Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Partikül Filtresi Sorunu

Uğur Yılmaz

Soru

Arkadaşlar 2012 model ford focus aracımı bildiğiniz gibi 2. el almıştım. Araçta bazen beyaz duman atma problemi oluyordu. Bu hafta 65000 kmde bakım yaptırdım. Ancak aracımın içinden partikül filtresi sökülmüş. Ara sıra beyaz duman atma problemi buymuş. Servis 6000 tl fiyat verdi. Piyasada sıfırını 2000 tl'ye 15.000 km de olan pert bi araçtan da 2. elini 1000 tl ye buldum. Usta bunu böyle binebilirsin rahatsız etmez diyor ancak sonuçta bu filtre bildiğim kadarıyla euro 5 motorlarda bulunan ve zehirli gazları tutan bir parçaymış. Forumda araştırdım ancak bulamadım. Daha önce böyle bir sorun yaşayan arkadaş oldu mu? Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

bildiğimiz üzere, çevre temizliği için gerekli bir parça, biriken kurumu yakıp en az zararlı şekilde dışarı atıyor.. Google dan aratıp öğrenin derim..

kimileri aracın performansını olumsuz etkiliyor diye söktürüyor, belkide satmanın bahanesi :)

ama emisyonlu vergilendirme gelmedikçe yaptırmaya gerek yok diye düşünüyorum.. hiç bir parça 6000 tl etmez..adamlar sıfır motoru satıyorlar 8-9 bin e..

hatta muayene sırasında, anlık egsoz çıkışı verisini etkiliyor mu onuda bilmiyorum..

emisyon ölçümü rölantide ve 2500-3000 devir aralığında yapılıyor, toplamda 1 dk geçmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla kimisi az yaksın diye çıkartıyor, kimisi performans için çıkartıyor. Egzoz muayenesini zaten sanayide yaptırabiliyorsunuz TUV TURK e gitmeden, adamlar arabayı görmeden bile ruhsatı götürdün mü egzoz muayenesi yapıyor :D

Aracınız şu an çevreyi biraz fazla kirletiyor ama ama taktırmanız da çok da lüzumlu değil bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar 2012 model ford focus aracımı bildiğiniz gibi 2. el almıştım. Araçta bazen beyaz duman atma problemi oluyordu. Bu hafta 65000 kmde bakım yaptırdım. Ancak aracımın içinden partikül filtresi sökülmüş. Ara sıra beyaz duman atma problemi buymuş. Servis 6000 tl fiyat verdi. Piyasada sıfırını 2000 tl'ye 15.000 km de olan pert bi araçtan da 2. elini 1000 tl ye buldum. Usta bunu böyle binebilirsin rahatsız etmez diyor ancak sonuçta bu filtre bildiğim kadarıyla euro 5 motorlarda bulunan ve zehirli gazları tutan bir parçaymış. Forumda araştırdım ancak bulamadım. Daha önce böyle bir sorun yaşayan arkadaş oldu mu? Teşekkürler. 

Benim gibi silkeleme problemi yaşayıpta sorunun dpf filitresi olmadığı halde bundan zannedip söktürmüş ve sorun devam edincede aracı satılığa çıkarmış olabilir. :) Eğer yazılımsal olarak iptal edildiyse ve muayenedende geçebileceğinize inanıyorsanız öyle kalsın. Ama ben olsam çıkmasıda olsa içine koyar taktırırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim gibi silkeleme problemi yaşayıpta sorunun dpf filitresi olmadığı halde bundan zannedip söktürmüş ve sorun devam edincede aracı satılığa çıkarmış olabilir. :) Eğer yazılımsal olarak iptal edildiyse ve muayenedende geçebileceğinize inanıyorsanız öyle kalsın. Ama ben olsam çıkmasıda olsa içine koyar taktırırdım.

Silkeleme problemi vermiyor. Ayrıca herhangi bir uyarı ışığıda yakmıyor. Performans anlamındada hiçbir sorun olmadığını düşünüyorum. Motordan gelen aykırı bir seste yok. Ustaya da baktırdım oda aynısını söyledi. Beni rahatsız eden bazen 10 saniye boyunca beyaz duman atması. Yine de bugün yarın bir turboya ve enjektörlere baktıracağım. Ama onlarda da bir sorun olacağını düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Silkeleme problemi vermiyor. Ayrıca herhangi bir uyarı ışığıda yakmıyor. Performans anlamındada hiçbir sorun olmadığını düşünüyorum. Motordan gelen aykırı bir seste yok. Ustaya da baktırdım oda aynısını söyledi. Beni rahatsız eden bazen 10 saniye boyunca beyaz duman atması. Yine de bugün yarın bir turboya ve enjektörlere baktıracağım. Ama onlarda da bir sorun olacağını düşünmüyorum. 

Partikül filtresini temizlemek için gönderilen yakıt partikül filtresi olmadığından beyaz duman olarak atılıyor olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Partikül filtresini temizlemek için gönderilen yakıt partikül filtresi olmadığından beyaz duman olarak atılıyor olabilir.

Bende öyle düşünüyorum  :)  Ama yinede içimi rahatlatmak adına turboya ve enjektörlere baktırmam lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende öyle düşünüyorum  :)  Ama yinede içimi rahatlatmak adına turboya ve enjektörlere baktırmam lazım.

Ya devamlı yada belirli bir devirde devamlı duman atmıyorsa baktırmanın pek bir manası yok, için rahat olacaksa tabi neden olmasın ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yüksek devirde sürdüğüm zaman oluyor. yani 10 sürüşümde 2 kere yapıyor. Valla hayırlısı diyeyim :)

Bi yerde okumuştum ama hatırlamıyorum, dpf nin yazılımsal olarak iptal edilmediği zaman giriş ve çıkışındaki hava sensörleri beğine bağlı olduğu için aracın çalışmasında tutarsızlıklara ve hatta rektefiyeye  neden olabilir diye aklımda kalmış. Normalde beyaz duman atması sağlıklı olduğunu gösteriyor motorun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar her sabah evden işime geldiğimde aracımı park ettiğimde aracın fanı 10 dk çalışıyor bu durum partikül fitlresiylemi alakalı. mesafe 5 km.

Evet büyük ihtimal kurum yakma işlemi yapıyor araç.Bir ara yüksek devirde 15 dk kullanın aracınızı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araba sürekli partikül jenerasyon yapıyor  iyice sıkıntı olmaya başladı bu durum arabadan inicem jenerasyon yapıyor bitmesini bekliyorum yolda giderken yapıyor gaza basıyorum geç tepki veriyor hergün böyle haliyle yakıt arttı partex diye bi ürün buldum deneyen varmı veya başka bi yolu çözümü hergün 36 veya 40 km toplam yol yapıyorum araba iyi ısınmadığı için sanırım yakamıyor partikülü😞

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.