Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Aracımda 2 Tane Sorun Hissediyorum. Debriyaj&amortisör

onur karadağ

Soru

1.6 tcdi  style  2013 ford focus sahibiyim.

3 ay önce aldım aracımı ve 13.400 km de.

arabada duyduğum sesler hakkında sorularım olacak

1- debriyaja bastığımda ses geliyor (manyetik çakmaklara bastığımızdaki gibi bir ses.) tak tak diye

2- amatisörden geliyor gibi hissettiğim lok lok diye ses. bu ses kötü yollarda değil mesela park halindeyken tam kırıp çıkarken bile geliyor.

birde tam depoyla 650-700 km arası yol yapıyorum. sizce azmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Performansli/agresif kullaniyorsaniz normal bu degerler.

Debriyajdaki ses cok hafif bir ses. Sanki bir musura basiyormus gibi bir seyse benim aracimda da var. Bence sorun yok.

Lok seslerine henuz net cozum bulan uyemiz yok galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

genelde şehir dışında. içinde olsa sorun etmemde.

benim şehir dışında tüketim değerim ortalama olarak 5.3 civarında seyrediyor.53 litre depo hacmini gözönüne alırsak bu değerlerle yaklaşık olarak 1000 km şehir dışı menzile sahip olmamız gerekir.Sizin aracınız yeni daha birde arada sıkılıp gaza değiyosanız 800 civarına düşebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ön takımdan gelen ses ya amortisör takozlarından ya da direksiyon kutusundan geliyor genellikle. İkisi de değişimle çözülebilir, ancak direksiyon kutusu yapısal özelliği nedeniyle yenisinde de olabilir. 

Debriyaj sesinden yakınan arkadaşlar da oldu.

Sanırım normal deği ama zararlı da değil.

Burada çözüm üretmek zor, garanti kapsamında iken servise başvurun.

Tüketim çok yazıldı çizildi: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ön takımdan gelen ses ya amortisör takozlarından ya da direksiyon kutusundan geliyor genellikle. İkisi de değişimle çözülebilir, ancak direksiyon kutusu yapısal özelliği nedeniyle yenisinde de olabilir. 

Debriyaj sesinden yakınan arkadaşlar da oldu.

Sanırım normal deği ama zararlı da değil.

Burada çözüm üretmek zor, garanti kapsamında iken servise başvurun.

Tüketim çok yazıldı çizildi: 

Hocam bu sesi 2-3 kez yaşadım toplam 5.000 Km'de. Sorun devamlı tekrarlayan bir sorun olsa, aracı servise götürürüm ama öyle gıcık bir sorun ki her zaman ortaya çıkmıyor. ilk yaşadığımda tekere bir şey sıkıştı ve tekerle davlumbaz arasına sıkıştı zannetmiştim. Lok lok lok diye 3 kez bu sesi bizzat duydum. Ama servise götürsem ne diyeceğimi de bilmiyorum ki. Ses kesinlikle sol arka taraftan gelmişti. Ses düşük viteste gelmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

nasıl çözüldü nereden geliyordu?

Çözülmedi ki hocam:) Sadece bu aralar o sesi hiç duymadım.Ama bu yarın duymayacağım manasına gelmiyor malesef.

Sorunla ilgili bir şeyler öğrenebilirsem size buradan bildiririm.Siz de aynısını yaparsınız umarım;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende sağ önden lokurtu duyar oldum.. Aynen , çukurlu yollarda değilde mesela tümseklerden inerken lok lok ediyor..

Sırf denemek amaçlı biraz tümseklerden geçtim ön lok lok ediyor arka kütür kütür geçiyor tümseklerden..

Bu ses direksiyon kutusundan mı geliyor sizce ? Bana ön yürüyen gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şu sesi yaşayanlar acaba viraj demirinin altındaki kavuçuk parçaya baktırdı mı? Benim ve ailemin tüm ford araçlarında bu sorun hep o zamazingodan çıktı. 10-15 tl lik bir parça, değiştirince herşey düzeliyordu. İnsanların kafası şuan direksiyon kutusunda fakat biraz daha aşağılara bakmakta fayda var. Genelde bu tip işleri serviste çok sallamazlar, mahalle arası rot'cular bile bunu çok kısa bir incelemeden sonra anlayıp "ahada şudur" diyebiliyor.

Çok anlamama rağmen (Sadece soldan ses geliyor, direksiyonu kırınca ses geliyor, tümseklerde ses geliyor) denilince kafadan aklıma gelen şey bu kavuçuk parça.

Akademik çalışma yapmaya gerek yok, ön takımlardan gelen sesler için rot'cu abi taze kandır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla abi parke döşemelerde tıkırtı geliyor cam kapalıyken de açıkken de aynı sesi duyuyorum. Sıcak asfaltla yapılan yollarda gram tıkırtı yok. Gir şehiriçine arnavut kaldırımı da denilen döşeme yola. O zaman başlıyor tıkır tıkır tıkır. Serviste şehiriçine 10 km. usta biniyor arabaya asfalt yolda bi tur atıp geliyor. Ses yok bu araçta. E diyorum ses parke döşemede geliyor sen asfaltta gezdin geldin. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.