Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Focus Trend X Sedan Mı Hb Mi Artıları Eksileri Tavisiye.

osman gurcu

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba , denizliden ben Osman, aranıza yeni katıldım. Nasip olursa kasım ortası gibi finansal durum ayarlamalarımı yaptıktan sonra ford focus benzinli trend x 1.6 125 beygir araba almayı düşünüyorum.Sanırım kasımda 2013 sıfır araç fiyatları düşer diye düşünüyorum. Sedan ile hatchback arasında kararsız kaldım. sanırım araştırdığım kadarı ile sedan hb den 17.6 cm daha uzun sedan 420 lt bagaj hacmi ,hb 316 lt bagaj hacmi, fiyat farkı sedan hb den 500-600tl civarı pahalı, iki aracında yükseklik ve genişlikleri aynı, sizlerin yorumlarını bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim. performans, yol tutuşu vs farkları olabilir mi? birde bu araca tüp taktırınca motor garantisi bitiyor mu? ve uyumlu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İhtiyacınıza göre seçimi siz yapın. Ayrı bir bagaja ihtiyacınız var ve bol yük taşıyorsanız sedan, aksi halde HB.

Ayrıca hangisi göz zevkinize hitap ediyorsa.

Sedanın ikinci elde satışı daha kolay olur.

Performans ve konfor açısından anlamlı bir fark olmaz.

Forumda LPG çok konuşuldu,

Motor arızaları için garanti kapsamı dışında kalır, ayrıca servis oluşan motor arızalarını sürekli LPG sistemine bağlamaya çalışır, LPG'ci ve yetkili servis arasında git-gel yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Memnun olan ve sorunsuz kullanan arkadaşlar var. Biraz aratın hepsi var değişik başlıklarda...

Yıllık yaptığınız yol 10.000 km altında ise 1.0EB düşünmenizi öneririm. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey yorumlarınız için ilk önce çok teşekkür ettiğimi belirtmek isterim.

Şu anda iki kişilik küçük çekirdek bir aileyiz . şu anda cocuk olayı yok ama önümüzdeki bir kaç yıl içinde düşünüyoruz.Bagajda aşırı derece yük taşıyacağımız pek düşünmüyorum.

Hb ler yani zor satılır diyorsunuz anladım bunuda aklımın köşesine yazıyorum.Zaten ilk 5-6 sene satmayı düşünmüyoruz .Sedan daha iyi gider diyorsunuz satmak zorunda kalırsak.Malumunuz tr şartlarında sedan türk ailelerine hitap ettiği için sanırım,sırf bagaj hacmi yüzünde dolayı yani.

Lpg olayını dediğiniz gibi forumda aratıp okuyacağım.

yıllık yapacağım km sanırım 10000 km ile maksimum 15000km olacaktır sanırım.

tavsiye ettiğiniz Trend X 1.0L EcoBoost 125PS 5K di mi?

fiyat olarak trend x ile arasında 2500-3000tl arası fiyat farkı var?

bu arada artıları nelerdir?

açıklayabilir misiniz?

tşk ler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sedan daha ağır duruyo tipide güzel. Ama hb daha spor daha iyi yol tutuş demek bence. Sedanın 160 sonrasında arka kısımlarında sallama sarsıntı oluştuğuna dair bişeyler duymuştum o yüzden tercihimi hb ten yana kullandım. Hoş ben aracı 1 yıldan fazla kullanmam mecbur kalmadıkça. Satılırken sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ben biraz altına veririm uğraşmam önemli olan içinize sineni almanız. Sonuçta bu işin ticaretini yapan insanlar değiliz. Benim gibi 200km üzeri hızlarla ilgileniyosan hb düşünebilirsin. Birde sedan da acaba şirketten çıkmamı ? düşünceleri titiz kullanıcıların tercihlerini etkileyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sedan daha ağır duruyo tipide güzel. Ama hb daha spor daha iyi yol tutuş demek bence. Sedanın 160 sonrasında arka kısımlarında sallama sarsıntı oluştuğuna dair bişeyler duymuştum o yüzden tercihimi hb ten yana kullandım. Hoş ben aracı 1 yıldan fazla kullanmam mecbur kalmadıkça. Satılırken sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ben biraz altına veririm uğraşmam önemli olan içinize sineni almanız. Sonuçta bu işin ticaretini yapan insanlar değiliz. Benim gibi 200km üzeri hızlarla ilgileniyosan hb düşünebilirsin. Birde sedan da acaba şirketten çıkmamı ? düşünceleri titiz kullanıcıların tercihlerini etkileyebilir.

Burak bey yorumlarınız için teşekkür ederim.200km üzeri çıkmayı düşünüp radara girmeyi düşünmem pek açıkçası:-)))

Sedan kasalar savrulma olayı sanırım hb lere kıyasla daha fazla diyorlar.

Aracımı sıfır almayı düşünüyorum, şirketten çıkma olasılığı yok bu arada:-)

Yeni focus sedanlar kaba olmadığı için tereddütte kaldım gerçekten,

hb de spor ve atak duruşu cezbetti zaten beni, yoksa 105 lt bagaj farkı diye sedan almayı düşünmem.

olay işte performans yol tutuşu , bu arada yakıt sarfyatı farkı olur mu?

osman gurcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burak bey yorumlarınız için teşekkür ederi.200km üzeri çıkmayı düşünüp radara girmeyi düşenmem pek açıkçası:-)))

Sedan kasalar savrulma olayı sanırım hb lere kıyasla daha fazla sanırım.

Aracımı sıfır almayı düşünüyorum, şirketten çıkma olasılığı yok bu arada:-)

hb de spor ve atak duruşu cezbetti zaten beni, yoksa 105 lt bagaj farkı diye sedan almayı düşünmem.

olay işte performans yol tutuşu , bu arada yakıt sarfyatı olmaz sanırım ,

Ben aracı satarkenden bahsediyorum osman bey ;)

Ayrıca denizlideymişsiniz ve orda çok trafik olmuyo benim gördüğüm ve ortalamaları fabrika verisine yakın kullanabilirsiniz.

Senede 15 bin 1.0 eb mantıklı görünüyor sizin için dizelle aradaki farkı ancak 10 yılda sarj edersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aracı satarkenden bahsediyorum osman bey ;)

Ayrıca denizlideymişsiniz ve orda çok trafik olmuyo benim gördüğüm ve ortalamaları fabrika verisine yakın kullanabilirsiniz.

Senede 15 bin 1.0 eb mantıklı görünüyor sizin için dizelle aradaki farkı ancak 10 yılda sarj edersiniz.

Anladım Burak bey, satarken hb daha iyi satılır diyorsunuz. Evet Denizli'de izmir - istanbul kadar trafik olmuyor , şehir içi biraz yoğun ama şehir dışı gayet sakin sayılır.

Zaten dizel düşünmiyorum , ilk ödemede ekonomik açıdan. Bir yandan da bakıyorum, 3000 tl lik eb farkınıda hesaba katmak istiyorum.

Eb ile trend x 1.6  benzinli arasında km başında şehir içi ve şehir dışı kaç krş farkı olur acaba?

mesela şehir içi ecoboost kaç krş yakıyor benzinli 1.6 kaç yakar ve şehir dışı değerleri nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sedan kasalar savrulma olayı sanırım hb lere kıyasla daha fazla diyorlar

olay işte performans yol tutuşu , bu arada yakıt sarfyatı farkı olur mu?

Abi ben sedan kullanıcısıyım hb ve sedan arasındaki yol tutuşunun arasındaki fark çok değil 200+ km hızlarda savrulma yaşadım ama çok ciddi değildi performans açısından dizel kullandığım için yorum yapamıyorum. Yakıt sarfiyatınında çok fark yaratacığını zannetmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım Burak bey, satarken hb daha iyi satılır diyorsunuz. Evet Denizli'de izmir - istanbul kadar trafik olmuyor , şehir içi biraz yoğun ama şehir dışı gayet sakin sayılır.

Zaten dizel düşünmiyorum , ilk ödemede ekonomik açıdan. Bir yandan da bakıyorum, 3000 tl lik eb farkınıda hesaba katmak istiyorum.

Eb ile trend x 1.6  benzinli arasında km başında şehir içi ve şehir dışı kaç krş farkı olur acaba?

mesela şehir içi ecoboost kaç krş yakıyor benzinli 1.6 kaç yakar ve şehir dışı değerleri nedir?

yakıt farkı 1 lt yani 50 krş yani -%15-20 lere denk geliyor. denizli - muğla çıkışı haricinde rampaya sahip değil sanırım konya gibi düz. 1.0 iyi olur.

birde tabloya yanlış bakıyorsunuz sanırım; (şimdi baktımda fark fazla yazmışsınız diye düşünmüştüm.) trend x- sedan için

1.6 4k : 47.030

1.0 4k : 48.600

fark 1600 tl.. lpg taktırsanız 1.6 nın fiyatı 1.0 ı geçer ve ikiside neredeyse aynı yakar. 1.6 da 300 tl fazla vergi verirsiniz..

benzinli binişte. 1.6  8, 1.0  6.5 litre yakar.  12.000 km de fark  -900 tl..-300 tl vergi : -1200: 1.5 yılda amorti eder :D

hesap ortada birde performansı görseniz rampada o zaman 1.0 dersiniz. 1.6 nın 3.-4. viteste 3500 devirlerle 80-90 la çıkacağı rampayı, 1.0 5.-6. viteste 110-125 lerle çıkarsınız.

tatilde ben bastım özellikle tırmanışlarda ş.içinden bile çok yaktı ama sakin kullanan arkadaşlarda ş.dışı tüketim 6 yı geçmiyor..hele sizin gibi 2 kişi ile 5.5 litre civarı olabilir 90-110 km hız aralığında.

hb, sedanlara göre yol tutuşunun iyiliği keskin virajlara hızlı girersenizdir. (özellikle ş.içi...  her aracın bir limiti vardır, belki bu hb de +%10 km hız dır virajlarda ) düz yolda ciddi fark yaratmaz. 160 ı falan geçince kuyruğunu sallarmış diyen arkadaş nasıl yazdı bilemiyorum. duydum diyor. duyduğunuz yer sallıyordur. bu aracın teknik son hızı 195 falan. chip taktıranlar 230 basıyor :) taktırmasanda 210 rahat basar. ki hıza gerek yok.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sedan kasalar savrulma olayı sanırım hb lere kıyasla daha fazla diyorlar.

Tamamen şehir efsanesidir, daha önce bir başlıkta bunu uzun uzun yazdım, arada fark olur, HB daha kısa olduğundan uzun aksı etrafında daha kolay döner ve fakat daha kolay toparlanır.

Ancak bu farklar dikkatli ölçümlerle ve limitlerde kullanıldığında ortaya çıkacak normal günlük yaşantıda asla fark edilemeyeck düzeydedir.

Bizde başına bir musibet gelen onu geneller ve bir özellikmiş gibi sunar, tıkayın kulağınızı böyle genellemelere.

bu arada yakıt sarfyatı farkı olur mu?

Hissedilmeyecek kadar olur. Şöyle ki, HB 30 kg kadar hafiftir, ve her 100 kg ağırlık kabaca tüketimi 0,5L/100km arttırır. Bu nedenle fabrika verilerinde sedan ile HB arasında 0,1L/100km fark vardır. Ama bu günlük kullanımda net gözlenemeyebilir.

şehir içi ecoboost kaç krş yakıyor benzinli 1.6 kaç yakar ve şehir dışı değerleri nedir?

1.0 EB düşük devirde gelen göreceli yüksek torku ve 6 ileri şanzımanı ile hem daha performanslı kullanıma uygun hem de daha ekonomik. Atmosferik 1.6'ya göre ort. %15-20 az yakar.

Şehir içi fabrika verileri 1.0 için 6.4, 1.6 için ise 8.0L/100km'dir. Ustaca kullanımla bu değerlere yaklaşmak mümkün ama kolay değil. Yine de fark aynı olacaktır.

Sadece 1.0 EB için şu anda mantıklı ve güvenilir bir LPG çözümü yok.

LPG niyetiniz güçlü değilse 1.0EB her zaman daha iyi seçenek, yıllık MTV tasarrufu da var.

Hb nin yol tutuşu sedandan iyi olsaydı nascar araçları hb olurdu...

O zaman ralli araçları niye HB diye sorarlar adama....

Alakası yok yol tutuş ile, yarış için seçilen araçlar en azından NASCAR'da Amerikan toplumunun beklentilerini karşılayan modllerdir, adam sokaktaki arabasını yarışta görüp özdeşleşme ve aidiyet duygusu yaşar.

Avrupa'nın seçimi genelde HB lehine olduğundan Avrupa yarışlarında da HB tercih edilir.

Bu arada yarışa meyva sandığını hazırlasan iyi yol tutar, klasik yol şartları ile alaka kopmuştur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki bu trend x ecoboost 1.0 benzinli  ile 1.6 benzinli  trend x arasında yakıt sarfiyatı farkı ne kadar olur?

örnek ecoboost şehir içi   kaç krş

şehir dışı  kaç krş

1.6 benzinli şehir içi  kaç krş

şehir dışı  kaç krş

aradaki farkı amortisman etme zamanı ve ekonomik hesaplar yapacağım.

bilgisi olanların yardımlarını rica ederim. tşk ler.

sanırım üstte cevaplamalar yazılmış sayfayı update etmeden reply yapmışsın .  tşkler herkeze tüm yorumları yazan arkadaşlarıma.

1.6 4k : 47.030

1.0 4k : 48.600

haklısınız  Mehmet bey,

Trend X 1.6I 125PS 5K   46,500 tl

Trend X 1.0L EcoBoost 125PS 5K 48,095tl

evet aradaki fark 1500tl gibi takriben. ben tam bakmamışım detaya.

tabi burada ve civar bayilerde bu araçları 44.100 ile 44.850 tl gibi rakam almıştım trend x için

ecoboosta da indirimli kaça verecekler bakalım.

ama ben kasımda bakayım diyorum tekrardan , sicze 2013 fiyatları kasımda düşer mi?

osman gurcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.