Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Frenlerden Gelen Ses

Alperen G.

Soru

Merhaba arkadaşlar..

Bir süredir frenlerden, özellikle düşük hızlarda fren yaptığım zaman (trafik ışığına yaklaşırken mesela) ince bir ses duyuyorum.. Önceleri nadiren duyardım ama artık her fren yaptığımda duyuyorum. Bu artık balataların değişme zamanının geldiğine mi işaret eder, yoksa başka bir durum mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

kaç binde ki araç balata bitsin veya bayatlasın(bayatlar diyende var)..

eski aracımın tekerinin birinden 4 yıl sonra ses gelmeye başladı. 2 kere balata spreyi ile temizlettim bir süre sonra yine yapardı. ama sattığımda 5.5 yaşında idi ve balatalarının yarısı duruyordu. servis sen fren yapmıyor musun abi derdi. servis müdürüde balataların eski olmasından yapabileceğini söyledi ama emin olunamıyacağını balataların değişse bile yapabilir dedi.

son ihtimalde umarım öyle bir şey yoktur. sıcakken yıkatılan arabaların disklerinin eğilmesi. kimi taşlanarak giderilir kimi durumda diskler değişmeli.

ilk aldığımda benim focus ta yaptı ama artık yapmıyor, balataların oturması gerekmiştir bir miktar aşınma ile..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kaç binde ki araç balata bitsin veya bayatlasın(bayatlar diyende var)..

eski aracımın tekerinin birinden 4 yıl sonra ses gelmeye başladı. 2 kere balata spreyi ile temizlettim bir süre sonra yine yapardı. ama sattığımda 5.5 yaşında idi ve balatalarının yarısı duruyordu. servis sen fren yapmıyor musun abi derdi. servis müdürüde balataların eski olmasından yapabileceğini söyledi ama emin olunamıyacağını balataların değişse bile yapabilir dedi.

son ihtimalde umarım öyle bir şey yoktur. sıcakken yıkatılan arabaların disklerinin eğilmesi. kimi taşlanarak giderilir kimi durumda diskler değişmeli.

ilk aldığımda benim focus ta yaptı ama artık yapmıyor, balataların oturması gerekmiştir bir miktar aşınma ile..

12bin küsürde araç... Disklerin eğildiğini sanmıyorum çünkü eğildiğinde fren yapınca sarsıntı yapıyor diye biliyorum.. öyle bir durum yok.. sadece düşük hızlarda fren ötmeye başlayıp bu durum neredeyse devamlı bir hal alınca sorayım dedim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

12bin küsürde araç... Disklerin eğildiğini sanmıyorum çünkü eğildiğinde fren yapınca sarsıntı yapıyor diye biliyorum.. öyle bir durum yok.. sadece düşük hızlarda fren ötmeye başlayıp bu durum neredeyse devamlı bir hal alınca sorayım dedim..

diğer arkadaşın dediği gibi araya sıkışan bir zerrecik olabilir ama bunlarda uzun süreli rampa aşağı inişlerde yapılan frenlerde oluşan ısınma ve sürtünmede patlıyor ve yok oluyor. çünkü araya daha iri taş girmesi imkansız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Balatanın ne kadar güçlü bastığını düşünürsek balata tozunun ses yapması daha doğrusu ses yapacak kadar var olmasının mümkün olamayacağı sonucuna varabiliriz.

Balatalarda belli bir aşınma olduğunda yuvasında titreşime girecek kadar boşluk oluşabiliyor ve hafif bastığımızda bu titreşim rezonanda girerek çınlama yapabiliyor. Daha güçlü basınca ümmüğünü sıktığımız için oynayacak hali kalmıyor. Aınma durumunu kontrol edip yeterli kalınlık varsa yola devam.

Disk eğilmesini sakın taşlama ile düzeltmeye çalışmayın, güvenliği önemli ölçüde etkilersiniz ve disklerin çatlaması bile söz konusu olabilir sert frende. Eğer frenlemede sarsıntı varsa diskler de balatalar ile birlikte değişmeli, ilave 200 TL masraf demektir. Zaten disklerin ömrü genelde iki balata ömrü kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bizimki de ötüyordu. Kış kontrolüne götürdüğümde söyledim bir şey yok dediler. Ciddi sinir bozucu bir ses, trafikte adamı hasta ediyordu. Özel servise gittim değiştirdik balataları sorun bitti. Hatırladığım kadarıyla bitmemişti balatalar.

Balataları değiştirmeden giderileceğini veya disklerden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak yine de balata spreyi denenebilir.

Bu arabaya after market fren seçeneklerimiz olsa çok güzel olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Balatanın ne kadar güçlü bastığını düşünürsek balata tozunun ses yapması daha doğrusu ses yapacak kadar var olmasının mümkün olamayacağı sonucuna varabiliriz.

Balatalarda belli bir aşınma olduğunda yuvasında titreşime girecek kadar boşluk oluşabiliyor ve hafif bastığımızda bu titreşim rezonanda girerek çınlama yapabiliyor. Daha güçlü basınca ümmüğünü sıktığımız için oynayacak hali kalmıyor. Aınma durumunu kontrol edip yeterli kalınlık varsa yola devam.

Disk eğilmesini sakın taşlama ile düzeltmeye çalışmayın, güvenliği önemli ölçüde etkilersiniz ve disklerin çatlaması bile söz konusu olabilir sert frende. Eğer frenlemede sarsıntı varsa diskler de balatalar ile birlikte değişmeli, ilave 200 TL masraf demektir. Zaten disklerin ömrü genelde iki balata ömrü kadar.

Aynen öyle sert frenlemede kesinlikle ses yok, ama dediğim gibi düşük hızda hafif frende baya baya ötüyor ve artık hiç geçmemeye başladı..

Bizimki de ötüyordu. Kış kontrolüne götürdüğümde söyledim bir şey yok dediler. Ciddi sinir bozucu bir ses, trafikte adamı hasta ediyordu. Özel servise gittim değiştirdik balataları sorun bitti. Hatırladığım kadarıyla bitmemişti balatalar.

Balataları değiştirmeden giderileceğini veya disklerden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak yine de balata spreyi denenebilir.

Bu arabaya after market fren seçeneklerimiz olsa çok güzel olurdu.

Uzun yola çıkmadan önce bir servise göstereceğim zaten.. Bu hafta içi bir gideyim servise..

Dur hatta hemen randevumu da alayım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir de yazmayı unuttum, uzunca bir süredir balatalarda asbest kullanılmıyor, uzun süredir metal lifleriyle destekleniyor dolgu malzemesi. Dolgu malzemesi aşındıkça metal lif yoğunluğunun artması da bu sese neden olabiliyor.

Balata değişince geçeceği kesin de 12.000'de balata değiştirmek de acıklı bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim 4. balata setim. Araba 45.000'de. İlk ikisi orjinaldi son ikisi ferro mu öyle bir şey. Bir dahakine forum sponsorunun markasından alacağım eğer aklıma yatan daha iyi bir aftermarket bulamazsam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim 4. balata setim. Araba 45.000'de. İlk ikisi orjinaldi son ikisi ferro mu öyle bir şey. Bir dahakine forum sponsorunun markasından alacağım eğer aklıma yatan daha iyi bir aftermarket bulamazsam.

45.000 de 4. balata seti :wacko: , umarım bu arabalar böyle fren balatası yemiyordur. Eski arabamda 55.000 de hala ilk balataları vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.