Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyajda Boşluk Hissi Ve Pedalın Yerine Kademeli Gelmesi

Kerem Bozdoğan

Soru

Merhaba,

gece Ankara’dan Çorum’a geçerken debriyaja bastığımda farklılık olduğu hissine kapıldım. Normale göre daha yumuşak gelmeye başladı bastığımda. Çorum’a 20km kala falan da vites değişimlerinde debriyajı bırakırken pedal yarıda bi yerde kalıp yarım saniye içinde yukarı gelmeye başladı. Sanki yarıda kalacak gibi oluyor ama hemen ardından yukarı, yerine geliyor. Evin önüne gelince biraz boşta pompaladım. Normale döndü gibi oldu yine boşluk var gibi de oldu.

bu sorunun neden kaybaklandığına dair bilgisi ya da fikri olan var mı?

garanti şubatta bitti. 60bin bakımına 500km kaldı ama henüz yapılmadı. Önceki tüm bakımlar yetkili serviste yapıldı.

Parça değişimi olacaksa sizce iyi niyet garantisi olur mu?

bu arada 60bin bakımını doşarıda yaptıracağım, malzemeleri aldım er-ol otodan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Debriyaj hidroliğini değiştirip, havası varsa aldırıp düzelmesini beklemek çok mu safça olur?

Hayır,aksine öncelikle tamda yaptırmanız gereken bu.Yalnız hidrolik eksildiyse,nedeninide bulmak lazım öncelikle(kaçak,v.s)

Pompanın arızalanmış olma ihtimalini sizin kilometre araliğinda düşük olasılık olarak görüyorum,sadece içinne pislik kaçma yada bir oring yıpranması daha olası geliyor.Bildiğim kadarıyla pompa açılıp bakımı yapılabiliyo,fakat yetkili bunu yaparmı bilmiyorum(onlar bakımı mümkün olsada direkt değişim önerebilirler)Geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bakabildiğim yerlere baktım.

- Pedal yayında görsel bir sorun yok. (Direnci bozulduysa bilemem)

- Üst merkezde sorun yok sanırım. Döşemede ya da merkez pistonu çevresinde yağ sızıntısı görmedim.

- Alt merkezi göremedim.Vites kolundan gelen vites değiştirme teli ve telin ucundaki vites değiştirme parçaları var görevildiğim. Debriyajdan gelen hortum hangisi anlayamadım, alt merkez başka parçaların altında kalıyor galiba diye düşündüm. Vites değiştiren kolda yağ var ama debriyaj alt merkezle ilgisi yoktur sanırım.

- Arabayı 4. vites, 3000 devir, el freni tam çekik ayağımı yavaşca debriyajdan çekip kavramaya alınca araba usulca benim hareketlerime paralel stop ediyor. Balata sorunum olmadığını düşünüyorum haliyle.

- debriyaj hidroliği nasıl değişir bilen var mı?

- debriyaj hava alma sanayi/servise gitmeden yapılabilir mi? Nasıl yapıldığını bilen var mı?

2 tane de video çektim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı sorunu sürekli olmamakla beraber ara ara ben de yaşıyorum. Yazılımla ilgili sorun vardı, servise bıraktığımda debriyajı da soyledim. Teslim alırken baktık normal dendi. Garantinin bitmesine 2 ay var, sanırım gidip üstelemek gerekiyor. Normal değil zira.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Erdem B. yazdı:

Aynı sorunu sürekli olmamakla beraber ara ara ben de yaşıyorum. Yazılımla ilgili sorun vardı, servise bıraktığımda debriyajı da soyledim. Teslim alırken baktık normal dendi. Garantinin bitmesine 2 ay var, sanırım gidip üstelemek gerekiyor. Normal değil zira.

Ben ilk defa dün yaşadım bu durumu. 60bin km olmak üzere.

Dünden bu yana motor freni için vites küçülttüğümde araba normalden daha az kasılıyor, daha az kompreston oluyor gibi. 

Vites geçişlerinde de eskiden ne yaparsam yapayım biraz sert kavrama oluyordu ama şu an gayet sarsıntısız kavrama oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12.08.2018 - 10:08 tarihinde, Kerem Bozdoğan yazdı:

60bin km olmak üzere

Benim daha yeni 41bin oldu ama dediğim gibi ara ara yaşıyorum bu durumu. Olduğunda gün içinde en fazla bir kere oluyor ama oluyor yani.

Hatta debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerken bir yere takılıyormuş gibi kademeli olarak bırakıyor gibi oluyor bazen de. Bu tabii söylediğim gibi çok sert bir şekilde olmuyor, hafif oluyor ama sürekli kullandığım için ben aradaki farkı anlıyorum. Ustalara da anlatamadığım için takıntılı gözüyle bakıyorlar ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Erdem B. yazdı:

Benim daha yeni 41bin oldu ama dediğim gibi ara ara yaşıyorum bu durumu. Olduğunda gün içinde en fazla bir kere oluyor ama oluyor yani.

Hatta debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerken bir yere takılıyormuş gibi kademeli olarak bırakıyor gibi oluyor bazen de. Bu tabii söylediğim gibi çok sert bir şekilde olmuyor, hafif oluyor ama sürekli kullandığım için ben aradaki farkı anlıyorum. Ustalara da anlatamadığım için takıntılı gözüyle bakıyorlar ? 

Tam olarak bende de aynı durum oluyor.

Bugün 7-8 saat neredyse hiç durmadna ilerledim. Son 2 saat hızım sabit 130du ve bu sürenin sonunda vites düşeceğim zaman yine yaşadım aynı takılmayı. Bir iki vites değişiminden sonra kendiliğinden düzeldi.

Neyse bakalım ya bir yerde dibe yapışıp kalacak ya da böyle gidecek. Yaşayıp göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün Bursa’dan İzmir’e geçtik. Hızlanmalarda baygınlık olduğu hissini de yaşadığımı farkettim. Giderek baskı balatadan şüphem artıyor.

Yapmamak gerekir ama, az önce rölantide 5. Viteste hareket etmeye çalıştığımda kavrama yaptı ve yarım metre kadar ilerledim. Debriyajı tam bıraksam stop eder miydi bilmiyorum, denemedim.

baskı balata ya da volant ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamanın daha kesin bir yolunu bilen var mı? (Sökmek haricinde ? )

Eğer baskı balata bitiyor ise hangi marka ile değişmeli? Bilye ve volantı da mutlaka değiştirmek gerekir mi?

60bin kmde, debriyajı düzgün kullanıyor olmamıza rağmen sorun yaşamak da üzücü oldu.

İzmir’e ailece geldiğimiz için eve dönüş konusunda tedirginim. Umarım dönüş yolunda sorun yaşayıp yolda kalmayız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Hazır İzmir deyken Erol otomotiv den parçaları alıp İzmir deki arkadaşların tavsiyesiyle iyi bir usta bulup değiştirin. 

Akla yatkın ama arabanın 60k bakımını da yaptıracağım Bursa’da. Bakım ürünlerini zaten almıştım Erol otodan. Bursa’da evde hepsi.

bakım + baskı işçiliği tek yerde olursa daha az olur diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

baskı balata ya da volant ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamanın daha kesin bir yolunu bilen var mı? (Sökmek haricinde ? )

yokuş yukarı yüksek vites (5 6) 1500 devir civarı gazı kökleyince devir artıyor ancak araba aynı oranda hızlanmıyorsa kaçırıyordur.

tamamen kullanımla alakalı tabi ancak focus 85000deydi, cmax 100000 olmuştur herhangi bir belirti yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.