Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyaj Balatasını Yaktım :(

Soner Yaz

Soru

Merhabalar,

Gecen gün iş arkadaşları yemekten dönerken dik bir yokuşta kırmızı ışığa yakalandım, araç doluydu kalkarken biraz zorladım ve çok yoğun balata kokusu geldi. Balata değişimi yaklaşık 650 tl gibi.

daha önce değiştiren oldumu, fikirlerinizi ve konu hakkında bilginiz varsa yazarsanız sevinirim.

aracım 2008 focus manuel vites

Teşekkürler, iyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Arabanın içinde gözlerimiz yandı. Camları açtık. Etraftaki arabalar araba yanıyor mu acaba diye bakmaya başladı. Hatta bende yangın tüpü bagajda hangi köşede diye düşünüyordum. :)

O kadar zorlamanızın nedeni ne peki? Sadece 1 kere olmuş ise Bişey olmaz o söylediklerinizden...Yalnız Volanı sıyırtırsanız yandınız ....Volanla balata diski birbirini kavramazsa araba hareket etmez kalırsınız yolda...En büyük göstergesi 1.viteste kalkışlarda arabanın zorlukla ve vuruntulu vuruntulu kalkış yapmasıdır,bu şekilde devam edersenizde bir gün arabanız tmamen kalır yolda ve volanı sıyrılmış arabanın size maliyeti 4 bin tl dir.....Baskı-Balata sorunundan şüpheleniyorsanız mutlaka ciddi bir servis kontrolü yaptırtın....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabanın içinde gözlerimiz yandı. Camları açtık. Etraftaki arabalar araba yanıyor mu acaba diye bakmaya başladı. Hatta bende yangın tüpü bagajda hangi köşede diye düşünüyordum. :)

Engin bir an gözümde canlandırdım araç resmen tütmüş sanki... :sofeer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O kadar zorlamanızın nedeni ne peki? Sadece 1 kere olmuş ise Bişey olmaz o söylediklerinizden...Yalnız Volanı sıyırtırsanız yandınız ....Volanla balata diski birbirini kavramazsa araba hareket etmez kalırsınız yolda...En büyük göstergesi 1.viteste kalkışlarda arabanın zorlukla ve vuruntulu vuruntulu kalkış yapmasıdır,bu şekilde devam edersenizde bir gün arabanız tmamen kalır yolda ve volanı sıyrılmış arabanın size maliyeti 4 bin tl dir.....Baskı-Balata sorunundan şüpheleniyorsanız mutlaka ciddi bir servis kontrolü yaptırtın....

Kurban bayramında bedava köprü trafiğinde Beylerbeyi tarafında rampada kalmıştık. Bir saat boyunca dur kalk, adım adım. Geri kaydırmama sistemi de bu tür durumlarda kavrama sistemini zorluyor sanıyorum. Bir hafta on gün arabanın içi koktu. :) Debriyaj yukarıda kavrıyordu. Ancak şimdi tekrar eski yerine geldi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O koku fix bütün focuslarda olur zamanla geçer,balata o kadar kolay sıyrılmaz çok zorlaman ve yakmak için sürekli arabayı yarım debriyaj sürmen lazım...

hatırlıyorum bora,forumu baya bir meşgul etmişti senin araba .cinnah yokuşu,nene hatun yokuşu...bak nasılda aklımda kalmış :D

geçmiş olsun.Mondeo da en ufak sorlamada koku yapıyor,bakalım nereye kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

650 gerçekten çok geçen sene işçilik dahil 400 e yaptırmıştım luk markaydı

bir kaç ay önce bir arkadaşım volant ve balataları birlikte degiştirdi yeni birşey çıkmış takım satılıyormuş 650 tl verdim dedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

en son gittiği yere kadar demişim :)

gecen perşembe akşam debriyaj sertleşti ve eve zor gittim 

cumarteside çekici ile abimin dükkanına götürdüm.

abimle beraber söktük, balata yanmış, bilyanın kafası kendinden geçmiş ve volan yüzeyi başka renklere bürünmüş

parça olarak  sachs marka balata ve luk marka bilya 330 TL ye aldık, volan ile balatayı tornacıya bıraktık 25 TL de o istedi.

abime de emeğinin karşığını görmezden gelemem aramızda işciliği anlaşcaz :)

pazartesi focusa kavuşuyorum :)

164270_544199285632677_444435132_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Baskı balata aracınıza uyumlu kaliteli markalarda (sachs-luk) 150-200 lira arasında değişiyor. İşçilikte 150-200 arası.Bilya gerekirse 120 daha ekleyin.Debriyaj pedalı yukarda kavramaya başladı diye değişmeye gerek yok. Gaza basılınca devir artmasına rağmen araç ivmelenmiyorsa sıyırma başlamış demektir. Yük olunca, rampada biraz zorlayınca kaldırmak için balata kokusu geliyor. Çok anormal bir durum değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Baskı balata aracınıza uyumlu kaliteli markalarda (sachs-luk) 150-200 lira arasında değişiyor. İşçilikte 150-200 arası.Bilya gerekirse 120 daha ekleyin.Debriyaj pedalı yukarda kavramaya başladı diye değişmeye gerek yok. Gaza basılınca devir artmasına rağmen araç ivmelenmiyorsa sıyırma başlamış demektir. Yük olunca, rampada biraz zorlayınca kaldırmak için balata kokusu geliyor. Çok anormal bir durum değil.

Adam arabayı çoktan sırtlamış:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Volan düzelmeyecek kadar aşınırsa değişimi gerekir.Oda 500 lira.Bunun yanında baskı balata bilya çıksın işçilikle beraber hepsi 1000 lira. 4000 TL nerden çıktı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim eski aracım era da şimdiki focus ta zaten biraz yukarıdan kavrıyor. bu daha iyi bir şey..debriyaja biraz basınca ayrılma gerçekleştiği için vites geçişi daha rahat yapılır.. era yı ilk aldığımda 1 aya yakın süre kalkışlarda stop ettirmiştim bu yukarıdan kavramasından..sonra boşluğu alarak ayağımızı çekmeyi öğrendik. hele rampa kalkışlarında çok zorlamıştı bir süre..

kolay gelsin diyelim. umarım tamiri kısa sürede halolur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.