Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bozuk Hard Disk I Kullanabilirsiniz

Önerilen Mesajlar

500 gb lık harici hd i 1 ay kadar önce 50 cm yükseklikten düşürdüm. o gün bugün, bir film seyrediyorum, donuyor, takılıyor. sonra ileri sarar gibi oynuyor vb.. kopyalama yaparken okuma hatası veriyor vb..en sonunda farkettim ki hep ilk kopyalı dosyalarda sıkıntı var. kalan kısmı kurtarabilirim diye düşündüm, bozuk kısımları tespit edip. hd tune diye bir program buldum. hdd tarattım, gerçektende bozuk sektörlerin (bad sector) ilk bölgelerde olduğunu tespit ettim. bilgisayarım-sağ tık-yönet-disk yönetimi altından hdd ilk 20 gb lık kısmını ham bıraktım kalan kısmı formatladım. 20 gb kapasite düşmüş oldu.

20 gb nasıl tespit ediliyor derseniz. hd tune hd i 2500 parçaya bölüp test yapıyor.. mesela 500 gb hdd için her kare 190 mb..(bkz resim) kırmızı noktaların kaçıncı mb lara denk geldiğini hesaplayabilirsiniz. mesela benim son kırmızı sektör, 15 gb da falan ama riske girmemek için ilk 20 gb ı sildim.

HDTune_Error_Scan_ST500LM012_HN-M500MB_z

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunu otomatik yapan programlar var. Sanırsam regenarator diye geçmekteydi. Ne kadar başarılılar bilmiyorum

Crystal Disk Info diye de bir program var bu kategoride önceden tespit etmek için çok başarılı olan onu da öneririm diğer diskler için.

Yeni hard disklerin çoğunluğu bu işlemi bir seviyeye kadar bozuk sektördekini kurtarması garanti olmasa bile yapmakta, direkt üretilirken bozulabilecek yerler için yer ayrılmakta, ama sizdekilerin sayısı biraz fazla gibi. Baya şanslıymışsınız özetle :)

Kullanmaya devam etmeden önce taramayı 2-3 kere tekrarlamanızı öneririm. Tabi ne olursa olsun önemli dosyaları o hdd'de tutmamalı ve orada bulunanların listesini de, olur da hdd komple giderse diye tutmanızı öneririm.

Liste için de .bat dosyası oluşturabilirsiniz MSDOS komutlarıyla basit bir iş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesapladığınız bad sectoreden sonrasını kullanıyor olmanız güvenli bir alanda olduğunuz manasına gelmiyor.

Bunu yaparken ancak file system'e yada partition table'a bildiriyor olmanız bu bad sectorlerin yayılmayacağı manasına gelmez.

Diske o sektörleri kullanma demeniz gerekiyor. Bunuda bu tip toollarla yapamazsınız. Killdisk veya benzeri toollar kullanmalısınız.

Diskte bad sector çıkmaya başladığı anda bu tip toollar size ancak eldeki verilerinizi kurtarmak için gerekli zamanı kazandırmak için tasarlanmıştır. Siz diski daha sonra güzel güzel kullanabilin diye değil.

Ayrıca bu tip taramaları bad sectorlü diskte nekadar çok tekrarlarsanız bad sectorlerin okadar çok yayılmasını garanti etmiş olursunuz.

Unutmayın disk adından belli olduğu gibi içerisinde manyetik bir disk barındırır. Siz 1. 5. 10. sectorlerdeki hataları bulursunuz ve 15. sectore kadar izole ettiğinizi sanırsınız fakat kafa NCQ'dan kaynaklı olarak o sectorden geçmeye karar verir ve bir bakmışsınız 512. sectore kadar disk bozulmuş.

Kısacası kendinizi kandırmayın. Datalarınızı kurtarın diskinizi ya kullanmayın yada önemli data bırakmayın.

Unutmadan ekleyeyim MBR ilk sektörlerde tutulur, sizin örnekte resmen direkten dönmüş, yakın zamanda makinanız bu diskten boot ediyorsa etmeyecek ve tüm parition table yapısı uçacak. Bilginize.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diskte bad sector çıkmaya başladığı anda bu tip toollar size ancak eldeki verilerinizi kurtarmak için gerekli zamanı kazandırmak için tasarlanmıştır. Siz diski daha sonra güzel güzel kullanabilin diye değil.

Ayrıca bu tip taramaları bad sectorlü diskte nekadar çok tekrarlarsanız bad sectorlerin okadar çok yayılmasını garanti etmiş olursunuz.

Kısacası kendinizi kandırmayın. Datalarınızı kurtarın diskinizi ya kullanmayın yada önemli data bırakmayın.

Unutmadan ekleyeyim MBR ilk sektörlerde tutulur, sizin örnekte resmen direkten dönmüş, yakın zamanda makinanız bu diskten boot ediyorsa etmeyecek ve tüm parition table yapısı uçacak. Bilginize.

kullandıkça bad sectorlerin yayılacağı bilgisini biliyorum ama bu yaptığımla kurtarırım diye düşündüm.

sadece zaman kazandıracaksa denemeye değer, bakalım ne kadar zaman kullanabileceğim.

mbr ilk sectorlerde tutulur ama ayrılan sağlam bölümün ilk sectorlerinde bulunmaz mı yoksa daha ilk kapasite bigileri için hep en başta mı bulunur? birde yönetten bakınca harici hdd lerde mbr yok sanırım, (mecbur var mıdır?) işletim sistem tarafından kontrol ediliyor.. laptop taki dahili hdd için 100 ve 450 mb lık 2 erişilemez mbr belleği var sanırım.. 100 mb lık kısmın kapasitesi 150 gb, diğeri 350 gb.. (laptop dos işletim sistemli alındı, orjinal win 8.1 yüklü)

killdisk e bir bakayım.

zaten yazmıştım harici bir hd.. film-resim gibi dosyalar var. en azından resimlerimin yedeği vardı başka disk te.

diskyoumlnet_zps0d5326ae.jpg

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kullandıkça bad sectorlerin yayılacağı bilgisini biliyorum ama bu yaptığımla kurtarırım diye düşündüm.

sadece zaman kazandıracaksa denemeye değer, bakalım ne kadar zaman kullanabileceğim.

mbr ilk sectorlerde tutulur ama ayrılan sağlam bölümün ilk sectorlerinde bulunmaz mı yoksa daha ilk kapasite bigileri için hep en başta mı bulunur? birde yönetten bakınca harici hdd lerde mbr yok sanırım, (mecbur var mıdır?) işletim sistem tarafından kontrol ediliyor.. laptop taki dahili hdd için 100 ve 450 mb lık 2 erişilemez mbr belleği var sanırım.. 100 mb lık kısmın kapasitesi 150 gb, diğeri 350 gb.. (laptop dos işletim sistemli alındı, orjinal win 8.1 yüklü)

killdisk e bir bakayım.

zaten yazmıştım harici bir hd.. film-resim gibi dosyalar var. en azından resimlerimin yedeği vardı başka disk te.

Bu şekilde partition ederek evet data okuyup yazmasınız ancak disk bunu kendisi yapabilir, Servet abi onu yazmış.

Orada gördükleriniz MBR değil, sistem tarafından kullanılan partition. MBR partition değildir partition bilgisini tutar orada göremezsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orada gördükleriniz MBR değil, sistem tarafından kullanılan partition. MBR partition değildir partition bilgisini tutar orada göremezsiniz.

ok saol.. anladım  ve okudumda, linux ve windows u beraber kullanırken mbr yi düzenlemiştik, sonradan jeton düştü..

ilk sektördeymiş mbr sanırım ben paçayı yırtmışım eğer sonradan bozulmazsa.. ilk 190 mb sağlam görünüyor..

2-3 hafta sonra taratırım, sonradan 2-3 hafta sonra tekrar. bad ler artarsa hdd çöpe, sonunu beklemeye gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.