Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus III'ü tasarlayan mühendislere iki çift lafım var!!!

Burak EKİCİ

Soru

Şubat ayının ilk haftasından bu yana Ford Focus III Style Plus TDCI Sedan kullanıyorum, daha önce kullanıdığım araç'ta 2008 model Ford Focus Collection 1.6 TDCI idi, zaten o araçtan o kadar memnun kalmıştık ki sırf bu yüzden başka hiç bir markaya bakmadık dahi. Gittik otokoç'a aldık aracı çıktık.

Şimdi gelelim şu 2 ayda araçta karşılaştığım sorunlara.

1) Aracın göğüs kısmını o kadar büyütmüşler ki araçta oturulacak yer kalmamış, hele hele benim gibi biraz da iri yapılıysanız eyvah ki ne eyvah. Eski Focus çok daha geniş idi. Göğüs bölümünü bu kadar büyük tutmasalar belki çok daha rahat bir araba yapabilirlerdi.

2) ön koltukları biraz geri aldığımız zaman arka yolcu bölümünde oturulacak yer kalmıyor, o kadar kısa bir diz aralığı koymuşlar ki sanki bu arabayı tasarlayan mühendisin boyu 1.55, 1.60 arasındaymış, kendisi için tasarladı herhalde diye düşünüyorum.

3) ön ve arka camları biraz daha aşağı indirselermiş yere paralel olacaklarmış neredeyse, tamam ön cam için bir şey demiyorum; ama arkada ki Cam o kadar aşağıda ki Bagaj kapağını tamamen öldürmüş, şirketimize 2 adet Focus aldık diğer Focus'u kullanan arkadaş çocuk koltuğunu bagaj'a yerleştirememiş.

4) Style Plus pakette, kitap okuma ışığı sadece orta da var yani eğer gece yolda gidiyorsanız ve yanınızda ki kişi bir şey aramak için veya bir şey okumak için ışığı yakarsa bütün arabaya ışık doluyor, ayrıca ön tarafta ki ışık arka tarafı da yakıyor yani arkada uyuyan birisi varsa kalk hemen demek gibi bir şey, Titanium'da ayrı ayrı yapmışlar, düşünüyorum da bu ışığın maliyeti ne kadar ki 30 TL falan mı?

5) Aracın ön kısmında 2 adet tutacak var ama arkada yok, tamam arkaya koymadınız ama tutacakların biri neden şöför tarafında ben 10 yıldır araba kullanıyorum 1 kere bile şöför tarafında ki tutacaktan tutup araba sürmedim.

6) Adamlar paspastan kısmışlar, evet her şeyi geçtim ama şu paspastan kısma nedir çözemedim, biraz büyük paspas verseniz ölürmüsünüz?

7) USB girişinin torpido içerisinde olması ise beni benden alan yegane konu idi, hayır fiesta'da konsolun arasına koymuşsun focus'un ne hatasını gördünüzde torpidonun içine koyuyorsunuz anlamıyorum ki.

8) LCD ekranlar, bu konu üzerinde fazla yorum yapmayacağım. Yazık sadece yazık.

9) Telefon defterinde ki isimler önce soyisim sonra isim olarak çıkıyor ve bunu düzeltemiyoruz. Her telefon açışımda acaba bunun soyadı neydi diye düşünüyorum, sonunda telefonu elime alıp buluyorum.

10) Arka koltukta oturan kişi 1.80 cm'in üzerindeyse boynunu bükmek zorunda kalıyor. Eyy gidi Ford Dünya'da uzun insanlarda yaşıyor, herkes Japon değil bu Dünya'da.

11) Yolcu kısmında birisi oturuyorsa ve torpido gözünden bir şey almak istiyorsanız, önce yolcuyu, uygun bir yerde indirmeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şeyi alabiliyorsunuz torpido gözünden. Yine Ford'a sesleniyorum, eyy gidi ford madem o gözü kullanmamızı istemiyorsun neden yapıyorsun.

12) Küllük olarak verilen parçayı mühendis arkadaş öyle bir yere koymuş ki, sigaradan ölmezseniz, zaten sigara külünü buraya atmaya çalışırken kaza yapıp ölürsünüz der gibi, neyse ki o gözü sadece bozuk para koymak için kullanıyorum.

13) Koltukların döşeme kalitesine lafım yok, 1992 model Doğan L arabamız vardı ve koltuk döşemesi bu arabanın döşemesinden 1.000.000 kat daha kaliteli idi. Sigara içerken dikkat edin kül düşerse arabayı tamamen yakabilirsiniz.

14) Radyonun tuşlarının kalitesizliği o kadar açık ki 2 sene sonra bence bütün tuşlar yerinden çıkacak ve hepsini üzerinde ki mat koruyucu kalkarak, kötü bir görüntü oluşturacak.

Feryadım şimdilik bu kadar...

Kıyaslama yaparsam, eski Focus bence çok daha kullanışlı idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Arabasız hele hele Focussuz bir hayat düşünemiyorum bile...Ben de ev için Focus sattım arkadaşım,sooora dayanamadım sattığımın 2 katını verip focus 3 aldım o derece dayanamadım Focussuzluğa valla...Allah kimseyi düşürmsin focussuz ortamlara,yollara...Kih Kih Kih..... :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla ben bugün Kızılayı dağıttım...Kızılayda ışıklarda adamın teki benim arabaya bakıcam derken çaat diye geşirdi öndekine...Gülsemmi ağlasammı derken polis beni kenara çekti,senin yüzünden oldu kaza dedi,önce dalga geçiyo sandım,baktım bana yıkıyo kazanın suçunu,bir fırça kaydım,özür mözür diliyor sonrada lavuk....Ulen kırmızı arabamız var diye milletin yaptığı kazadan bile sorumlu olucaz yaaa....Salak herif önüne baksın önce...Bu arabada arabada yaldır yaldır yanıyor yeni yıkatmışım nasıl dikkat çekiyor hakkaten yahu....Kendi kendime nazar değdircem valla...Ben arabamdan memnunum abi,hiçbir sorunum felanda yok,ne döşemesinde n motorunda ne şurasında ne burasında öyle kaale alınacak hiçbişi yok,ufak tefek şeylerde olur sonuçta kul yapısı....

40925634860691182880618.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

hadelen abartma....iki ayda 20000 tl degeri arttı senin kıcı kırık focusunda 70000 lerden 50000 e indi 20000 tl deger kaybetti...2 sene sonra...bedavaya gelir araba parası hahahhahaa....

Ha satıcan evi 2 sene sonra galiba....Sen artık Focussuz bir adamsın kardeşim git bu forumdan,İzmirde 100 Bin TL.lik Evim Var forumu bul orada yazış yazışacak adam bulursan..Kıçı kırıkmış..Milletin dibi düşüyor o beğenmediğin focusu görünce birbirlerine çarpıyorlar...20 bin değer kaybetmişmiş...Hahahahaa.....Gel satiim sana 60 bine desem evi satar hemen alırsın benim arabayı dakikasında....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla ben bugün Kızılayı dağıttım...Kızılayda ışıklarda adamın teki benim arabaya bakıcam derken çaat diye geşirdi öndekine...Gülsemmi ağlasammı derken polis beni kenara çekti,senin yüzünden oldu kaza dedi,önce dalga geçiyo sandım,baktım bana yıkıyo kazanın suçunu,bir fırça kaydım,özür mözür diliyor sonrada lavuk....Ulen kırmızı arabamız var diye milletin yaptığı kazadan bile sorumlu olucaz yaaa....Salak herif önüne baksın önce...Bu arabada arabada yaldır yaldır yanıyor yeni yıkatmışım nasıl dikkat çekiyor hakkaten yahu....Kendi kendime nazar değdircem valla...Ben arabamdan memnunum abi,hiçbir sorunum felanda yok,ne döşemesinde n motorunda ne şurasında ne burasında öyle kaale alınacak hiçbişi yok,ufak tefek şeylerde olur sonuçta kul yapısı....

Ulen Bora, eğer kafama göre bir kırmızı Sport trend bulabilirsem sana söz o arabayı komple şeker kırmızıya boyatacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kimiside ev...yalan dünya işte....arabasızzzzzzzzzzzz gün geçmiyor.................müzik bile dinlemiyorum artık...okadar sogudum...hayattannnnnnnnnnnnn

Scooter al pampa.. Araba maraba her birşeyi unutursun.. Bak hazır baharda geliyor ooooh mis.. Scooterdan alacağım keyfi ancak üstü açık bir arabada falan alabilirsin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ulen Bora, eğer kafama göre bir kırmızı Sport trend bulabilirsem sana söz o arabayı komple şeker kırmızıya boyatacağım.

Valla mı...eheheheheee...Sport Trende de çok süper gider..Hatta über bişii olur.....İşte o zaman sadece senin araba benimkinden daha karizmatik olur şu focus aleminde....Kih Kih Kih....çok kendimi beğenmiş gördüm bugün kendimi....ehheheheheee.....Ya yazdıklarımın tamamı şaka bu arada,millet gerçektn beni şeker kırmızılı focus 3 sapığı zannedecek yoksa....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ahahahha...Kocaaaaaa Teftiş Kurulu Başkanı Scooterda...Kih Kih Kih.....Bari Cooper falan alda karizm yap,no o ööle scooter....Mertolda o cüsseyle scooterda düşünemiyorum valla,mertol üstte,scooter altta kay kay gibi alır ...ihihihhihhiiiiii......

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şubat ayının ilk haftasından bu yana Ford Focus III Style Plus TDCI Sedan kullanıyorum, daha önce kullanıdığım araç'ta 2008 model Ford Focus Collection 1.6 TDCI idi, zaten o araçtan o kadar memnun kalmıştık ki sırf bu yüzden başka hiç bir markaya bakmadık dahi. Gittik otokoç'a aldık aracı çıktık.

Şimdi gelelim şu 2 ayda araçta karşılaştığım sorunlara.

1) Aracın göğüs kısmını o kadar büyütmüşler ki araçta oturulacak yer kalmamış, hele hele benim gibi biraz da iri yapılıysanız eyvah ki ne eyvah. Eski Focus çok daha geniş idi. Göğüs bölümünü bu kadar büyük tutmasalar belki çok daha rahat bir araba yapabilirlerdi.

2) ön koltukları biraz geri aldığımız zaman arka yolcu bölümünde oturulacak yer kalmıyor, o kadar kısa bir diz aralığı koymuşlar ki sanki bu arabayı tasarlayan mühendisin boyu 1.55, 1.60 arasındaymış, kendisi için tasarladı herhalde diye düşünüyorum.

3) ön ve arka camları biraz daha aşağı indirselermiş yere paralel olacaklarmış neredeyse, tamam ön cam için bir şey demiyorum; ama arkada ki Cam o kadar aşağıda ki Bagaj kapağını tamamen öldürmüş, şirketimize 2 adet Focus aldık diğer Focus'u kullanan arkadaş çocuk koltuğunu bagaj'a yerleştirememiş.

4) Style Plus pakette, kitap okuma ışığı sadece orta da var yani eğer gece yolda gidiyorsanız ve yanınızda ki kişi bir şey aramak için veya bir şey okumak için ışığı yakarsa bütün arabaya ışık doluyor, ayrıca ön tarafta ki ışık arka tarafı da yakıyor yani arkada uyuyan birisi varsa kalk hemen demek gibi bir şey, Titanium'da ayrı ayrı yapmışlar, düşünüyorum da bu ışığın maliyeti ne kadar ki 30 TL falan mı?

5) Aracın ön kısmında 2 adet tutacak var ama arkada yok, tamam arkaya koymadınız ama tutacakların biri neden şöför tarafında ben 10 yıldır araba kullanıyorum 1 kere bile şöför tarafında ki tutacaktan tutup araba sürmedim.

6) Adamlar paspastan kısmışlar, evet her şeyi geçtim ama şu paspastan kısma nedir çözemedim, biraz büyük paspas verseniz ölürmüsünüz?

7) USB girişinin torpido içerisinde olması ise beni benden alan yegane konu idi, hayır fiesta'da konsolun arasına koymuşsun focus'un ne hatasını gördünüzde torpidonun içine koyuyorsunuz anlamıyorum ki.

8) LCD ekranlar, bu konu üzerinde fazla yorum yapmayacağım. Yazık sadece yazık.

9) Telefon defterinde ki isimler önce soyisim sonra isim olarak çıkıyor ve bunu düzeltemiyoruz. Her telefon açışımda acaba bunun soyadı neydi diye düşünüyorum, sonunda telefonu elime alıp buluyorum.

10) Arka koltukta oturan kişi 1.80 cm'in üzerindeyse boynunu bükmek zorunda kalıyor. Eyy gidi Ford Dünya'da uzun insanlarda yaşıyor, herkes Japon değil bu Dünya'da.

11) Yolcu kısmında birisi oturuyorsa ve torpido gözünden bir şey almak istiyorsanız, önce yolcuyu, uygun bir yerde indirmeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şeyi alabiliyorsunuz torpido gözünden. Yine Ford'a sesleniyorum, eyy gidi ford madem o gözü kullanmamızı istemiyorsun neden yapıyorsun.

12) Küllük olarak verilen parçayı mühendis arkadaş öyle bir yere koymuş ki, sigaradan ölmezseniz, zaten sigara külünü buraya atmaya çalışırken kaza yapıp ölürsünüz der gibi, neyse ki o gözü sadece bozuk para koymak için kullanıyorum.

13) Koltukların döşeme kalitesine lafım yok, 1992 model Doğan L arabamız vardı ve koltuk döşemesi bu arabanın döşemesinden 1.000.000 kat daha kaliteli idi. Sigara içerken dikkat edin kül düşerse arabayı tamamen yakabilirsiniz.

14) Radyonun tuşlarının kalitesizliği o kadar açık ki 2 sene sonra bence bütün tuşlar yerinden çıkacak ve hepsini üzerinde ki mat koruyucu kalkarak, kötü bir görüntü oluşturacak.

Feryadım şimdilik bu kadar...

Kıyaslama yaparsam, eski Focus bence çok daha kullanışlı idi.

ESKİ 2006 Focus tit kullanıcısı olarak ben de 1,2,3,6,8,10 VE 11. maddelere aynen katılıyorum (aynı sorunları yaşıyorum çünki kim ne derse esin) ha bu arada evet eski focus memnuniyeti ile aracı fazla incelemeden positif bir ön yargı ile almışız. Belki bunda diğer markalara göre 0 faiz vs gibi maddi avantajlar ve servis elemanlarının tandık olması vs vs vs de etkili oldu ama sonuçta biraz daha ferah bi iç mekan tasarlanabilirmiydi diye düşünüyorum kendi adıma.Elbette arcın performansı .yol tutuşu, aerodinamiği ile ilgili bir sorunum yok.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşım sen sat o arabayı git Linea ya da Megane al...Bu kadar kötü kusurları olan arabayı niye aldın yahu...Ne Lineada ne de Meganeda bunların hiçbiri yok,hatta Megan ,iç dizayn ve estetik olarak Focus 3 e 10 basar....Senin yerinde olsam arabanın değeri düşmeden hemen satardım.... :)

Bişiii demedimki...Meganeın içi daha estetik ,focusun içinden de daha geniş....Yusuf zaten F3 alacakmış :)) Kimisi F3 alır şikayet eder kimisi de Megane alır 4 ayda satıp F3 alır...Ne enteresan dimi Tevfik :)

Abicim iyimisin sen, ironi yapıyorsun sanırım. Megane iç dizayn olarak Focus 3'ten estetik değil keza çok sade ve biçok kişinin beğenmediği bir iç dizaynı var. Bana göre ise ne çok iyi nede çok kötü iç dizaynı var. Dış tasarımı çok güzel ama o ayrı. Genişlik olarakta ön kısım Focus ile aynıdır sanırım. Göğüs kısmı düz olduğu için basık ve dar hissettirmeyebilir ama arka kısımda diz ve baş mesafesi sınıfının en kötüsü diyebilirim.

Sen daha ucuza Megane gibi bir araba almadığın için kıskanıyorsun ve her defasında Megane ile kıyaslıyorsun :D :D istersen kafa kafaya takas edebiliriz :) :) :D diycem ama ben daha geniş olduğu için F3 düşünmüştüm, aile genişleyecek sığmayız belki diye. Fakat F3 te dar diyorsunuz, o zaman geriye c-max ile jetta kalıyor ama değişip değişmeme konusunda emin değilim keza arka kısmın darlığı dışında bi sıkıntım yok araçla ilgili. Verdiğim paraya göre beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor.

Not: Kalın yazı ile belirtilen kısım ironi içermektedir :D:claps:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.