Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Tdci Kavrama Noktası Ve Yazılım Güncelleme

Oğuz Çevik

Soru

Merhabalar,aracımızı alalı 10 gün oluyor,1.6 tdci Style Plus bir araç aldık.Araca bindiğim gibi gaz pedalının hissizliği ve debriyajın garipliği dikkatimi çekti.İkinci el alındığı için ilk sahibine sorduğumda servise gittiğini ama bu konu hakkında hiçbir işlem yapılmadığını araçta start-stop sistemi olduğu için "MANDALLI DEBRİYAJ" kullanıldığını ona belirtmişler servisteki çalışanlar.

Ayrıca araçta 1. ve 2. viteslerde 1000 devirden itibaren yavaş bir şekilde hızlanmak istersem silkeleme oluşuyor,bu esnada devir saatini kontrol ediyorum aynı şekilde devir saatide eski minibüsler gibi bir aşağı bir yukarı artıyor  :)

Bu konu hakkında bize en yakın servis olan Tuzcular ile görüştüm daha önce böyle bir sorun hakkında hiç şikayet almadıklarını aracı incelemek istediklerini söylediler bende henüz gitmedim.Gidersem bana da bunlar böyle,sen araç kullanmayı bilmiyorsun diyecekler diye düşünüyorum.

Kıyaslamayı diğer aracımız olan Megane III 1.5 Dci ile yaptığımda Focus'un nerede kavrayacağını kestiremiyorum,yokuşlarda el frensiz kalkmaya korkar oldum,ve debriyaj Megane'a göre oldukça yukarıda kavrıyor.Megane kötü bir araç ama aktarması,gaz pedalı,debriyajı vs. kullanması daha net ve hissedilir.

Ayrıca aklıma diğer bir gelen soru,ilk defa ESP li araç kullanıyorum ve sistem devreye girdiğinde göstergede uyarı veriyor mu? Çünkü saçma sapan patinajlar denemediğim için sadece boş virajlarda biraz araca yükleniyorum.

Megane'a göre oldukça stabil bir araç virajlarda  :)

Teşekkürler.

Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Servislerde "usta" denilen elemanlar, aracın aslında elektronik aksamının koordinasyonu sayesinde çalıştığını zihnen kabullenmeyen ve buna göre eğitim görmemiş veya eksik görmüş, aracın sorununu uğraşarak düzelttiğinde üstüne para almayacağım kafasında olan, önüne gelen sorunu sallamasyon cevaplarla veya geçici/yanlış çözümlerle uzaklaştıran kişiler bana göre. "Aga radyatör koptu" desen olur ya hepsinde oluyor gibi cevaplar verebilecek zekaya ve fikre sahiptirler. Ayrıca ezberci yapıyla müdehale yaparlar. Analitik sorun çözme becerisi denen şeyi yenebilen birşey sanan vatandaşlar. Ben bu tip yetkili servis sallamalarına ilgisizliğinde sorunu hep Ford'un kendisine yüklüyorum. Çünkü adam gibi eğitim verse beceremeyenede tastikname verse tüm ustalar zehir gibi olur. Tüketici hakkını bilmez, hizmet veren denetlenmezse, rahman gitsin modeli işlemeye başlıyor.

İşini düzgün yapan etik değerlere sahip  olan usta ve işletmeleri tenzih ediyorum. (henüz denk gelemesemde)

Aracın yazılımını güncellemeyen servisler genelde sorunun yazılımdan kaynaklanmadığını veya yüklendiğinde sorun çıkartacağını söylerler.

Bunlar gerçeği yansıtmaz, çünkü beyinsizler düşünemezki; koskoca arabayı yapan daha sonra yaptığı arabanın yazılımı için güncelleme çıkaran firma bir bildiği var ki çıkarmış o yazılım güncellemesini.

Sanıyorlarki kendileri akıllı, süper "usta", arabayı yapanlar marangoz.

Araç yazılımı yüklemeyen, yüklemekten kaçınan servisler gözümde direk dolandırıcıdır, sahtekardır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bunlar gerçeği yansıtmaz, çünkü beyinsizler düşünemezki; koskoca arabayı yapan daha sonra yaptığı arabanın yazılımı için güncelleme çıkaran firma bir bildiği var ki çıkarmış o yazılım güncellemesini.

Sanıyorlarki kendileri akıllı, süper "usta", arabayı yapanlar marangoz.

Araç yazılımı yüklemeyen, yüklemekten kaçınan servisler gözümde direk dolandırıcıdır, sahtekardır.

Şu kısımlara çok güldüm Servet Bey  :) aynen yazdığınız gibi düşünüyorum bende.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

abi bu konuda çok kişiyle konuştum gerçekten modulun uçma ihtimali varmış güncelleme sırasında. o yüzden son çare olarak bakıyorlar sonrasında uğraşmamak için. ama haklısın. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

abi bu konuda çok kişiyle konuştum gerçekten modulun uçma ihtimali varmış güncelleme sırasında. o yüzden son çare olarak bakıyorlar sonrasında uğraşmamak için. ama haklısın. 

Modülün uçma ihtimali bence o işi yapan vatandaşın bu işi nekadar bilinçli yaptığıyla alakalı. Ayrıca modül uçarsa uçsun abicim? Taksın yenisini.

Annelerin çocuklarını korkutma yöntemi gibi. Çıkma dışarda öcüler var.

Bak yine çok güzel sıfat tamlamaları geldi aklıma ama söylemicem :smiley2k:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Var olan sıkıntıyı görmezden gelerek güncellemeyi reddetmek ayrı, merak ve hevesle güncelleme isteyenleri geri çevirmek ayrı değerlendirilmeli...

Abi o güncelleme çıktıysa biz görmüyor olsak bile mutlaka bir problemi duzeltiyordur yada birşeyi daha iyi duruma getiriyordur. Aynı zamanda baska birşeyi bozabilir tabii o zamanda yeni güncelleme beklemek gerekir :D ama bu istek merak ve heves değil :)

Modülün uçma ihtimali bence o işi yapan vatandaşın bu işi nekadar bilinçli yaptığıyla alakalı. Ayrıca modül uçarsa uçsun abicim? Taksın yenisini.

Annelerin çocuklarını korkutma yöntemi gibi. Çıkma dışarda öcüler var.

Bak yine çok güzel sıfat tamlamaları geldi aklıma ama söylemicem :smiley2k:

Güncellenmek icin birsey yapiyomu ki? Güncelle diyince olmuyormu zaten otomatik? Ama haklisin tabi kısmı 2. Cümleyi özetliyordu :D
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Güncellenmek icin birsey yapiyomu ki? Güncelle diyince olmuyormu zaten otomatik? Ama haklisin tabi kısmı 2. Cümleyi özetliyordu :D

Modül yükleme prosedürünü update yaparken etis zaten step-by-step anlatıyor ve tek tek yönlendiriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç şuan pamuk gibi oldu benzinli atmosferik ayarında kullanıma kavuştum,çok daha keyifli hale geldi.Güncelleme sonrası performans azalması olmadı.Rolantide titreşimli çalışma çok ufak bir azalma gösterdi diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazilimla ilk vitesteki saçma durumlar düzeliyor. Acemi gibi silkeleme yazılım kaynaklı. Düzgün bir servise gitmeye gayret edin.

engin bey yüklettıgınız yazılım bılgısını(kodu,adı artık nasıl çağrılıyorsa) bizimle paylaşır mısınız?.Zira ben ne için gidersem gideyim yazılım yüklendi güncellendi deniliyor ve hiç bir sorunumu çözmediği gibi silkelemeyi de çözmüyor.Hatta sizin bilmediğiniz başka servislerde olan yazılımlar mı var dedim.Hayır dedi aracın güncellik durumuna göre en güncel neyse onları yüklüyoruz,hiç kimsenin elinde ayrı bir yazılım yok hatta sorunlara göre spesifik yazılımlar da yok,genel güncelleme deniliyor..tabi bunlarda ne için gidersek güncellemeyi çakıp gönderiyorlar..Zaten benim bilgi almak için sıkıştırmalarım sonucunda usta başı dedikleri çalışan focuslardan çok anlamadıklarını itiraf etti:)

Özcan B. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Doğru ama o problem her araçta görülmüyor olabilir. 

öylemidir? araç yazılımları hakkında hiç bilgim yok tabii ama sonuçta deterministic olduğunu varsayıyorum. her araç aynı şartlarda aynı tepkiyi veriyordur bence :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Teşekkürler,dikkat ederim bundan sonra başlıklar için.   Serviste yazılım güncelleme için ücret alınıyor mu?

Merhabalar

Bu forumda ilk mesajım.

Sanırım bende de aynı sorunlar var acaba Yazılım güncellemeyle halledilebilir mi?

Aracım 13'Focus 1.6 115ps Style 22.000 km de

Sorunları sıralarsak;

1-Silekeleyerek çalışma ve kapanma

2-Rölantide titremeki özellikle pedaldan da hissedilen bir titreme yapıyor.

3-Tüketimde ilk zamanlardan beri yol bilgisayarıyla tutarsızlık - kimi zamanlar blgisayarla pompa arası 100km de 0.2 ila 0.7 lt arası fark oluyor

4-Stop ederken titreme

Merakım şudur ki

Acaba sizdeki sorunlar da bunun gibimiydi?

Yazılım güncellemeden sonra bunlar değişti mi?

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar

Bu forumda ilk mesajım.

Sanırım bende de aynı sorunlar var acaba Yazılım güncellemeyle halledilebilir mi?

Aracım 13'Focus 1.6 115ps Style 22.000 km de

Sorunları sıralarsak;

1-Silekeleyerek çalışma ve kapanma

2-Rölantide titremeki özellikle pedaldan da hissedilen bir titreme yapıyor.

3-Tüketimde ilk zamanlardan beri yol bilgisayarıyla tutarsızlık - kimi zamanlar blgisayarla pompa arası 100km de 0.2 ila 0.7 lt arası fark oluyor

4-Stop ederken titreme

Merakım şudur ki

Acaba sizdeki sorunlar da bunun gibimiydi?

Yazılım güncellemeden sonra bunlar değişti mi?

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler

Merhabalar,benim aracım 2011 model dolayısı ile yazılımı çok eskimişti bende güncellettim sadece düşük devirlerdeki silkeleme gitti ilk iki viteste.Rolantide titreme hala var.Yol bilgisayarı kalibrasyonuna dikkat etmedim.

Aracınız 2013 model olduğuna göre yazılım sürümlerini etisten kontrol edin büyük ihtimal günceldir fakat daha güncelini yükletmeyi deneyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Etisten kontrolü kendimiz de yapabiliyor muyuz? Aracım Eylül 2013 çıkışlı 115 tdci. Güncelleme ihtiyacı olduğu anlaşılabiliyor mu?

Etise girişi nasıl yapıyoruz ?

Hasan Seyyitoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Etisten kontrolü kendimiz de yapabiliyor muyuz? Aracım Eylül 2013 çıkışlı 115 tdci. Güncelleme ihtiyacı olduğu anlaşılabiliyor mu?

Etise girişi nasıl yapıyoruz ?

Hasan bey, etis sitesinde herşey açık, güncellemeyi sizin anlamanız zor. 

Aracınızda sorun hissediyorsanız yetkili servis'e uğrayınız etis ile uğraşmaya değmez boşuna kafa karışıklığı sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.