Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dslr ile Fotoğraf çekim ipuçları

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Kompakt SLR, bizim D(dijital)SLR dediğimiz cihazlar işte.  Aynasız olan benim verdiğim örnek A6000 gibi içinde ayna yok  ufak direkt iletiyor. Ama bunların lens'i değiştiği için sanırım halk diline öyle girmiş  Aynasız dslr diye bir şey yok sanırım bende net bilgi sahibi değilim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Kompakt SLR, bizim D(dijital)SLR dediğimiz cihazlar işte.  Aynasız olan benim verdiğim örnek A6000 gibi içinde ayna yok  ufak direkt iletiyor. Ama bunların lens'i değiştiği için sanırım halk diline öyle girmiş  Aynasız dslr diye bir şey yok sanırım bende net bilgi sahibi değilim. 

oturup bakmadım o işi @Mertcan Çelik a paslayabiliriz ama benim bildiğim

SLR: objektiften gelen görüntünün hem filmde (yada DSLR olunca sensörde) hemde vizörde aynı olması. Bildiğim kadarıyla bununda da aynadan başka yolu yok.

kompakt: objektiften gelen görüntü sadece filme (yada sensöre) düşüyor, vizör için ayrı bir lens var yada vizör hiç olmayabilir.

Anladığım "iyi" yada "üst düzey" kompaktlara aynasız SLR deniyor :) ki bence tamamen satış tekniği.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Ozan Kar said:

oturup bakmadım o işi @Mertcan Çelik a paslayabiliriz ama benim bildiğim

SLR: objektiften gelen görüntünün hem filmde (yada DSLR olunca sensörde) hemde vizörde aynı olması. Bildiğim kadarıyla bununda da aynadan başka yolu yok.

kompakt: objektiften gelen görüntü sadece filme (yada sensöre) düşüyor, vizör için ayrı bir lens var yada vizör hiç olmayabilir.

Anladığım "iyi" yada "üst düzey" kompaktlara aynasız SLR deniyor :) ki bence tamamen satış tekniği.

Ama aynasızın özelliği o. Dijital vizör var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Ama aynasızın özelliği o. Dijital vizör var. 

işte o kompakt demek zaten. düşündüm de lensi değişebilen kompakt makinede lensli vizör zaten olamaz, ya sadece ekrana basacak yada sensörden geleni ekran gibi vizöre basacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ozan Kar said:

işte o kompakt demek zaten. düşündüm de lensi değişebilen kompakt makinede lensli vizör zaten olamaz, ya sadece ekrana basacak yada sensörden geleni ekran gibi vizöre basacak.

Valla bende o kadar bilmiyorum da bu isim çok da önemli değil :D İşlevine bakalım :zha: 

Bu amcalar böyle sınıflandırmış. dpreview

56d7800c4ced4_ScreenShot2016-03-03at02.0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu bilmesi gerekenler bile doğru dürüst bilmeyince böyle oluyor.

Önce şematik

mirrorless-vs-dslr-main-features-e1447949314309.jpg

Sonra tablo

MILC.JPG.05b49b533e5921f5ae61d3c74768091

Özetle daha küçük boyutlarda SLR'nin avantajı olan lens değişimine izin veren, ama optik vizörden vazgeçilen bir sistem.

Ayna olmaması gövdeyi küçültüyor, hafifletiyor, darbeyi azaltıyor, amma velakin elektronik vizör asla optik vizörün tadını vermiyor.

Yine de gelecek MILC'in SLR'ler giderek azalacak ve sonunda yok olacak. 

60'larda çekeceğini görebilmek için yapılmış o zamanlar için dahiyane bugün için hantal bir teknoloji. 

SLR'lerin diğer özellikleri olan güçlü çok noktadan odaklama sistemi ve yine duyarlı ve çok noktalı ışık ölçüm sistemi MILC'lerde de var. 

Buradan da @Ahmet A. kardeşimizin sorusuna geçelim.

Önerim MILC olacak. Koca bir çanta dolusu ekipman sahibi olan ve fakat onları taşımaya üşenen ve cep telefonyla yetinen birisi olarak artık SLR sistemlerinin pratikliğini yitirdiğini düşünüyorum.

Yine de nostaljik amaçlarla kullanılabilir tabii

Eğer SLR olacaksa tercihim öncelikle Nikon D3300, görüntü kalitesi özellikle loş ışıkta sınıf lideri, RAW çekilirse aydınlık karanlık dengesini çok iyi tutturuyor, video kalitesi de fazlsı ile yeterli. Ancak alırken 18-105 VR lens ile almaya çalışmakta yarar var. Bir de WiFi yok.

MILC olacaksa Sony Alpha a6000 şu anda fiyat olarak cazip, hızlı odaklama, fotoğraf ve videoda pırıl pırıl görüntüler ve kompakt, ergonomik yapı göz dolduruyor. Üzerinde gelen 16-50 lens keskinlik olarak en mükemmeli değil ama amatörler için pekala yeterli. 

Alternatif olarak Panasonic Lumix G7, Olympus OM-D E-M10 II ve Fujifilm X-T10 düşünülebilir. İlk ikisi pahalı kalıyor, benim en çok beğendiğim ise sonuncusu, daha doğrusu aslında T1 de o pahalı, T10 onun benzer performansta ucuzlatılmış hali.

Fotoğrafta çok canlı ve doğru kareler üretiyor, kullanımı benim gibi eski topraklar için çok güzel. Tek dezavantajı videoda oldukça vasat bir performansı var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Alperen G. said:

Ben aynasiz SLR oneririm.

Şu var ki böyle bir kavram yok.

SLR "single lens reflex"in kısaltılmışı, buradaki "reflex" ise aynadan yansıyarak göze ulaşan ışığı, yani optik vizörü kastediyor. 

Doğru ifade "Aynasız değiştirilebilir lensli kamera" ki o da çok uzun bu yüzden kısaca MILC deniliyor Anglosakson kaynaklarında. 

Şematik olmasa da eğitim şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu var ki böyle bir kavram yok.

SLR "single lens reflex"in kısaltılmışı, buradaki "reflex" ise aynadan yansıyarak göze ulaşan ışığı, yani optik vizörü kastediyor. 

Doğru ifade "Aynasız değiştirilebilir lensli kamera" ki o da çok uzun bu yüzden kısaca MILC deniliyor Anglosakson kaynaklarında. 

Şematik olmasa da eğitim şart.

Abi teknik adini bilemem de piyasa adiyla soyluyorum. Aynasiz diye satiliyor. Lanet olasica aynasizlar, dogru duzgun adi da yok :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Cem Boneval said:

Daha ciddi fotoğraf çekmeyi düşünüyor isen kendini nerede hayal ediyorsun, neler çekmeyi düşünüyorsun?

Abi telefonlarla aile resimleri günlük kullanımda çekilen kareler vs gayet yeterli geliyor.

DSLR veya MILC bir makine istememizin sebebi bunlardan ziyade gezdiğimiz gördüğümüz yerlerin daha iyi karelerini yakalamak ve daha iyi

videolarını çekmek.

Fotoğrafçılığa hep merakım olmuştur, nitekim telefonlarda ve kompakt diye tabir ettiğimiz makinelerde bile otomatik ayardan ziyade elverdiği ölçüde manuel çekimler yaptım hep.

Yani derdim bana yüksek megapixelle net görüntü çeksin vs olayı değil, Fotoğrafçılıkta (ki bence ciddi bir sanattır) kendimi geliştirebilmek.

2 saat önce, Cem Boneval said:

Önerim MILC olacak. Koca bir çanta dolusu ekipman sahibi olan ve fakat onları taşımaya üşenen ve cep telefonuyla yetinen birisi olarak artık SLR sistemlerinin pratikliğini yitirdiğini düşünüyorum.

Kafamı en çok kurcalayan noktalardan biriside bu :) Bi çanta dolusu ekipmanla her yere gidebilir miyim bende pek emin değilim.

Zaten başlangıç seviyesinde istememin sebebide biraz o, kendimi geliştirdikçe ne kadar ilerlemek istediğimi göreceğim.

Pahalı bir hobi olduğunun da farkındayım.

@Yakup Çağatayın önerdiği Sony A6000in detaylı incelemelerini izledim netten.

Gidip bir teknomarketten de bakmayı düşünüyorum.

Eksiklik olarak harici mikrofon girişinin olmaması ve LCD ekranının dokunmatik olmaması üzerinde durulmuş genelde...

Her iki kriterde olmazsa olmazım değil şu an için...

Dip not: Hali hazırda elimizde öğrencilik döneminden kalan Sony Cybershot 10.1 megapixel bir makine var.

Ancak artık yetmiyor bu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ahmet A. Herkes teknik detayları anlatmış. Bende benzer heveslerle D3100 almıştım. Ayrıca tripod,harici flaş,  18-55lens, 55-200 lens, ve 35mm lens var. Bir defa eninde sonunda sıkılıyor ve bir çanta dolusu makinayı yanına almak istemiyorsun. Cep telefonu öldürdü bu işleri. Alıyım bir makina evde dursun lazım olursa durumuna dönüşüyor durum. 

Birde bizim gibi basitçe fotoğraf çekecek kullanıcı için eğer cep telefonundan farklı - kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsan, bu standart lensler bir işe yaramıyor. :) Alıyorsun premiyum denen lensleri (benim 35mm o tip birşey) çektiğin fotoğrafa kendin bile şaşırıyorsun. Diğer ucuz, standart lensler ile ışığı, gölgeyi, flaşı, makinanın ince ayarlarını ve bilgisayardaki ince ayarlamaları çok iyi bilmiyorsan ancak cep telefonu kadar çekim yapabiliyorsun. Bir kare fotoğraf için tripod taşımak, 4-5 farklı pozla deneyerek kare almak vs vs. kısa zamanda cep telefonuna dönmeni sağlıyor. 

Önerim az para harca :) basit birşey al, çok sever 1 yıl sonra hala ince ince uğraşarak makinayı kullanır olursan git paranın yettiğinin en iyisini al. Body kadar, lenslerde çok çok önemli ilk verdiğin paranın 2 katını bir lense verebilir olman gerekiyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.