Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2014 1.6 Tdci Focus 3 Çok Fazla Yakıt Tüketiyor

Canburak Kaya

Önerilen Mesajlar

Yeni aldığım 2014 focus 1.6 tdci 115 ps aracımın çok fazla yaktığını düşünüyorum. Uzun yolda yani 753 km yolda 220 lira yakıt tüketti. Bu hesaba göre uzun yolda 29 kuruş gibi bir rakam çıkıyor. Sizce de fazla değil mi?

Canburak Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracınızın yakıt tüketimini kıyaslarken kuruş hesabından ziyade litre hesabı yapmanızı tavsiye ederim. Malumunuz yakıt fiyatları aldı başını gitti motorin bu hızla devam ederse yaza 6 tl yi görecek gibi. Hesaplamada aracınız uzun yol ortalaması 5.5 litre.  Eğer yüksek hızlarda değil de 90-110 km hız arası yumuşak bir sürüş yaptıysanız sanki 0.5/1 litre arası bir fazla tüketim söz konusu diyebilir miyiz? Mesela bende 95 lik ünite var. Uzun yol ortalaması genelde 4.5 litre. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun yol için biraz fazla gibi görünüyor ama tabi gittiğiniz yol da önemli. Ben 1.5 tdci PWS ile istanbul şehir içi , arada kocaeli git-gel falan yapıyorum ya, tuzladan - mertere falan gidiyorum( nispeten uzun yol sayılır : ) ortalama 29-32 kuruş arası yakıyorum. Uzun yolda ise ortalamam 23-26 kuruş arası yolun durumuna göre değişiyor. Manuel vites daha az yakar diye tahmin ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

1.6 dizel (eu5) manuel ile 1.5 dizel (eu6) otomatik aynı yakıyorlar.

1.6 115bg focus titanium da vardır bende 2012 model , şahsi fikrim onunla daha az yaktırabiliyorsun,tamamen kontrol sende olduğu için. Otomatikte ne kadar dikkat etsen de kontrol tam olarak sen de değil. Şahsi fikrim bu tabi ki,doğrudur veya yanlıştır tartışılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Erhan GÜLER yazdı:

1.6 115bg focus titanium da vardır bende 2012 model , şahsi fikrim onunla daha az yaktırabiliyorsun,tamamen kontrol sende olduğu için. Otomatikte ne kadar dikkat etsen de kontrol tam olarak sen de değil. Şahsi fikrim bu tabi ki,doğrudur veya yanlıştır tartışılır. 

Yüksek tork ve beygiri gücü aradaki farkı kapatır rahatlıkla. Ayrıca powersihft şanzıman yakıt tüketimini tam otomatikler gibi  öyle ciddi etkilemez diye düşünüyorum.

Bu arada 5.5 lt yakıt kış koşullarında bence çok ciddi bir tüketim değil. Daha doğrusu "sorun var" demek doğru değil. Kullanmadan kullanmaya çok fark ediyor. Doğru devir doğru vites en büyük etken. Bakımlarını zamanında yapmak, lastik basınçlarını doğru ayarlamak da katkı sağlar.

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Süleyman Ünal yazdı:

Yüksek tork ve beygiri gücü aradaki farkı kapatır rahatlıkla. Ayrıca powersihft şanzıman yakıt tüketimini tam otomatik pet gibi  öyle ciddi etkilemez diye düşünüyorum.

Bu arada 5.5 lt yakıt kış koşullarında bence çok ciddi bir tüketim değil. Daha doğrusu "sorun var" demek doğru değil. Kullanmadan kullanmaya çok fark ediyor. Doğru devir doğru vites en büyük etken. Bakımlarını zamanında yapmak, lastik basınçlarını doğru ayarlamak da katkı sağlar.

Dediklerinizin tamamına katılıyorum,kesinlikle sorun olduğu anlamına gelmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel olarak 120 üzeri hızlarda seyrediliyorsa 5,5 litreleri Focus 3 tdci görebiliyor. Bu tüketim çok fazla diyebilir miyiz bilemiyorum. 

Ama 90-100 seyredilecekse çok daha az yakıt tüketiyor. 

Bu arada 29 krş tüketim günümüz mazot fiyatlarına ve mevsim şartlarına göre de çok da fazla değil. Sonuçta mevsim kış, lastikler kışlık, mazotsa oldukça pahalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sürekli 90 100km hız ile gitmediyseniz gayet normal tüketim ,mazotun 5,20Tl olduğu TR de 15 kuruş mu yakmasını bekliyorsunuz aracın  ?Daha ne yakacak araç gayet az yakıyor benim focus3 şuan 6.7 lt 'de ort.tüketim yarısı şehir içi yarısı uzun yol performanslı kullanım ,35kuruşa denk geliyor bence şu kış şartlarında ve performanslı kullanımda mükemmel ekonomik yakıyor..Başlık şöyle olmalıydı bence "Bu mazot fiyatları ve vergilerle en ekonomik araba bile artık fazla yakıyor"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.