Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Lpg Dönüşümü

Önder Yılmaz

Önerilen Mesajlar

merhabalar.

1 aylık sedan focus  style powersihft kullanıcısıyım. öncelikle performans ve konfor olarak çok iyi. ben yılda yaklaşık 30 bin km yi rahat ulaşan biriyim. şu anki yakıt ortalamam 10 lt-12 lt /100km de değişiyor. yani oldukça fazla. astra dizel otomatik ve micra lpgli otomatik kullandım. micraya atiker lpg taktırdım ve çok memnundum. inanın lpg de gittiği de anlaşılmıyordu ve benzin den gaza geçerken en ufak bir devir düşmesi titreme olmuyordu. tahimni olarak ta 30 kuruş yakıyordu lpg de. tabi benzin ortalaması 8-9 lt den aşağı düşmüyor. motor küçük olması inanın az yaktırmıyor. o yüzden focus alırken çok korkmadım :)

burdaki yorumları okuyarak bir sonuca vardım diyebilirim. o da yakın zamanda aracıma brc marka kit taktıracağım. burada ana bayi var o yüzden kafam daha rahat olacaktır. 

neden lpg taktırmalıyım. çünkü gerçekten de tüketim gideri çok azalıyor. yılda 30 bin km için bir hesap yapayım. 

ortalma 10 lt benzin tüketsem 30 binde 3000 lt benzin yapar o da 15.000 tl

ortalama 12 lt lpg tüketsiem 30 binde 3600 lt lpg yapar o da 10.800

benzin 5 tl lpg 3 tl hesapladım. bir de tabi lpg yi lukolilden kartım nedeniyle %3 indirimli alıyorum. normal indirimde var. ve şu an 2,67 tl ye geliyor lpg. bu indirimi saymıyorum.

aracımda garanti yok. aracı aldığım kişi yılllık bakımını 2,5 ay geciktirmiş. bende gittim zaten 15 bin bakımın arkadaşıma yaptırdım. garanti sorunum ortadan kalktı :)

burda da powershift kullananlar herhangi bir sorunla karşılaşmadığı görüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar.

1 aylık sedan focus style powersihft kullanıcısıyım. öncelikle performans ve konfor olarak çok iyi. ben yılda yaklaşık 30 bin km yi rahat ulaşan biriyim. şu anki yakıt ortalamam 10 lt-12 lt /100km de değişiyor. yani oldukça fazla. astra dizel otomatik ve micra lpgli otomatik kullandım. micraya atiker lpg taktırdım ve çok memnundum. inanın lpg de gittiği de anlaşılmıyordu ve benzin den gaza geçerken en ufak bir devir düşmesi titreme olmuyordu. tahimni olarak ta 30 kuruş yakıyordu lpg de. tabi benzin ortalaması 8-9 lt den aşağı düşmüyor. motor küçük olması inanın az yaktırmıyor. o yüzden focus alırken çok korkmadım :)

burdaki yorumları okuyarak bir sonuca vardım diyebilirim. o da yakın zamanda aracıma brc marka kit taktıracağım. burada ana bayi var o yüzden kafam daha rahat olacaktır.

neden lpg taktırmalıyım. çünkü gerçekten de tüketim gideri çok azalıyor. yılda 30 bin km için bir hesap yapayım.

benzin 5 tl lpg 3 tl hesapladım. bir de tabi lpg yi lukolilden kartım nedeniyle %3 indirimli alıyorum. normal indirimde var. ve şu an 2,67 tl ye geliyor lpg. bu indirimi saymıyorum.

aracımda garanti yok. aracı aldığım kişi yılllık bakımını 2,5 ay geciktirmiş. bende gittim zaten 15 bin bakımın arkadaşıma yaptırdım. garanti sorunum ortadan kalktı :)

Şimdiden Lpg'niz hayırlı olsun diyelim :-) . Kazasız belasız olsun.

Kullandıkça yorumlarınızı bekliyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdiden Lpg'niz hayırlı olsun diyelim :-) . Kazasız belasız olsun.

Kullandıkça yorumlarınızı bekliyoruz..

sağolun. aracı alalı tam 1 ay oldu ve 3.000 km gittim. bir de çok yakıyor diye çok binmedim :) lpg şart. 

atikerli micradan memnun olduğum kadar memnun olursam çok iyi olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende geçenlerde buradaki ustamızın yanına uğradım atiker klasik sisteminin dışında İtalyan üretimi parçalar getirmeye başlamış fiyatı 1200 dedi uygun gibi ama atikere bir türlü ısınamadım. Ancak landirenzo evo veya brc düzgün bir montajla sorunsuz kullanılabilecek kitler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar  aracacım 2014  f3 ps .   heniz  2000 km de..    landirenzo   lpg taktırayımmı ?   

landirenzo  lpg benim sıfır aldığım  1 aylık toyotam pert olunca  üzerinden söktüm..   (ruhsata işli değildi)

haliyle  sıfır arabaya   1 kez takılmış ve 1 ay kullanılmıştır...   o aracıma  bu lpg yi 1650 tl ye taktırmıştım  ... gayet te çok memnumdum .. şimdi aynı lpg yi   f3 üme  takmayı düşünüyorum..

sizce nasıl olur  bi sıkıntı çıkarırmı ? 

birde  aracıma  son gücellemeleri yaptırıp öyle mi  lpg taktırayım...

araç kalkışta  1 viteste   gaza yumuşak basınca   hafif sallıyor  ..

Hüseyin Saraç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar  aracacım 2014  f3 ps .   heniz  2000 km de..    landirenzo   lpg taktırayımmı ?   

landirenzo  lpg benim sıfır aldığım  1 aylık toyotam pert olunca  üzerinden söktüm..   (ruhsata işli değildi)

haliyle  sıfır arabaya   1 kez takılmış ve 1 ay kullanılmıştır...   o aracıma  bu lpg yi 1650 tl ye taktırmıştım  ... gayet te çok memnumdum .. şimdi aynı lpg yi   f3 üme  takmayı düşünüyorum..

sizce nasıl olur  bi sıkıntı çıkarırmı ? 

birde  aracıma  son gücellemeleri yaptırıp öyle mi  lpg taktırayım...

araç kalkışta  1 viteste   gaza yumuşak basınca   hafif sallıyor  ..

kitinizde herhangibir darde olmadıysa ve sökerken zarar görmediyse hiçbir sıkıntı olmaz.  bu güncellemeler otomatikler için mi koysa hersine oluyor mu?

arkadaşlar aracıma lpg takdırmaya karar verdim aracımı 15 kasım 2013 de aldım 1.6 tı-cvt 125 aracın komforu ve sürüş zevki çok ileri seviye dün 1.0 ecobost test ettim ve beğenmedim atmosferikte 1 mm gaza dokum anında tepki ve ecobost titreşimli (kalkışta ve düşük devirde) sonra 1.2 tsı leon test ettim focusun kullanım zevki, komforu , malzeme kalitesi,yoltutuş ve yol sesi 10 üzerinden 9 ise leon 5 olurdu sonra golf 1.6 tdı dsg test ettim golf dsg ile çok güzel ama arka süspansiyon bağımsız olmaması nedeniyle puanım 8 olurdu focustan komforlu değildi ve focusu bir daha sevdim onun için lpg takıp kullanmak istiyorum brc marka kit düşünüyorum 1900 tl 9 taksit fiyat aldım birde pipolu mu piposuzmu takdırsam hangisi daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar.

1 aylık sedan focus  style powersihft kullanıcısıyım. öncelikle performans ve konfor olarak çok iyi. ben yılda yaklaşık 30 bin km yi rahat ulaşan biriyim. şu anki yakıt ortalamam 10 lt-12 lt /100km de değişiyor. yani oldukça fazla. astra dizel otomatik ve micra lpgli otomatik kullandım. micraya atiker lpg taktırdım ve çok memnundum. inanın lpg de gittiği de anlaşılmıyordu ve benzin den gaza geçerken en ufak bir devir düşmesi titreme olmuyordu. tahimni olarak ta 30 kuruş yakıyordu lpg de. tabi benzin ortalaması 8-9 lt den aşağı düşmüyor. motor küçük olması inanın az yaktırmıyor. o yüzden focus alırken çok korkmadım :)

ortalama 10 litre benzin tüketmek için ş.içi küçük viteste bol bol basmanız lazım gaza ..ortalama 8 litre benzin karışık tabi 9.5 litrede lpg tüketirsiniz..Tabi biraz ekonomık sürüşte daha da düşer bu.Ben astra aracımla yol bilgisayarı verisi 8.5 litre benzin gösteriyor, lpg de ise tükettim litre de nerdeyse aynı 8.5 dan az birşey fazladır hesapladığımda..Focusun ise astradan daha da az yakacağına eminim .Yani litre olarak 8-9 litre gaz ancak yakar normal kullanımda karışık..ekonomik kullanımda daha da düşecektir..Ama focus 1.0 ecoboost varken 1.6 atmosferik alıp lpg taktırmak bence zarar..tüketim vergi avantajınıda sayarsak 1.0 ın nerdeyse aynıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ortalama 10 litre benzin tüketmek için ş.içi küçük viteste bol bol basmanız lazım gaza ..ortalama 8 litre benzin karışık tabi 9.5 litrede lpg tüketirsiniz..Tabi biraz ekonomık sürüşte daha da düşer bu.Ben astra aracımla yol bilgisayarı verisi 8.5 litre benzin gösteriyor, lpg de ise tükettim litre de nerdeyse aynı 8.5 dan az birşey fazladır hesapladığımda..Focusun ise astradan daha da az yakacağına eminim .Yani litre olarak 8-9 litre gaz ancak yakar normal kullanımda karışık..ekonomik kullanımda daha da düşecektir..Ama focus 1.0 ecoboost varken 1.6 atmosferik alıp lpg taktırmak bence zarar..tüketim vergi avantajınıda sayarsak 1.0 ın nerdeyse aynıdır.

hocam nevşehir de mi oturuyorsun :) dediğiniz gbi balıkesir de bu araç 9 lt yi geçmiyor.

istanbulda oturuyorum ve çok sıkışık bir trafik yok bulunduğum yerde. yani sakin kullanımla 10 lt ortalmayı anca tutuyor. kısa mesafeler de çok olduğu içindir. dediğiniz gibi biraz gaza yükleniyim hız yapayım dediğimde 12lt /100km oluyor. yani bu oranlar bence normal. fabrika verisinin 9 lt olduğunu vrsayarsak 10 lt çok değil. daha önce o km astra dizel otomatik aldım. o da aynı güzergahta 6,5 lt /100 km civarındaydı. nissan micramız vardı o da 8,5 lt benz,n /100 km nin altına düşmedi pek. birde o km focus manuel benzinli almıştık eski tipinde. o da 9 lt civarıydı. 

yani hocam benzinli araçlar genelde böyle yakıyor. bu rahatlık performans hız olarak memnun olduğum bir araç. eşimde kullandığı için dediğiniz gibi 1.0 ecobost ta otomatik yok bize gelmiyor. dizel otomatiği de yok ki manueli çok pahalı otomatiği bulur bi bmw parasını.

fiyat konfor duruş gibi özellikler, 125 beygir, otomatik vites, geniş falan filan bu araç bize çok uygun. tek sorun yakıt fiyatları. benizini her ne kadar dizel fiyatına alsam da çok gezen biri olarak yine masraf çok oluyor. onu da kalite bir lpg ile çözeceğiz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam nevşehir de mi oturuyorsun :) dediğiniz gbi balıkesir de bu araç 9 lt yi geçmiyor.

istanbulda oturuyorum ve çok sıkışık bir trafik yok bulunduğum yerde. yani sakin kullanımla 10 lt ortalmayı anca tutuyor. kısa mesafeler de çok olduğu içindir. dediğiniz gibi biraz gaza yükleniyim hız yapayım dediğimde 12lt /100km oluyor. yani bu oranlar bence normal. fabrika verisinin 9 lt olduğunu vrsayarsak 10 lt çok değil. daha önce o km astra dizel otomatik aldım. o da aynı güzergahta 6,5 lt /100 km civarındaydı. nissan micramız vardı o da 8,5 lt benz,n /100 km nin altına düşmedi pek. birde o km focus manuel benzinli almıştık eski tipinde. o da 9 lt civarıydı. 

yani hocam benzinli araçlar genelde böyle yakıyor. bu rahatlık performans hız olarak memnun olduğum bir araç. eşimde kullandığı için dediğiniz gibi 1.0 ecobost ta otomatik yok bize gelmiyor. dizel otomatiği de yok ki manueli çok pahalı otomatiği bulur bi bmw parasını.

fiyat konfor duruş gibi özellikler, 125 beygir, otomatik vites, geniş falan filan bu araç bize çok uygun. tek sorun yakıt fiyatları. benizini her ne kadar dizel fiyatına alsam da çok gezen biri olarak yine masraf çok oluyor. onu da kalite bir lpg ile çözeceğiz. 

Ben ilçedeyimde burda da fazla yüksek viteste gidemiyorsunuz hep kısa mesefa yollar. :) Sizde tabi tercih otomatik olunca haklısınız ...aracınız otomatik olduğu içinde sarfiyat yüksek olabilir malum birde yoğun trafik falan doğrudur .Ama astra dizel ile 6.5 yakıyorsanız benzinli focusta aynı şartlarda 8.5 yakar en fazla.Daha önceki aracım 1.6 ecoboostu aracımda 8.9 ltrenin üzerini hiç görmedim onu da kışın çok soğuk havalarda hep ş.içi trafikte gördüm...Uzun yolda ise çok performanslı kullanımda yüksek hızda ancak bu tüketimi görür..şuan bende astra 1.6 ile 9 litre falan gösteriyor yol bilgisayarı çoğu uzun yol...ş içi ise  atmosferik motor çok aşırı tüketiyor ..focus ecoboost 1.6 180 ps araç aynı kullanımda 7,3 falan olurdu astra 8.5 -9 arası gösteriyor yol bilgisayarı..Yalnız şöyle bir durum var lpg deki tüketimimde bu verilere çok yakın atıyorum yol bilgısayarına göre hesaplarsam lpg tüketimini 25 kuruş yakıyor gerçek tüketimde 26,5 kuruş..Normalde yol bilgisayarı benzine göre hesaplama yapıyor ama benim lpg tüketimim yol bilgisayarı verisine çok yakın sizin araçta durum nasıldır aceba yol bilgisayarı verisi mi  gibi yoksa daha mı fazla yakıyor ?

lpg kiti olarak landirenzo, brc falan tercih edebilirsiniz .

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bende araca LPG taktırdım gayet memnunum Landirenzo evo  depoyu fullediğimde 104 TL 1Lt=2.84 TL üzerinden hesaplarsanız Bursa İzmir arasında 350 km şehirler arası yaklaşık70-80km şehir içi olacak şekilde  toplam420-430 km yol yapıyorum . Bu oran şehir içinde  km de 0,27 kuruş gibi gerçekleşmektedir. 

benim de 180 beygir turbolu bir otomatik aracım olsa lpg aklıma gelmezdi. bu performansla zevkine verirdik bu kadar benzin parasını. konuda arkadaşlar belirtmiş genelde yol bilgisayarı lpg de yanlış ölçüm yapıyor. eşimin kullandığı micra da da uyuşmazlık oldu. yani yaklaşık %20 civarı bir hata oluyor. yani ölçüm 8 lt yi gösteriyorsa o  tüketimin gerçek değeri 9-10 lt oluyor. yani lpg li bi araçta yol bilgisayarının bir fonksiyonu kalmamış oluyor :)

forumda ki bu konuda önemli olan lpg li aracın fayda-zarar dengesi. faydası benim kullanımıma göre yılda 4 bin-6 bin tl arası yakıttan tasarruf. 6 ay gibi bir zamanda kit fiyatının çıkması. zararı motora zararı var mı, performans azalması. babamın doğan slx i var 96 model tam 120 bin km sadece gaz da gitti. en son evlendiğim de benzin almıştık. tam 6 yıldır sadece gazda çalışıyor :) hem de en eski tip kitlerden ve yıllardır hiçbir arıza yok :)

lpg ısısı fazla olduğu için motora gelen zarar bu sebebleymiş. brc de yüksek devirlerde benzin karışımı artarak bu zararı tolare ettiklerini söylüyorlar. ana bayi 3 defa söyledi inanıyorum artık :)) bu saaaten sonra focus satıp doğan mı alalım :)

türkiyede oto distiribütörlerinin satış stratejilerinden dolayı zaten bazı araçları çok pahalı alıyoruz. DSG mesela çok pahalı, dizel mesela çok pahalı. avrupa da bu kadar fiyat farkı yok biliyorum.  yani umarım birgün orjinal lpg li araçları da türkiyede satarlar. tabi bu kadar dizelin ekmeğini yiyorlar lpg yi getirmek istemezler.

yeni teknolojiler ile lpg nin de güvenli olduğuna inanıyorum. bir de içine su katma gibi bi tehlike de çok söz konusu olamaz sanırım. çevre bilincinin bi yandan sözde aşılayan bir ülke bi yandan da çevreye çok daha az zararlı lpg ye 2. sınıf 3. sınıf değer veren bir anlayış. lütfen artık 1,5 tl lik benzini bizlere 5 tl ye kakalayan bir düzeni sorgulayalım.

şahsen yılda 6 bin tl fazladan yakıt ücreti beni çok etkilemez ama yine de ekonomik olmak gerekiyor. bu kadar para birilerinin cebine fazladan giriyor ve bu ülkeden başka ülkelere gidiyor. neyse yine sinirlendirdiler :))

forumda yorumlarıyla destek olanlara teşekkürler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben brc derim1.5 yıldan fazla ve  32 bin km dir kullanıyorum 

s.a. kubilay bey 2013 focus 2200 km deki aracıma bcr my 11 kit takdırmak istiyorum siz sıkıntısız 32 bin km kullanmışsınız bu km de performanslı kullandınız mı (5000-6500)devir gibi birde bayi isterseniz belli bir devirden  sonra %80lpg %20benzin veriyormuş siz bu özelliği aktif ettirdiniz mi? bu sistem kaç dveirde devreye giriyor biliyormusunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.