Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Frenlerden Gelen Ses

Alperen G.

Soru

Merhaba arkadaşlar..

Bir süredir frenlerden, özellikle düşük hızlarda fren yaptığım zaman (trafik ışığına yaklaşırken mesela) ince bir ses duyuyorum.. Önceleri nadiren duyardım ama artık her fren yaptığımda duyuyorum. Bu artık balataların değişme zamanının geldiğine mi işaret eder, yoksa başka bir durum mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

45.000 de 4. balata seti :wacko: , umarım bu arabalar böyle fren balatası yemiyordur. Eski arabamda 55.000 de hala ilk balataları vardı.

Balata yeme değil benimki eksik yazmışım. İlki 15.000'de fren hidrolik arızası sebebiyle değişti, ikincisi Alperen abiininki gibi ses yaptığı için değişti. 3. tam bitmeden aşınma ve yüksek hızda ses sebebiyle değişti. 4.'de sıkıntı yok şimdilik çok şükür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim 4. balata setim. Araba 45.000'de. İlk ikisi orjinaldi son ikisi ferro mu öyle bir şey. Bir dahakine forum sponsorunun markasından alacağım eğer aklıma yatan daha iyi bir aftermarket bulamazsam.

Aftermarket Mertcan, burası Türkiye, alacağın mallar şunlar;

Orjinal ürün

Orjinal yan sanayi (çok gülüyorum bu lafa, ostim ağzı tam)

Yan sanayi

Yan sanayi için "satacaksan tak", orjinal yan sanayi için "oo çok kral parça", orjinal için "çok pahalı alınırmı abi" ülkesi burası.

Velhasıl frende bari orjinal kullan yahu.

Konudan çok uzaklaşmayalım. Benimde arabam 25binde 4 balatayı aynı anda bitirdi (daha doğrusu bitirdim). Hani ben agresif kullandığım için bitti diyelim. Bu ses ıvır zıvır hikayeleri ne eski balatalarda nede yeni balatalarda var. Tozlu yola girmediğim sürece ses duymuyorum.

Ayrıca çok emin olamamakla beraber bir bilgi paylaşayım;

Eğer hidrolik fren sıvısında toz vs gibi yabancı maddeler varsa sizin farkedemeyeceğiniz basıncda oynamalar vs yüzündende balatalardan ses duyabilirsiniz. Örneğin benim aracın fren yağı değişimi geldi. Sizlerde fren yağlarınızı zamanında değiştiriyor musunuz?

Edit: Typo

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aftermarket Mercan, burası Türkiye, alacağın mallar şunlar;

Orjinal ürün

Orjinal yan sanayi (çok gülüyorum bu lafa, ostim ağzı tam)

Yan sanayi

Yan sanayi için "satacaksan tak", orjinal yan sanayi için "oo çok kral parça", orjinal için "çok pahalı alınırmı abi" ülkesi burası.

Velhasıl frende bari orjinal kullan yahu.

Konudan çok uzaklaşmayalım. Benimde arabam 25binde 4 balatayı aynı anda bitirdi (daha doğrusu bitirdim). Hani ben agresif kullandığım için bitti diyelim. Bu ses ıvır zıvır hikayeleri ne eski balatalarda nede yeni balatalarda var. Tozlu yola girmediğim sürece ses duymuyorum.

Ayrıca çok emin olamamakla beraber bir bilgi paylaşayım;

Eğer hidrolik fren sıvısında toz vs gibi yabancı maddeler varsa sizin farkedemeyeceğiniz basıncda oynamalar vs yüzündende balatalardan ses duyabilirsiniz. Örneğin benim aracın fren yağı değişimi geldi. Sizlerde fren yağlarınızı zamanında değiştiriyor musunuz?

Aftermarket derken orjinalden daha iyi manasında söylemiştim. Mesela stok yerine ST ya da RS için üretilen frenler gibi.

Orjinal pahalı olmasına rağmen bana sorun yarattı, paramla rezil olduktan sonra aynı eziyeti çekmeye devam etmek gereksiz olduğundan aynı işi gören alternatiflere yöneldim :)

Ultra Hardcore kullanınca %20 daha erken ısınmaları dışında bir eksileri yok. O da şimdiye kadar 1-2 kere oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aftermarket derken orjinalden daha iyi manasında söylemiştim. Mesela stok yerine ST ya da RS için üretilen frenler gibi.

Orjinal pahalı olmasına rağmen bana sorun yarattı, paramla rezil olduktan sonra aynı eziyeti çekmeye devam etmek gereksiz olduğundan aynı işi gören alternatiflere yöneldim :)

Ultra Hardcore kullanınca %20 daha erken ısınmaları dışında bir eksileri yok. O da şimdiye kadar 1-2 kere oldu.

Bulursan bizide seslen o vakit.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim aracın fren yağı değişimi geldi. Sizlerde fren yağlarınızı zamanında değiştiriyor musunuz?

Bakım planında iki yılda bir fren hidroliğinin değişimi öngörülüyor, nedeni de su çeken bir madde olduğundan zamanla nemin etkisi ile kaynama derecesinin düşmesi olasılığı. Ancak ben serviste bunu talep etsem de yağın özelliğini kaybedip kaybetmediğini ölçerek tespit ediyor ve genelde değişmesine gerek yok diyorlar. Yani bugüne kadar iki yılda hiç değiştirtemedim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bulursan bizide seslen o vakit.

Şimdilik sadece EB'lerin disklerine denk geldim, onlar da biraz daha geniş olmaları dışında aynılar. Detaylı araştırmayı bu aralar yapınca bir şeyler bulabilirsem konu açarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu sorunu yakın zamanda serviste çözebilen var mı? aracım 15.000'e geldi servise girecek.. 9.000'den beri bu (metal) sürtünme sesi var. balata değişimi için 370tl fiyat veriyor otokoç. diskte eğrilme varsa, torna 60 tl diyor.. eğer çözümü bulan bir arkadaş varsa ve bilgilendirirse sevinirim. boşu boşuna balata yada disk değişimi olmasın..

Görünen o ki kendiliğnden geçmez ise ya çınlatarak kullanacksınız ya da balataları değiştireceksiniz.

Değiştirmeye gelince, balata değişimi 15-20 dakikalık bir iş. Bu veya benzeri bir yerden orjinal balataları temin edip bildik bir ustaya değiştirtirseniz 160-170 TL'ye halollur. Ben olsam servise o kadar para kaptırmam.

http://www.onlinefordyedekparca.com/U842,169,focus-2011-bron-balata-br-av61-2k021-bb-bakim-urunleri-av61-2k021-bb.htm

Diskin torna ile traşlanmasını da asla önermem, servisin önermesine de şaşırdım doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İlginiz için teşekkürler Cem Bey.

Peki dışarıda balata değişiminde servis garantisi ile ilgili sıkıntı yaşanmaz mı?

Balatalar zaten garanti dışıdır...  yüzden dışarıdan değiştirmede herhangi bir sıkıntı yok..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Alperenim araç biraz kullanılmayınca , ilk kullanımda bir iki ses yapıyor ve sonra kesiliyorsa bende yaşadım bu olayı...

Yok abi öyle değil... Her kullanışımda oluyor artık ve hiç geçmiyor..

Perşembe sabahına Tur Oto'dan randevu aldım.. uzun yol öncesi ne var ne yok baktıracağım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yok abi öyle değil... Her kullanışımda oluyor artık ve hiç geçmiyor..

Perşembe sabahına Tur Oto'dan randevu aldım.. uzun yol öncesi ne var ne yok baktıracağım..

Geçmiş olsun umarım önemli bir şey çıkmaz.. Büyük ihtimal spreyle çözerler....
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.