Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Eksozdan Siyah Duman

Ertuğrul Çakmak

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben aldığımda Ford motor ustasına götrdüm. Araçın motor keçesini,Yağını filitresini değiştirdi. Siyah duman kesildi. Ama eve gelince ertesi gün çalıştırtığımda gaz verdiğimde siyah duman ve kurum attı. Gaza baştığımda siyah duman atıyor. Tamirciye gidildiğinde ilgisiz yerlerden değişik masraflar çıkarıyorlar. Hatanın nerelerden dolayı olabileceğini bilirsen ustanında işimni bilen birisi olduğunu bilir ona göre davranırım.Siz kardeşlerimin arasında böyle bir sorunu olupta halleden var ise bilgi alırsam sevinirim. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu kadar bilgiye ancak tahmini bir kaç önerimiz olabilir ki benim meganeda tecrübe ettim.

*Neyse eğer aracınızın km si 150bine yaklaşmış veya geçmişse ve araç 1000 kmde 1 lt ye yakın yağ yakıyorsa motor bitiyor olabilir.

1- yağ yakmaya başlamışsa enjektör kontrolü yaptırın. eğer işeme varsa tamir takımı alıp enjektörü yenileyin. ancak yinede sorun geçmeyecektir bununla motorun bitmesini engellersiniz.

2- turboya baktırın ses varmı. ses varsa turboyuda değiştirin.

3-eğer çok yağ yakıyorsa, kompresyonunu ölçtürün ve rektefiyeye hazır olun.

*eğer araç yağ yakmıyorsa

karbon clean, emme manifoldu temizliği, enjektör ölçümü yaptırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Teşekkürler.Aracımı almadan çorum un ford servisinde kontrolden geçti motoru iyi çıktı.Ayrıca motor yağ yakıyorsa beyaz(Maviye)Yakıt  duman atar dediler.Ama beyaz duman atmıyor. Kilometresi 117 binde Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Teşekkürler.Aracımı almadan çorum un ford servisinde kontrolden geçti motoru iyi çıktı.Ayrıca motor yağ yakıyorsa beyaz(Maviye)Yakıt  duman atar dediler.Ama beyaz duman atmıyor. Kilometresi 117 binde Teşekkürler

Mavimsi beyaz yağ yaktiginin gostergesi. Motor performansinda dusme varsa turbodandir diye tahmin ediyorum ben turbo borularini kontrol ettirin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim önceki araçta kara duman atıyordu. özellikle sabah çalışınca. yinede aracın yağ tüketimini sürekli kontrol etmek lazım.

birde tam olarak enjektör bakımı için km si gelmiş. kesinlikle atlamayın enjektör bakımını bu sıralar yaptırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel araçta egzostan kara duman çıkması silindirden çiğ yakıt çıkması demektir.

Bunun nedeni hava - yakıt karışımının dengesizliğidir. 

Karmaşık nedenlere bakmadan önce hava filtresinin ve MAF sensörünün temiz olduğundan emin olmak gerekir.

Ayrıca kışın ideal çalışma ısısına ulaşmayan motordan kara duman daha yoğun çıkabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel araçta egzostan kara duman çıkması silindirden çiğ yakıt çıkması demektir.

Bunun nedeni hava - yakıt karışımının dengesizliğidir. 

Karmaşık nedenlere bakmadan önce hava filtresinin ve MAF sensörünün temiz olduğundan emin olmak gerekir.

Ayrıca kışın ideal çalışma ısısına ulaşmayan motordan kara duman daha yoğun çıkabilir. 

Pazar günü arabayı ustaya götürdüm.Araçla ilgili yapılanları anlattım. Araca baktı önceki sahibinin kötü yapıt kullanmış olabileceğini ve motorun kurum attığını söyledi.Bende makina ile katkı maddesi katılarak enjektörleri temizlettirdim.Ayrıca enjöktörlerin diplerinde yağ olduğunu gördüler.Enjektörleri n arka kısımlarındaki vidaların gevşek olduğunu görüp sıktılar.Şuan araba hala atıyor.Ama iyi mazot almamı ve zamanla düzeleceğini söylediler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Pazar günü arabayı ustaya götürdüm.Araçla ilgili yapılanları anlattım. Araca baktı önceki sahibinin kötü yapıt kullanmış olabileceğini ve motorun kurum attığını söyledi.Bende makina ile katkı maddesi katılarak enjektörleri temizlettirdim.Ayrıca enjöktörlerin diplerinde yağ olduğunu gördüler.Enjektörleri n arka kısımlarındaki vidaların gevşek olduğunu görüp sıktılar.Şuan araba hala atıyor.Ama iyi mazot almamı ve zamanla düzeleceğini söylediler...

enjektörü ölçtürün

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hemşerim görev yaptığım çankırıda ford bayisi yok.Tokat izine gittiğimde inşallah serviste dediğini yaptırırım.

Turbo ve enjektör de sıkıntı yoksa Egr kurum bağlamış olabilir  egryi iptal ettirin veya yenisini alın.

T.Mete tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.