Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Yazılım Güncellemeleri Hakkında

Alparslan Kaplan

Soru

İyi akşamlar,

Aracımda yapılması gereken 3 adet güncelleme var,

Gövde kontrol modülü (BCM)

Gösterge Tablosu (IPC)

Müzik sistemi birimi ön kumanda modülü (ACM)

acaba bu güncellemeler  ile hangi düzeltmeler yapılacak bu bilgiyi öğrenebilme şansımız varmıdır?

İyi akşmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Yetkili serviste yapilan güncelleme sonrasında focus3 TDCİ.yi calistiramamislardi. Bi dlgerinde de araç beyni gibi bi parcanin yandigini 15 gün parca beklediklerini söylemişti atölye şefi...

Her zaman biraz  risk var. Ama bu sonuçta servisin riski, bizi ilgilendirmez. :) Ellerinde gerekli parça yoksa bekleme riskimiz olur sadece. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet öyle...

Bakın bu benim arabanın bilgisi

yaz.jpg

Ancak daha önce de yazdım, yine yazayım:

Her yeni güncelleme çıktığında bu aracınıza yüklenecek diye bir zorunluluk ve hizmet yok.

Model serisinde donanım değişiklikleri olmuş olabilir, sadece belli serilerde ortaya çıkan durumlar olabilir, bölgesel farklı gereksinimler doğmuş olabilir, sonuçta aracınızda düzgün çalışmayan ve yazılıma bağlı olabileceği düşünülen bir şey varsa ya da merkez tarafından tüm araçlar için zorunlu tutulmuşsa bu işlem yapılmalıdır. 

Ford'un tüm yetkili servislere talimatı da bu şekilde. 

Söz gelimi Windows için de sürekli güncellemeler çıkıyor, ama güncellemeleri kapatarak da gayet güzel çalışıyoruz değil mi?

benim asıl istediğim biraz önce de yazılımla düzeldiği söylendiği gibi; 1.ve 2.vitesteki silkelemenin düzelmesi..ve belki de buna bağlı olarak 120-130 km hızdaki tekleme durumu da çözülür...bunları yukarıdaki listedeki hangi güncellemenin düzeltmesi beklenir, kalkıp da müzik sistemi biriminde yapılacak bir değişiklik düzeltemeyecektir sorunu..bir de merak ettiğim bu listedeki güncellemeler aracın üretim tarihinden bu yana yeni çıkan güncellemeleri mi eksik olarak gösteriyor,bizim herhangi bir zamanda gidip yüklettiğimiz bir yazılımı görebiliyor mu?belki servise herhangi bir şikayet için gittiğimde bakıp varolan yazılımları güncellemişlerdir;çünkü ben ne zaman gitsem sorunu bulamadık güncelleme yaptık veriyoruz diyorlardı:)

İçeriği servisler bile tam bilmiyorlar. Bulunması Yakup'un dediği gibi zor. Çoğuda önemsiz ama mesela TDCI motorda düşük viteslerdeki silkeleme sorunu bu güncellemeler sonrası geçiyordu ki ciddi bir düzeltme idi. 

engin bey,peki siz servise yazılım yükletmeden önce etisten hangi güncellemelerin gerekli olduğuna bakmışmıydınız?belki silkeleme sorununu çözen güncelleme paketinin hangisi olduğunu, etiste eksik gözüken bir yazılımın servis tarafından görülüp yüklendiği varsayımıyla bulabiliriz..cümle yine biraz karışık oldu sanırım:)

Özcan B. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Güncelleme konusu diye bir şeyi ilk defa okuyorum . 30.000 bakımında soram bi :D Bu arada 120-130 arası silkeleme sorunu benim araçta da mevcuttu. Bakımları geldiği zaman söylemiştim yapıldı. Bir de egzozdan aşırı pis bir koku geliyordu. Özellikle soğuk havalarda. Otopark'ta araç çalışırken yanında durulmuyordu. Onuda söylemiştim, motor ile ilgili bir kısıma ( Enjektörler olabilir ) programlama yapmışlardı. Oda geçti. Yakıt'ta daha bir ekonomik oldu ...

Bu tarz şikayeti olanlar varsa diye paylaşayım dedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Güncelleme konusu diye bir şeyi ilk defa okuyorum . 30.000 bakımında soram bi :D Bu arada 120-130 arası silkeleme sorunu benim araçta da mevcuttu. Bakımları geldiği zaman söylemiştim yapıldı. Bir de egzozdan aşırı pis bir koku geliyordu. Özellikle soğuk havalarda. Otopark'ta araç çalışırken yanında durulmuyordu. Onuda söylemiştim, motor ile ilgili bir kısıma ( Enjektörler olabilir ) programlama yapmışlardı. Oda geçti. Yakıt'ta daha bir ekonomik oldu ...

Bu tarz şikayeti olanlar varsa diye paylaşayım dedim :)

bana da enjöktörlerle ilgili birşey yaptıklarını(enjöktörlerin yerlerini değiştirip yeniden mi tanıtmış öyle birşey) ve sorunun düzeleceğini söylemişlerdi ve ben de düzeldiğini zannetmiştim ama aylar sonra uzun yola çıktıgımda (1300 km civarı ) tekrar yaptıgına şahit oldum,1300 km boyunca 1 kere yaptı ama sonuç olarak bu da geçmediğini gösteriyor,bu yüzden emin olmayın derim:)gerçi emin olsanızda olmasanızda bir çözümü yok:)..Bir de koku dediğiniz yanmış ağır bir yağ kokusuysa benim arabadan da geliyor,soğuk havada ilk çalıştırdığımda otoparkı kaplıyor pis bir koku,ama ben olur öyle ,bunlarda böyle demelerinden bıktıgım için hiç servise götürmedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

engin bey,peki siz servise yazılım yükletmeden önce etisten hangi güncellemelerin gerekli olduğuna bakmışmıydınız?belki silkeleme sorununu çözen güncelleme paketinin hangisi olduğunu, etiste eksik gözüken bir yazılımın servis tarafından görülüp yüklendiği varsayımıyla bulabiliriz..cümle yine biraz karışık oldu sanırım:)

PCM olması lazım. Bcm ile de ilgili olabilir bende güncelleme gözüküyordu. Bu o kadar bilinmeyen bir sorun değil zaten. Servise bu sorunla giden ilk kişi siz olmayacaksınız. Bilmemezliğe geliyor olabilirler. Ben hiç güncelleme dememiştim. Bu araba acayip biçimde silkeliyor demiştim. (İlk 2 viteste yapıyordu)  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim asıl istediğim biraz önce de yazılımla düzeldiği söylendiği gibi; 1.ve 2.vitesteki silkelemenin düzelmesi..ve belki de buna bağlı olarak 120-130 km hızdaki tekleme durumu da çözülür...bunları yukarıdaki listedeki hangi güncellemenin düzeltmesi beklenir, kalkıp da müzik sistemi biriminde yapılacak bir değişiklik düzeltemeyecektir sorunu..bir de merak ettiğim bu listedeki güncellemeler aracın üretim tarihinden bu yana yeni çıkan güncellemeleri mi eksik olarak gösteriyor,bizim herhangi bir zamanda gidip yüklettiğimiz bir yazılımı görebiliyor mu?belki servise herhangi bir şikayet için gittiğimde bakıp varolan yazılımları güncellemişlerdir;çünkü ben ne zaman gitsem sorunu bulamadık güncelleme yaptık veriyoruz diyorlardı:)

Yukarıda koyduğum etis yazılım sürümü sayfasını kontrol edin benim ki eylül ayında güncellendi. PCM'den bahsediyorum.Silkeleme onunla alakalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yukarıda koyduğum etis yazılım sürümü sayfasını kontrol edin benim ki eylül ayında güncellendi. PCM'den bahsediyorum.Silkeleme onunla alakalı.

dün aracı servise götürdüm,etiste çıkan 4 adet yazılımı servise bildirdim adamlar kağıdı elimden alıp neymiş diye bakmadılar bile,biz cihaza bağlayınca var olan yazılımları görür yükleriz dediler;ben de hangi yazılımların yüklendiğinin bana söylenmesini istedim tamam dediler ama yükleme sonrasında her zaman ki gibi garip bir bahane sunarak adlarını göremiyoruz falan dediler yine öğrenemedik...neyse yazılımla ne yüklediler bilmiyorum ama benim aracımda tek değişen sinyal seslerinin seviyesi biraz azalmış ve tonu da daha doygun hala gelmiş(eskisi gib cırtlak ses çıkmıyor),emniyet kemeri uyarı sinyalinin sesi kısılmış..bir de ekrandaki menüde ''tüm sistem normal'' yazan sekmeden önce bir sekme daha açılmış orada da mevcut hata 0 mı ne yazıyordu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Niye servise uğradığını anlamadım, ayrıca ne bilmeleri gerektiğini de, eğer senin aracın yazılım bilgileri ise hiç güncelleme gözükmüyor, dolayısı ile birşey yapılmasına da gerek yok.

Mesela bende gövde kontrol, gösterge, ses sistemi ve direksiyon sistemi modülleri için güncelleme düşmüş, ama henüz uğramadım. Ayrıca ne işe yarayacaklarını da bilmeden güncelletmem. 

KlEMBk.png

Cem bey daha önce aracımın sayfasında bulunmayan  araç yazılımı bölümü çıkmış. Bu yeni çıkan bölümde resimdeki gibi Araç yazılımı bilgisi mevcuttur yazısını görünce mesaj olarak yazılım güncellemesi geldiğini düşündüm. Size gönderdiğim ilk resimde de bu mesajın içeriği vardı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımda bir enjektör arzalıydı 1 hafta kullanın gelin tekrar yazılım atacaz dediler dün atıldı silkeleme sorunum vardı oda düzeldi...

ubu4ahaz.jpg

ry7asyny.jpg

serdar bey düzeldiğini söylediğiniz silkeleme 1.ve 2. vitesteki silkeleme mi yoksa 120-130 da sabit giderken olan tekleme mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.