Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 1.5 tdci PS - Start-Stop Sırasında Fren Pedalına Basılması

Yaman Sertdemir

Soru

Merhabalar,

Geçen günlerde Focus 1.5 TDCI PS testi yaptım ve almayı planlıyorum. Aynı gün Mercedes B serisini test ettim ve ondaki bir özellik çok hoşuma gitmişti. Araç kısa süreli durmalarda start-stop devreye giriyor ve elektrikli park freni olduğu için, fren pedalına biraz fazla basınca ayağınızı fren pedalında tutmak zorunda kalmıyorsunuz. Gaza bastığınızda da araç motoru çalıştırıyor ve devam ediyorsunuz. 

Tabiki Focus'ta elektrikli park freni yok, aynı özelliğin olmasını beklemiyorum, fakat belki yoğun trafikte veya ışıkta beklerken start-stop devreye girdiğinde ayağımızı frenden çekmemizi sağlayan bir yöntem var mıdır diye merak ettim.

Siz aracınızı yoğun trafikte beklerken nasıl kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben de bu konudan şikayet etmiştim.

Fordun stop start yazılımı biraz daha enayice , bende golf7 vardı golf y den focusa geçtim, ya da golfteki fren enerjisi geri kazanımı sayesinde stop start daha sık çalışıyordu ve hemen çalışıyordu. Focusta şöyle enayilik var. Işıkta duruyorum motor çalışmaya devam ediyor. 10 saniye sonra kapatıyor . Yaa o 10 saniye mi şarj etti seni. 60 saniye bekliyor bazen 60. saniyede stop ediyor kırmızı zaten 70 saniyelik.. 

Ben kısa kırmızı ışıklarda frene basıyorum yoruyor bu. Uzun kırmızı ışıklarda N ye alıp el freni çekiyorum. 

EDİT: yoğun trafikte direk devreden çıkarıyorum 

H. Cenk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim sorum biraz saçma... :)

anahtarsız çalıştırma var malum... ve gördüğüm hemen her düğme de POWER yazıyor doğal olarak.

benim eşşekmosferik motor aracımda zaten start stop yok, ama neden benim düğmemde kocaman START/STOP yazıyor ve ss'inn simgesi yer alıyor.

Bir enayilik mi var, yoksa bende mi bir enayilik var? 

@Yakup Çağatay bir fikrin var mı bu konuda?

bendeki bu;

images.jpg.0585cdd3ad971f524539c63bd9ffd

Mert Yürüyen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, H. Cenk said:

Ben de bu konudan şikayet etmiştim.

Fordun stop start yazılımı biraz daha enayice , bende golf7 vardı golf y den focusa geçtim, ya da golfteki fren enerjisi geri kazanımı sayesinde stop start daha sık çalışıyordu ve hemen çalışıyordu. Focusta şöyle enayilik var. Işıkta duruyorum motor çalışmaya devam ediyor. 10 saniye sonra kapatıyor . Yaa o 10 saniye mi şarj etti seni. 60 saniye bekliyor bazen 60. saniyede stop ediyor kırmızı zaten 70 saniyelik.. 

Ben kısa kırmızı ışıklarda frene basıyorum yoruyor bu. Uzun kırmızı ışıklarda N ye alıp el freni çekiyorum. 

EDİT: yoğun trafikte direk devreden çıkarıyorum 

Hocam start-stop'un devreye girmesinde bir sıkıntı yok, bunu akü'deki şarj seviyesi ve sizin kullandığınız özelliklere göre belirliyor. Mesela klima falan açıksa ve yeterli gelmeyeceğini düşünürse stop etmez. Golf'te de aynı şekilde bu olay. Start-stop sistemlerindeki aküler iki kat daha pahalı ve karmaşık sistemler, belki de uzun ömürlü olması için bu şekilde ayarlanmıştır. 

Benim derdim stop konumundayken frenden ayağı çekme isteği sadece. Zaten yolda giderken sağ ayakla sürekli gaza basılıyor, bir de dururken basınca ayağı dinlendiremiyoruz. Sanırım vitesi N'ye veya P'ye alarak çözmekten başka bir yöntem yok. 

Bu durumda ikinci soruma geçebilirim; Araç dururken ve stop'a almışken, vitesi P veya N'ye alınca ne oluyor? Tekrar D'ye alınca start-stop hemen aracı çalıştırıyor mu yoksa devre dışı mı kalıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mert Yürüyen said:

anahtarsız çalıştırma var malum... ve gördüğüm hemen her düğme de POWER yazıyor doğal olarak.

benim eşşekmosferik motor aracımda zaten start stop yok, ama neden benim düğmemde kocaman START/STOP yazıyor ve ss'inn simgesi yer alıyor.

bendeki bu;

Arabası var nelere bakıyor :P 

Engine start

Engine stop, işte o kadar eşeleme :D  Eee bir de ss'siz model satmıyor sayılır Avrupa,malum seri üretim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Arabası var nelere bakıyor :P 

Engine start

Engine stop, işte o kadar eşeleme :D  Eee bir de ss'siz model satmıyor sayılır Avrupa,malum seri üretim.

ok... iki tarafta haklı diosun :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Yaman Sertdemir said:

Bu durumda ikinci soruma geçebilirim; Araç dururken ve stop'a almışken, vitesi P veya N'ye alınca ne oluyor? Tekrar D'ye alınca start-stop hemen aracı çalıştırıyor mu yoksa devre dışı mı kalıyor?

araç durdu, stop start devreye girdi  motor da durdu diyelim ayak frende iken N ye alıyorum. Elfrenini çekiyorum ondan sonra ayağımı  frenden çekiyorum. 

Yeşile 3-4 saniye kala ayağımı frene basıyorum , elfrenini indiriyorum . 1 saniye kala vites çubuğunu D ye çekiyorum. Ayağımı frenden çekiyorum hareket ediyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mert Yürüyen said:

bendeki bu;

Yenilerin hepsinde bu düğme yok mu zaten, start-stop olsun olmasın?..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Murat Kavuk said:

Evet öyle de, beyefendi benimkinde yok, bu buton niye böyle diyor :D

Eskisi ile değişen çıkarsa değiştirsene @Mert Yürüyen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Murat Kavuk said:

bilmiyorum valla yenileri, işaret start stop için değil ortadaki A yok ancak çok benziyor... 

3 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Evet öyle de, beyefendi benimkinde yok, bu buton niye böyle diyor :D

Eskisi ile değişen çıkarsa değiştirsene @Mert Yürüyen

kafa bulma :) bir değişmediğimiz marş butonumuz kalmıştı, bari o stock kalsın :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, H. Cenk said:

araç durdu, stop start devreye girdi  motor da durdu diyelim ayak frende iken N ye alıyorum. Elfrenini çekiyorum ondan sonra ayağımı  frenden çekiyorum. 

Yeşile 3-4 saniye kala ayağımı frene basıyorum , elfrenini indiriyorum . 1 saniye kala vites çubuğunu D ye çekiyorum. Ayağımı frenden çekiyorum hareket ediyorum 

Hocam çok açıklayıcı olmuş, teşekkür ederim :)

Burada illa el freni şart mı? Düz yolda çekmesek de olur gibime geliyor? Ya da başka bir opsiyon olarak, N veya P'ye almadan direk el frenini çeksek nasıl oluyor? Hiç denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 dakika önce, Yaman Sertdemir said:

Hocam çok açıklayıcı olmuş, teşekkür ederim :)

Burada illa el freni şart mı? Düz yolda çekmesek de olur gibime geliyor? Ya da başka bir opsiyon olarak, N veya P'ye almadan direk el frenini çeksek nasıl oluyor? Hiç denediniz mi?

şanzımanınıza aracın yükünü bindirmeyin, el frenin çekin.

yalnız tembellikte son noktasınız, söylemeden geçemiyorum :) allah başka dert vermesin her ikinize de (cenk abiden bahsediyorum) :) 

Mert Yürüyen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
31 dakika önce, Mert Yürüyen said:

bilmiyorum valla yenileri, işaret start stop için değil ortadaki A yok ancak çok benziyor... 

kafa bulma :) bir değişmediğimiz marş butonumuz kalmıştı, bari o stock kalsın :) 

İşte A olunca Automatic Start Stop oluyor. Bu da manuel olanı :) Acaba ford, otomatik yoksa, buradan manuel yapabilirsin mi demek istedi?  

Vites otomatik, motor otomatik; ama el freni manuel. Kullanıcıya tuhaf gelmesi normal ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.