Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Konsoldan Gelen Cızırtılı Ses

Gökhan Alp

Soru

Iyi gunler arkadaslar. Arabam 2013 ford focus 1.0 ecoboost, daha 1.000km yi yeni gördüm. Ozellikle duz olmayan yani otoban dışı yollarda giderken on konsoldan sanki birsey surekli surtuyormus gibi bir ses , cizirti geliyor ve rahatsiz edici gercekten. Ozellikle 60km hizi gectikten sonra cok rahatsiz edici oluyor. Çözüm onerisi olan yada nedenini bilen varsa cok mutlu olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Cozum bulan ltfn paylassin...

Gökhan Bey bu sınıftaki araçların çoğunda trim, kokpit, koltuk vb. değişik yerlerden ses gelebilir. Bu sesler belkli şartlarda oluşabilir, geçici veya kalıcı olabilir.

Bu kadar geniş bir yelpazeden bir çözümün diğerine benzemeyeceği kuşkusuz.

Kaldı ki çok sayıda değişik konu başlığında farklı seslere yönelik yapılanlar da yer aldı önceden, aratırsanız bulursunuz.

Ses rahatsız edici düzeyde ise servisi zorlamanız lazım, koltuk mekanizmasını değiştirenler oldu, yağlamayla ses kesenler oldu, arka koltuk yatırma mandallarından ses gelenler oldu, önde sensör kutusu kapağı (aynanın hemen arkasında) ses etkeni olarak sık kendini gösterdi, kağıt sıkıştırmaktan silikonla desteklemeye çözümler bulundu.

Havalandırma kanallarından ses geldiği görüldü, enstrüman paneli arkasından ses geldi, hepsi sökülüp değişik destekk malzemeleri ile tekrar monte edildi, kemer kutularından gelen sesler için de benzer uygulamalar oldu, bunları servisin çözmesini talep etmekten başka çare yok, ya da iyi bir trim ustasına gideceksiniz. Deneyimi ile veya deneme yanılma yolu ile bulacak.

Ancak yapılanların sesi keseceğinin garantisi de yok.

Ben kendi aracımda da değişik zamanlarda değişik sesleri duyar gibi oluyorum, ancak sesten pek etkilenen biri değilim ve aracımda yatak odası sessizliği beklemiyorum. Kalıcı olmadığı ve rahatsız etmediği, çok şükür ses takıntım da olmadığı için hiç gidermeye uğraşmadım.

Yani ya duymamazlıktan geleceksiniz ya da doğru ustaya.

Buradan daha fazla yardım almanız kanımca zor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yok hayır, şehir içinde belli bir süre gittikten sonra özellikle iki teker tam olarak düz zeminde aynı hizada gitmediğinde , hani böyle pütürlü asfalt yollar varya, işte özellikle öyle yerlerde ön konsolda cızırtı başlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yok hayır, şehir içinde belli bir süre gittikten sonra özellikle iki teker tam olarak düz zeminde aynı hizada gitmediğinde , hani böyle pütürlü asfalt yollar varya, işte özellikle öyle yerlerde ön konsolda cızırtı başlıyor.

Hocam resimde işaretli olan yere yolcu koltuğunda oturan kişinin sol diziyle baskı yapmasını isteyin bakalım kesilecek mi  yada hava çıkış yerleriyle oynayın o ses varken birde göstergelerin olduğu bölgeyi iyi yoklayın.

iu7u.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Burayı okumanızı tavsiye ederim

O ses işaretli bölgeden geliyor olabilir. Tırtıklı yollarda o bölgeye  bir kitap koyun ses kesiliyor.

Servis bu problemi çözmek için göğüs sökülmesi gerekiyor demişti ben elletmedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Üzücü tabii. İki gün önce 490 km.de ben de duymaya basladim ama sesi buldum. Direksiyonun altindaki sert plastik ile yumusak plastigin birlestigi yerden (direksiyonun hem sag hem de sol tarafindan) geliyor. Simdilik

elletmedim. Sizin ki icin bir de on cam ile plastigin birlestigi yerlere bakin derim. Daha onceki Ford araclarimda oradan cozume ulasmistim.

Umarim cozersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu zamana kadar hemen hemen bütün otomobillerde çeşitli yerlerden duyduğum ses. Trim seslerine çok takık olmamla beraber bu sesin zaman içinde gelmeyeceği araç yoktur diye düşünüyorum. Plastik aksam sonuçta. 2015 focusum 11.000'i geçti bazı bölgelerden bende duyuyorum bu sesleri ve çok kafaya takıyordum. Ne zaman 2014 bmw 5.20i kullanırken B sütunundan gelen trim sesine şahit oldum işte o gün trim seslerini kafaya takmaktan vazgeçtim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.