Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığının Cam Film Yasağını Kaldıracağı Yazıyor.!!!

Ünal A.

Önerilen Mesajlar

Haber sitelerinin arvişlerinden cam filmleri ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2012 'de bir yasa ile düzenleme yapıp artık yasak olmayacağı yazıyor. Ankaray'ı aradım konu ile ilgili çalışmalarının sürüdüğünü söylediler. Süreci hızlandırmanın yolunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlanlığı'na mail atar ancak hızlanabilir. Tek kişinin mail atması ile olabilecek bir durum değil. Eminim ki bu konuyu merak eden ve hala polisle karşı karşıya kalan bir çok kişi vardır. Konu ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlanlığı'na Görüş ve Öneriler | Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu adrese girerek buradan bu haberle birlikte Cam filmi yasağı kalkıyor - Anadolu Ajansı Öneri ve Görüşlerini bildirmeleri rica ederim. En kısa zamanda bu konu ile ilgili yasanın çıkmasını sağlayabiliriz. Çünkü göz göre göre hem ceza yiyoruz hem trafikten men..! Fakat İstanbul'da Belediyenin Özel Halk Otobüsleri "Mor" renkli olanlar 973 tane otobüs var bunların 600'ün de cam film uygulaması var fakat onlara polis yasak değil bize yasak olduğunu belirtiyor. Böyle ayrımcılık olmaz sonuç olarak onlarda şahsa ait otobüs eğer onlara ceza kesilmiyorsa bize neden kesilsin en azından belki bu şekilde yaparsak en kısa zamanda sonuç alabileceğimizi düşünüyorum.. Destekleriniz için şimdiden teşekkürederim..

post-6178-0-81123300-1392840327_thumb.jp

post-6178-0-85189000-1392840339_thumb.jp

post-6178-0-30443800-1392840347_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ni9ZOtR.jpg

Şekilde görüldüğü gibi biraz da saf bir dille isteğimi dile getirdim.

Haydi bakalım arkadaşlar, parmakları çalıştıralım...

Yöneticilerimiz bu konuyu hep başta tutabilirler mi?

Aktif bir konu olsa ve forumdan 1000 kişi mesaj gönderse bile dikkate alınır diye düşünüyorum.

Ya da "Kaybedecek bir şeyimiz yok, filmlerimizden başka..."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ön cam filmlerini desteklemiyorum. İnsanlar zaten kötü kullanıyorlar, üzerine görüşlerini iyice engelleyecek filmler çekilmesi hiç mantıklı değil.

Yolcu taşıyan otobüslerin karşılaştırılmasını da malesef mantıklı bulmuyorum. Otobüslerde cam filmi serbest, reklamlar yasak olmalı bence.

Hatta ayna karartmaya bile bir yere kadar karşıyım çünkü yine dikkatsiz ve dikiz aynası kullanma alışkanlığı edinmemiş sürücülerin gereksiz şerit ihlallerine sebep oluyorlar da etrafta far ayarsız gezinen ve kat kat daha kötüsü çakma zenon kullanan insan sayısı yan aynalarda bile karartma istetiyor adama...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşüncelerini destekliyorum. Ancak filmlerde uygulanacak koyuluk derecesi sürüşü engellemeyecek şekilde sınırlandırılırsa faydalı bir iş de yapılmış olur.

Zifiri karanlık filmlere tabii ki taraf olmamak gerekir. Ama benim gibi her yaz en sıcak zamanlara güneş altında 5000 km araba kullananlara ön cam filmi inan ki çok gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HER ŞEY GÖRÜNTÜ,ŞEKİL DEĞİLDİR.

“Camlar, araçlarda 'acil çıkış' görevi görür ve bu nedenle kırılacağı bir darbe aldığında, camın tamamı küçük parçalara ayrılacak şekilde imal edilir. Bu araçtan çıkışı kolaylaştırır ve kesilmeleri azaltır. Özellikle 'güvenlik filmi' olarak satılan film uygulanan camları ise kırıldıklarında tuz-buz olmazlar. Bir kaza sonrası araçtan çıkılması gerektiğinde kırmak da çok zordur. Ayrıca kaza sırasında büyük parçalar halinde kalan cam, keserek yaralanmalara neden olabilir. Filmi camların diğer olumsuz etkisi de gece sürüşünde görüşü azaltmasıdır.” 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayhan Hocam güneş ısısı ve ışınlarından korunmak için şeffaf ürünlerde var..Siyah olması kural dışı birşey kimsenin kimsenin canıyla oynama hakkı yok. :)

Sıcak yerde yaşayan sıcak yer ile yaşamaya alışacak :yeah: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar cam filmi yasak olup ta karartılmış camlı araçların satışının neden yasak olmadığını cok merak ediyorum.. sorun gizlenmekse böyle camları karartılmış araçları neden satıyorlar peki, bence abartılmadığı sürece ve ön camda koyu renkli br film olmadığı sürece yasak olması cok sacma,filmin faydaları yabana atılamaz antalya gibi bir memlekette yaşıyorsanız güneşten aracın içini koruma açısından çok faydalı bence.. Birde ışıklarda durunca aracının içini dikizleyen hanzolardan vukuat çıkmaması açısından bir nebze olsun önlem oluyor... Yurt dışında cok nadir yerlerde yasak sebebide sürücüler arasındaki göz temasını engellediğini düşündükleri için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HER ŞEY GÖRÜNTÜ,ŞEKİL DEĞİLDİR.

“Camlar, araçlarda 'acil çıkış' görevi görür ve bu nedenle kırılacağı bir darbe aldığında, camın tamamı küçük parçalara ayrılacak şekilde imal edilir. Bu araçtan çıkışı kolaylaştırır ve kesilmeleri azaltır. Özellikle 'güvenlik filmi' olarak satılan film uygulanan camları ise kırıldıklarında tuz-buz olmazlar. Bir kaza sonrası araçtan çıkılması gerektiğinde kırmak da çok zordur. Ayrıca kaza sırasında büyük parçalar halinde kalan cam, keserek yaralanmalara neden olabilir. Filmi camların diğer olumsuz etkisi de gece sürüşünde görüşü azaltmasıdır.”

Büyük parçalar halinde kalanların kesici olabileceğini düşünmüyorum. Somut bir kaynağı var mı bunun?

Kütle olarak büyük olacağı için sıkıntı yaratır da kesicilik hiç mantıklı gelmedi bana.

Camı ekstra bir alet kullanmadan kaçımız kırabiliriz de diğer bir soru.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük parçalar halinde kalanların kesici olabileceğini düşünmüyorum. Somut bir kaynağı var mı bunun?

Kütle olarak büyük olacağı için sıkıntı yaratır da kesicilik hiç mantıklı gelmedi bana.

Camı ekstra bir alet kullanmadan kaçımız kırabiliriz de diğer bir soru.

Somut kaynak derken ölmüş insan mı arıyorsun inanmak için. Yukardaki yazı %100 mantıklı bana göre tabi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm gelişmiş ülkelerde cam karartılması konusu, ister filmle ister cam üretimi sürecindeki katkı ile yapılmış olsun, kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Özetlemek gerekirse;

Cam karartılmasının avantajları

• Sıcak bölgelerde bence etkisi abartılan bir kabin içi ısı düşüşü, söz gelimi Antalya'da yazın en sıcak günlerinde iç mekanın 50 derece ya da filmli araçta 45 derece olması arasında bence çok önemli bir fark yok
  • Yine kabin içi ısı ile ilintili olarak klimaya göreceli daha az iş düşmesi, dolaylı yakıt tasarrufu ve konfor hissi
  • Güneşin parlaklığının iç mekanda daha az hissedilmesi
  • Araç içindekilere belli bir mahremiyet alanı sağlaması
  • Güneşin kanserojen UVA ışınlarına karşı daha güçlü koruma
  • Şık görünüm
  • Camın parçalanarak tuz-buz olmasını engellemek, yani artmış güvenlik (camın kesici etkisinin artacağı ve çıkışı engelleyebileceği konusundaki bilgiler asılsızdır, merak eden olursa konunun detayına da girerim)

Dezavantajları

• En önemlisi ve geçerlisi çevre ışığı azaldığında, başta gece olmak üzere görüşün azalması ve bundan sürüş güvenliğinin etkilenmesi
  • Araç içine görüşün engellenmesi gerek sürücüler arasındaki göz teması ile iletişimi olumsuz etkilemesi, gerek kaza anında iç mekanın incelenmesini zorlaştırması ve gerekse bizim gibi polisiye tedbirlerin yoğun olduğu ülkelerde güvenlik güçlerinin iç mekanı gözlemlemesini zorlaştırması açılarından sakıncalı.

Gelişmiş ülkelerde genelde belli kurallar belirlenmiş bu konuda

• Ön camın karartılması yasak ve ışığın en az %75'ini geçirmesi zorunluluğu var.
  • Diğer tüm camlarda da ışık geçirgenliğinin %35 altında olmaması şartı var ama sürüş güvenliği ile ilgili kuruluşlar bunun da %75 düzeyine çıkarılması konusunda çalışıyorlar.
  • Ön cam hariç diğer tüm camlarda yansıtma oranı %10 üstünde olmamalı.

Ülkemizde bildiğim kadarı ile bu kadar detaylı bir tanımlama yok ve genel bir yasak var.

Bence olması gereken ise

• Ön cama kesin dokunulmamalı
  • Ön yan camlarda belki çok hafif bir karatma olabilir, belli belirsiz düzeyde ama kesinlikle görüşü etkileyecek düzeyde değil.
  • Arka yan camlar isterse kapkara olabilir, burada oturan çocuk, yaşlı gibi özel yolcuların korunmasına da katkısı olur
  • Arka cam ise ön yan camlarla benzer nitelikte olabilir.

Sonuç olarak aklı başında bir sürücünün genel bir serbestliği kabul etmesi mümkün değil.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belirli sınırlar koyularak serbestlik getirilebilir. (Yukarıda Cem hocamın söylediği gibi, ön cama kesinlikle izin verilmemesi, yanlara da belli bir yere kadar ) Adana, Mersin, Antalya'daki sıcaklar İstanbul'un falan sıcağına benzemez, kaliteli cam filmleri gerçekten Güneş ışınlarını kırar ve içeriyi dışarıya göre daha serin tutar ve bu bölgelerde ne yazık ki sıcağa alışmak diye bir şey yoktur :D Ayrıca film olan camlarda gayet kolay bir şekilde yerinden çıkar. Kaza sırasında içindeki insana zor ulaşılır falan diye bir şey yok, oto cam işi yapan arkadaşım var oraya gelen araçlardan biliyorum, 1 dk bile sürmüyor o camın yerinden çıkması veya içeriye ulaşılması. Yazalım bakalım kibarca belki faydamız olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Somut kaynak derken ölmüş insan mı arıyorsun inanmak için. Yukardaki yazı %100 mantıklı bana göre tabi

Kırılmış cam parçaları ile sağı solu çizmeye çalışmış, hatta kendi elimi bile kesmeye çabalamış biri olarak ölmüş insana gerek yok, keskinlik denen olayı o küçüçük parçada nasıl sağlıyorlarsa, patladığında kalan kütlenin kenarlarında da aynı şekilde keskinlik olmayacağını düşünüyor ve hatta iddaa ediyorum.

Kesmek için keskin bir şey lazım.

Sanayiye yolun düşerse dene sayın admincim patlamış bir camın parçasını al sağa sola kendine sürt, ben çoğunlukla kendi üzerimde denediydim üzerine yeni bir belgesel izlemiştim o zamanlarda.

Ön camda durum farklı tabi, ön cam bildiğim kadarıyla patlamıyor.

Bu arada Cem abinin de belirttiği gibi ısı için tamamen şeffaf olanlar var, bir ara denemeye pek hevesliydim de 400-500 gibi bir rakamı veresim gelmedi malesef. Forumda daha önce de bahsetmiştik diye hatırlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.