Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Dizel Partikül Filtresi Katkısı Kullanmalımıyım?

Hasan Şahin

Soru

Arkadaşlar merhaba forumda da araştırma yaptım "google" dada araştırma yaptım net ve kesin bir sonuca ulaşamadım aracım 2013 tdci titanium ve dpf var.

Çoğu forumda dpf kullanırken katkı eklenmesi gerekiyor diyor. Ben daha ilk depodayım hiçbir katkı eklemedim.

Çoğu yerdede aracı devirli kullanıp gerisine karışmamak gerekiyor diyor.

Öyle bir servisten aldım ki aracı işte bu araba hadi güle güle'ye getirdiler hiçbir teknik kullanım bilgi vermediler.

Bilgilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Dizel partikül filtresi . iyiliği kötülüğü konusunda bilgim yok fakat. Focusta değişmesi gerekmiş dediler çok daha uygun bir fiyata . tavsiye üzerine iptal ettirdik. 

Fark ne derseniz. Araba'nın gaz tepkimeleri ciddi ölçüde iyileşme gösterdi. 0 arabada iptalini pek mantıklı bulmuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Boş yere para harcamayın, yeni nesil DPF rejenerasyonunu etkin bir şekilde siz yardım etseniz de etmeseniz de yapıyor ve 150-200.000 km ömür biçilebilir rahatlıkla. Ek sıvılarla falan uğraşmaya gerek yok.

Titizlenmekten ziyade şöyle devirli ve keyifli araba kullanmaya odaklanın derim!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Opel'de, Bmw'de dpf yakılıyor lütfen aracı kapatmayınız türünden ibareler çıkıyor. Focusta hiç rastlamadım. Bir kez egzosttan beyaz-gri renkli duman çıktı ve start stop çalışmadı. Galiba o esnada yakıyordu :) Göstergede çıksa yakma işlemi iyi olurdu. Dün çok dik rampalar çıktım ve değişik sesler gelmeye başladı araçtan. Hastayken nefes alıp verince çıkan hırıltı türünden. Gaza yüklendiğimde duyuyordum. Eyvah dedim birşeyler oldu bozuldu. Bugün kesti o sesi. Acaba yine dpf mi yakıyordu :) zengin karışımla çalıştığı için farklı sesler oluşmuş olabilir.

F2 dpf li modellerde adm katkısı veya eosly sıvısı denilen, ayrı bir deposu bulunan ve her yakıt alımında gerekli miktarı akaryakıt deposuna enjekte edilen,motoru bu sıvıyla karışmış yakıtla çalıştırarak, egzost sıcaklığını yükselteliyor. 80.000-100.000 km de bir bu sıvı bitiyor ve 100.000 kmden sonra dpf tıkandı şikayetleri geliyor. Bazı servisler bilmiyor bile. Bilenler zaten uyarıyor bunu koymalıyız yoksa dpf tıkanır diye. 30.000 kmde bir serviste bilgisayara bağlanarak dpf yakılsa iyi olur.

F3 lerde tamamen otomatik sistem var. Dpf öncesi ve sonrası olan sondalardaki basınç sürekli ölçülüyor gerekli durumda dpf i zengin karışım ile yanma sonu sıcaklığını yükselterek yakıyor. Sıvı bitmesi gibi sıkıntılar olmadığı için uzun süre sıkıntısız oluyor. Tıkansa bile artık kolayca temizleneliyor. Sanayide 150 liraya garantili biçimde özel kimyasallarla 3-4 saate temizleyenler var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

devirli kullanımdan sonra yakma olduğunda camı açarasanız yanık kokusu geliyor. endişe etmeyin. 

arada bir (max.ayda 1 olabilir) ,  3 bin devir üzerinde 4 bin devire çıkacak şekilde agresif kullanımla 10dk'lık bir yolculuk yeterli gibi.

sürekli düşük devir yüksek vites ve sürekli sakin kullanan biriyseniz 20dk en az yol gitmeniz lazım. Yoksa filtre çabuk tıkanırmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar tekrardan merhaba aracım şu an 8300kmde alalı 3 ay anca oldu ve ilk defa az önce motoru kapattıktan sonra fan sesi demeyimde yoğun bir motor çalışır gibi sesle çalıştı tabi motoru kapattıktan sonra farkettim DPF'mi çalışıyordu sizce? Tekrardan çalıştırmadım kapıyı kilitledim bekledim 10dk kadar çalıştı bir sonraki sefere böyle bir durumlar karşılaşırsam ne yapayım? Bu arada dediğim km'nin hepsini uzun yolda yaptım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar tekrardan merhaba aracım şu an 8300kmde alalı 3 ay anca oldu ve ilk defa az önce motoru kapattıktan sonra fan sesi demeyimde yoğun bir motor çalışır gibi sesle çalıştı tabi motoru kapattıktan sonra farkettim DPF'mi çalışıyordu sizce? Tekrardan çalıştırmadım kapıyı kilitledim bekledim 10dk kadar çalıştı bir sonraki sefere böyle bir durumlar karşılaşırsam ne yapayım? Bu arada dediğim km'nin hepsini uzun yolda yaptım

yaws niye cevap verimiyorsunuz bu soruya  :) hakketen ben de hatırladım geçen gün öle bişey başıma gelmişti. araba böyle titreşimli bi şekilde fan çalıştıryordu. dikkatemi çekti. bekledim heralde bi kaç sn sonra durur diye 5 dak bekledim durmadı. sonra arabayı çalıştırıp tekrar kapattım gene durmadı. neyse dedim yapacak bişey yok işe geç kalacam diye bıraktım öylece. daha ne kadar çalıştı bilmiyorum. daha sonra aynısını yapmadı. dpf  mi çalışıyordu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 saat önce, Yasin Taşcı yazdı:

Benimde 2013 dizel focusum var kendim temizlik sıvısı alıp yapabilirmiyim kaputu açınca görülüyor dpf altta sensörü söküp sıvıyı sıkmamla iş bitiyormu bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Öyle cam spreyi sıkıp cam silmek gibi bişey değil yapılan işlem profesyonel kişiler tarafından uygulanması gereken bir işlem ...

youtube dpf rejenarasyonu yazarsanız videolar mevcut ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.