Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2013 Focus 3 Sedan Benzinli Yakıt Tüketimi

A.Coşar

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar 1200 km yi gördükten sonra nihayet garanti vs yiyip lpg dönüşümüne karar verdim.Tecrübelerimi aktaracağım ama fotoğraflar tatil dönüşü olacak;zira şu an SideCrystal Sunrise Quenn Luxury Otel'deyim :)

Üşenmeden Adıyaman Şambayat'ta bulunan MGS için Fetih Murat usta ile görüştüm ve ikna olarak 1400tl taksitli fiyatta anlaştım.Şimdi artık ben de lpg li araç sahibiyim. En belirgin değişim motor sesinde gerçekleşti. Bu sistemin özelliği olarak araç tüpe geçtiğinde motor sesini 80% kesiyor. Zaten sloganlarından bir tanesi de en sessiz çalışma....

Diğer tecrübelerimi zamanla paylaşacağım ama tüketim durumunu aktarayım.

1. 17,77 lt lpg ....... 50 km Şİ...137 km ŞD

2. 31,64 lt lpg........ 341 km ŞD

3. 31,91 lt lpg........ 380 km ŞD (hala bitmedi,otele girince araba durdu mecburen.bitince son skoru yazarım)

giderek artan bir performans...ve hepsinde klima açık...

Hayırlısı olsun çok iyi değerler brc My 11 mi taktırdınız?Geri kalan yorumları merakla bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Crystal Sunrise Quenn Luxury Otel
Vallahi ben böyle ismi olan bir otelde olsam hiç forumla falan uğraşmaz etrafı seyreder keyfime bakardım.

Güle güle kullanın. Değerler normal, yani olması gerektiği gibi. Kabaca 7,5L/100km benzine karşılık geliyor ama haliyle çok daha ucuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi ben böyle ismi olan bir otelde olsam hiç forumla falan uğraşmaz etrafı seyreder keyfime bakardım.

Güle güle kullanın. Değerler normal, yani olması gerektiği gibi. Kabaca 7,5L/100km benzine karşılık geliyor ama haliyle çok daha ucuz.

Yok ben beğenmedim otelin adını. Hilton iyidir. :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yok ben beğenmedim otelin adını. Hilton iyidir. :yeah:

Sayın Duman,

otel ;şaka bir yana harikaydı. Paramın karşılığını aldığımı söyleyebilirim. Tek eksiği çocukların çok az düşünülmüş olmasıydı. Ayrıntılar harikaydı...

Tatil bitti ve döndüm. Toplam 4200 km yol yaptım. Bunun 3000 km si Lpg ile ve bana yakıt maliyeti 687 TL oldu. Sanırım 0,22 TL/km. (Gerçi Sayın Boneval bu hesapları beğenmiyor ama...Onun tarzında söylersek 8 lt/100 km)...Şİmdilik memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bugün 3600 km'lik kısa zamanlı tatil turundan geri döndüm.Aracım 1.6 EB, toplamda 1000 TL, 100 km.de ise ortalama 5.7 lt. tüketimim oldu

Nihat abi , 100km lik hızı hiç geçmiyorsun sanırım bu ortalamayı tutturduğuna göre :) ,millet orta performanslı kullanımda dizelde ancak bu ortalamayı tutturuyor :)

Nihat Abi de 29 kuruş falan yakmış sanırım. Dizeli performanslı ,ecoboost 1.6 yıda ekonomik kullanırsak demekki dizelle ecoboost 1.6 aynı yakar  :kıhkıh:

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat abi , 100km lik hızı hiç geçmiyorsun sanırım bu ortalamayı tutturduğuna göre :) ,millet orta performanslı kullanımda dizelde ancak bu ortalamayı tutturuyor :)

Nihat Abi de 29 kuruş falan yakmış sanırım. Dizeli performanslı ,ecoboost 1.6 yıda ekonomik kullanırsak demekki dizelle ecoboost 1.6 aynı yakar  :kıhkıh:

Sayın Çetinkaya haklı sanırım. Ben Lpg ile o değerleri elde etmiştim ve ortalama hızım 140 km/h civarıydı ve 400 km lik bir yol hariç tümünde klima çalışıyordu. Malum Antalya + İzmir + Mersin çok bunaltıcı yerler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar Van Antalya arası 1500-1550 km.lik mesafede insan istese de istemese de hızını bir kararda tutamaz. Bir kere buradan yola düştüğünüz zaman maça 3-0 mağlup başlıyorsunuz, 1.si mesafenin uzunluğu; değil EB en cimri dizel ile de olsa dip gaz onca mesafede ne kadar tüketim olur onu düşün bir kere, 2.si buranın coğrafi yapısı ve yollarının batıdaki yollar gibi olmaması, 3.sü; millet 5-6 saat direksiyon salladığında aman aman çekerken 20 küsür saat çeken bir yolda daha fazla mola verme zorunluluğu ve aşırı yorgunluk oluşmaya başlaması.Ayrıca ben o kadar da ağır yol alan biri değilimdir, hayat ekonomisi uzmanı olan bacanağımı takip sonrası elde ettiğim değerler bunlar ki azımsanmayacak hızlarda kullandık araçları... 

Sayın Çetinkaya haklı sanırım. Ben Lpg ile o değerleri elde etmiştim ve ortalama hızım 140 km/h civarıydı ve 400 km lik bir yol hariç tümünde klima çalışıyordu. Malum Antalya + İzmir + Mersin çok bunaltıcı yerler...

Güneydoğu'dan klimasız geçilir mi sizce.. :D

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende geçenlerde Antalya' ya gitmiştim Nevşehir-Antalya 500 km yol yaptım genelde 110-130 arası hızlarda ara ara 150-160 km klima tabiki 500 km boyunca hep açık (yazın klimam hep açıktır )  ve aracım 34 kuruş yaktı bu değer pompada fullenip ölçülmüştür,yol bilgisayarı verisi değildir.yol bilgisayarı 6.8 litreydi ama pompa hesabı yaparsak 7 litre ye denk geliyordu . 100-110 km hızla kullansaydım eğer 30 kuruşun altında kesin yakardım.,tabi dizel bir aracıda 100 ü geçmeden kullanırsak en fazla 20 kuruş yakar ..Dediğim gibi dizeli performanslı ecoboost 1.6 yı ekonomik kullanırsak aynı yakar :) Tabi ecoboost 1.6 yı gelde ekonomik kullan ,heleki  birde reno megane fluance falan yanaşırsa yanıma  tamam işte  :kıhkıh:

Çağlar Van Antalya arası 1500-1550 km.lik mesafede insan istese de istemese de hızını bir kararda tutamaz.Benimde ikametgahım sizler gibi gidilecek yerlere yakın bir yerde olsaydı Ecoboostun anası ağlardı. Bir kere buradan yola düştüğünüz zaman maça 3-0 mağlup başlıyorsunuz, 1.si mesafenin uzunluğu; değil EB en cimri dizel ile de olsa dip gaz onca mesafede ne kadar tüketim olur onu düşün bir kere, 2.si buranın coğrafi yapısı ve yollarının batıdaki yollar gibi olmaması, 3.sü; millet 5-6 saat direksiyon salladığında aman aman çekerken 20 küsür saat çeken bir yolda daha fazla mola verme zorunluluğu ve aşırı yorgunluk oluşmaya başlaması.Ayrıca ben o kadar da ağır yol alan biri değilimdir, hayat ekonomisi uzmanı olan bacanağımı takip sonrası elde ettiğim değerler bunlar ki azımsanmayacak hızlarda kullandık araçları... 

Güneydoğu'dan klimasız geçilir mi sizce.. :D

Yazın hiç bir yerden klimasız geçilmez bence ben burda yazın hep kullanıyorum klimayı ,gece  bile yolculukta hep açık 22,5 derece de kullanıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende geçenlerde Antalya' ya gitmiştim Nevşehir-Antalya 500 km yol yaptım genelde 110-130 arası hızlarda ara ara 150-160 km klima tabiki 500 km boyunca hep açık (yazın klimam hep açıktır )  ve aracım 34 kuruş yaktı bu değer pompada fullenip ölçülmüştür,yol bilgisayarı verisi değildir.yol bilgisayarı 6.8 litreydi ama pompa hesabı yaparsak 7 litre ye denk geliyordu . 100-110 km hızla kullansaydım eğer 30 kuruşun altında kesin yakardım.,tabi dizel bir aracıda 100 ü geçmeden kullanırsak en fazla 20 kuruş yakar ..Dediğim gibi dizeli performanslı ecoboost 1.6 yı ekonomik kullanırsak aynı yakar :) Tabi ecoboost 1.6 yı gelde ekonomik kullan ,heleki  birde reno megane fluance falan yanaşırsa yanıma  tamam işte  :kıhkıh:

Yazın hiç bir yerden klimasız geçilmez bence ben burda yazın hep kullanıyorum klimayı ,gece  bile yolculukta hep açık 22,5 derece de kullanıyorum :)

3600 km yolu 100'ü geçmeden molasız, istirahatsiz düşünebiliyor musun? Bunun içinde ş.içi ş.dışı yoğun trafiği, durması-kalkması  vs bir sürü engel var Hız sabitleyici uygun süratte kullan bak bakalım nasıl tasarruf yapılıyor gör. :)  Bir çoğu zaman yolun durumuna göre 200 km.leri geçtiğimde oldu, 90'lada gittiğimde oldu ama ağırlıklı hız sabitleyicide 110-130 km hız aralığında kullandım.Ölçümü de arabanın verilerine dayanarak yazmadım zaten. Cebimden çıkan paraya, yaptığım yola bakarak hesapladım. Opet ve Shell olmak üzere 4.81 TL ile en son Bitlis'in Tatvan ilçesinde 5.04 TL'ye yakıt aldım, yani Tüpraş'a olan mesafe uzadıkça fiyat artıyor.Bu nedenle ortalamamı 4.90TL' aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3600 km yolu 100'ü geçmeden molasız, istirahatsiz düşünebiliyor musun? Bunun içinde ş.içi ş.dışı yoğun trafiği, durması-kalkması vs bir sürü engel var Hız sabitleyici uygun süratte kullan bak bakalım nasıl tasarruf yapılıyor gör. :) Bir çoğu zaman yolun durumuna göre 200 km.leri geçtiğimde oldu, 90'lada gittiğimde oldu ama ağırlıklı hız sabitleyicide 110-130 km hız aralığında kullandım.Ölçümü de arabanın verilerine dayanarak yazmadım zaten. Cebimden çıkan paraya, yaptığım yola bakarak hesapladım. Opet ve Shell olmak üzere 4.81 TL ile en son Bitlis'in Tatvan ilçesinde 5.04 yakıt aldım, yani Tüpraş'a olan mesafe uzadıkça fiyat artıyor.Bu nedenle ortalamamı 4.90TL' aldım.

cok güzel tüketim değerleri bence ,kullaniminiza baktığımızda gerçekten cok ekonomik kullanmışiniz araci.peki 1depo ile ne kadar yol yaptın Nihat abi hic ölçtun mu çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cok güzel tüketim değerleri bence ,kullaniminiza baktığımızda gerçekten cok ekonomik kullanmışiniz araci.peki 1depo ile ne kadar yol yaptın Nihat abi hic ölçtun mu

Çağlar bir depo ile hemen hemen 825-850 arası yaptım, 720 km hiç benzin almadan devam ederken YB halen195 km. gösteriyordu, riski göze almadan hemen fulledim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar bir depo ile hemen hemen 825-850 arası yaptım, 720 km hiç benzin almadan devam ederken YB halen195 km. gösteriyordu, riski göze almadan hemen fulledim.

biraz daha zorlasaniz 1000km yol yaparsınız valla , çünkü yb 0km yazdiginda bile 50km yol yapıyor araç. Test edip onayladim ben :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araçta aileniz olunca vede tüketilen benzin 4 depo olunca psikolojik olarak ister istemez ekonomi odaklı kullanmaya yönleniyor insan.300-500 km.lik bir mesafede bunu düşünmezsin bile, ama yinede sabır bile bir yere kadardır, altındaki araba 1.6 EB olunca  otoban gibi yollarda tahrik olmamak elde değil.  :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.