Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

F3 1.6 Tdci "superchips" Izlenimlerim

Sabri Özer

Önerilen Mesajlar

Superchips bu işe kafa yoran dünya genelinde bir marka. Btg maslakta Türkiye distribütörü. Çoğu arabada direk OBD üzerinden laptopa bağlanarak yapılabiliyor mesela vw grubu araçlarda öyle. Ama Ford Volvo ve birkaç markada ECUnun yerinden çıkıp bluefin enabled yapılması lazım. Yani bu işleme açılması lazim güvenlik duvarı gibi düşünebilirsiniz. Btg maslak servisin anlamayacağını söyledi ama ne kadar doğru bilemiyorum. OBDden yapılan araçlarda servis direk anliyormuş. Sizin ECUnuz superchips arşivine kaydediliyor ve ingiltereden merkezden distribütöre superchips yazılım emaili geliyor. Merak edip baktım 113 kb kadar :D Zaten tamami değilmiş bir kısmı. ECUya yüklenince sadece montaj kalıyor, garip bir şekilde ECU sol sis farinin tam arkasinda çok sağlam değil yeri dikkat edin mantarlara :)
Buarada DPF iptal edilmiyor. Çünkü soft bir yazılım ve bende sürekli redline kullanan biri değilim.
Montajdan sonra direk marşa basıp teste çıktık. Herhangi bir uyarı ışığı falan yok. İlk testte dikkat ettiğim 2000 devirden sonra bir tam anlamiyla patlamayla çok çok belli bir hızlanma var. Rolanti 2000 arasi ayni gibi. O da sprintboosterla hallolabiliyormuş. Onuda haftaya bir test edicem beğenirsem alicam.
0dan hızlı kalkmak isterseniz patinaj kaçınılmaz oluyor tabi.
Başka herhangi bir sorusu olan varsa bildiğim kadariyla cevaplamaya çalışırım.

Videoyuda sağolsun Yakup editledi.

2. ve 3. vitesde hizlanma gerçekten iyi sizi tatmin ediyor az da olsa artış %15 gibi 4 ve 5 de fark %5 kadar hissediyorsunuz 314 torku ama pekde fark yok. Unuttuğum birşey varsa ekleme yaparım :yeah:

Sonuç olarak benim gibi kullanan biriyseniz yani sadece o ekstra güç ayağım altında olsun unutayim ama basincada stock hali gibi olmasın daha hızlı olsun yaptırın kesinlikle ama hızı çok seviyor ve benzinli arabadan geliyorsaniz yaptırmayın. Illaki ekstra beygir ve torkun aşınma hızı ve ömüre etkisi vardır.

http://youtu.be/TSzzWnNzYn0

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumlara bakılırsa tam anlamı ile tatmin olmamış görünüyorsun, buna sebep 0 - 2000 devir arasındaki o ölü nokta ! 2000 devirden itibaren tork patlaması çok net hissediliyor, bende de aynı şekildeydi fakat  Sprintbooster ile birlikte kullanmaya başlayınca bu fikrin çok değişecek. Yine de şu noktayı kaçırmamak lazım yazılım özellikle sprintbooster araç ne kadar güçlü ise farkını o kadar fazla hissettiriyor 1.6 125 HP araç ile 2.0 140 Hp aracın alacağı güç performans farkı tabi ki daha tatminkâr olacaktır, dolayısı ile senin aldığın performans hissi ile benim aldığım yada 1.6 ecoboost'un performans değerleri farklı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

PCMin sökülmesi ilginç, 1.6 EBde sökülmüyor. OBDden olursa servis anlıyor demek daha bi ilginç. Güle güle kullan.

e9138da83202852a4ece4d62189f6198.jpg

Kendi sitesinde bu araç için dealer tarafindan ECUnun sökülmesi gerektiği yaziyor.

1.6 EB içinse oyle bir uyari çıkmıyor ;)

7e36f4ca2e01febcd514160e648de4d8.jpg

Sabri Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen gitsen OBDden olunca anlaşılmaz derler kesin :D

Gerçekten sökmek gerekiyormu onu merak ettim aslında :D

OBD den yapınca herhangi bir problemde ECU risk altına giriyor, sökünce bu risk yok. Durum bundan ibaret :) Genelde söküp yapmak işlerine geliyor. Ayrıca OBD den programlayıcısı (ECU chipsetine göre değişebiliyor) yoksada sökme işine girişiyorlar. Servis ECU checksum yaparsa ikisinide anlar (dump alıyorlar anladığım kadarıyla). Ki bunun için ECU da problem olması ve ford otosanın bunu servisten istemesi gerekir. 

Superchip beni yalanlıyor, orasınıda bilemiyorum ama :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bir Bakırköy-Beşiktaş-Bakırköy yaptım. Ve kulağımı çekip tahtaya vurdum masallah dedim. Umarım nazar değdirmem ama 2 ve 3 vitesteki çekişin değişimi inanılmaz. 1.6 tdci motor sahiplerine sesleniyorum arabayi atıyorum 55.000e mi aldınız onu 56.400 gibi düşünün ve yaptırın direk :D

Ozan sözüm sana yaptir bence pişman olmazsın :D

PCMin sökülmesi ilginç, 1.6 EBde sökülmüyor. OBDden olursa servis anlıyor demek daha bi ilginç. Güle güle kullan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bir Bakırköy-Beşiktaş-Bakırköy yaptım. Ve kulağımı çekip tahtaya vurdum masallah dedim. Umarım nazar değdirmem ama 2 ve 3 vitesteki çekişin değişimi inanılmaz. 1.6 tdci motor sahiplerine sesleniyorum arabayi atıyorum 55.000e mi aldınız onu 56.400 gibi düşünün ve yaptırın direk :D

Ozan sözüm sana yaptir bence pişman olmazsın :D

Ozan para vermez hocam, o kendi yazılımını kendi yapacak güvenimiz tam :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.