Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Range ve yakit tuketimi

Efe Ergüz

Soru

Araci kullanirken yakit uyari isigi yandi range i bulamadim isik yanarken range i kapatiyor mu birde benim aracim 7.5 litre falan yakiyor bu olagan mi arac daha 400 km de falan ilk servise akdar bu tuketim devam eder mi

arac 115 hp 1.6 tdci

Efe Ergüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Benim megane da son depoyu fullediğimde yol bilgisayarını sıfırladım. 200 küsür km. oldu ort. 9,8lt/100 km gösteriyor. Aşırı agresif yada yüksek devirli kullanmadım ama kısa mesafem çok. O kadar farkettirirmi kışın kısa mesafe. Araç 1,5 dci 105lik.

Kısa mesafe soğuk motor çok etkiliyor yakıt tüketimini.Ben çarşıya inip geliyorum 1 km in 1km çık şeklinde yolum,ve motorda soğuk,ortalama 90krş yakıyorum ekonomik kullanışta.Kısa mesafeler arttıkça sağlıklı ölçüm yapmak mümkün değil arabanın hakkını yememek lazım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim araç da henüz 600 km.de ve ort. tüketim 9 lt. Kış mevsiminde ve aracın yeni olması nedeni ile şehir içi tüketim olarak gayet normal bence. 2.5k-3k km den sonra havalar da biraz ısınınca epey aşağıya inecektir. Arkadaşın aracıyla depoda 10 km.lik mazot kalana kadar gidebildik bu arada. Yani ışık yanınca hemen panik yapmanıza gerek yok. Ama bence depo 1/4 olunca doldurmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kısa mesafe soğuk motor çok etkiliyor yakıt tüketimini.Ben çarşıya inip geliyorum 1 km in 1km çık şeklinde yolum,ve motorda soğuk,ortalama 90krş yakıyorum ekonomik kullanışta.Kısa mesafeler arttıkça sağlıklı ölçüm yapmak mümkün değil arabanın hakkını yememek lazım.

Uzun yolda bir sıkıntı yok. Aracı İstanbul'daki bayiden almıştım. Kayseri'ye gelirken uzun yolda ort. 100km/5,5-6 lt yaktı. 3 çeyrek depo ile 1000 km. yaptım yaklaşık(200 km İstanbul'da şehiriçi, 800 km şehirdışı) Yani kısa mesafe ve soğuk havanın etkisi olduğı bariz belli tabi birde yeni olmasıda cabası.

Halen kullanmakta olduğum 1.4 80 bg. Lpg li Focus 2 imde aynı hava şartlarında ve aynı kısa mesafede daha sert sürüş tarzına rağmen kmde 0,25 krş yakıyor. ort.100km/9,88lt

Yani benim sürüş tarzım, yaptığım kısa mesafeler, yıllık km. ve şehirdışına çıkma sıklığımın az olması vs. gibi kriterleri baz alırsam yukarıdaki iki aracımın yakit verilerine göre bana en uygunu benzin+lpg gibi geliyor. özelliklede dizelin ilk alım maliyetinide katarsak, gerçi ben megane3 ü nerdeyse benzinli fiyatına aldım sayılır satarkende dizel fiyatına satıcam :) o açıdan bi kaybım yok gibi. Ayrıca turbo ve torku hissetmekde hoş oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün Ankara'dayım, araç 1000 km'yi geçti, son sıfırlamadan sonra 610 km yol yaptım 3 çeyrek depo bitmedi, yani çeyrekten biraz fazla yakıtım kalmıştı, bugün depoyu fulledim km'de 22 krs yakmış, bunun 400 km si uzun yol ortalama 130 km/h 4 kisi ve silme dolu bagajla seyahat ettik. Yani ilk uzun yolumda rodaj modaj dinlemeden resmen kokladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu konu aracımı aldığımdan beri kafamı kurcalıyor. Ben 2005 yılından beri dizel araç kullanıyorum ilk dizelim opel corsa sonra megan 2 şimdide focus 3 kullanıyorum corsa ortalama 6.5-7 arası yakıyordu meganı sıfır aldım başta 6- 6.5 iken 10000km den sonra 5 -5.5 arası ortalamaya indi.Sabah meganı verdim aksam focusu aldım verdiğimde ortlaması 5.4 idi.Aynı yolda focusu 640 km kullandım ortalamam 7.7 ve neredeyse milimetrik olarak aynı yol şartlarında kullanıyorum çünkü işe gelişi gidiş yolum standart ve trafik sabit neredeyse.Sonuç olarak 100 km de 1 lt fazlası olacak gibi görünüyor oda 10000km den sonra ki birada normal gibi geliyor aradaki beygir fakı çekiş farkı ve ağırlık farkı hesaplanırsa.Ama yinede teknoloji gelişti yakıt tüketiminin azalması gerekiyordu diye düşünüyorum.Ve tek temennim bir müddet sonra tüketimin düşmesidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Teknoloji gelişmediki..

Renault un motorları nispeten düşük sıkıştırmalı. Geri kalanında zaten hepsi aynı teknolojileri kullanıyorlar. Hepsinde CR var, hepsi turbo.. Sıkıştırması düşük olup turbosu az basan az yakıyor az gidiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

BU fabrika yakıt tüketim oranlarını veriyorlar ve bu veriler aynı standartlarda veriliyor diye biliyorum bu oranlar arasında cokta fark yok sizin dediğiniz gibi sıkıştırma ve turbodan fark etse burada da görülmesi lazımdı.Ya bu veriler farklı standarta deneniyor yada ufak bir kandırma söz konusu.Araçları bizzat ben kullandım kulanım şeklim ve tarzım aynı yol aynı ama veriler çok farklı focus 3 5.7- 4.5- 3.7 megane 5.3- 4- 4.4

Tolga Ata tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

BU fabrika yakıt tüketim oranlarını veriyorlar ve bu veriler aynı standartlarda veriliyor diye biliyorum bu oranlar arasında cokta fark yok sizin dediğiniz gibi sıkıştırma ve turbodan fark etse burada da görülmesi lazımdı.Ya bu veriler farklı standarta deneniyor yada ufak bir kandırma söz konusu.Araçları bizzat ben kullandım kulanım şeklim ve tarzım aynı yol aynı ama veriler çok farklı focus 3 5.7- 4.5- 3.7 megane 5.3- 4- 4.4

Fabrika verileri standart yöntemle hesaplanıyor:

Focus Megane'dan çok yakacaktır ama şu andaki bariz fark motorun yeniliğinden ve soğuk havalardan kaynaklanıyor bence. 6,5 civarına düşürebileceğinizi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçtiğimiz hafta sürekli araba ile gittim geldim işe. 6.3 lt yaktı. Soğuk etkiliyorsa bile öyle dramatik bir fark yaratmıyor bence. İstanbul Şehiriçi bu arada.. Gerçi pek trafikte yoktu ama olduğunda da sonuç pek değişmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.