Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yurt Dışından Benzin Almak

Barbaros Karaca

Önerilen Mesajlar

Merhaba değerli forum üyeleri. Kafama takılan bir konu hakkında fikirlerinizi soracaktım. Batum'da benzin fiyatları Türkiye'ye oranla yarı yarıya. Oradan 1 defa benzin aldım. Luxoil istasyonu vardı oradan aldım. Kimi arkadaşlar kafamı karıştırdı Batum'dan alınan benzinin kalitesi Türkiye'dekinden düşük olur dediler. Avantajı büyük gerçekten depoyu 110tlye doldurdum. Gerçekten benzin kalitesinin düşük olma ihtimali var mıdır ? Aracıma zarar verir miyim? Kafam karıştı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gürcü - Azeri - Ermeni ve İran benzininde mekanik kirlilik olduğu yani bizim tersimize uymak zorunda oldukları bir EC standart'ı bulunmadığı için rafinasyonda o kadar da kılı kırk yarmadıkları bilinen bir gerçek. Suriye ve Irak'tan gelen şey konusunda (şey diyorum, onların ürettiği yakıta ancak -şey- denir) konuşmaya dahi gerek yok zaten. Rusya'nın batısı ile doğusu arasında bile yakıt kalitesi farkı var ... St.Petersburg'ta alınan yakıt o tatlı amber renginde + berrakken Yakutsk'ta ki yakıt (kış katkısı nedeni ile renginin kırmızı'ya dönmesinden bahsetmiyorum bile) aşure gibi ... öyle kimyasal tahlile falan da gerek yok, pet şişenin içindeki yakıtta bir şeylerin kulaç attığını gözünüzle dahi görüyorsunuz. 

...ne olur?

Kısa dönemde bir şey olmaz, orta dönemde enjektörler sorun yaratmaya başlar ... devam edilirse depo'da çamur benzeri bir çöküntü tabakası oluşur ... hala devam edilirse bu defa pompa + enjektörlerde sorun gözlemlenir, bujilerde kurum, silindir kapağının altında kurum, subaplarda kurum ateşlemesi nedeni ile kararma+menevişlenme gözlemlenir ... katalizatörün erken dolmasından bahsetmiyorum bile.

...gene de siz bilirsiniz tabi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sirnaktayim araçların büyük bir kısmı ithal [emoji12] [emoji12] yakıt kullanıyor. Ne mi oluyor aslında kar yaptıklarını düşünen halk bir arabaya bir yıl bilemedin iki yıl binip satıyor. Benzini pek bilmem ama dizel araçların çoğu traktör gibi çalışıyor. Buralarda araçların yakıt sistemi garanti dışındadır. Hele şehirler arası otobüste yolculuk yapmak zulüm. Mazot kokusu adamı bitiriyor. Bide ithal yakıt ve lastik değişimi için bir saatlik molalar. Arada arkadaşlar Irak tarafına gidiyorlar. Tüplü ve benzini bitirip. Full doldurup geliyorlar 40-50 tl benzini 15-20 tl ye gazı doldurup geliyorlar. Tapi aldıkları telefon çay seker cigara da yanlarına kar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski aracım olan C4' ü sattığım kişi, aracı aldıktan 1 ay sonra Erbil'e gitti. Benzin ucuz diye depoyu fulledi geldi.

Ne mi oldu? Motor iflas. Komple indi kalktı. Şansına adam motor ustası da işi ucuza kapattı. 1 sene sonra da arabayı başkasına sattı.

Öğrendiğim kadarıyla bizdeki ve onlardaki benzinlerin oktanlarının farklı olması sorun yaratmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sirnaktayim araçların büyük bir kısmı ithal [emoji12] [emoji12] yakıt kullanıyor. Ne mi oluyor aslında kar yaptıklarını düşünen halk bir arabaya bir yıl bilemedin iki yıl binip satıyor. Benzini pek bilmem ama dizel araçların çoğu traktör gibi çalışıyor. Buralarda araçların yakıt sistemi garanti dışındadır. Hele şehirler arası otobüste yolculuk yapmak zulüm. Mazot kokusu adamı bitiriyor. Bide ithal yakıt ve lastik değişimi için bir saatlik molalar. Arada arkadaşlar Irak tarafına gidiyorlar. Tüplü ve benzini bitirip. Full doldurup geliyorlar 40-50 tl benzini 15-20 tl ye gazı doldurup geliyorlar. Tapi aldıkları telefon çay seker cigara da yanlarına kar.

Eski aracım olan C4' ü sattığım kişi, aracı aldıktan 1 ay sonra Erbil'e gitti. Benzin ucuz diye depoyu fulledi geldi.

Ne mi oldu? Motor iflas. Komple indi kalktı. Şansına adam motor ustası da işi ucuza kapattı. 1 sene sonra da arabayı başkasına sattı.

Öğrendiğim kadarıyla bizdeki ve onlardaki benzinlerin oktanlarının farklı olması sorun yaratmış.

İkinizinki de ekstrem örnek ve konu ile biraz alakasız.

Gürcistanda hem oktanlar belli hem fiyatları kalite olarak değişiyor ve buradaki gibi BP vb uluslararası firmalar yer alıyor.  Bizden çok lüks arabalar orada tıkır tıkır kullanılıyor. 

Hem bizim araç hem çevremizdeki neredeyse her araç yıllarca kullanıyor. Bakımları eksik etmeyin kafi. -birde dizel için konuşmuyorum benzinli için konuşuyorum- Yetkili servis hemen anlıyor yakıtı; servis tarafından önerilen parçaların değişimini onaylayın yeter.

Genel olarak masraftan kaçmayan şu kalsın sonra değişirim diyen tip değilseniz kaybedecek bir şey yaşadığım kadarıyla yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinizinki de ekstrem örnek ve konu ile biraz alakasız.

Gürcistanda hem oktanlar belli hem fiyatları kalite olarak değişiyor ve buradaki gibi BP vb uluslararası firmalar yer alıyor. Bizden çok lüks arabalar orada tıkır tıkır kullanılıyor.

Hem bizim araç hem çevremizdeki neredeyse her araç yıllarca kullanıyor. Bakımları eksik etmeyin kafi. -birde dizel için konuşmuyorum benzinli için konuşuyorum- Yetkili servis hemen anlıyor yakıtı; servis tarafından önerilen parçaların değişimini onaylayın yeter.

Genel olarak masraftan kaçmayan şu kalsın sonra değişirim diyen tip değilseniz kaybedecek bir şey yaşadığım kadarıyla yok.

Konu ile alakasız derken konunun başlığını ne Gürcistan'dan yakıt alma veya yurt dışında benzin alma değil. Yakıt olarak dizel ve benzin yurtdışı derken diğer ülkelerde sanırım olabilir. Arkadaşın sorduğu ve benim cevabım bana göre alakalı. Kaldı üç senedir bu bölgede yaşayan biri olarak bu soruya alakasız cevap vermem zor. Ayrıca ben gördüğümü söylüyorum. Evet yokmu lüks araçlar tabiki var hemde neler var Irak'ta ama işte o yakıt ile kamyonlarin deposunda getirilipte satilan yakıt aynı kalitemi. Teşekkürler Mete Turfan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu ile alakasız derken konunun başlığını ne Gürcistan'dan yakıt alma veya yurt dışında benzin alma değil. Yakıt olarak dizel ve benzin yurtdışı derken diğer ülkelerde sanırım olabilir. Arkadaşın sorduğu ve benim cevabım bana göre alakalı. Kaldı üç senedir bu bölgede yaşayan biri olarak bu soruya alakasız cevap vermem zor. Teşekkürler

Bende alakasız dememişim zaten 'biraz' diye belirtilmiş ve nedeni aktarılmış. Gayet açık yani, arkadaş yanlış anlar diye farklı olduğunu dile getirdim. Problem? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erbil dohuk gibi şehirlerdeki shell istasyonlarından alınan benzinin Türkiye deki shell benzininden bir farkı varmıdır? her gittiğinde  dohuk ta shell  v power nitro+ alan bir arkadaş hiç bir farkının olmadığını iddia ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erbil dohuk gibi şehirlerdeki shell istasyonlarından alınan benzinin Türkiye deki shell benzininden bir farkı varmıdır? her gittiğinde dohuk ta shell v power nitro+ alan bir arkadaş hiç bir farkının olmadığını iddia ediyor

Fiyat kesin farklıdır [emoji2]
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.