Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Baskı balatalardan gelen koku

Volkan Bilezikçi

Soru

Arkadaşlar merhaba,

Ben bu focus'um ile birlikte ilk defa kendime ait vitesli araç kullanıyorum. Öncekiler hep otomatik vitesli idi, yani şimdiye kadar hep emaneten kısa sürelerde vitesli araç bindim. Vites kavrama olaylarına falan yeni alışıyorum. Bugün başıma bir olay geldi, biraz panikledim. Ana yola çıkan yokuş yukarı bir garaj girişi düşünün. O garajdan ana yola geri geri çıkıyordum, yoldan devamlı arabalar geçtiği için aşağı yukarı yarım dakika kadar arabayı debriyaj ve gaz ile olduğu yerde tuttum. Aslında el freni çekmem gerekiyordu, yani debriyaj ile yapılmaması gereken bir hareketmiş bu. Ama tabi ben bunu balatalarımdan ağır yanık kokusu geldiği zaman anladım. Sonra yola çıktım, ilk anda debriyaj sanki yarım takılı kalmış gibiydi, ayağımla yukarı doğru çekip düzelttim ve yola devam ettim.

Aşağı yukarı 50 km falan yol yaptım, koku bir müddet daha arabanın içine gelmeye devam etti ama şu anda kesildi. Bu işlerden pek anlamıyorum ama psikolojik midir bilmem, debriyaj sanki biraz daha yumuşamış gibi geldi bana. GÖrmeden tahmin etmek mümkün değil tabi ama sizce durum nedir? Servise gÖtürmem gereken bir durum var mı? Araç daha 1200 km'de...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

powershift alsaydınız mis gibi hillholder yanında hediyesi :pist:

sen bir kullan da rahatsız mı olursun rahat mı edersin anlarız.. hayır arabadan ne istiyorsunuz başka ben onu anlamadım.. elbette frene bas gaza bas bu kadar işte, araba dediğin budur.. :kıhkıh:

Dizel powershift olsaydı zaten gözümüzü kırpmazdık da ecoboost fazla 1.6 125'likler az gelince böyle oldu ^_^.

Valla dostum ben zevk alamıyorum. Arabanın devrini kendim ayarlamak hoşuma gidiyor. Ata binmek gibi diyebilirssin buna. :)

Sizi tiptronic ile tanıştırmamışlar sanırım :).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vallaha nasıl değerlendirirsiniz bilmem ama İstanbulda olsun Ankarada olsun saatlerce trafikte kalmışlığım var ama bende böyle balatadan koku falan hiç oluşmadı. El frenini de kullanacaksam 20o veya 30o dan yukarı yokuşlar için kullanırım hep. O da sırf patinaj atmasın diye. Yarım debriyaj kullanırkende -bu bütün arabalarda olur- 1 dakikadan fazla tutarsanız ve arabayı debriyaj askısında bırakırsanız balata kokusu almaya başlarsınız. Hiç gerek yok ben her durakladığımda vitesi boşa alırım kalkışlarda da kaysın bir iki santim noolacak kamyon kullanmıyoruz ki kalkışı sıkıntıya girsin. Zaten düz ve ya hafif eğimli yolda ayağımı debriyajdan yarım dahi kaldırdığımda araba hareket ediyor. Bu arada bu koku sadece balatadan gelmez ki kalkışta patnaj yaparsınız ondanda gelir elfreniyle bir iki zorlamaya kalktınız ondan da gelir. Koku falan gelmeyle bir araba şıp diye bozulmaz her daim tabi ama servise daha sık gidersiniz o ayrı konu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

5 Buçuk saat milim milim git bakiim dışarıdada şakır şakır hiç durmayan yağmurda...O zaman o kokuyu alırsın...Koku yapar balatalar Focusta ilk başlarda..Focus 2,5 da da oluyordu en başlarda,sonradan düzeldi...Öyle bir trafiktiki tam hareket ediyosun Öndeki duruyor,sen tam boşa alacakken yeniden hareket ediyor,tam 2 ye alacakken Ön tıkanıyor,boşa alacakken tam yavaştan akmaya başlıyor,1.vitese alıyosun,tam 1-2 mt gitmişken zırt trafik duruyor,sonra 10 dakika bekliyosun..Sonra yeniden bu şekilde trafik başlıyor ve bunu 5,5 saat yapıyosun...Anam ağladı Cuma günü İstanbulda...5,5 saat arabada mahsur kaldık ailecek....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

5 Buçuk saat milim milim git bakiim dışarıdada şakır şakır hiç durmayan yağmurda...O zaman o kokuyu alırsın...Koku yapar balatalar Focusta ilk başlarda..Focus 2,5 da da oluyordu en başlarda,sonradan düzeldi...Öyle bir trafiktiki tam hareket ediyosun Öndeki duruyor,sen tam boşa alacakken yeniden hareket ediyor,tam 2 ye alacakken Ön tıkanıyor,boşa alacakken tam yavaştan akmaya başlıyor,1.vitese alıyosun,tam 1-2 mt gitmişken zırt trafik duruyor,sonra 10 dakika bekliyosun..Sonra yeniden bu şekilde trafik başlıyor ve bunu 5,5 saat yapıyosun...Anam ağladı Cuma günü İstanbulda...5,5 saat arabada mahsur kaldık ailecek....

Abi senin rehbere ihtiyacın var. Bak ben anadolu yakasındayım sen istanbula geldiğinde ara beni :wacko: Gel misafirim ol bi çayımı iç kahvemi iç bende sana istanbuldan anadoluya geçişin inceliklerini anlatayım :)

Senin hatan yanlış zamanda yanlış yerde olmak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Abi senin rehbere ihtiyacın var. Bak ben anadolu yakasındayım sen istanbula geldiğinde ara beni :wacko: Gel misafirim ol bi çayımı iç kahvemi iç bende sana istanbuldan anadoluya geçişin inceliklerini anlatayım :)

Senin hatan yanlış zamanda yanlış yerde olmak

Aaaah, sanki Istanbul'da olmanın doğru zamanı varmış gibi...

Belki uzun bayramlarda, ama onda da köprüler bedava oluyor, tam cümbüş.

İnceliği söyleyelim: Ya metrobüs ya vapur, araba evde kalacak. :öp:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

In Ankara: Ne zaman yağmur kar ve benzeri ekstra durumlar yoksa. Bir şehrin trafiği yağmur yağdı diye İstanbul trafiğine döner mi arkadaş, hiç kaza filan da görmüyorum ki inşallah da görmem de çok ilginç geliyor bana.Zaten kar yağdığında 4 şeritli yolların sağ iki şeridi karda mahsur kalan araçlardan oluşuyor. Kış lastiksiz geçireceğim bu yılda onlardan biri olmam inşallah, gerçi zincir takmayı biliyorum çok şükür :wacko: .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.