Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Tek Lastik Değişimi

Ozan Kar

Önerilen Mesajlar

Genel Sohbette paylaştığım üzere lastiği yardım, kaskodan yapılması durumunda kasko tek lastik ödeyecek (cepten yaptırma durumundada tek alasım var).

diğer lastik 10000kmde çift değiştirmek tabiki daha iyi ancak, tek değişim durumunda 10000km sizce sorun olurmu?

not: stepne ince.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun.

Sınırları zorlarsan belli bir istikrarsızlık gösterebilir, ama bu şartlarda bir-iki ay biraz daha dikkatli kullanarak bu duruma ekonomik nedenlerle razı olmaktan başka çare yok. 

Çok dert etmeye değmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arka lastiklerden birine takıldığı sürece, Cem abinin de belirttiği gibi fazla farketmez bence.

N'ayır, iyi lastiği arkada tutmayı her zaman öneriyorum, üstelik sadece ben değil konunun otoriteleri de.

Burundan kayan araba kendini frenler, arkası döndüğünde başına gelecekler daha belirsiz ve hesapsızdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

N'ayır, iyi lastiği arkada tutmayı her zaman öneriyorum, üstelik sadece ben değil konunun otoriteleri de.

Burundan kayan araba kendini frenler, arkası döndüğünde başına gelecekler daha belirsiz ve hesapsızdır.

Peki burada iyi lastik nedir. Yani 2 lastik alırsam onları arkaya takacacagim ama tek lastik alırsam dengesiz lastikmi arkada olmalı dengelimi.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkada iki tane eskiladtik olsa yine bir yere kadar kabul ederim de bir yeni bir eski lastik sikinti. En iyisi o saglam lastik de satilarak lastigin birisi kaskodan digeri ise satilan lastikten gelen parayla maliyeti dusurulerek iki yeni lastik almak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki burada iyi lastik nedir. Yani 2 lastik alırsam onları arkaya takacacagim ama tek lastik alırsam dengesiz lastikmi arkada olmalı dengelimi.

İyi soru, bir önceki cevabımı içgüdüsel yazdım, tek lastik olayını düşünmeden.

İyisi arkada olursa aracın bir yönde kayma eşiği düşecektir.

Önde olursa ise çekişte eskisi patinaja düşecek ve fakat çekiş kontrol sistemi bunu dengelemeye çalışacaktır, ki bir miktar performans kaybı demek olur.

Bu durumda ben tek lastik için önü daha güvenli buluyorum kağıt üstünde. 

bir yeni bir eski lastik sikinti. 

Çok da abartmamak lazım, 10.000 km lastiği pek eskitmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval, Ben tam anlamadım malesef. Bir yönde kayma eğiliminin düşmesi daha iyi değil mi? Yoksa arkadaki iki lastiğin aynı seviyede yol tutmamasının olumsuzluğu daha mı fazla.

Arka sola tak Bilkent köprüsünde test et farkı  :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval, Ben tam anlamadım malesef. Bir yönde kayma eğiliminin düşmesi daha iyi değil mi? Yoksa arkadaki iki lastiğin aynı seviyede yol tutmamasının olumsuzluğu daha mı fazla.

Mertcan benim için buna net bir cevap vermek çok kolay değil. 

Genelde aracı sürüşü şeklimi aracın limitlerini araştırarak belirlerim. Bu arada ne zaman arkasını bıraktığını da anlamaya çalışırım, bu yönlü değişkenlik gösterecekse beni huzursuz eder.

Yeni lastiği öne takarsam bu fark o kadar bariz olmayacağı gibi traksiyon sorununu da araç elektroniği halleder diye düşündüm.

Yani spekülasyona açık.

Hiç risk almak istemeyen ikisini bir değiştirir, ya da aynı lastiğin benzer diş derinliğinde çıkmasına bakar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi soru, bir önceki cevabımı içgüdüsel yazdım, tek lastik olayını düşünmeden.

İyisi arkada olursa aracın bir yönde kayma eşiği düşecektir.

Önde olursa ise çekişte eskisi patinaja düşecek ve fakat çekiş kontrol sistemi bunu dengelemeye çalışacaktır, ki bir miktar performans kaybı demek olur.

Bu durumda ben tek lastik için önü daha güvenli buluyorum kağıt üstünde.

Çok da abartmamak lazım, 10.000 km lastiği pek eskitmez.

10 bin km mi. Ben kendime gore yorumladim galiba. :) On bin km lastik omrunun 4 de 1 i. Cok ciddi sorun olusturmaz galiba. Cok yagisli havalarda falan cekme yapar mi acaba. Kuru zeminde normal kullanomda negatif bir durum olmaz belki ama yagis konusunda cekme yapar diye dusunuyorum..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel Sohbette paylaştığım üzere lastiği yardım, kaskodan yapılması durumunda kasko tek lastik ödeyecek (cepten yaptırma durumundada tek alasım var).

diğer lastik 10000kmde çift değiştirmek tabiki daha iyi ancak, tek değişim durumunda 10000km sizce sorun olurmu?

not: stepne ince.

Bende tek lastiği yarmıştım çukura düşüp. Kasko ile görüşmemde lastik hasarlarını ödemiyoruz dediler.

Stepneyi takmıştım. Yanaktan yarık olan lastiğide tamir ettirdim stepnede duruyor. Geçen gün Hopa'da çıkma pc2 buldum aldım 80 liraya :) 10.000-15.000 km kullanılmış gibi. Sana sevk edeyim istersen :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugun öncelikle çok güvendiğim fiat servisine gittim durum nedir diye.

jant eğri değişecek

tabla geçen seneki kazadan eğri bu kazada olmuş gibi değişecek

başka birşey çıkarmı belli değil, aracı tur otoya bıraktım.

fiat servisindeki lastikçi abim 10000km birşey değil takılsın bakarız bence bir tane yeter dedi öyle olacak gibi görünüyor.

Bende tek lastiği yarmıştım çukura düşüp. Kasko ile görüşmemde lastik hasarlarını ödemiyoruz dediler.

Stepneyi takmıştım. Yanaktan yarık olan lastiğide tamir ettirdim stepnede duruyor. Geçen gün Hopa'da çıkma pc2 buldum aldım 80 liraya :) 10.000-15.000 km kullanılmış gibi. Sana sevk edeyim istersen :)

hangi sigorta? geçen sene mallığım sonucu kaldırıma çıkmıştım tampon alttaki plastikler radyatör ayağı vs zarar görmüştü. lastikte yarılmıştı. kaskoyu devreye sokmayı düşünmediğimden lastiği kendim aldım. sonra kaskodan yaptırınca beyanada bu şekilde yazıp lastiğin faturasını ekledim eskime kesintisi bile yapmadan ödediler :)

teklifin makul teşekkür ederim ama bu durumda kasko yeni lastik takacağından diğerinide yenilemeyi tercih ederim gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.