Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Tdci Kavrama Noktası Ve Yazılım Güncelleme

Oğuz Çevik

Soru

Merhabalar,aracımızı alalı 10 gün oluyor,1.6 tdci Style Plus bir araç aldık.Araca bindiğim gibi gaz pedalının hissizliği ve debriyajın garipliği dikkatimi çekti.İkinci el alındığı için ilk sahibine sorduğumda servise gittiğini ama bu konu hakkında hiçbir işlem yapılmadığını araçta start-stop sistemi olduğu için "MANDALLI DEBRİYAJ" kullanıldığını ona belirtmişler servisteki çalışanlar.

Ayrıca araçta 1. ve 2. viteslerde 1000 devirden itibaren yavaş bir şekilde hızlanmak istersem silkeleme oluşuyor,bu esnada devir saatini kontrol ediyorum aynı şekilde devir saatide eski minibüsler gibi bir aşağı bir yukarı artıyor  :)

Bu konu hakkında bize en yakın servis olan Tuzcular ile görüştüm daha önce böyle bir sorun hakkında hiç şikayet almadıklarını aracı incelemek istediklerini söylediler bende henüz gitmedim.Gidersem bana da bunlar böyle,sen araç kullanmayı bilmiyorsun diyecekler diye düşünüyorum.

Kıyaslamayı diğer aracımız olan Megane III 1.5 Dci ile yaptığımda Focus'un nerede kavrayacağını kestiremiyorum,yokuşlarda el frensiz kalkmaya korkar oldum,ve debriyaj Megane'a göre oldukça yukarıda kavrıyor.Megane kötü bir araç ama aktarması,gaz pedalı,debriyajı vs. kullanması daha net ve hissedilir.

Ayrıca aklıma diğer bir gelen soru,ilk defa ESP li araç kullanıyorum ve sistem devreye girdiğinde göstergede uyarı veriyor mu? Çünkü saçma sapan patinajlar denemediğim için sadece boş virajlarda biraz araca yükleniyorum.

Megane'a göre oldukça stabil bir araç virajlarda  :)

Teşekkürler.

Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Hoşgeldiniz hayırlı olsun. Bundan sonra konu başlıklarını içerik ile alakalı seçerseniz memnun oluruz. Konuya gelince; 1- Aracın yazılım'ı son kullanma tarihini oldukça fazla aşmış. Servis'e önce yazılımı kontrol ettirerek yükletin. 2- ESP sürekli açık. Yarı kontakta esp lambası yanar bknz : El kitapçığı , El kitapçığı için sitemiz veya Ford.com.tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aynı araçtan bence 2. el aldım 3 ay kadar oluyor. Rolantide titreme hissettiğim için dün otokoç Konya servisine gittim.Durumu izha ettim yazılımla halledenler var dedim bana verdikleri cvp aynen şu oldu''yazılım yükleriz ama daha çok titrer'' Bu ne demek dedim yahu?Dalga mı geçiyonuz diye çıkıştım ''yüklediklerimizin bazıları daha çok titremeye başladı ''dediler.Başlarım yazılımına dedim atladım geldim.Çok rahatsız edici bir titreme yok zaten ama Yakup dostumuzun dediği gibi bu işi yapacaksanız da İstanbulda bu araçlardan anlayan en iyi yere yaptırın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın başında durmayı talep ederim olmadı İstanbul'a gelirim,titreme olayini kavramayi biraz uzun tutarak aştım ama bu da balatadan yiyor yani saçma geldi,başka bir aracı böyle kullansam bir kadın kullanıyormuş gibi sesler çıkar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende artık bu 1. ve 2. viteslerdeki titreme, silkeleme herneyse çok sıkıldım.Dur kalklı trafikte araba kullanmaktan korkar oldum.Geçen servisi aradım bana yazılım olmayabilir baskı balata da bi sıkıntı vardır dediler.Bende aracı ilk aldığım günden beri vardı dedim olabilir dediler.Şimdi bu baskı balatadan kaynaklı ise garanti kapsamında olacaktır umarım.Ben bu sorunu adamlara anlatamadım gitti.Focus fanatikliğim olmasa satardım aracı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

"MANDALLI DEBRİYAJ" kullanıldığını ona belirtmişler servisteki çalışanlar.

Mandallı debriyaj SS sisteminde motoru çalıştırmak üzere kullanılan bir algılayıcıyı tanımlamak için kullanılmış bir ifadedir  ve aracın kavrama davranışı ile zerre alakası yoktur.

Muhtemelen yukarıda kavrama yaptığı için henüz alışamadınız, zamanla alışırsınız diye düşünüyorum.

Tabii yine de işi bilen bir servise danışmak iyi olur.

Güncelleme ile titremede düzelme sağlandığını zaten Engin yazmış... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şikayet eden arkadaşlar gidip doğru dürüst bir serviste yazılımı güncelletin. Aynı sorunları buralarda daha önce konuştuk. Serviste güncellettik benim bir şikayetim kalmadı. Konuştuğunuz "ustalar" ya sizi sallıyor yada kasaplar.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Beklediğim gibi servise gittim usta aracın normal olduğunu devirsiz kullandığımı neredeyse rolantide ilerlemeye çalıştığımı söyledi.Biraz devirli kullanınca cidden araç 1000-1500 devir bandını aştığı için silkelemiyor.

İstanbul'da ki servislere uğramak gerekiyormuş cidden.

Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Beklediğim gibi servise gittim usta aracın normal olduğunu devirsiz kullandığımı neredeyse rolantide ilerlemeye çalıştığımı söyledi.Biraz devirli kullanınca cidden araç 1000-1500 devir bandını aştığı için silkelemiyor.

İstanbul'da ki servislere uğramak gerekiyormuş cidden.

Motordaki turbo 1750 devirden itibaren gerçek gücüne kavuşur. 1500 devir altı sadece çok az gaz vererek yavaş yavaş hızlanmaya uygundur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün de Edirne'den sonra Keşan Tuzcular'a gittim,servis kayıdı oluşturuldu,ilk ustayla test sürüşünde ilk usta sorunu fark etti ve 2. (daha yetkili galiba) usta ile sürüşe çıktık ustanın testte sorduğu sorular ve söyledikleri :

1 - hep sen mi kullanıyorsun?

2 - böyle kullanırsan balatayı yersin

3 - bunlar böyle

4 - çok devirsiz kullanıyorsun

Sonra ben Tekirdağ'dan geldim cihaza bağlayalım kontrol edelim dedikçe adam bir faydası olmaz ama bağlayalım olursa seni tebrik edicem dedi.Bağladık güncelleme yapıldı ve test sürüşüne çıktık.Sorun düzeldi.Usta kulağıma küpe olsun bundan sonra yazılımı yabana atmam dedi biraz da mahcup oldu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.