Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dinamik Tork Kontolünü Merak Edenler

saner can

Önerilen Mesajlar

Bende sistemin sürekli devrede olduğunu biliyorum ama viraja da haddinden fazla hızlı girilirse tvc falan hikaye, araba kafayı kopartıp gidiyor. Benim bir kaç denemem olmuştu, virajın içinde (tabi uygun hızda) gazı döşemeye yasladığınızda araba kendisini virajın içine doğru çekiyor. İçte kalan ve yükü azalan lastiğe fren yaparak torku doğru şekilde virajın dışında kalan ve tutunması daha fazla olan tekerleğe iletiyor diye biliyorum ben.

Serdar saçmalamış videoda, Ümit sen olması gerektiği gibi anlatmışsın... :claps: .

Yokuş aşağı viraj alın ve frene basmadan dönün, anlarsınız çalıştığını çok rahat hissediliyor.

Frene basmadan dönmek yetmez aracın toplaması ve TVC'nin etkili olması için gaza da basman gerekiyor.

TVC mucize yaratmaz, Serdar'ın videoda söylediği "ne yapsam aracı koparamadım" söylemi de maalesef biraz pazarlama amaçlı, hoş aracın yüklü olması ve lastiklerin muhtemelen 40 psi civarında şişik olması, dar ve kısa parkur zaten daha fazla zorlamasına imkan tanımıyordur.

Yakup'un örneğinden yola çıkarsak yokuş aşağı hele de hafif dışa yatık bir viraja gaza basmadan girerseniz araç burundan viraj dışına güzel güzel kayıyor, bu kayma esnasında kendini de frenliyor, ESP hemen hiç devreye girmiyor.

Aynı viraja viraj öncesi tatlı bir fren ile birazcık yavaşlayıp viraj başlangıcında gaz vererek girerseniz motorun gücü ön tekerleklere doğru iletildiğinde araç burnunu viraj içine doğru toparlıyor ve daha rahat ve hızlı dönüyor, bu arada iç yandaki tekerlekte bazen frenleme eylemini hissetmek söz konusu olabiliyor.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben boş yakaladığımda bizim oradaki bir döner kavşakta ikinci viteste kavşağa girip gazı topukladığımda mis gibi kafadan dışa doğru açıyor. Yani sistemin etkinliği limitlerde viraja girerek kullananlar tarafından algılanabilir. Bizimki vasat günlük ev iş kullananlar şehiriçi yollarda biraz zor algılar. Belki boş bir alanda hazırlanmış bir alanda kullanınca hissedilebilir diye düşünüyorum. Bir iki defa hisseder gibi oldum uzun yolda ama emin olamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Topuklayınca işe yaramayacaksa zaten yaramasın ki,

TVC de bir yere kadar, arabanın tutunabildiği yere kadar iş görüyor, sonrasında onun da yapacağı bir şey yok.

(Ayrıca 2 vites dip gaz yapmak ta bayağı hıza çıkar galiba, döner kavşakta gibi bir yer için yüksek bir hıza çıkacağı kesin, bu durumda da tutunma kaybolur bence)

Benim merak ettiğimse çekiş kontrol sistemi kapatılmalı mı, kapatılmamalı mı bu sistem denenirken, ben kapatıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşin sırrı efendi gibi gitmekte.. Fiziki dünya fizik kuralları ile işliyor. TVC ABS ASR ASD filan da bir yere kadar. Fizik kurallarının ötesine geçtiğinizde fiziki dünyanın da ötesine geçme ihtimaliniz oldukça yükseliyor. Dikkatli sürelim, trafik kurallarına uyalım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşin sırrı efendi gibi gitmekte.. Fiziki dünya fizik kuralları ile işliyor. TVC ABS ASR ASD filan da bir yere kadar. Fizik kurallarının ötesine geçtiğinizde fiziki dünyanın da ötesine geçme ihtimaliniz oldukça yükseliyor. Dikkatli sürelim, trafik kurallarına uyalım.

Bunlar malum. Bu sistemin ne yaptığını, nasıl ve ne kadar yaptığını anlamaya çalışıyoruz. Zaten devreye girdiğini hissedebilecek kadar limitlere çıkmadım kendi adıma. Hatta ufak tefek zorlamalarda esp yi devreye sokacak kadar bile aşırılığa kaçmadım diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest Egemen Toksoy

takır tukur ses yapan esp nin tekeleri kitlemesidir... öncelikli olarak tvc kapanmıyor, esp yi kapatabiliyorsunuz... tork kontrolü; düşük bir seviyeye kadar kurtarmanızı sağlar. tvc kurtarmazsa esp devreye girip, tekerleri kitliyor ki duyulan takır tukur ses de budur...alpereninde dediği gibi fizik kuralları önceliklilidir özelliklede merkez kaç kuvvetini bende hatırlatmak isterim.belli bir sürattin üsütünde tvc, esp vs. yalandır...esp li olup kaç tane takla atan quashqai biliyorum ki, şuda bir gerçektir, esp güvenlidir ancak hızınızı düşürür...Virajlarda; esp siz bir araç, her zaman için espli bir araca göre (tabiki profosyonellik ön planda) daha yavaştır...(Kapalı gezin demek değildir, pistler için belirttim :) ) Ankaradaki merak eden arkadaşlara aracımda gösterebilirim! Bilgi :D

Egemen TOKSOY tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben yolum gereği her sabah dinamik tork kontrolünün oldukça faydasını görüyorum.İşe gidip gelirken her sabah otoyolu kullanıyorum ve otoyol girişinde hafif rampa yukarı sağa keskin bir dönüş var.Haliyle rampa yukarı olduğu için gaz pedalına biraz yükleniyorum araba patinaja düştü düşücek derken ön tarafı kafa atmadan hem esp hem dinamik tork kontrolü sayesinde rahatça dönüp yoluma devam ediyorum ki aynı yerde önceki aracımla çoğu zaman arabanın önü refrüje yaklaşırken mecburen ayağımı gaz pedalından çekiyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

takır tukur ses yapan esp nin tekeleri kitlemesidir... öncelikli olarak tvc kapanmıyor, esp yi kapatabiliyorsunuz... tork kontrolü; düşük bir seviyeye kadar kurtarmanızı sağlar. tvc kurtarmazsa esp devreye girip, tekerleri kitliyor ki duyulan takır tukur ses de budur...alpereninde dediği gibi fizik kuralları önceliklilidir özelliklede merkez kaç kuvvetini bende hatırlatmak isterim.belli bir sürattin üsütünde tvc, esp vs. yalandır...esp li olup kaç tane takla atan quashqai biliyorum ki, şuda bir gerçektir, esp güvenlidir ancak hızınızı düşürür...Virajlarda; esp siz bir araç, her zaman için espli bir araca göre (tabiki profosyonellik ön planda) daha yavaştır...(Kapalı gezin demek değildir, pistler için belirttim :) ) Ankaradaki merak eden arkadaşlara aracımda gösterebilirim! Bilgi :D

Tvc de esp de kapanmıyor.

Tcs kapanıyor :yeah:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.