Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Için 205 Lastik Alayım 215 Mi Acil Yardım :(

Erhan GÜLER

Önerilen Mesajlar

şahsi fikrim sınırları çok fazla zorlamayacaksan 205 ayrıca petlas ürünlerini araştırmanı tavsiye ederim ben en geç 1-2 ay sonra petlas alacam daha önce kullandım çok memnun kaldım.

Yok hocam çok sınırları zorlamayı düşünmüyorum. Good year UG8 kışlıktan çok memnun kaldığım için yazlıkları da goodyear almaya karar verdim,başka marka düşünmüyorum.

Kesinlikle 215 alın 205 alırsanız hem güvenlik açısından hemde görüntü açısından olumsuz bir sonuç ortaya çıkıyor . 205 focus 3 e küçük geliyor bence, çamurluklar arası boşluk kalıyor,yakıt tüketimi olarakta pek bişey değişeceğini sanmıyorum ben hem 205/55/16 hem 215/55/16  hem de  215/50/17 kullandım tüketim olarak bir fark göremedim arada  .Fark olsa bile çok çok çok az birşeydir.

205 alırsanız bakın bu şekilde duruyor araç

eXCs6vx.jpg

hatta imkanınız varsa 17 jant alın aracınıza böyle dursun araç :)

ezwhb7j.jpg

Hocam bugün 205leri aldım,hiç de öyle sırıtmadı bence. Görüntü olarak değişen bir şey olmadı benim açımdan. Sessizlik olarak daha iyi,araba sanki daha da rahatladı gibi geldi.

Görsellik açısından 215 daha iyi duruyor ama 205 liğin fiyatı da 215 e göre haddinden fazla ucuz. Ayrıca 205 liğin yanak genişliği daha dar olduğundan konfor az olsa da yanal tutunma 215 e göre daha iyi olacaktır. Diğer detayları arkadaşlar yazmış. Sonuç olarak iki lastik arasında fiyatları dışında aman aman bir fark yok. Alıp almamak tamamen kişisel tercihlerinize kalmış. 

205 aldım hocam,pişman olduğumu da söylemem.

bu sertlik bayatlama sürecidir aslında, çok ciddi rahatsız etmiyorsa daha 1-2 sene kullanılır o lastik. illaki alacaksanız lastik fiyatları kabaca şu şekilde..

205-55: 200 tl

205-60: 250 *205 alacaksanız yanağı kalınlaştırıp 215 le aynı çevreye sahip olabilirsiniz..

215-55: 300  * daha ucuzsa pirelli p7 cinturato düşünün derim, gerçi pirelli lerde sert diyenler çok ama

bu değişimlerdeki sertlikten hoşlanmıyorsanız daha çok para verip michelin almanız lazım. bir değişim geç sertleşir..

yada en iyisi oldukça ucuz lastik alıp (petlas vb. çok memnunum diyenlerde var) 2 yılda bir değiştirmek :)

size kalmış

205 gy effiencient grip perf aldım hocam , çok düşündüm o mu bu mu diye,ne kadar düşünürsen o kadar kafa karışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar pek üstünde durmadığımız bir konuya parmak basmış.

215 kullanılmasının temel nedenelerinden birisi, özellikle zayıf motorlu araçlar için, görsellik!

Daha cüsseli ve güçlü gösteriyor.

Yoksa işlevsel farklar ihmal edilebilecek düzeylerde kalıyor, belki edinme maliyeti hariç tutulabilir bu bağlamda.  

Sertleşen lastik sadece konfordan değil yol tutuş ve fren performansından da çok şey kaybeder. Kullanılması risklidir.

Araç üzerinde sağlıklı lastik ömrü 3 seneyi nadir geçiyor. 

Görsellik çok da önemli değil hocam bence yaa,en azından ben çok önem vermiyorum. 

Ki taktırdıktan sonra öyle görsellikle bir kayıp da olmadı.

üstadım iyi günler tavsiyem kışın 205 yazın 215 kullanmanız yönündedir. lakin aradaki fiyat farkı sizi üzecekse 215 yerine 205 almanızı tavsiye ederim...

Hocam 215 ellerinde yoktu ve 450 tl fiyat farkı vardı  bende beklemek istemedim 205'e dönüş yaptım. Şimdilik bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Erhan GÜLER,mesajları doğru okuyup akılcı yaklaşmışsın.

Kutlarım, keyif ve güvenle kullan. 

Cem Hocam, çok teşekkür ediyorum. Başka bir forumda da bu konuyu tartıştık.

215 = konfor ve frenleme daha iyi

205 = ekonomi , yol tutuşu daha iyi ve motor daha az zorlanıyor.

düşündüm taşındım aradaki 400 küsür farkı da hesaba katınca, aracın fren sistemi zaten çok iyi , yol tutuş benim için çok önemli zaten.

Yakıt ekonomisi de işin içine girince 205 daha mantıklı geldi. Şuan için araç daha bir hafifledi,daha atik oldu gibi geldi.

Kasislerde ve çukurlarda denedim , eski lastiğe göre durum süper,hiç hissetmiyor. Konfor olarak bir düşüş hissetmedim. Frenleri de biraz test ettim,

onlarda da sıkıntı yok. Görsellik çok da önemli değil,en azından diğerlerine göre daha az önemli,ama bana kötü görünen bir şey olmadı.

Diğer lastiğin 28 bin km olduğunu unutmamak lazım tabi,mutlaka bir iyileşme olacaktı.

Kışlık UG8 lastikler 215 onlardan da çok memnundum , yol tutuş,sessizlik falan mükemmeldi. O yüzden de zaten tekrar Goodyear almaya karar verdim.

215 almadığıma pişman oldum diyemem,şimdilik herşey ok :)

değerli yorumlarınız için de size tekrardan teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun hocam 205 te ekonomi tamam da yol tutuşu nasıl daha iyi oluyor onu anlamadım geniş tabanda yol tutuşu daha iyidir..Ekonomi olarak ta kayda deger birşey olacağını sanmıyorum. ..Ben kullandım pek bi ekonomi göremedim

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

215 = konfor ve frenleme daha iyi 205 = ekonomi , yol tutuşu daha iyi ve motor daha az zorlanıyor.

Siz eski lastik ile yenisini kıyaslıyorsunuz o yüzden iyiye dönüş yaşamak kadar doğal birşey yok.Lastikler aynı şartlarda yorumlanır.

Bunlardan; konfor,ekonomi,motor olayı çok ince şeyler.Aman aman bunlar değişmez.

Yol tutuş için sadece taban'a bakılmaz bunda. Tamam yanak incelebilir ama tutunma azalıyor.

Frenleme doğru

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun hocam 205 te ekonomi tamam da yol tutuşu nasıl daha iyi oluyor onu anlamadım geniş tabanda yol tutuşu daha iyidir..Ekonomi olarak ta kayda deger birşey olacağını sanmıyorum. ..Ben kullandım pek bi ekonomi göremedim

Kendim şahsen test etmedim ama 215 liğin yanakları 205 likten daha büyük olduğu için 205 lik yani dar yanaklı olan daha iyi yol tutar deniliyor. Aslında düşününce geniş tabandan kaybedilen avantaj belki dar yanakla kazanılıyordur ve sonuç olarak yol tutuş anlamında hissedilir bir fark olmayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar, sen ecoboost'tan feragat etmemiş miydin, imzanda hala ecoboost var :))
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla lastik üzerine esnemesinden dolayı yol tutuşu azalıp savrulma eğilimi artıyor diye bana söylendi. Ekonomi anlamında ise geniş tabanda motor daha zorlanacağı için kalkışlarda falan biraz daha yakması normal gibime geliyor. Sonuçta Trend model 95 ps olan focuslara 205 koymalarının mantığı da bu değil mi motor 215 ile daha fazla zorlanmasın ? Hocam ekonomi göremedim diyorsun da alırken arada 300-400 tl fark var neredeyse 2 depo mazot bundan iyi ekonomi mi olur :)

Kışlık lastikte 205'lik, yazlıkta ise 215'lik ...

Evet bunu bir çok kişiden duydum ama ben zıttını yaptım bakalım :)

Siz eski lastik ile yenisini kıyaslıyorsunuz o yüzden iyiye dönüş yaşamak kadar doğal birşey yok.Lastikler aynı şartlarda yorumlanır.

Bunlardan; konfor,ekonomi,motor olayı çok ince şeyler.Aman aman bunlar değişmez.

Yol tutuş için sadece taban'a bakılmaz bunda. Tamam yanak incelebilir ama tutunma azalıyor.

Frenleme doğru

Hocam zaten diğer lastik 28 bin km kullanılmış tabiki mutlaka yeni lastik farkı olacaktır ona lafım yok.

Kendim şahsen test etmedim ama 215 liğin yanakları 205 likten daha büyük olduğu için 205 lik yani dar yanaklı olan daha iyi yol tutar deniliyor. Aslında düşününce geniş tabandan kaybedilen avantaj belki dar yanakla kazanılıyordur ve sonuç olarak yol tutuş anlamında hissedilir bir fark olmayabilir.

Valla hocam bir fark var mıdır yok mudur bilmiyorum, zamanla lastiği kullandıkça daha net yorumlar yapacağım.

Şuan için lastiğin tadını çıkartıyorum, çok daha sessizleşti araç, çukurlardan geçerken eskiden çok fazla hissederken şimdi 

neredeyse hiç hissetmiyorum. Frenleme olarak da bir iyileşme ya da kötüleşme olmadı. Islak zeminde test etme şansım olmadı.

Zamanla daha net bilgilendirmeler yapacağım.

Sonuçta benim gibi bir sürü focus 3 kullanıcısı 205 mi 215 mi diye arada kalıyor,en azından lastik almayı düşünenlere 

bir yönlendirmemiz olur iyi ve kötü yönleri hakkında.

Ama kış lastiği olarak şunu çok net söylüyorum ki Goodyear UG8 kışlık lastikler tek kelimeyle mükemmel, sessizlik,yol tutuş,konfor vs.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla lastik üzerine esnemesinden dolayı yol tutuşu azalıp savrulma eğilimi artıyor diye bana söylendi. Ekonomi anlamında ise geniş tabanda motor daha zorlanacağı için kalkışlarda falan biraz daha yakması normal gibime geliyor. Sonuçta Trend model 95 ps olan focuslara 205 koymalarının mantığı da bu değil mi motor 215 ile daha fazla zorlanmasın ? Hocam ekonomi göremedim diyorsun da alırken arada 300-400 tl fark var neredeyse 2 depo mazot bundan iyi ekonomi mi olur :)

Evet bunu bir çok kişiden duydum ama ben zıttını yaptım bakalım :)

Hocam zaten diğer lastik 28 bin km kullanılmış tabiki mutlaka yeni lastik farkı olacaktır ona lafım yok.

Valla hocam bir fark var mıdır yok mudur bilmiyorum, zamanla lastiği kullandıkça daha net yorumlar yapacağım.

Şuan için lastiğin tadını çıkartıyorum, çok daha sessizleşti araç, çukurlardan geçerken eskiden çok fazla hissederken şimdi 

neredeyse hiç hissetmiyorum. Frenleme olarak da bir iyileşme ya da kötüleşme olmadı. Islak zeminde test etme şansım olmadı.

Zamanla daha net bilgilendirmeler yapacağım.

Sonuçta benim gibi bir sürü focus 3 kullanıcısı 205 mi 215 mi diye arada kalıyor,en azından lastik almayı düşünenlere 

bir yönlendirmemiz olur iyi ve kötü yönleri hakkında.

Ama kış lastiği olarak şunu çok net söylüyorum ki Goodyear UG8 kışlık lastikler tek kelimeyle mükemmel, sessizlik,yol tutuş,konfor vs.

Ben focus 3 sahiplerine tekrar ediyrum 205 felan önermiyorum herkesin bi bildiği vardır deyip geçelim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar, sen ecoboost'tan feragat etmemiş miydin, imzanda hala ecoboost var :))

:) ecoboostu sattık Nihat Abi  ama ecoboost benim için hala 1numara , imzamda sabit :)

Ben focus 3 sahiplerine tekrar ediyrum 205 felan önermiyorum herkesin bi bildiği vardır deyip geçelim. 

bende kesinlikle önermiyorum 205/55 /16   (55yanak) daha iyi yol tutar diyorlarmış ben 215/50/17  ebat lastikle 205/55 /16 dan ve 215/55/16 dan daha iyi yol tutuyordu aracım ..215/55/16 ve 215/50/17 arasında bariz fark yoktu ama 205/55/16 ile 215/50/17 arasında hissedilir fark vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Koskoca Ford'un da bir bildiği vardır ki F3 kullanıcılarına 205 ve 215 lastik kullanma önerisinde bulunmuş deyip geçelim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.