar kötü oluyor. Gördüğün gibi ülkemizde şu da çok iyi gidiyor denebilecek pek bir şey yok. Elbette her konuyu, her şeyi günlerce araştıracak halimiz yok, ama bunları kullanırken kuralını-gereğini yerine getirmek mecburiyet. Ben pedli tayt giyip bisiklete bindiğimde gülümseyen arkadaşı 40km sonra bisikletten indiğinde veya kasksız kafasını kaldırımın köşesine koyduğunda görelim bakalım.

Unutmayalım trafik bir kültürdür, ülkemizde bu kültür yoktur. Ülkemizde trafik kuralları bilinmez, bilenlerde bu kurallara saygı göstermez, aslında etrafındaki insanlara da  saygı göstermez. Ayrıca eğer büyükşehirlerde biraz araba kullanıp  trafik ortamını görürseniz ne kadar karmaşık, tehlikeli olduğunu görürsünüz. Mahalle aralarında ufak tefek yollarda bile kasksız kullanmak tehlikeli iken, E5 veya Tem'de kasksız kullanamak şaka gibi olur. Kaskı bırakın buralarda bu kültür içinde hiç motorla yola çıkmamak bile düşünülebilir. Kamyonların sağ şeritte 90-100km ile gittiği bir yolda ybr ile ne yapabilirsiniz düşünülmeli.

Daha da uzatmayalım etrafımıza hep bilinçli olmaya çalışarak yaklaşmaktan bir zarar görmeyiz. Belki bize gülenler olabilir ama bırak oldukları gibi kalsınlar.

Bir de motor tavsiyesi için eğer keyif için motosiklet alınacaksa baktığında keyif alacağın bir şey almalısın. Sadece bir yerden bir yere gitmek amacıyla doğru scooter yeter. Ama keyif için alıyorsan beğenmediğin bir şeyi almamak lazım. Amaç zevk zaten.     

engin abi katılıyorum dediklerinize ama bu önlemler bir süre sonra keyfinizin önüne geçecek ha bu kadar hayatınızı önlemler alarak yaşıyorsanız bence hiç motora binmeyin bile arabalarda airbag var kaporta var motorda kaporta sizsiniz. ybr ile ben e-5 e tem otoyoluna çıkın demiyorum zaten başlangıç olarak önerdim tabii ki 125 cc bir anda yüksek hızlara çıkamaz bence en önemliside bu en büyük önlem düşük cc motordur bana göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

engin abi katılıyorum dediklerinize ama bu önlemler bir süre sonra keyfinizin önüne geçecek ha bu kadar hayatınızı önlemler alarak yaşıyorsanız bence hiç motora binmeyin bile arabalarda airbag var kaporta var motorda kaporta sizsiniz. ybr ile ben e-5 e tem otoyoluna çıkın demiyorum zaten başlangıç olarak önerdim tabii ki 125 cc bir anda yüksek hızlara çıkamaz bence en önemliside bu en büyük önlem düşük cc motordur bana göre.

Yol yakınken ya motor sevdandan vazgeç ; ya da kaskını mutlaka kullan... Şehir içi şehir dışı , az trafik çok trafik farketmez ... 50'den sonra düştüğün vakit heryerde ölebilirsin ... Bırak motoru bisiklet kullanırken bile kask takmak zorundasın ... İnsanlar yolda yürürken düşüp kafasını kırıyor ... Allah korusun , motoru sehpadayken üzerinde ayaklarını uzatmış oturan adamın düşüp felç kaldığını bilirim ...  Seninki gibi bir mantık yok ... Bu tutumunundan vazgeç

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

olaylara bakış açımız farklı herkes kendi bildigini yapacaktır

Ben bakış açınızı pek anlamadım da uzatmayalım söyledik diyeceklerimizi. Tek söyleyeceğim güvenlik hepimize lazım. Ayrıca sizin şehir içi diye andığınız şeyden İstanbul'da yok. İşe gitmek, sağa sola gitmek vs İstanbul içinde scooter veya 125lik makina ile çok zor. Burada kamyonlar onlardan hızlı gidiyor, kaçınabilmeniz için gerektiğinde hızlı gidebilmeniz önemli. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk hedefim para olursa CBR 125R

cbr 125 , kuş gibi hafif , biziklete biniyormuş hissi uyandırır ... Arka freni kullanamazsın direk kızaklıyor ; ani frenlerde de ön lastiğin inceliğinden dolayı yatırırsın ... Birşey olmazda grenaj filan çizilir canın sıkılır :)

Benim tavsiyem scooterla başlanacaksa gilere nexus 300 , 500  olur ... kevlar kot ; sağlam mont ve kask ; onlardan parayı esirgeme ...

Hindistandan bajaj geldi yeni ; pulsar modeli var 200'Lük, oda ideal, ilk motor için ... fuarda gösteri yaptılar  ... wheele , tail ; baya sağlam makine  ... kanuni getiriyor türkiyeye fiyatıda uygun bakabilirsin ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hindistandan bajaj geldi yeni ; pulsar modeli var 200'Lük, oda ideal, ilk motor için ... fuarda gösteri yaptılar  ... wheele , tail ; baya sağlam makine  ... kanuni getiriyor türkiyeye fiyatıda uygun bakabilirsin ...

Duke200'ün yarı parası, ayrıca iki firma ortak sanırım. Ama KTM daha yakışıklı :)  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Duke200'ün yarı parası, ayrıca iki firma ortak sanırım. Ama KTM daha yakışıklı

evet abi ; ktm'leride bajaj yapıyor ... türkiye distribütörü ve servisini kanuni yapacak imiş ... Fiyatlar ilkin biraz şişirirler , sonradan düzene girer ... bu motorun hastası çoktur ... 400 lük gelse bende düşünüyorum ,bu sene gelmedi..

oKCbGte.jpg

Şimdi kafayı buna taktım ; fuardan neredeyse alacaktım ... Nisan sonuna gün verdiler ... Tam günlük kullanım ve fiyatıyla beni üzmeyen ; istediğim gibi motor olmuş ... yamaha mt07

OEo8yqr.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi kafayı buna taktım ; fuardan neredeyse alacaktım ... Nisan sonuna gün verdiler ... Tam günlük kullanım ve fiyatıyla beni üzmeyen ; istediğim gibi motor olmuş ... yamaha mt07

Acemi için uygun değil ama tecrübem olsa bende bunu almak isterdim. Al, tecrübe kazan sat derken para kaybetmemek adına bu çok güzel.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben ciddi düşünüyorum ; bu haftasonu kapora vermeye gidebilirim ... Ayda 400-500 benzine gidiyor ... En azından motor alayım yaz dönemi

Bu da bir 5lt yakar galiba :)

Hayırlısı olsun. Fayda fiyat modeli bu  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.