Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Motor Ön Isıtma Uyarısı....

Serdar yaman

Soru

Aracımı 1 aydır çalıştırmadan önce start düğmesine basıp ısınmasını bekliyorum ekranda da anlık bir uyarı geliyordu sanırım ısınmanın tamamlandığı gibi 1 saniye bile kalmıyordu 4-5 gündür resmini çekmeye çalışıyordum yakalayamamıştım bugun yakaladım ama...

Resim eklendi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bencede normal bu ısıtma bujisi soğuk havalarda devreye giriyor ve aracın kolay çalışmasını sağlıyor havalar isindikca bu ışık daha kısa süreli yaniyor ve yazın hic yanmiyor hiç bir sorun yok araçta hersey olmasi gerektiği gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kızdırma işlemi gösterge paneli üzerinde sarı renkli bir yay işareti ile temsil ediliyor focusta ve bu gösterge her marka model için standarttır.

Bu ekranda verilen uyarı kızdırma bujisi arızası ile ilgili olabilir; servise göstermek faydalı olabilir.

Bu kış geçen kışa oranla çok daha soğuk hava izmirde sabahları -3 gördüğüm oluyor; marşa basınca araç 5-10sn. ısıtma yapıyor ama hiç ekranda bu uyarıyı görmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracımı 1 aydır çalıştırmadan önce start düğmesine basıp ısınmasını bekliyorum ekranda da anlık bir uyarı geliyordu sanırım ısınmanın tamamlandığı gibi 1 saniye bile kalmıyordu 4-5 gündür resmini çekmeye çalışıyordum yakalayamamıştım bugun yakaladım ama...

u9uhybu8.jpg

Sabah ilk çalıştırmada direk debriyaj+starta basarsan araba bekleyecek ve ısıtma işlemi tamamlandığında çalışacak, (bunun için çalışıncaya kadar ayağını debriyaj pedalında tutmalısın) Fakat ilk çalıştırmada debriyaja basmadan starta basarsan (yani kontağı açarsan) bu uyarıyı alırsın. İkisinin arasındaki tek fark birisinde manuel olarak ısıtırken (sen ısınmasına zaman ayırırken) diğerinde aynı işlemi otomatik olarak yapıyor. (Yani ısıtma bujileri gerekli yerleri ısıtıp öyle çalışıyor.)

Kızdırma işlemi gösterge paneli üzerinde sarı renkli bir yay işareti ile temsil ediliyor focusta ve bu gösterge her marka model için standarttır. Bu ekranda verilen uyarı kızdırma bujisi arızası ile ilgili olabilir; servise göstermek faydalı olabilir. Bu kış geçen kışa oranla çok daha soğuk hava izmirde sabahları -3 gördüğüm oluyor; marşa basınca araç 5-10sn. ısıtma yapıyor ama hiç ekranda bu uyarıyı görmedim.

Abi, Serdar direk olarak marşa basmadığı için bu uyarı çıkıyor. Yani ısıtma işlemini bir nevi manuel olarak gerçekleştiriyor ve ekranda motor ön ısıtma diye uyarı çıkıyor. Yaklaşık 3-5 saniye kadar kalıp sonra gidiyor. Bu yazı gittiğinde debriyaj + marşa basıp aracı çalıştırıyorsun. Geçen yıl ben de bu şekilde kullanmıştım. Ancak bu yıl direk marşa basıyorum. Debriyaja basmadan starta basarsan sen de bu uyarıyı görebilirsin. Aslında farkı, yararı ya da zararı yok bu uygulamanın ama ben gereksiz olduğunu düşünüyorum. (Her ne kadar geçen yıl önce starta basıp motor ön ısıtmayı yaptıktan sonra arabayı çalıştırmış olsamda.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Peki dediğiniz gibi olsun; yanlız -3 derecede bile ekranda böyle bir yazı görmedim ben (Serdar'ın ekranda sıcaklık +5), sadece sarı yay çıkıyor ki ben arabayı satın aldığımdan beri bir kez bile debriyaja basıp çalıştırmadım önce kontak açıp sonra marşa basıyorum yaz+kış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Peki dediğiniz gibi olsun; yanlız -3 derecede bile ekranda böyle bir yazı görmedim ben (Serdar'ın ekranda sıcaklık +5), sadece sarı yay çıkıyor ki ben arabayı satın aldığımdan beri bir kez bile debriyaja basıp çalıştırmadım önce kontak açıp sonra marşa basıyorum yaz+kış.

Ben şahsen ekranlara güvenmiyorum :D 50 tane güncelleme geliyor ne olduğu belli değil :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende gormedim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sabah ilk çalıştırmada direk debriyaj+starta basarsan araba bekleyecek ve ısıtma işlemi tamamlandığında çalışacak, (bunun için çalışıncaya kadar ayağını debriyaj pedalında tutmalısın) Fakat ilk çalıştırmada debriyaja basmadan starta basarsan (yani kontağı açarsan) bu uyarıyı alırsın. İkisinin arasındaki tek fark birisinde manuel olarak ısıtırken (sen ısınmasına zaman ayırırken) diğerinde aynı işlemi otomatik olarak yapıyor. (Yani ısıtma bujileri gerekli yerleri ısıtıp öyle çalışıyor.)

Abi, Serdar direk olarak marşa basmadığı için bu uyarı çıkıyor. Yani ısıtma işlemini bir nevi manuel olarak gerçekleştiriyor ve ekranda motor ön ısıtma diye uyarı çıkıyor. Yaklaşık 3-5 saniye kadar kalıp sonra gidiyor. Bu yazı gittiğinde debriyaj + marşa basıp aracı çalıştırıyorsun. Geçen yıl ben de bu şekilde kullanmıştım. Ancak bu yıl direk marşa basıyorum. Debriyaja basmadan starta basarsan sen de bu uyarıyı görebilirsin. Aslında farkı, yararı ya da zararı yok bu uygulamanın ama ben gereksiz olduğunu düşünüyorum. (Her ne kadar geçen yıl önce starta basıp motor ön ısıtmayı yaptıktan sonra arabayı çalıştırmış olsamda.)

Bence en sağlıklı çalıştırma önce starta basip aractaki tüm ışıklar söndükten sonra debriyaja basıp aracı çalıştırmak .
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.