Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Superchips İle 1.6 115 Tdci'ı Artık Güçlendirebilirsiniz

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

E bu güvenli ama haliyle sıkıcı oluyor. :) Trafiğe açık yollarda öncelik hep güvenlikte olmalı ama araba kullanmanın, hafif performanslı kullanmanında bir zevki var. Kullandığınız araçlarda bunu hissetmeniz pek mümkün değil. Daha önce Verso kullanmıştım haliyle onun fiziki imkanları doğrultusunda bir sürüş geliştiriyorsunuz. Sizin mantığınızla 100bg üstü araba veya  spor arabalar gereksiz üretimler oluyor :) Ama hayatta çeşit çeşit hobi, keyif, zevk alacak şey var. Tehlikeyi abartmadığınız sürece biraz yaşamak lazım. Hep temkinli yaşanan bir hayat pişmanlıklara gebe olabilir :)  :guitar:

Not: Ben de aman aman sportif kullanmam. Uzun yolda 120yi pek geçmem vs. 

Engin Bey, dediğiniz gibi performanslı kullanmanın zevki elbette var. Ben bunu inkar etmiyorum. Benim demek istediğim sahip olduğumuz beygirlerin ve torkun kaçını doğru yerde kullanabiliyoruz. Bir tepe tırmanırken aracın bayılmamasını herkes ister ancak bu şu an için Formula 1 pilotlarının kullandığı araçlarda bile mümkün değil. Ben 100 beygir üstü araba veya spor araba gereksiz üretimdir demek istemedim. Her aracı trafik kurallarına göre, eldeki beygir ve tork gücünde, ne kadar performanslı kullanıyoruz ki ?

Ancak size de katılıyorum, altımdaki araç daha önceki araçlarda 30-40 beygir fazla ve bir o kadar da torku var. Her tırmanışda veya her sollamada ki rahatlık, verdiği güç beni oldukça mutlu ediyor. Sonuçta altımda benim gaza basmam için sabırsızlanan bir makinenin olduğunu biliyorum ( Umarım daha fazla beygirli araç kullanmam :) ) Ama, bundan sonraki aracım daha performansız bile olsa, ben chiplemeyi yada modfiye etmeyi düşünmezdim. Çünkü almazdım. Gücüm yetmiyorda aldıysam, önce frenlerden başlardım. Ne bileyim Brembo diskler filen.:) Önceliğim güç değil, gücü kontrol etmek olurdu.

Yapma sevgili kardeşim, bir bilişimci olarak bakımlı bir araçta bunun gerçekleşme olasılığının günlük yaşantımızda kötü sonlanabilecek onlarca farklı senaryoya eşdeğer olduğunu hesaplıyorsundur eminim, kaldırımda yürürken kafana bir şey düşmesi gibi mesela...

Okuyan da vahşi bir adam sanacak beni, halbuki tarfikte genelde temkinli ve saygılıyımdır.

(Aaaa gene burnum uzadı) 

Sanırım Oktay dağlarda yanıma oturursa benimle tüm selamı sabahı keser. :)

Latifeden takılıyorum, kimseyi canavarlaştırmak gibi bir arzum yok.

Gokart, pist etkinlikleri, slalom yarışları vb. etkinlikler kurt dökmek için ideal.

Caddeleri rahat bırakalım...

Cem Hocam, elbette istatisliklere bakıyorum fakat kazaların başında, "Araçların hızını yol hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak. " maddesi hep birinci sırada. Sizi neredeyse 2007 den beri tanıyor ve takip ediyor ve yazdıklarınızın tamamını elimden geldiğince okuyor ve değer veriyorum, sizin hakkınızda kesinlikle vahşi bir kullanma tarzı aklımda yok. Ben sizin yanınızda otursam, sizin ile sohbet etmekten alacağım keyifden, trafikte ne oluyor bitiyor anlayacağımı sanmıyorum. 

Hep diyorum önce altımızdaki aracı çok iyi tanıyalım, kim olduğumuzu bilelim ve bir yerden başlayacaksak önceliği güvenliğe verelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Chip tuning ile yapılan nedir? Püskürtülen yakıtın arttırılması, yakıt/hava oranı ile oynanması. Hiçbir enerji yoktan var edilmez. Yaptığınız %10'luk bir püskürtnr artışı daha yüksek basınçta yanma demektir. Bu yüksek sıcaklıkta yanma ve basınç artışı tabii ki piston segmanları, enjektörler, krank, valfler üzerindeki basıncı ve sıcaklığı arttıracak ve ömürlerinden götürecek. Ayrıca turbo basıncı arttırmak da bir diğer yöntem. Turbo basıncı nasıl artar? Turbo devri arttırılarak? Dönen bir elemanın hesaplanmış devrini arttırmak 'herhangi bir kondisyonu değiştirmezsen' o elemanın ömrünü azaltır. Chip tuning devir daim ya da yağ pompasının devrini arttırıyor mu? Bence hayır? Bilmeyenler internetten metal yorulmasına, dinamik mukavemete, yanma odası sıcaklığına bir baksınlar. Bunun iyi ustayla markayla vs alakası yok. Haliyle performans artışını görmek ve haz yaşamak için seri kullanım da artacak. Eğer kendini patinaja adarsan; aksların bağlantıları aşınacak, motor kulakları aşınacak ve silkeleme sallanma problemi olacak. Ben chip tuning yaptırsam şu yolu izlerim; 1) hava filtresi 2) %10'u geçmeyen bir performans artışı için remap 3) motor yağını erken değiştirmek ya da borlu katkı kullanmak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Ben değilim ama :/ İşyerindeyim 7de çıkıyorum.

Bu direksiyona bağlanan telefon tutucudan aldım. Kamera direk kadrana bakıyor zaten

İyi bee naparsan yap :D  İyilik de yaramıyor iş adamı kesildi :D 

Buarada malum hızlanmanın çok etkeni var sen şimdi ayrı gün ve hava da birde rüzgar girince işin içine verimli sonucu alamayabilirsin. Bu sebeple gideceğin gün yap hepsini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi bee naparsan yap :D İyilik de yaramıyor iş adamı kesildi :D

Buarada malum hızlanmanın çok etkeni var sen şimdi ayrı gün ve hava da birde rüzgar girince işin içine verimli sonucu alamayabilirsin. Bu sebeple gideceğin gün yap hepsini.

Cumartesi hava güneşli gözüküyor. Rüzgarda olmaz pek yaparim havalimani yolunda. Bir daha güneşli hava denk gelir heralde. Aynı güne sığdırırsam kötü bir sonuç çıkar. Forumumuz için güzel content ayarlamaya çalışıyorum :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cumartesi hava güneşli gözüküyor. Rüzgarda olmaz pek yaparim havalimani yolunda. Bir daha güneşli hava denk gelir heralde. Aynı güne sığdırırsam kötü bir sonuç çıkar. Forumumuz için güzel content ayarlamaya çalışıyorum :D

Okey, nasıl istersen kuzum. Dilersen videoları atarsın, editlerim. Kanala koyarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Before videolarini çektim. Fena olmadı biraz titriyor direksiyona bağlı diye ama olsun.

Havadan dolayi cuma günü gidicem büyük ihtimal. Maslak fenadir şimdi

gel gel, çok güzel buralar :)

hava fena ama oralarda trafik çok yoğun olduğundan sıkıntı olmaz... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gel gel, çok güzel buralar :)

hava fena ama oralarda trafik çok yoğun olduğundan sıkıntı olmaz...

Biranda bastırır falan 20 aralik 2012de sabah gittim bahcekoye okula hicbisey yok saat 3 gibi ciktim araba kaybolmuş kar altinda :D otostopla döndüm eve

Yapıştır şuna artık Sabri bekliyoruz [emoji2][emoji2]

Geliyor geliyorr :D
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.