Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Havalı Korna Tesisatı

Volkan Kaya

Önerilen Mesajlar

Tamam kamyoncu işi ama lazım olduğu yerler olmuyo diil hani. Elektrikle çalışan şöyle daridiridaridiri diye ses çıkaran kornalardan taktıran oldu mu acaba, böyle bir tesisat çok uğraştırırmı mevcut korna kalacak ayrı bir düğme ile kullanılmak mesela, bide benim araç kaput altında nerdeyse boş yer bırakmamışlar, nereye konulur

Edit: Korna sesi tam olarak istenileni yansıtmamış olabilir, aklımda bide eski 303 otobüslerdeki güçlü ıslık sesi de olabilir.Herneyse anladınız siz onu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Korna sesini çevre kirliliği olarak algılayan birisi olarak olabildiğince az korna çalmaya gayret ediyorum ve son yıllarda korna sesinde belirgin azalma ve giderek medenileşme yaşadığımızı düşünüyorum.

Bu çerçevede en azından kafamda havalı kornaya iyi bir yer bulamadım açıkcası...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısınız benim de öyle aman aman korna çaldığım söylenemez, gürültülü ve bol kornalı caddede dalgın bir amcanın, telefonda mesaj yazarak yürüyen apaçinin yolun ortasına aniden çıkıvermesini veya dalgın şoförün direksiyonu düzelmesini sağlayacağını düşünüyorum neticede korna kendin için değil karşıdaki kişiyi uyarmak için kullanılan sıradışı ses. Keşke ülkemde bu sıradışı ses avrupadaki gibi çok nadir kullanılsa, böyle bir ihtiyaç ta olmazdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Korna kullanmamaya gayret edelim derken ..........

Korna sadece olası bir kazayı önlemek amacı ile uyarıcı olarak kullanılmalı.

Söz gelimi ben sol şeritte giderken sağdan bir önüme girmeye çalıştığında eskiden kornaya basar ve yol vermezdim, artık frene basıp geçmesini izin veriyorum.

Yeşil ışığı fark etmeyen sürücüyü uyarmak gayreti içinde değişlim, biraz bekleyince zaten yola devam ediyor.

Yani kısacası kornayı bir sinir giderme ve rahatlama aracı olarak değil sadece gerektiğinde uyarı aracı olarak kullanıyorum.

Ve Antalya şartlarında saymadım ama ayda bir-iki kere ancak kullanıyorum muhtemelen. Çetele tutup daha kesin bir rakam veririm gelecekte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaylada yürüdüğünü zanneden dalgın insana bile karşılaşsam , beni farkedene kadar korna çalmam ... korkmasın diye ...

ama trafik lambaları yanar yanmaz korna çalan insanlarada çamdan çıkarak çalma ........................ diye giydiririm ..........

korna çalma olayı , mesela duramayacak pozisyonda birisi yola fırladı ozaman kullanılacak bir araçtır ... bunun içinde havalısına gerek yok , yeterince gürültülü zaten  ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus'un kornası gayet yeterli.

Özellikle kırmızı ışıkta korna çalanlara acayip sinir oluyorum. Arkamdan çaldığında özellikle sarı yanıncaya kadar bekleyip, sonra birden geçeceğim. Sırf gıcıklık olsun, o kırmızıya takılsın diye :D :D

Havalı korna da Focus'a yakışmaz ya, Çok cix bir şekilde yıkanmış, parlatılmış bir focus geliyor geriden , daridiririidarirididaa (istediğiniz tonu çıkartabilirsiniz) diye korna çalıyor. Önce komik olur da sonra ne bileyim. Yakışmaz :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nerde o eski korna yerine gaza asılarak korkutan arabalar kükrerdi pehlivan be  :kıhkıh:

şaka maka korna nedir aga şamataya gerek yok günümüzde küfretmenin başka şeklidir sevmiyorum çalanlada bizzat yakından ilgileniyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kısa bipler candır da şiddetli kornalardan malesef ki ben de pek haz almıyorum.

Yerine çok seri sellektör atmayı öneririm, gündüzleri pek olmasa da geceleri etkili olabiliyor. Bi-Xenon için şartları oluşturamama sebebim de seri sellektör attıklarımın bedduaları olabilir malesef  :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Korna sadece olası bir kazayı önlemek amacı ile uyarıcı olarak kullanılmalı.

Söz gelimi ben sol şeritte giderken sağdan bir önüme girmeye çalıştığında eskiden kornaya basar ve yol vermezdim, artık frene basıp geçmesini izin veriyorum.

Yeşil ışığı fark etmeyen sürücüyü uyarmak gayreti içinde değişlim, biraz bekleyince zaten yola devam ediyor.

Yani kısacası kornayı bir sinir giderme ve rahatlama aracı olarak değil sadece gerektiğinde uyarı aracı olarak kullanıyorum.

Ve Antalya şartlarında saymadım ama ayda bir-iki kere ancak kullanıyorum muhtemelen. Çetele tutup daha kesin bir rakam veririm gelecekte.

Abi bir tek kornayı selam verirken falan kullanıyorum gördü de selam vermedi demesinler diye camdan kafamı çıkaracak halim yok :D 

Onun dışında bende pek kullanıyorum kullandığım imzamında her zaman arkasındayım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kornayi cok sık kullanirim. Daha sari yandiginda hemen ondeki araca korna calar haddini bildiririm. Hele ki onume kirana uzuuuuuuun uzuuuuuuun basarim kornaya, icimi soguturum, gunun stresini atarim. Laf edene de haddini belimdeki silahla bildiririm. Merak etmeyin sadece gosteriyorum yetiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.