Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

30000 Km'de Fren Balataları Değiştirilmeli Mi? Fikirlerinizi Bekliyorum

Can Çeralp

Soru

Günaydın,

Aracım Focus 2012 TDCi model. Şu anda 30000 bakımı ve bazı şikayetlerim için serviste. Şikayetlerim giderilmiş ve bakımı tamamlanmış ancak az önce servisten telefon ettiler ve 4 fren balatamın da bitik olduğunu söylediler. En en fazla 1000 km daha gidermişim böyle, sonra diskler çizilmeye başlarmış. 1000 km için 2.ye servise geleceğinize hemen değiştirelim dediler. Ancak yakıt filtresi sağ olsun bu bakım bir öncekine göre bariz pahalı tuttu (660 Tl) ve balataların değişmesine onay verirsem ücret tam 2 katına çıkacak. 

Merak ettiklerim; başından beri jantlarım siyaha boyanıyordu ancak fren konforum, kalitem, sertliği, mesafesi bugüne kadar hiç değişmedi. Aldığım günkü kaliteyi aynen yaşıyorum ve şikayetçi değilim. Bu yüzden -ve de daha henüz 30000 km'de olduğu için- çok mu erken diye tereddüt ettim. Fiyat daha uygun olsaydı hiç düşünmeden evet derdim ama fiyat da biraz yüksek geldi (gittiğim servisin kalite ve hızından bugüne kadar hiç şikayetim olmadı, en iyi fiyatı da verdiklerine eminim ama her 30000'de bir 660 Tl balata parası ödeme fikri çok geldi).. 

Bu durumda başka bir yerde, garantiyi bozmadan daha ucuza (tabi ki aynı kaliteden ödün vermemek kaydıyla) yaptırılabilir mi diye merak ettim? Daha doğrusu şimdiden yaptırılmalı mı? 30000 çok erken değil mi? 

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Tekrar teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için. Sağa çekme, özellikle rot+balanstan sonra çok çok azaldı. Daireyi 360 dereceden hesaplarsak direksiyonu 3 derece kadar (o kadar az ama yine de belirgin) sola kırarsam araç düz gidiyor. Şehir içi zaten çok az belli ama ben genelde şehirler arası yolculuk yapıyorum ve yüksek hızlarda direksiyonu bırakınca direk belli oluyor.

Şimdi hiç bir işlem yaptırmadım. Sadece 30.000 bakımını tamamladılar, birazdan gidip teslim alacağım. Sonra lastikleri satan kişiyle konuşup çözüm arayacağım sağa çekme sorununa.

Cüneyt Bey, sizin tavsiye edeceğiniz ustayla da bir görüşeyim. Bugüne kadar bu servis çok yardımcı oldu ama bu son olay ve yüksek fiyatlardan sonra artık anahtarı verip "buyur ustam eti, kemiği hepsi senin" bakış açısını bıraktım artık..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tekrar teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için. Sağa çekme, özellikle rot+balanstan sonra çok çok azaldı. Daireyi 360 dereceden hesaplarsak direksiyonu 3 derece kadar (o kadar az ama yine de belirgin) sola kırarsam araç düz gidiyor. Şehir içi zaten çok az belli ama ben genelde şehirler arası yolculuk yapıyorum ve yüksek hızlarda direksiyonu bırakınca direk belli oluyor.

Şimdi hiç bir işlem yaptırmadım. Sadece 30.000 bakımını tamamladılar, birazdan gidip teslim alacağım. Sonra lastikleri satan kişiyle konuşup çözüm arayacağım sağa çekme sorununa.

Cüneyt Bey, sizin tavsiye edeceğiniz ustayla da bir görüşeyim. Bugüne kadar bu servis çok yardımcı oldu ama bu son olay ve yüksek fiyatlardan sonra artık anahtarı verip "buyur ustam eti, kemiği hepsi senin" bakış açısını bıraktım artık..

Can bey,lüleburgaz ford uzuncalar özel servisi bülent abi ben bugün kendisine uğrıcam,sizin sorundan bahsederim bakalım onlar ne dicek,sizde bana gidebiliceğiniz gün önceden haber verirseniz arar haber veririm servise. 2012 f3 araç sanırım dimi hb mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet; araç kısa, 2012 son kasa.

Mutlu sonu da yazayım; lastiklere ve balatalara hiç bir işlem uygulatmadım. Kısa zaman sonra balataları kendim değiştireceğim. Lastiklere de hiç bir şey yaptırmadım ancak sağa çekme sıkıntısı kalmamış. Yine de yarın lastikçiyle konuşup ustamın bana neyi anlatmaya çalışıp anlatamadığını bir soracağım. Bir de onun açıklamasını dinleyelim.

Servis ücretinin fazla olması konusunda da birazcık pazarlık yaptım, kalıcı olmak istediğimi, diğer bakımlarda da onları tercih etmek istediğimi ancak fiyatların dizelden ettiğim tasarrufu sıfırlayıcı olduğunu söyledim :) 

Toplamda (30 lira da yakıt almışlar, çünkü onlara götürdüğümde dipteydi) 690 olan hesabı 600'e sabitleyip (bu arada umarım bu rakamları paylaşmam yanlış değildir?) 8'e böldüler. 

Faturayı da incelediğim zaman gerçekten yağ ve su gibi bazı masrafların biraz yüksek olduğunu gördüm. Bundan sonra direk anahtarı emanet edip gitmeyeceğim, silecek suyu gibi önemsiz detayları yapmamalarını isteyip yağı da kendim götüreceğim. 

Tavsiyeleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kendi götürdüğünüz yağı kabul etmiyorlar  diye biliyorum 

Ford standartlarına uygunsa kabul etmek zorundalar.

Aslında orijinal yedek parçayı dahi kendiniz temin edebiliyorsanız kabul etmeleri gerekir diye düşünüyorum.

İşçilik ve yedek parça satışı farklı şeyler, siz servise garanti kapsamında kalsın diye götürdüğünüzde 1. doğru işlerin yapılmasını, 2. doğru parçanın takılmasını bekliyorsunuz.

İlkini onlar sağlamak zorunda, ikincisinde özgür olmalısınız, sadece onaylamaları gerekir, aynı parçayı onaylamıyorlarsa haksız rekabet, müşteriyi zorlamak vb durumlardan hukuki açıdan sıkıntıya düşerler bence.

Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz, söz gelimi fren balataları parçacıda 250 yetkili serviste 500 TL'ye satılıyorsa bunda bir terslik var demektir.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sponsorumuz er-ol otoya ulaşamadım sitesinde de bir sorun var anlamadım o yüzden burdan aldım kargoya 210 toplam 

http://www.yedekparcaford.com/?urun-6634-FOCUS-ON-BALATA-2011-2013---MOTORCRAFT.html

http://www.yedekparcaford.com/?urun-6635-FOCUS-ARKA-BALATA-2011-ORJiNAL.html

Merak ettiğim orjinal deniliyor ama marka motorcraft ? Serviste taktırtsamda bunlar olacaktı değil mi ?

Yanlış mı aldım :( 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sponsorumuz er-ol otoya ulaşamadım sitesinde de bir sorun var anlamadım o yüzden burdan aldım kargoya 210 toplam 

http://www.yedekparcaford.com/?urun-6634-FOCUS-ON-BALATA-2011-2013---MOTORCRAFT.html

Merak ettiğim orjinal deniliyor ama marka motorcraft ? Serviste taktırtsamda bunlar olacaktı değil mi ?

sorun yok, evet serviste motorcraft marka takacaktı. motorcraft zaten fordun markası :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yüreğe su serpilmiştir :)

Erol oto'nun sitesi henüz aktif değil, forumda ilgili konuya mesaj yazarsan dönüyorlar hemen.

Bende f ile başlayan garip bir marka var, performans olarak büyük bir değişiklik yok, ancak daha erken ısındığı aşikar bu da yüksek hızlardaki sert frenlerde performansı düşüreceğinin açık kanıtı malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Erol oto'nun sitesi henüz aktif değil, forumda ilgili konuya mesaj yazarsan dönüyorlar hemen.

Bende f ile başlayan garip bir marka var, performans olarak büyük bir değişiklik yok, ancak daha erken ısındığı aşikar bu da yüksek hızlardaki sert frenlerde performansı düşüreceğinin açık kanıtı malesef.

Fomoco?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

fomoco orjinal zaten ben senin çakma bişey takmayacağını düşünerek sormuştum :D

Valla o ara çok bıkmıştım, ötmesinde ne olursa olsun diyerek özel servisin önerdiğini sorgulamadan taktım.

Çakma derken orjinal dışındaki her şeye çakma diye hitap ediyorum ben. Daha da çakması, merdiven altı sanayisi filan da mı var bu fren işinin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çakma derken orjinal dışındaki her şeye çakma diye hitap ediyorum ben. Daha da çakması, merdiven altı sanayisi filan da mı var bu fren işinin?

vardır heralde bilmiyorum ama bende orjinal dışındakilere çakma diyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.