Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus III'ü tasarlayan mühendislere iki çift lafım var!!!

Burak EKİCİ

Soru

Şubat ayının ilk haftasından bu yana Ford Focus III Style Plus TDCI Sedan kullanıyorum, daha önce kullanıdığım araç'ta 2008 model Ford Focus Collection 1.6 TDCI idi, zaten o araçtan o kadar memnun kalmıştık ki sırf bu yüzden başka hiç bir markaya bakmadık dahi. Gittik otokoç'a aldık aracı çıktık.

Şimdi gelelim şu 2 ayda araçta karşılaştığım sorunlara.

1) Aracın göğüs kısmını o kadar büyütmüşler ki araçta oturulacak yer kalmamış, hele hele benim gibi biraz da iri yapılıysanız eyvah ki ne eyvah. Eski Focus çok daha geniş idi. Göğüs bölümünü bu kadar büyük tutmasalar belki çok daha rahat bir araba yapabilirlerdi.

2) ön koltukları biraz geri aldığımız zaman arka yolcu bölümünde oturulacak yer kalmıyor, o kadar kısa bir diz aralığı koymuşlar ki sanki bu arabayı tasarlayan mühendisin boyu 1.55, 1.60 arasındaymış, kendisi için tasarladı herhalde diye düşünüyorum.

3) ön ve arka camları biraz daha aşağı indirselermiş yere paralel olacaklarmış neredeyse, tamam ön cam için bir şey demiyorum; ama arkada ki Cam o kadar aşağıda ki Bagaj kapağını tamamen öldürmüş, şirketimize 2 adet Focus aldık diğer Focus'u kullanan arkadaş çocuk koltuğunu bagaj'a yerleştirememiş.

4) Style Plus pakette, kitap okuma ışığı sadece orta da var yani eğer gece yolda gidiyorsanız ve yanınızda ki kişi bir şey aramak için veya bir şey okumak için ışığı yakarsa bütün arabaya ışık doluyor, ayrıca ön tarafta ki ışık arka tarafı da yakıyor yani arkada uyuyan birisi varsa kalk hemen demek gibi bir şey, Titanium'da ayrı ayrı yapmışlar, düşünüyorum da bu ışığın maliyeti ne kadar ki 30 TL falan mı?

5) Aracın ön kısmında 2 adet tutacak var ama arkada yok, tamam arkaya koymadınız ama tutacakların biri neden şöför tarafında ben 10 yıldır araba kullanıyorum 1 kere bile şöför tarafında ki tutacaktan tutup araba sürmedim.

6) Adamlar paspastan kısmışlar, evet her şeyi geçtim ama şu paspastan kısma nedir çözemedim, biraz büyük paspas verseniz ölürmüsünüz?

7) USB girişinin torpido içerisinde olması ise beni benden alan yegane konu idi, hayır fiesta'da konsolun arasına koymuşsun focus'un ne hatasını gördünüzde torpidonun içine koyuyorsunuz anlamıyorum ki.

8) LCD ekranlar, bu konu üzerinde fazla yorum yapmayacağım. Yazık sadece yazık.

9) Telefon defterinde ki isimler önce soyisim sonra isim olarak çıkıyor ve bunu düzeltemiyoruz. Her telefon açışımda acaba bunun soyadı neydi diye düşünüyorum, sonunda telefonu elime alıp buluyorum.

10) Arka koltukta oturan kişi 1.80 cm'in üzerindeyse boynunu bükmek zorunda kalıyor. Eyy gidi Ford Dünya'da uzun insanlarda yaşıyor, herkes Japon değil bu Dünya'da.

11) Yolcu kısmında birisi oturuyorsa ve torpido gözünden bir şey almak istiyorsanız, önce yolcuyu, uygun bir yerde indirmeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şeyi alabiliyorsunuz torpido gözünden. Yine Ford'a sesleniyorum, eyy gidi ford madem o gözü kullanmamızı istemiyorsun neden yapıyorsun.

12) Küllük olarak verilen parçayı mühendis arkadaş öyle bir yere koymuş ki, sigaradan ölmezseniz, zaten sigara külünü buraya atmaya çalışırken kaza yapıp ölürsünüz der gibi, neyse ki o gözü sadece bozuk para koymak için kullanıyorum.

13) Koltukların döşeme kalitesine lafım yok, 1992 model Doğan L arabamız vardı ve koltuk döşemesi bu arabanın döşemesinden 1.000.000 kat daha kaliteli idi. Sigara içerken dikkat edin kül düşerse arabayı tamamen yakabilirsiniz.

14) Radyonun tuşlarının kalitesizliği o kadar açık ki 2 sene sonra bence bütün tuşlar yerinden çıkacak ve hepsini üzerinde ki mat koruyucu kalkarak, kötü bir görüntü oluşturacak.

Feryadım şimdilik bu kadar...

Kıyaslama yaparsam, eski Focus bence çok daha kullanışlı idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Abicim iyimisin sen, ironi yapıyorsun sanırım. Megane iç dizayn olarak Focus 3'ten estetik değil keza çok sade ve biçok kişinin beğenmediği bir iç dizaynı var. Bana göre ise ne çok iyi nede çok kötü iç dizaynı var. Dış tasarımı çok güzel ama o ayrı. Genişlik olarakta ön kısım Focus ile aynıdır sanırım. Göğüs kısmı düz olduğu için basık ve dar hissettirmeyebilir ama arka kısımda diz ve baş mesafesi sınıfının en kötüsü diyebilirim.

Sen daha ucuza Megane gibi bir araba almadığın için kıskanıyorsun ve her defasında Megane ile kıyaslıyorsun :) :) istersen kafa kafaya takas edebiliriz :) :) :D diycem ama ben daha geniş olduğu için F3 düşünmüştüm, aile genişleyecek sığmayız belki diye. Fakat F3 te dar diyorsunuz, o zaman geriye c-max ile jetta kalıyor ama değişip değişmeme konusunda emin değilim keza arka kısmın darlığı dışında bi sıkıntım yok araçla ilgili. Verdiğim paraya göre beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor.

Not: Kalın yazı ile belirtilen kısım ironi içermektedir :D:claps:

walla Bora Abi'nin yazısı buram buram ironi kokuyor.. sinirlenmiş belli :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

abi sokak arası ve dar yerlerde çok işe yarıyor ama dediğinde de çok haklısın...

Varsa elbet işe yararda bence bir konfor ya da lüks donanımı değil. Hele focusta hiç değil. Zaten ayna ufacık. O aynayı bu arabaya takan adamları hiç sevmiyorum. En uyuz olduğum şey "yeni" diye sattıkları arabada eski parça kullanmaları. O ayna focus 2.5 ta da aynı, mondeo da da aynı, focus3 te de aynı.. Sanki uyduruk bir plastik kalıbı yaptırıp ufakdan farklı bir ayna yaptırmak çok zor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Varsa elbet işe yararda bence bir konfor ya da lüks donanımı değil. Hele focusta hiç değil. Zaten ayna ufacık. O aynayı bu arabaya takan adamları hiç sevmiyorum. En uyuz olduğum şey "yeni" diye sattıkları arabada eski parça kullanmaları. O ayna focus 2.5 ta da aynı, mondeo da da aynı, focus3 te de aynı.. Sanki uyduruk bir plastik kalıbı yaptırıp ufakdan farklı bir ayna yaptırmak çok zor..

Geçmişte çok yan ayna kırmış biri olarak çok sayıda araçta kullanılan mamuldeki yan sanayi seçenekleri, uygun fiyat ve kolay bulunabilirlik gibi avantajları tasarım farkına yeğlerim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2, 7, 9, 10, 11 bu beşine katılıyorum diğerleri için birşey söyleyemem. Arkadaşımla ilk aracı görmeye gittiğimizde daha satın almak yok geziyoruz sadece sofor koltuğuna oturdum ayarladım koltuğu, arkadaşım "Sabri senin arkana hiç bir insan evladı oturamaz dedi hadi be dedim indim baktım daha geçen gün tekrar arabada aynı konu konuşuldu arkamda sadece 4 parmak mesafelik yer var kardeşim ki 15 yaşında 50 kilo bacaklarını ayırarak sığabiliyor. Araba yemeğine benim arabamla gidemedik öyle söyliyim :claps: torpido USB olayı çok büyütülecek birşey değil bence çünkü haftada bir güncelleme yapsanız 5 saniyenizi alıcak çıkarmak onu ordan ama dediğiniz gibi yolcu koltuğundaki kişiyi müsait bir yerde indirdikten sonra. önce soyisim sonra isim bendede var HTC telefon markam. Bunlar bence alışılabilir şeyler bilemiyorum ben çok fazla rahatsız olmuyorum sadece arkama biri oturamıyor o kadar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla ben bugün Kızılayı dağıttım...Kızılayda ışıklarda adamın teki benim arabaya bakıcam derken çaat diye geşirdi öndekine...Gülsemmi ağlasammı derken polis beni kenara çekti,senin yüzünden oldu kaza dedi,önce dalga geçiyo sandım,baktım bana yıkıyo kazanın suçunu,bir fırça kaydım,özür mözür diliyor sonrada lavuk....Ulen kırmızı arabamız var diye milletin yaptığı kazadan bile sorumlu olucaz yaaa....Salak herif önüne baksın önce...Bu arabada arabada yaldır yaldır yanıyor yeni yıkatmışım nasıl dikkat çekiyor hakkaten yahu....Kendi kendime nazar değdircem valla...Ben arabamdan memnunum abi,hiçbir sorunum felanda yok,ne döşemesinde n motorunda ne şurasında ne burasında öyle kaale alınacak hiçbişi yok,ufak tefek şeylerde olur sonuçta kul yapısı....

Arabamı daha 3 kere yıkattım :) 2. yıkatmada tekrar aşık oldum hava açık nası parlıyor :claps: o akşam yağmur yağdı otobana çıktım yerdeki çamur falan tekrar pislendi dayanamadım 12 saat içinde 2. yıkatmayı yaptım :) 5 gündür açık İstanbul hala camdan bakıyorum arada sırada:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ev alacağım için aracımı orta bir zaman diliminde satmak istiyorum. Adamın birisi megane hatchback ile takas edermisin demiş.. inan yazarken yorulurum diye cevap bile yazmadım.

Takas seçeneğini hayır diye işaretlediğiniz haldemi göndermiş takas teklifini ne adamlar var ya :)

walla Bora Abi'nin yazısı buram buram ironi kokuyor.. sinirlenmiş belli :claps:

Evet bariz belli ironi olduğu :) Megane almadı ya siniri ondandır :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Corolla nın geniş yan aynalarından sonra Focus u aldığım ilk hafta Edremit te ne badireler atlattım zaten..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

senin arkana hiç bir insan evladı oturamaz dedi hadi be dedim indim baktım daha geçen gün tekrar arabada aynı konu konuşuldu arkamda sadece 4 parmak mesafelik yer var kardeşim ki 15 yaşında 50 kilo bacaklarını ayırarak sığabiliyor

Önce soyisim sonra isim bendede var HTC telefon markam

Dün akşam eve giderken Özellikle tekrar denedim, sürücü koltuğu bana gÖre ayarlıyken arka koltuğu oturduğumda koltuk arkası ile bacak arasında bir parmak yer kalıyor.

Ayrıca tavan ile kafam arasında da rahat rahat 3 parmak boşluk kalıyor. Yineliyorum boy 183 cm, kilo >0,1 ton.

Bacak mesafesi yayılıp saatlerce seyir halinde olmak için yeterli değil kuşkusuz, ama şehir içindeki sürüşlerde pek ala tolere edilebilir.

Kaldı ki Önde ve arkada iki iri kişinin oturma olasılığı da düşük.

Tek çocuklu aile için sağ Ön koltuk biraz Önce çekilerek anne sağ arkaya çocuk koltuğu da sol arkaya yerleştirilirse bence kimse mutsuz olmaz.

DÖrt kişilik aile için, hele ki arkada oturacak aile fertleri erişkinse bu sınıftaki çoğu araç uzun yolculuklar için pek rahat olmayacaktır.

Bu arada dÖrt kişi (arkadakiler bayan) 180 km yol yaptığımda arkadan hiçbir şikayet gelmedi, belki kibarlıklarından bilemem.

Benim de telefonum HTC ve rehberde isim Önce gÖzüküyor. Rehber ayarlarınıza baktınız mı, gÖsterme ve sıralama opsiyonlarını bir kontrol edin bence...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi Deneme amaçlı tepye benim teli denemek istersem rehber araca geçiyor mü? Geçse dahi tümünü silme seçeneği var mıdır ?

Cem

Abi ?

Hayır geçmiyor, mavidişle cihazdan okuyor, bu da kısa bir süre alabiliyor, telefonla bağlantı kesildiğinde rehber de yok oluyor.

Sadece ses kontrol komutlarında numara kaydetme var, ama onda da muhtemelen telefona kaydediyor, hiç denemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ne zamandan beri bunu arıyordum yaa :D

Demekki neymiş, sabırlı olup, beklemesini bilecekmiş insanoğlu.

Soracağım, bir türlü fırsat bulamadım, halbuki her gün aktifim şu forumda. üye olduğumdan beri girmediğim gün sayısı bir elin parmakları kadar bile yoktur. (İddialı bir laf oldu galiba ) :D

Telefon numarası kaydetmeyi de öğrenmiş bulunduk. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim de telefonum HTC ve rehberde isim Önce gÖzüküyor. Rehber ayarlarınıza baktınız mı, gÖsterme ve sıralama opsiyonlarını bir kontrol edin bence...

Dediginiz gibi kisiler sonra ayarlardan once isimi isaretledim ayni once soyad yaptim bu sefer telefondakiler arabadaki gibi oldu :kıhkıh: ben arama listesinden buluyorum cevapsizdan falan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.