Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2016 Türkiye’de Yılın Otomobili “Skoda Superb”

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Türk kurnazlığı bizlere komplo teorisi üretmekte dünya ölçeğinde bariz bir üstünlük sağlıyor. 

Yineliyorum:

Her sınıfın yeni ve yenilikçi araçları kendi sınıflarındaki başarıları ile değerlendirilmiş ve göreceli olarak sınıfında en başarılı bulunan sonuçta yılın otomobili olmuş. 

Tarafsızlık mutlak mıdır?

Bilemem...

Ama 64 kişinin birden "satılmış" olduğunu düşünmektense işlerini düzgün yaptıklarına inanmayı yeğlerim.

Hele ki söz konusu değerlendirmelerle önemli ölçüde hemfikirsem...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu forumdakilerin tamamı tahmin ediyorum Egea alabilecek güçtedir. Millet niye arabalarını satıp Egea almıyor. Şayet ben Egea'yı beğeniyor olsam bir dakika durmam arabamı satar Egea alırım.

Benzer durum diğer forumlardada var. Adam passat aldım diyor, ordan 50 kişi hayırlı olsun diyeceğine, o kadar para passat'a verilirmi o paraya temiz ikinci el Mercedes, BMW alınır diyor. Bakıyorsun bunu diyen adamların hepsinin passat'ı var. E madem öyle sen niye passat aldın diye sorulması gerekmezmi.

Burdan benim çıkardığım sonuç şu, aslında ford sahiplerinin büyük bir kısmı arabalarından hiç memnun değil. Gözleri hep diğer markalarda.

Türkiye'de herkesin teneke dediği Hyundai getz konusu bile bu forumda açıldığı zaman, herkes getz'e methiyeler düzüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

27 dakika önce, Mehmet Gün said:

Bu forumdakilerin tamamı tahmin ediyorum Egea alabilecek güçtedir. Millet niye arabalarını satıp Egea almıyor. Şayet ben Egea'yı beğeniyor olsam bir dakika durmam arabamı satar Egea alırım.

Benzer durum diğer forumlardada var. Adam passat aldım diyor, ordan 50 kişi hayırlı olsun diyeceğine, o kadar para passat'a verilirmi o paraya temiz ikinci el Mercedes, BMW alınır diyor. Bakıyorsun bunu diyen adamların hepsinin passat'ı var. E madem öyle sen niye passat aldın diye sorulması gerekmezmi.

Burdan benim çıkardığım sonuç şu, aslında ford sahiplerinin büyük bir kısmı arabalarından hiç memnun değil. Gözleri hep diğer markalarda.

Türkiye'de herkesin teneke dediği Hyundai getz konusu bile bu forumda açıldığı zaman, herkes getz'e methiyeler düzüyor.

Mehmet bey insanlar her beğendiği arabayı almak zorunda değil.Sizin şuan kullandığınız araba dışında başka bir marka model beğenmiyormusunuz? Beğeniyorsanız da siz neden gidip o arabayı almıyorsunuz?

Ben şimdiye kadar 2 tane focus eskittim.Her arabada ki gibi ufak tefek kusurları olsada 2sinden de çok memmnun kaldım.Bugun dizel c sınıfı otomotik bir araba alacak olsam direk focus alırım.Gözüm de evet diğer markalarda olur çünkü otomobilllere meraklıyım.

Getz'e methiyeler dizilmesi çok normal.Evet çok güvenli bir araba değil ama ilk alım maliyeti ve kullanım maliyeti olarak çok uygun bir araba.Türkiye'nin büyük çoğunluğunun da ekonomik olarak refah düzeyinin yüksek olmadığına göre herkesin "teneke" dediği arabanın övgü ile bahsedilmesi gayet normal.

Cihan Buğdaycı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Mehmet GÜN arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. şöyle izah edeyim. 2013 temmuz ayında focus titanium 57.000 tl vererek aldım. o zaman jetta dizel comf. 62.000 tl idi. arabamda kaza boya yok. 33.000 km de.geçen hafta ev almamdan dolayı satılığa çıkardım. 60.000 tl vermeyi bırak millet 58.000 tl fiyat biçti. ama jetta olsaydı tahminen 68.000-70.000 arasında kesin satardım. arabanın iç darlığı hala canımı sıkan konu. ama malesef fiyat kaybım çok olacağından dolayı bi 2 sene daha binmek zorunda olduğumda bir araç.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Süleyman Sakman said:

Ben Mehmet GÜN arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. şöyle izah edeyim. 2013 temmuz ayında focus titanium 57.000 tl vererek aldım. o zaman jetta dizel comf. 62.000 tl idi. arabamda kaza boya yok. 33.000 km de.geçen hafta ev almamdan dolayı satılığa çıkardım. 60.000 tl vermeyi bırak millet 58.000 tl fiyat biçti. ama jetta olsaydı tahminen 68.000-70.000 arasında kesin satardım. arabanın iç darlığı hala canımı sıkan konu. ama malesef fiyat kaybım çok olacağından dolayı bi 2 sene daha binmek zorunda olduğumda bir araç.

Hocam 57.000 tl'ye sıfır araba aldınız.3 sene 33.000 km yol yaptınız ve aldığınız paranın üstüne satamıyorsunuz diye zararda mı düşünüyorsunuz kendinizi.Bunun neresinde kayıp var anlamadım ben.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Süleyman Sakman said:

Nasıl bi fiyat kaybı anlamadım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

41 dakika önce, Cihan Buğdaycı said:

Mehmet bey insanlar her beğendiği arabayı almak zorunda değil.Sizin şuan kullandığınız araba dışında başka bir marka model beğenmiyormusunuz? Beğeniyorsanız da siz neden gidip o arabayı almıyorsunuz?

Ben şimdiye kadar 2 tane focus eskittim.Her arabada ki gibi ufak tefek kusurları olsada 2sinden de çok memmnun kaldım.Bugun dizel c sınıfı otomotik bir araba alacak olsam direk focus alırım.Gözüm de evet diğer markalarda olur çünkü otomobilllere meraklıyım.

Getz'e methiyeler dizilmesi çok normal.Evet çok güvenli bir araba değil ama ilk alım maliyeti ve kullanım maliyeti olarak çok uygun bir araba.Türkiye'nin büyük çoğunluğunun da ekonomik olarak refah düzeyinin yüksek olmadığına göre herkesin "teneke" dediği arabanın övgü ile bahsedilmesi gayet normal.

Burda söylediğim şey farklı. Ben eğer arabamı aldığım fiyata daha çok beğendiğim araba olsaydı alırdım. 85.000 lira Ford'a sayıp 50.000 liralık Egea'yı översem adama demezlermi o zaman 50.000 liraya Egea alsaydın 35.000 liranda cebinde kalsaydı.

34 dakika önce, Deniz Gecgel said:

Çok iddialı ve kendinden emin bir cümle olmuş. Bu teorinizi destekleyecek somut veriler varmıdır elinizde?

Yazıyı dikkatli okursanız öyledir demiyorum. Ford sahiplerinin bu forumda yazdıklarından çıkardığım sonuç bu.

Bu forumda hiçbir forumda görmediğim bir olay var, oda şu Ford sahipleri Ford hariç tüm markalara methiyeler düzüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Mehmet Gün said:

Burda söylediğim şey farklı. Ben eğer arabamı aldığım fiyata daha çok beğendiğim araba olsaydı alırdım. 85.000 lira Ford'a sayıp 50.000 liralık Egea'yı översem adama demezlermi o zaman 50.000 liraya Egea alsaydın 35.000 liranda cebinde kalsaydı.

Benimde anlatmaya çalıştığım siz 85.000 tl'ye focus aldığınız için 50.000'lık arabayı övemezmisiniz yada beğenemezmisiniz? Yani illa aldığımız rakamda ki araçlarımı övmeliğiz? Ayrıca elalem ne derse desin ben beğenmişim hoşuma gitmiş bunun fiyatının önemi yok 1.000.000 tl'de olsa 1000 tl'de olsa sonuçta benim zevkim ister alırım istersem almam.Kimsenin bana o zaman neden bu arabayı almadın 35.000 tl cebinde kalırdı demeye hakkı yok.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Mehmet Gün said:

Mehmet bey, insan her zaman en mantıklısını yapmaz. Bazen daha lüks araba için borca girer, bazen de ucuz olsun elimde param kalsın diyebilir. Araba tercihinde yaşadığı şehir bile etken olabilir. Mesela ben bmw, mercedes veya alfa romeo almak istiyorum ama servisi burada olmadığı için alamıyorum. Olaylara matematik hesabı gibi yaklaşmamak gerekli diye düşünüyorum. En mantıklı araba diye birşey yoktur. Alınası araba kişiye göre değişir. Egea için konuşursak eğer, sıfır araba alma takıntım olsa ve 70 bin tl civarında param olsa egeayı alırdım. Bizzat test etmiş biri olarak söylüyorum. Ama 2. el olarak düşünürseniz binlerce çeşit alternatif var o paraya. 7 bine 10 yaşında mercedes de alınır, 5 yaşında audi de alınır, 3 yaşında focus vs. de alınır. Hangi araç seçimine mantıklı veya hangisine mantıksız diyebilirsiniz ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Fatih Mehmet USLU said:

Mehmet bey, insan her zaman en mantıklısını yapmaz. Bazen daha lüks araba için borca girer, bazen de ucuz olsun elimde param kalsın diyebilir. Araba tercihinde yaşadığı şehir bile etken olabilir. Mesela ben bmw, mercedes veya alfa romeo almak istiyorum ama servisi burada olmadığı için alamıyorum. Olaylara matematik hesabı gibi yaklaşmamak gerekli diye düşünüyorum. En mantıklı araba diye birşey yoktur. Alınası araba kişiye göre değişir. Egea için konuşursak eğer, sıfır araba alma takıntım olsa ve 70 bin tl civarında param olsa egeayı alırdım. Bizzat test etmiş biri olarak söylüyorum. Ama 2. el olarak düşünürseniz binlerce çeşit alternatif var o paraya. 7 bine 10 yaşında mercedes de alınır, 5 yaşında audi de alınır, 3 yaşında focus vs. de alınır. Hangi araç seçimine mantıklı veya hangisine mantıksız diyebilirsiniz ki?

Herkes istediği gibi davranmakta ve istediği arabayı almakta özgürdür. Buna lafım yok ancak başkalarını yanlış yönlendirmeye hakkı yok. Benim söylediğim çok net Ford arabası olan adamın millete Egea çok iyi araba demesi garip. O zaman bizimde o sözün sahibine ford değil Egea alsaydın deme hakkımız var. Zira istisnalar hariç ford alan adamın Egea alma imkanı var. Adamın imkanı Egea'ya yetiyordur onu alır kimse buna niye Egea aldın, BMW alsaydın demez, deme hakkıda yoktur.

Tabi bu benim düşüncem, herkesin görüşüne de saygılıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Mehmet Gün said:

Herkes istediği gibi davranmakta ve istediği arabayı almakta özgürdür. Buna lafım yok ancak başkalarını yanlış yönlendirmeye hakkı yok. Benim söylediğim çok net Ford arabası olan adamın millete Egea çok iyi araba demesi garip. O zaman bizimde o sözün sahibine ford değil Egea alsaydın deme hakkımız var. Zira istisnalar hariç ford alan adamın Egea alma imkanı var. Adamın imkanı Egea'ya yetiyordur onu alır kimse buna niye Egea aldın, BMW alsaydın demez, deme hakkıda yoktur.

Tabi bu benim düşüncem, herkesin görüşüne de saygılıyım.

Anlaşamadığımız bir nokta var. Ben ya da bir başkası egea focustan iyi demiyor ki, egea FİYATINA GÖRE iyi bir arabadır diyoruz. O fiyatlarda araba alacak olan kişiye de tavsiye edilebilir. Tıpkı 50 bin tl ye fiestanın da iyi bir araba olduğu gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Mehmet Gün said:

Bu forumda hiçbir forumda görmediğim bir olay var, oda şu Ford sahipleri Ford hariç tüm markalara methiyeler düzüyor.

Bence kendinize özgü bir bakış açısı ile amacını aşan genellemeler yapıyorsunuz. 

Bu forumda sürekli yazan kişiler kendi otomobillerini yerecek, başkalarını da övecek olgunlukta oldukları gibi, çoğumuz otomobiller hakkında nesnel değerlendirmeler yapacak kadar bilgili sayılırız. 

55 dakika önce, Mehmet Gün said:

Buna lafım yok ancak başkalarını yanlış yönlendirmeye hakkı yok. Benim söylediğim çok net Ford arabası olan adamın millete Egea çok iyi araba demesi garip.

Kimse kimseyi yanlış yönlendirmiyor.

Kimse Egea Focus'tan iyidir demiyor.

Her otomobil dış ve iç boyutlar, ağırlık, konfor ve performans özellikleri gibi pek çok parametre gözetilerek sınıflandırılıyor. 

Sonra devreye aracın bedeli giriyor. 

Sonra satın alacak kişi, bütçesine ve beklentilerine göre bir seçim yapıyor. 

Kimisi donanımı sevdiği için alt sınıftan donanımlı aracı göreceli pahalıya alırken, diğeri performansa önem verdiği için güçlü motorlu aracu düşük donanımla aynı fiyata tercih ediyor, ikinci ele önem veren farklı markaya yöneliyor falan filan. 

Bunlardan bağımsız aracın kendi sınıfı rakiplerine göre konumlanması var. Bizler genelde iyi derlen, söz gelimi Egea için, Line'dan Skoda Rapid ya da Peugeot 301'den iyi olduğunu belirtmeye çalışıyoruz.

Hatta Focus'tan bile bazı özellikleri ile iyi olabilir, mesela fiyat - fayda oranı gibi, ama özelliklerinin toplamında elbette ki Focus daha başarılı olacaktır. 

Yılın otomobili seçimi de bu kriterlere göre yapılıyor. Yani sınıf içi olabildiğince nesnel bir değerlendirme. 

Sonuçları ben şöyle okuyorum: D sınıfı bir sedan alacaksam Superb'e mutlaka bakmalıyım, C sınıfı HB peşindeysem Astra önemli bir araç, ucuzu olacaksa da anlaşılan en iyisi Egea, prestijli SUV arıyorsam XC 90'ı görmeli, konforlu sedan arıyorsam da A4'ü.

Yani tüm bu veriler bir bilgilendirme, telkin değil.   

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyide bizde kullandığımız arabalarla ilgili nesnel değerlendirmeler yapıyoruz ama ford dışındaki arabalarla ilgili bir şey söylediğimizde hemen karşı çıkılıyor. Multijet fabrika verisi ortada, fabrikası bile benim motorum fazla yakıyor diyor. Ben kullanıyorum fazla yakıyor diyorum hemen ordan itiraz geliyor şirket arabası olduğundan fazla basıyorsunuz ondan çok yakıyor deniyor. Multijet 1.6  çekişi iyi değil diyorum hemen ordan birileri olurmu mutijet 1.3 ü bile uçuyor diyor. O zaman bende derim multijet alın neden tdci alıyorsunuz.

Kaldıki sözü edilen yarışmada d sınıfında şu araba, c sınıfında şu araba suv kategorisinde şu araba iyi denmiyorki. Öyle dense tamam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.