Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaza Yaptım Araç Değer Kaybı Tahsili

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar 2011 model ford focusumla 3 ay önce maddi hasarlı kaza yaptım kaza kusur oranı %100 karşı taraf suçluydu. Aracım serviste iyi bir şekilde yapıldı fakat aracımda kazadan dolayı yaklaşık 3-5bin lira arasında değer kaybı oluştu. İnternette araştırma yaparken aracdegerkaybi.com diye bir sitede, araç değer kaybını tahsil edebildiklerini gördüm. Aradım benim hiçbişeye karışmayacağımı araç değer kaybını karşı tarafın sigortasından ve aracım sanayide kaldığı için birde yatma parasını karşı tarafın sahibi ve söföründen tahsil edebileceklerini söylediler ayrıca hiçbir ücret almayacaklarını hatta davayı kaybetsek dahi dava masraflarını avukatlık ortaklıklarının karşılayacağını söylediler. sadece tahsil ettikleri rakamdan %20-30 oranda, aracın modeline göre kesinti yaptıklarını söylediler. Ne dersiniz taş atıp yorulmadan paramı almak bana gayet mantıklı geldi ama bir fikrinizi alayım dedim. Size sorum şu, bu ve bunun gibi firmaları hiç duydunuz mu, gerçekten bu araç değer kaybı tahsil edilebilir mi, aranızda bu firmalarla araç değer kaybını tahsil eden var mı  varsa paylaşan olursa çok memnun olurum 

Ahmet Nadirhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar 2011 model ford focusumla 3 ay önce maddi hasarlı kaza yaptım kaza kusur oranı %100 karşı taraf suçluydu. Aracım serviste iyi bir şekilde yapıldı fakat aracımda kazadan dolayı yaklaşık 3-5bin lira arasında değer kaybı oluştu. İnternette araştırma yaparken aradegerkaybi.com diye bir sitede, araç değer kaybını tahsil edebildiklerini gördüm. Aradım benim hiçbişeye karışmayacağımı araç değer kaybını karşı tarafın sigortasından ve aracım sanayide kaldığı için birde yatma parasını karşı tarafın sahibi ve söföründen tahsil edebileceklerini söylediler ayrıca hiçbir ücret almayacaklarını hatta davayı kaybetsek dahi dava masraflarını avukatlık ortaklıklarının karşılayacağını söylediler. sadece tahsil ettikleri rakamdan %20-30 oranda, aracın modeline göre kesinti yaptıklarını söylediler. Ne dersiniz taş atıp yorulmadan paramı almak bana gayet mantıklı geldi ama bir fikrinizi alayım dedim. Size sorum şu, bu ve bunun gibi firmaları hiç duydunuz mu, gerçekten bu araç değer kaybı tahsil edilebilir mi, aranızda bu firmalarla araç değer kaybını tahsil eden var mı  varsa paylaşan olursa çok memnun olurum 

Evet karşı taraf suçlu ise aracınıza maddi hasar veriyse değer kaybı davası açabiliyorsunuz. Böyle bir durumda mahkeme bilirkişi raporuna dayanarak size ödenecek tazminat tutarına karar verir. Ancak şöyle bir durum var bu tür firmalar neredeyse elini suya sabuna dokundurmadan para kazanıyorlar, bunun gibi şirketler her geçen gün artıyor benzer bir durum ; bankalardan kredi kartı ve dosya masraflarınızı alırız diyorlar sizde kabul ediyorsunuz, size dilekçe örneği yolluyorlar doldurup şu adrese göndereceksiniz diyorlar, yolluyorsunuz olumlu olursa zaten paranız ödeniyor, olumsuz olursa Tüketici hakem heyetine gideceksiniz diyorlar oraya gidiyorsunuz yine dilekçe ile neticede aslında tüm işlemleri yine siz yapıyorsunuz, o dilekçeleri doldurmalar, ptt'den göndermeler, tüketici heyetine başvurular koşuşturmacalar sizin sırtınızda, onlar sadece size mail'den birkaç dilekçe adres bilgisi gibi şeyler yollamaktan öteye geçemiyor,   internette oturup küçük bir araştırma yapsanız zaten herşeyin nasıl yapılacağı yolu yordamı belli bunlara para vermeye gerek yok. Tabi bu benim görüşüm. 

Bu linkte konu gayet güzel açıklanmış : http://www.sigorta.com.tr/arac-deger-kaybi-davasi-nasil-acilir

Hakan Saraylı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşı taraf kötü niyetli olmadığı sürece ben değer kaybı davası açmazdım. Ama kaza geliyorum demiş olmasına rağmen önlem almamışlarsa veya sonrasındaki süreçte suçlu olmalarına rağmen gereksiz uğraştırmışlarsa bu yola başvururdum.

Bu arada dava kaybedeceğini düşünen bir avukat görmedim henüz, Hakan abinin belirttiği gibi işler ters giderseki süreç ne oluyor onun detayını araştırıp göze almadan bu işe girişmeyin bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet karşı taraf suçlu ise aracınıza maddi hasar veriyse değer kaybı davası açabiliyorsunuz. Böyle bir durumda mahkeme bilirkişi raporuna dayanarak size ödenecek tazminat tutarına karar verir. Ancak şöyle bir durum var bu tür firmalar neredeyse elini suya sabuna dokundurmadan para kazanıyorlar, bunun gibi şirketler her geçen gün artıyor şöyle ki, bankalardan kredi kartı ve dosya masraflarınızı alırız diyorlar sizde kabul ediyorsunuz, size dilekçe örneği yolluyorlar doldurup şu adrese göndereceksiniz diyorlar, yolluyorsunuz olumlu olursa zaten paranız ödeniyor, olumsuz olursa Tüketici hakem heyetine gideceksiniz diyorlar oraya gidiyorsunuz yine dilekçe ile vs vs... internette oturup küçük bir araştırma yapsanız zaten herşeyin nasıl yapılacağı yolu yordamı belli bunlara para vermeye gerek yok. Tabi bu benim görüşüm. 

Yorumunuz için teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz dava ile uğraşacak vaktim olmadığı için bu ve bunun gibi yollarla tahsili yoluna gitmek durumundayım. Avukat ve eksperler marifetiyle yaptıklarını söylüyorlar. Evet sözleşme gönderdiler avukat tarafından imzalı ve mühürlü her şey benim lehime gibi, ayrıca vekaletnameyide sınırlandırılmış şekilde gönderebileceğimi söylediler. Gayet güvenilir gibi geldi. Eğer böyle bir hakkım varsa bunu da tahsil etmek isterim tabi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumunuz için teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz dava ile uğraşacak vaktim olmadığı için bu ve bunun gibi yollarla tahsili yoluna gitmek durumundayım. Avukat ve eksperler marifetiyle yaptıklarını söylüyorlar. Evet sözleşme gönderdiler avukat tarafından imzalı ve mühürlü her şey benim lehime gibi, ayrıca vekaletnameyide sınırlandırılmış şekilde gönderebileceğimi söylediler. Gayet güvenilir gibi geldi. Eğer böyle bir hakkım varsa bunu da tahsil etmek isterim tabi...

Süreç hakkında zaman zaman gelişmeleri buradan aktarırsanız böyle olası bir durum için foruma ışık tutmuş olursunuz. Mertcan'ın söylediği gibi pek tercih edilen bir yol değil ancak bazı durumlarda gerekebilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanıyıp güvendiğiniz bir avukata verin araç isletenin kusur sorumluluğu çerçevesinde zaten davayı kazanacaksınız. Avukatınız davayı kazandığı için karşı taraftan vekalet ücreti alacak bu bir. Asıl alacağın cebri icra marifetiyle tahsili için icra dairesinde başlatacagi ilamli takipte bir de icra vekalet ücretine hak kazanacak bu iki. Bu alacağı çifte vekalet yetmezmiş gibi bir de pişkin pişkin bize bir şey kalmıyor diyip sizden de dava takip ücreti talep edecek. Yine yargılama giderlerinin tümünü de davalı taraftan faiziyle birlikte tahsil edecektir. Avukatlık kanununda hasılı davaya iştirak yasağı vardır yani dava sonucu hükmolunan şey üzerinden aksine bir anlaşma olmadıkça avukata pay verilemez. Sizin asıl alacağınızın belli bir kısmına konuyorlarsa bu durum etik değildir ve avukatlık mesleğinin onuru ile de bağdaşmayan bir eylemdir. Bu şekilde değil de Avukatlık Asgari Ücret tarifesinde yazılı meblağ üzerinden bir anlaşma teklif edilirse kabul edilebilir kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umarım yarın öbür gün başka bir kazaya karışıp, sizin 100% kusurlu olduğunuz bir durumda karşı tarafta size aynı uygulamayı yapmaz.

Yapmayacak diye bir teminatı yok. Etme bulma dünyası da diyemeyiz. Tamamen kişilerin takdirinde olan bir husus...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umarım yarın öbür gün başka bir kazaya karışıp, sizin 100% kusurlu olduğunuz bir durumda karşı tarafta size aynı uygulamayı yapmaz.

Yapsin bence; neden yapmasin ki? Bu bedeli kusurlu olan araç sahibi değil; trafik sigortasini yaptirdiginiz firma ödüyor zaten!..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gecen hafta arkadasim 2014 clio hb ile 2013 bmw 520D ye carpti. Clio pert oldu bmw sol 2 kapi degisecek yan airbag acti bmw. Kusur clio da yuzde yuz. Bmw de 23 bin hasar var. Adam tramerde cikmasin diye cebinden yaptirip arkadasima deger kaybi davasi acti. Bakalim ne cikacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

öğrenmiş olduk güzel bir uygulama 7 cücelerdeki pamuk prensesde olsa açarım davayı iyi niyetine kötü niyetine bakmam dikkatli kullansın arabanın parasını benlemi kazanmış cezasını çeksin  ben suçluysam ben çekerim cezamı.

Adem Kazıl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.