Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

El Freni'nin Tamamının Çekilmemesi

engin yapmış

Önerilen Mesajlar

aracımı cad uzerındekı marketın onune park ettım hafıf megıllı ve evıme cıktım market uzerı .1 saat sonra baktımkı aracım yok kostum baktım arac kaymıs gıtmıs tam caddeye cıkmadan dıreksıyon hafıf sag kırıktı dönmus agaca vurmus.arka tampon ucu ve stop farı kırılmıs.el frenı yarım cekılı kalmıs.bu bana ders oldu arkadaslar lutfen DIKKAT.

post-3585-0-31616300-1373916238.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun, böyle şeyler sadece filmlerde olur sanırdım.

Galiba viteste bırakmak ve direksiyonu tekerleği kaldırıma dayayacak şekilde kırmak gerekli ek tedbirler.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçmiş olsun ... tam olarak el frenini çekmek, vitesi eğime göre ayarlamak, birde Cem bey'in dediği gibi lastiği kaldırıma dayamak gerekli... Bir tanıdığımızın neredeyse 0 km Accent blue 'su kamyonun altına girerek pert olmuştu.

Kutluhan A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı olay istanbulda baldızımın başına gelmişti bu yıl oldu olay sıfır Honda civicle okula gidiyor okulun yolunda park etmiş derste öğrenci gelip haber veriyor hocam arabanız duvara çarpmış diye ön tampon değişmişti önüne öğrenci almaması büyük şans oldu....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yine ucuz atlatmışsınız.benim bir arkadaşımın arabası yüksek bir yerden aşağıya düştü ve pert oldu.viteste bırakmak gerekiyor kesinlikle.eski focusumda el frenini çektiğimde bile gırç gırç kayıyor gibiydi viteste bırakıyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere de benim başıma geldi. Yeni focus aracım el freni çekik olduğu halde otoparkta bırakmıştım.İşin ilginci Kayseri gibi bir yerde eğimli bir yer de olmamasına rağmen araç otopark boyunca gitmiş geri geri.Kaldırımın köşesine tekerleği sürterek durmuş.Hiçbir araca vurmaması mucize.Arabaya bindiğimde el freni tamamen çekikti.İlginç, sadece el frenine güvenmemek lazım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bi aile dostumuzun yakınının başına geldi.. yokuş aşşağı el freni tam çekilmiyo araç kayıyo ve bir çocuğa çarpıyo.. yaralı ölü tam hatırlamıyorum ama aklımda öldü die kalmış.. diğer taraf mahkemelerde sürünüyo.. dikkatli olmak lazım bazen şakası olmayabilir

edit: tabiki olayda çok büyük ihmal var.. yokuş çok dik.. sürücü ehliyetsiz

Ali Mert Kılıç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere de benim başıma geldi. Yeni focus aracım el freni çekik olduğu halde otoparkta bırakmıştım.İşin ilginci Kayseri gibi bir yerde eğimli bir yer de olmamasına rağmen araç otopark boyunca gitmiş geri geri.Kaldırımın köşesine tekerleği sürterek durmuş.Hiçbir araca vurmaması mucize.Arabaya bindiğimde el freni tamamen çekikti.İlginç, sadece el frenine güvenmemek lazım

Kontrol ettir acilen böyle bişey olması alt bölümde gevşekliği gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burası ufaktan günah çıkartma köşesine dönüyor galiba. :)

Arka balatalar eskidikçe el freninin yolu uzar, daha fazla ve bazı ımodellerde daha güçlü çekmek gerekir.

Eski araçlarda fren teli gerginliğini ayarlamak mümkündü, artık gerekli değil.

Aşırı soğukta el freni mekanizması donup kalabilir, en azından eskiden böyle idi, Uludağ'da Şahin'in -20 derecede donmuştu. Bu kadar düşük ısılarda cites ve takoz iş görür.

Çok dik yokuşlarda viteste olsa bile hafif kaçırabilir, ama gezintiye çıkmaz, vites oranı ne kadar yüksekse o kadar düşük bu ihtimal, en iyisi geri vites, tabii arabanın eğime göre duruşu önemli, burnu yokuş aşağı bakıyorsa geri, yuksrı bakıyorsa birinci vites.

Neyse canım Murphy'e göre zaten asla yeterince tedbirli olamayız.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burası ufaktan günah çıkartma köşesine dönüyor galiba.
Yıllaaaaaaar önce,  Çaykara-Of arasında yaklaşık 5 km'lik bir yolu el freni çekik gitmiştim. Bir yandan da içimden "yahu bu araba neden gitmiyor acaba" diyordum. Sonra babamla yer değiştirirken inmeden önce el frenini çekecektim ki baktım zaten çekili ^_^  İnince de acayip bir yanık kokusu vardı. Babama da "Allah Allah bir yerlerde lastik yakmışlar sanırım" demiştim. Bu olayı birkaç ay önce itiraf ettim babama :muha:  Bu arada araç 2001 model focus'tu. hala duruyor ve canavar gibi.. :nazar:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.