Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ecomode ayarlanabiliyor mu? Nedir ?

Fazıl Arslangiray

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Arkadaşlar ufak bi soruyla giriş yapabilirim dimi :)

Uzun yol ekonomik kullanım için hangi hızı ve vitesi önerirsiniz mesela 85km/h 6. vites uygunmudur? yada 80 km/h hızda 5. vites dahamı ekonomiktir? 80 km/h nın altına düşmemek kaydıyla hangi hız,hangi vites ekonomktir. Sorumun altında yatan sebeb ecomode herşey tamam 5 yaprak full fakat hız olarak 3 yaprak dolu,80-85 km/h dı ortalama hızım,biraz daha hızlı gitsem dahamı ekonomik olurdu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7.07.2012 - 14:51 tarihinde, Alper Albayrak yazdı:

Uzun yol ekonomik kullanım için hangi hızı ve vitesi önerirsiniz mesela 85km/h 6. vites uygunmudur? yada 80 km/h hızda 5. vites dahamı ekonomiktir? 80 km/h nın altına düşmemek kaydıyla hangi hız,hangi vites ekonomktir. Sorumun altında yatan sebeb ecomode herşey tamam 5 yaprak full fakat hız olarak 3 yaprak dolu,80-85 km/h dı ortalama hızım,biraz daha hızlı gitsem dahamı ekonomik olurdu acaba?

Anlık tüketimde ikisine de birazcık bakıverirsen o anki koşula göre bulabilirsin aslında.. Devir olarak 1700 civarını çok da düşme yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Anlık tüketimde ikisinede birazcık bakıverirsen o anki koşula göre bulabilirsin aslında.. Devir olarak 1700 civarını çok da düşme yani :)

Anlık tüketim yol şartlarına göre çok değişgenlik gösteriyor,6. vites 1700 devir falan en ekonomik kullanım diyebilriiz yani,teşekkür ettim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Alperim ben uzun yolda şartar uygunsa 80km de 6.vites le devam ediyorum...önce yoncanın tüm yapraklarını sonrada şampiyonlar liği şampiyonu ilan ediyor....tabii zaman zaman bu hıza sadık kalamadığım oluyor....ama inan çok ekonamik oluyor.... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7.07.2012 - 14:54 tarihinde, Alper Albayrak yazdı:

Anlık tüketim yol şartlarına göre çok değişgenlik gösteriyor,6. vites 1700 devir falan en ekonomik kullanım diyebilriiz yani,teşekkür ettim. :)

Misal ben daha 60 km/h ile giderken bile 5. vitesee atıyorum... zaten 5 ileri :)

Dersin tabi maksimum tork'una göre düşünebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Alperim ben uzun yolda şartar uygunsa 80km de 6.vites le devam ediyorum...önce yoncanın tüm yapraklarını sonrada şampiyonlar liği şampiyonu ilan ediyor....tabii zaman zaman bu hıza sadık kalamadığım oluyor....ama inan çok ekonamik oluyor.... :)

Bende senin dediğine yakın kullanıyorum ama sanki biraz daha hızlansam daha ekonomik olurmu acaba diye bişeyler içimi kemiriyor ondan sorayım dedim,dün gidiş dönüş toplam 130 km yol yaptım,başlangıç soğuk motor,aynı şekil dönüş başlagıcıda soğuk motor,kısa mesafe şehir içi.3 kişi ,inişli çıkışlı yolda 4.4 lt ortalama yakıt tutturdum.(abartıyorum galiba daha ekonomik olabilirmi acaba diye) ama hız yaprakları 3 te kaldı :smiley2k:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birinci kural, ne kadar yüksek devir, o kadar çok sürtünme, ısı üretimi ve artmış tüketim

İkinci kural, ne kadar hız o kadar fazla hava/rüzgar direnci, o kadar fazla tüketim.

Üçüncü kural, ne zaman ki yük binecek (araba, sollama, rampa tırmanma) maksimum tork düzeyine yakın devirde olacaksın.

Özetle, olabildiğince düşük devirle olabildiğince yavaş. Dizellerin 1500 dd altında bir miktar bayılma eğilimi olacağından >1500 dd, < 2000 dd arası iyidir, hız ise tamamen sabrına bağlı, dizelde 6.vites 1500-1700 dd aralığı 80-90 km/h hız verir ki ekonomi öncelikte en makul seçenek olur, yük bindireceksen geçici vites küçültülebilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birinci kural, ne kadar yüksek devir, o kadar çok sürtünme, ısı üretimi ve artmış tüketim

İkinci kural, ne kadar hız o kadar fazla hava/rüzgar direnci, o kadar fazla tüketim.

Üçüncü kural, ne zaman ki yük binecek (araba, sollama, rampa tırmanma) maksimum tork düzeyine yakın devirde olacaksın.

Özetle, olabildiğince düşük devirle olabildiğince yavaş. Dizellerin 1500 dd altında bir miktar bayılma eğilimi olacağından >1500 dd, < 2000 dd arası iyidir, hız ise tamamen sabrına bağlı, dizelde 6.vites 1500-1700 dd aralığı 80-90 km/h hız verir ki ekonomi öncelikte en makul seçenek olur, yük bindireceksen geçici vites küçültülebilir.

Teşekkürler Cem abi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tekrar merhaba arkadaşlar BEYAZ ANKA powershiftte ecomode u görünce yine aklıma soru işareti düştü. bu ecomode u bilgi ekranında seçtikten sonramı sana notlar vermeye başlıyor. ben ecomode u karıştırıken bulmuştum ama hiç ekranımda şampiyon iyi kötü bişiler yazmadı. şehirlerarası sürüşte 3.4lere 3 lere düştüğümdede ekrana bişi cıkmadı benim ecomode süslük mü acaba :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tekrar merhaba arkadaşlar BEYAZ ANKA powershiftte ecomode u görünce yine aklıma soru işareti düştü. bu ecomode u bilgi ekranında seçtikten sonramı sana notlar vermeye başlıyor. ben ecomode u karıştırıken bulmuştum ama hiç ekranımda şampiyon iyi kötü bişiler yazmadı. şehirlerarası sürüşte 3.4lere 3 lere düştüğümdede ekrana bişi cıkmadı benim ecomode süslük mü acaba

Algılayamamıştır araç. 3lt nedir yahu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.