Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Trafik Cezası İtiraz Süreci ?

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, 15.05.2013 Salı Gecesi arkadaşımla Alsancak'ta oturuyorduk.
Arkadaşımın annesi MS (eMeS) Hastası, Gece 01:00 Sıralarında annesinden telefon geldi; " Rahatsızlandığını söylüyor, ne zaman geleceğini soruyordu " ...
Bizde toparlandık bastık. Ege Üniversitesi Acil önünde Trafik çevirmesi vardı. 4'lülerimi yakarak geleceğime dair el ile de işaret ettim. Arkadaşın ev Küçükparkın üstünde çevirme noktası ile arası 500m. Sonuç olarak çevirmeden durmayarak geçtim.
Aradan 10 - 15 dk geçti asayiş ekipleri yolun üstündeki arabayı buldu normal olarak... Karakola gittik GBT , ifade fln fln... Akabinde de trafik çevirmesi noktasına gidildi... Adamlara durumu anlatamadım alkollü zannettiler, Alkolden ehliyeti alamayınca iyice sinir oldular! Trafik cezasını kesti, Çevirmeden kaçma ne olduğunu bilmediğim için cezayı da imzalayıp aldım; Sonuç olarak bana ; 166 TL Trafik Çevirmesinden kaçma - 166 TL Kırmızı ışık ihlali - 166 TL Kontrolsuz şerit değiştirme TOPLAM : 498 TL Ceza kesilmiş! Trafik çevirmesinden kaçmayı ödeyeyim tamam ama o saatte Kırmızı ışıklar iptal kontrollü geçiş vardı zaten. Kaldı ki şerit kontrolsüz şerit değiştirme nedir... İtiraz sürecinde itiraz etsem bir sonuç alabilir miyim ? Bu konuda nasıl bir yol izleyeyim ? Desteğinizi ve tavsiyenizi bekliyorum...
(Devletime vereceğim 500 TL bana koymaz, ama kendini bilmez bir Trafik memuruna derdimi anlatamayıp haksız yere ceza yazması gücüme gidiyor! )
Saygılarımla...

n7djv.jpg

Bir sorum daha olacak ; Ceza'da da gördüğünüz gibi CEZA PUANI Kısmı boş. Acaba CEZA Puanı işlenmeyecek mi yoksa 20 + 20 + 20 : 60 Puan işlenmişmidir :( ? 10 Puanda daha önceden radar vardı, bu 1 sene bunun stresi ile çok zor olacak...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş Olsun :(

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Focus GarajıFocus IISorular ve Sorunlar" kategorisinden "Otomobiller HakkındaSigorta, Kasko, MTV, Ceza ve Muayene " kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyelimki prosedürü hallettiniz dava açma aşamasına geldiniz...

İddianız (savunmanız) nedir?

İtiraz edeceğim, Sonuç olarak ben cezanın tamamını sildirme gibi bir çabam yok.

Evet çevirmede durmadım cezası da 47/1a 'ya göre 166 TL,

Ama ben kırmızıda geçmedim o saatte kırmızı ışıklar yerini yanıp sönen ışıklara bırakıyor, kontrollü kavşak oluyor yani,

Şerit değiştirmede de kanıtlasınlar.

Kafalarına göre bu adam çevirmedi durmadı, alkollüde çıkmadı buna bi geçirelim diyen iş güzar polise pabuç bırakmaya niyetim yok. 

Her türlü o 2 cezayı iptal ettireceğim bire yolunu bulup :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmzaladıysanız bu okuduğunuzun kanıtı değil midir? Kabul ettiğiniz şeye itiraz etmeniz sonuç getirebilir mi?

Bir de itiraz ettiğiniz şeyleri yapmadığınızı kanıtlayabilecek misiniz?

Ceza puanınızı e-devlet sisteminden kontrol edebilirsiniz.

Mertcan Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önce polisin dur ihtarına uymamaktan hakkınızda suç duyurusunda bulunulduğu için savcılıktan çağrılacaksınız. 47/1-a trafik görevlisinin uyarı ve yönlendirmelerine uymadığınız için uygulanan idari para cezası. Sizi polisler karakola götürüp ifadenizi alınca işlem bitti sanıyorsunuz galiba. Hazırlanan belgeler savcılığa gönderilecek ve hazırlık soruşturması yapılacak. Takipsizlik verilmezse onun davası ayrıca ceza mahkemesinde görülecek.

İdari para cezasını imzalayarak zaten kabul etmişsiniz. İtiraz etmek için cezanın gıyabınızda düzenlenmiş veya imzalamamış (imtina) olmanız gerekiyordu.

İki polisin imzaladığı bir tutanaktan daha iyi delil olmaz zaten. (İki şahit ipe götürür kuralı)

Biri İzmir'de olmak üzere yakın geçmişte dur ihtarına uymadığı için vurulan kişileri düşününce Allah korumuş diyorum...

Bombalı araç tedirginliğinin yaşandığı şu günlerde yaptığınız çok riskli bir davranış olmuş.

İtiraz etseniz bile karakolda hazırlanan dosyanın mahkemeye sunulmasıyla anında kaybedersiniz. Yine de uğraşmak istiyorsanız Trafik mahkemesine (olmadığı yerde yetkilendirilmiş sulh ceza mahkemesine) bir dilekçe ile başvurun. Duruşmasız muhakeme usulu uygulanır. Tüm tebligat ve mahkeme masraflarını peşin ödemeniz şarttır.

Özer Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz hastaneye gittiğinizi, arkadaşınızın annesinin MS hastası olduğunu belgelendirebiliyorsanız itirazınızı yapın. Ancak güzel bir savunma hazırlayın. Cezanızı da verilen bir süre var tam olarak hatırlamıyorum ancak belli bir oranda indirimli ödersiniz. O süre içerisinde ödeyin. Tabi imkanlar dahilinde bir durum bu. 

İzmir'de trafik mahkemesi vardır. Yoksa yetkili Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilir. İtiraz sonucu kesindir. Temyiz edilemez. Bu nedenle aleyhinize verilebilecek bir karar, cezanın ödemesini geciktireceğinden faiz ödemiş olursunuz. O yüzden cezanızı ödeyiniz dedim. Lehinize sonuçlanırsa geri iadesini istersiniz.

Bu konu hakkında şöyle bir sayfa buldum. İncelemenizin yararınıza olacağını düşünüyorum. 

Ayrıca cezaya itiraz etmek için tutanağı imzalamış olmanız sorun teşkil etmez. Sonuçta o tutanakta itiraz ilgili bilgilerde vardır. 

İki polisin şahitliğine gelince delilleri olmadıkça ve durumu ispatlayamayacaklarına göre (kırmızı ışıkta geçmek ve şerit değiştirme konusunda) hakimin takdirine de bağlı olarak eliniz boş değil diye düşünüyorum.

Bu arada kavşaklardaki yanıp sönen kırmızı ışıklar durup geçilebileceği, yanıp sönen sarı ışıklarsa yavaşlayıp geçilebileceği anlamına gelir. Geldiğiniz gibi geçtiyseniz bir ceza yazılabilir. Bu trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ta olabilirdi. Tabi trafik polisinin işini bilemiyorum. 

Ayrıca Özer bey bu konularda oldukça bilgili bir üyemiz. Tavsiyelerine önem verilmeli.

Bende bir adliye mensubu olarak yapabileceğim bir şey varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca cezaya itiraz etmek için tutanağı imzalamış olmanız sorun teşkil etmez. Sonuçta o tutanakta itiraz ilgili bilgilerde vardır. 

İki polisin şahitliğine gelince delilleri olmadıkça ve durumu ispatlayamayacaklarına göre (kırmızı ışıkta geçmek ve şerit değiştirme konusunda) hakimin takdirine de bağlı olarak eliniz boş değil diye düşünüyorum.

Bu arada kavşaklardaki yanıp sönen kırmızı ışıklar durup geçilebileceği, yanıp sönen sarı ışıklarsa yavaşlayıp geçilebileceği anlamına gelir. Geldiğiniz gibi geçtiyseniz bir ceza yazılabilir. Bu trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ta olabilirdi. Tabi trafik polisinin işini bilemiyorum. 

Ayrıca Özer bey bu konularda oldukça bilgili bir üyemiz. Tavsiyelerine önem verilmeli.

Bende bir adliye mensubu olarak yapabileceğim bir şey varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. 

47/1-b Trafik işaretlerinden KIRMIZI renkli olana uymamakla ilgilidir. Işıkların yanıp söndüğü kavşaklarda bunlara uymamak ise 57/1-a yani kavşaklara gelirken yavaşlamamak ve geçiş önceliği olanlara yol vermemek maddesidir.

Adliye mensubu olduğunuz için çok daha iyi bileceğiniz gibi kamu görevlileri görevlerini kanunlarda belirtilen hususlara göre yine kanunlarda belirtilen çerçeve dahilinde yerine getirirler. Aynı şekilde de hakimler takdirlerini kanunların belirlediği sınırlar dahilinde kullanabilirler.

Trafik kanunu; polise kırmızı ışıkta geçeni, tehlikeli şerit değiştireni fotoğrafla, videoyla vs bir yöntemle kaydet DEMİYOR, görmesi yeterli.

Ama mesela radar uygulamalarında kamera kaydı ve belli bir süre saklanması zorunlu. Görüntü yoksa ceza da uygulanamıyor. Ama MOBESE görüntüleri ise muallakta kaldığından bazen sorun çıkartabiliyor. Avrupa'da bazı ülkelerde plakanın okunduğu tek foto yeterli olurken bazı ülkelerde ise iki foto olmadan ceza uygulanamıyor. Bizde ise kanun teknolojinin gerisinde kaldığından bu konu ile ilgili düzenleme yapılması gerekiyor.

Ama şu anda geçerli olan mevzuat polisin tespitini yeterli sayıyor. Ayrıca bir delil tespiti gerekmiyor. Ama medyadan takip ettiğim kadarıyla İzmir'de uygulama noktalarında video kaydı yapıldığını biliyorum. Pilot uygulama her yeri kapsıyor mu onu bilmiyorum.

türk hukuk sitesi benim çok yararlandığım bir kaynaktır. Trafik cezaları ile ilgili tüm sayfalarını okuduğum için bu konunun durumunu biliyorum. Hatta bir avukatın açtığı benzer bir davayı kaybettiğini okuduğum için önceki mesajı yazmıştım.

(Hakkımda yazdığınız güzel mesaj için teşekkür ederim. ben sadece araştırıp gördüklerimi yazıyorum. Doğruluğunu hiç bir zaman iddia edemem. Sonuçta hukukta her vaka kendi başına bağımsızdır.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

keşke durup söyleseydiniz hemen... ama o andaki ruh hali ile bu hareket yapılır mı işte o da büyük sorun ...

İnanın o an aklıma geldi, ama inanmayacaklardı içim rahat doğru şeyi yaptığıma inanıyorum. Ceremesini de çekeceğiz. Sıkıntı olan saçma sapan cezalarda yazmış olmaları... :(

Önce polisin dur ihtarına uymamaktan hakkınızda suç duyurusunda bulunulduğu için savcılıktan çağrılacaksınız. 47/1-a trafik görevlisinin uyarı ve yönlendirmelerine uymadığınız için uygulanan idari para cezası. Sizi polisler karakola götürüp ifadenizi alınca işlem bitti sanıyorsunuz galiba. Hazırlanan belgeler savcılığa gönderilecek ve hazırlık soruşturması yapılacak. Takipsizlik verilmezse onun davası ayrıca ceza mahkemesinde görülecek.

İdari para cezasını imzalayarak zaten kabul etmişsiniz. İtiraz etmek için cezanın gıyabınızda düzenlenmiş veya imzalamamış (imtina) olmanız gerekiyordu.

İki polisin imzaladığı bir tutanaktan daha iyi delil olmaz zaten. (İki şahit ipe götürür kuralı)

Biri İzmir'de olmak üzere yakın geçmişte dur ihtarına uymadığı için vurulan kişileri düşününce Allah korumuş diyorum...

Bombalı araç tedirginliğinin yaşandığı şu günlerde yaptığınız çok riskli bir davranış olmuş.

İtiraz etseniz bile karakolda hazırlanan dosyanın mahkemeye sunulmasıyla anında kaybedersiniz. Yine de uğraşmak istiyorsanız Trafik mahkemesine (olmadığı yerde yetkilendirilmiş sulh ceza mahkemesine) bir dilekçe ile başvurun. Duruşmasız muhakeme usulu uygulanır. Tüm tebligat ve mahkeme masraflarını peşin ödemeniz şarttır.

Öncelikle desteğiniz ve bilgilendirmenizi için çok teşekkür ederim.

Karakol da sözlü olarak ifade verdik, daha doğrusu ifade bile verilmedi " Abi böle böle oldu dendi, tamam hadi gidin dedi "

Ceza'da iki polisin imzası yok, diğer imza benim. O an imzalamak durumundaydım, polislerle gergin bir ortam vardı.

Hakkımı arayacağım, tamamen polisin işgüzarlığı olduğu inancındayım. Dediğim gibi Polis alkolden ehliyetimi almak istiyordu alamadı yazdı geçti...

Siz hastaneye gittiğinizi, arkadaşınızın annesinin MS hastası olduğunu belgelendirebiliyorsanız itirazınızı yapın. Ancak güzel bir savunma hazırlayın. Cezanızı da verilen bir süre var tam olarak hatırlamıyorum ancak belli bir oranda indirimli ödersiniz. O süre içerisinde ödeyin. Tabi imkanlar dahilinde bir durum bu. 

İzmir'de trafik mahkemesi vardır. Yoksa yetkili Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilir. İtiraz sonucu kesindir. Temyiz edilemez. Bu nedenle aleyhinize verilebilecek bir karar, cezanın ödemesini geciktireceğinden faiz ödemiş olursunuz. O yüzden cezanızı ödeyiniz dedim. Lehinize sonuçlanırsa geri iadesini istersiniz.

Bu konu hakkında şöyle bir sayfa buldum. İncelemenizin yararınıza olacağını düşünüyorum. 

Ümit Bey, Desteğiniz için çok çok teşekkürler,

Bu devlete verilecek olan para gücüme gitmiyor. Fazlasını bağış yapayım ama Trafik polisleri o kadar işgüzar ve düşmanca yaklaşım sergiliyorlar ki anlatamam. Ne karakolda ne trafik çevirmesinde aracı arayan bile olmadı!!! Bomba dolu olsa bile kimsenin umurunda olmayacak!

Cezayı indirimli olarak ödeyip, 46/2c ve 47/1b maddelerinden itiraz edeceğim.

Acaba 20-20-20 toplam 60 puan trafik puanı işlenecek mi ki, :S Bir diğer sıkıntımda o, birde radarım vardı toplam 70 olacak yoksa...

Hayırlısı artık...

Bu arada trafik cezalarına itiraz süresi yeni düzenlemede 15 Gün olarak ye alıyor...

http://www.aksam.com.tr/guncel/trafik-cezalarina-itiraz-suresi-15-gun/haber-176107

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Onur en fazla 3-5 dak. zaman kaybı için yaşadıklarına bak.. Güvenlik güçlerinede hak vermek gerekir neticede bizim için oradalar, tabii uzaktan bilemezler kimin iyi niyetli kimin art niyetli olduğunu... Neyse olan olmuş arkadaşlarında bahsettiği gibi daha sıkıntılı bir durumla karşılaşılmamış olması teselli edici... Arkadaşınızın annesinede geçmiş olsun acil şifalar....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

biraz empati yapın derim iş güzar polis dediğiniz kişiler tüm gece bir kaza olmasın, kimsenin burnu kanamasın diye hayatı pahasına çalışıyorlar.burası turkiye gun geçmiyor ki şehit haberi duymayalım.bence sanslısınız arkanızdan ateş edilmediği için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cuma günü emniyette trafik polisi arkadaşlarla otururken bir adam geldi hastaneye yetişmek için hızlı gitmiş radar cezası yemiş hastaneden rapor almış polis arkadaşlarda adliyeye yönlendirdi mahkemede masraf gitmediğini söyledi hakim inanırsada ceza iptal olur dediler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.