Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Araçlarımızdan Beklentilerimiz Çok Mu Fazla?

hüseyin ipek

Soru

Forumda dikkatimi çekiyor.Çeşitli arızalardan bahsediyoruz yer yer benimde eleştirdiğim noktalar oluyor.Bazı arkadaşlar durumu o kadar vahim görüyorlar ki focus aldıklarına bin bir lanet okuyorlar.Bu şikayetlerin elbetteki haklılık payı var ancak ben ufak tefek şeylerinde abartıldığını düşünüyorum.Ben aracımı 37 binkm de aldım.Gelip görseydiniz inanın çoğunuz alma der giderdiniz.Adam çok pis kullanmış expertizde neler çıkmadı koltuklar aşırı lekeli,ön yolcu koltuk ayar yeri kırık,bagaj kripsleri kırık,koltukta sigara yanığı mevcut vs vs vs önemsemedim uygun indirimle aracı satın aldım titreme hissettim servise götürdüm yakıt kaynaklı devam edin sorun yok dediler İyi eywallh dedim şimdi o ilk başta ayaklarımı sallayan titremeyi hissetmiyorum bile nedeni oraya takılıp kalmamam.Eminim bi çok arkadaş benim aracıma binse kusur bulacaktır.Şurasından burasından sesler gelmekte vs diye.Ama ben takmıyorum çünkü bunlara takılırsak aracımıza binesimiz gelmez ve bu tür sorunlar hemen hemen her araçta oluyor.Yani 60 bin para verdim konsol çıtırdıyor eleştirisini ben pek haklı bulmuyorum arkadaşlar.Biraz beklentilerimizi düşürürsek araçlarımızı daha çok beğeneceğimizi düşünüyorum.Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

aynı şeyi savunuyoruz o zaman..Benim kasdettiğim de ufak tefek tıkırtılar.Sıfır araçtan geliyorsa sinir bozucu olacaktır elbette..

Tabi ki sinir bozucu olacaktır.Yol sesi olabilir,motor sesi olabilir,rüzgar sesi olabilir normldir.Çünkü zaten belli  kalitede ve sınıfta araçlar.Ama almışsın sıfır arabayı tıkır tıkır olursa bu hiç normal değil....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

97 model mondeoda ne ses duyuyorum ne başka bişey :) daha yeni baskı balatasını yaptırdım debriyajı yumuşacık oldu uçak gibi oldu :D

Yarında periyodik bakımını yaptırıcam mis gibi olur 12 bin liraya eski sattığımız focusu hiç aratmıyor hatta üstün olduğu yerler var :D tipini pek sevmesemde :P

arkadaşım 24 bin liraya getz almış içine bindim de arabamı 2 kat daha sevdim ufak tefek sesleri duymuyorum bile 5000 rds sağolsun :D

Bu eski topraklar hakkatten iyiymiş. Bizim 2000 model Focus 270 bine gelmişti ses falan yoktu. Tabi Erzurum -35'leri gördüğü zaman zırıltı falan vardı ama ekstrem durumlar bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

97 model mondeoda ne ses duyuyorum ne başka bişey :) daha yeni baskı balatasını yaptırdım debriyajı yumuşacık oldu uçak gibi oldu :D

Yarında periyodik bakımını yaptırıcam mis gibi olur 12 bin liraya eski sattığımız focusu hiç aratmıyor hatta üstün olduğu yerler var :D tipini pek sevmesemde :P

arkadaşım 24 bin liraya getz almış içine bindim de arabamı 2 kat daha sevdim ufak tefek sesleri duymuyorum bile 5000 rds sağolsun :D

Satar misin mondiyi Fatih.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araçların Türkiye şartlarındaki yollara, yakıta ve bilinçsiz sürücülere karşı test edilme imkanları olmadığından sorunlar çıkabilir.

Sorunsuz araba istiyorsanız yeni makyajlanmış araçların son veya sondan önceki üretimlerini almanızı önereririm. Hata oranı en düşük olanlar onlardır.

Yeni ve sorunsuz diye bir şey yok, daha önceden oldu mu bilmiyorum ancak gelecekte olmayacağına eminim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tabi ki sinir bozucu olacaktır.Yol sesi olabilir,motor sesi olabilir,rüzgar sesi olabilir normldir.Çünkü zaten belli  kalitede ve sınıfta araçlar.Ama almışsın sıfır arabayı tıkır tıkır olursa bu hiç normal değil....

Tam tersi düşüncedeyim.

Motor sesini ben test eder üretim.

Rüzgar sesini ben test eder üretirim.

Yol sesini ben test eder üretirim.

Ürettiğim şeyleri ben yerleştirmiyorum yani kalite kontrol firmayı belirler. 

Ben kim miyim? Ben mühendisim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Abi düşünmüyorum arabasız olmuyor burda 2.el bulmakta ölümden beter cuma,c.tesi,pazar ne zaman müsaitsin? ziyaret etmeyi düşünüyodum seni

Yok bir arkadaşım araba arıyor 10-14 bin arası.  12 bine aldım falan diyince... E senin arabanın da maşallahı var.

Müsaitlik konusunda hafta sonu için bir şey diyemem ama hafta içi müsait olurum genelde. Ama çayım çorbam yok bu ara. Çay ocağı falan kapalı.

Su var içersen, bisküvi alırız yersen, ben var gelirsen :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugun sahibinden'e açıp baktığımızda adamlar 1.2 b segmenti arabaları yer uçağı adı altında yada c segmenti araçları konfor'un doruk noktası şeklinde satıyorlar.Çünkü ufacık araba adam'ın 2 senelik maaşına eşit böyle oluncada beklentileri en üst noktada oluyor.Eğer araç fiyatları gelişmiş ülkelerdeki gibi olsaydı focusun aslında kıçı kırık bir c segmenti araba olduğunu ve dünyadaki tek arabanın focus olmadığını anlardık.(Sözüm meclisten dışarı focus forumu olduğu için bu örneği verdim)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugun sahibinden'e açıp baktığımızda adamlar 1.2 b segmenti arabaları yer uçağı adı altında yada c segmenti araçları konfor'un doruk noktası şeklinde satıyorlar.Çünkü ufacık araba adam'ın 2 senelik maaşına eşit böyle oluncada beklentileri en üst noktada oluyor.Eğer araç fiyatları gelişmiş ülkelerdeki gibi olsaydı focusun aslında kıçı kırık bir c segmenti araba olduğunu ve dünyadaki tek arabanın focus olmadığını anlardık.(Sözüm meclisten dışarı focus forumu olduğu için bu örneği verdim)

Focus zaten 3 veya 4 silindirli önden çekişli c segment ve avrupa üretimli dandik bir araba. Ama Türkiye'de gayet kullanışlı. Amerikan olacak muscle car. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım...

Araçtan beklentileri belirleyen çok şey var.

En önemlilerinden biri elbette ki ödenen bedele karşı elde edilen. 

Burada bedelin vergi nedeniyle yüksek olması üreticinin sorunu değil ve beklentiyi en azından diğer marka/modellerle karşılaştırmalı değerlendirildiğinde doğrudan etkilememeli.

Beklentiyi etkileyen önemli bir diğer konu da kişinin algısı, bunu da daha önce yazdım. Yani ufak tefek olumsuzlukları sinir bozucu bir rahatsızlık kaynağı olarak algılayıp ona kilitlenmek.

Söz gelimi ben 51.000 TL verdim, çok güzel giden, sürüşü çok keyif veren, performansına göre ekonomik, sınıfına göre konforlu bir araca sahibim. Arkası darmış, arka kapı paneli aşırı basta zangırdıyormuş, kimileri iner binerken dizini direksiyona çarpıyormuş, kötü yollarda, direksiyondan tıkırtı geliyormuş, bazen trimlerden ses geliyormuş, bunların hiçbiri benim kullanım zevkimi bozacak düzeyde değil. olamaz da...

Neresinden bakarsanız bakın, hangi segmentte olursa olsun otomobil teknolojisi ileriye gidiyor, yavaş da olsa evrimleşiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus zaten 3 veya 4 silindirli önden çekişli c segment ve avrupa üretimli dandik bir araba. Ama Türkiye'de gayet kullanışlı. Amerikan olacak muscle car. ;)

Hahaha biz vur dedik sende öldürdün.Dandik bir araba değil.Sınıfına göre gayet teknolojik,konforlu bir araba.Benim anlatmak istediğim olay şu; Bugun bir focus almaya kalksanız 50.000 Tl'yi gözden çıkarmanız gerekir.Ayda 2.500 TL maas alan bir adam ki bu ülkemiz şartlarında orta düzeydir 2 senelik maaşını kendine bir ekmek bile alamadan arabaya yatırıyor.Hal böyle olunca bu adam'ın beklentisi çok yüksek oluyor.(Forumumuzda buna örnek insanlar çıkabilir lütfen yazdıklarımdan dolayı alınmasınlar veya kızmasınlar :) )

@Cem Boneval,Cem abi ben durumu sosyo ekonomik bakımdan değerlendirdim algı psikolojik durumlara hiç girmedim yoksa dediğiniz gibi çok fazla neden var. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hahaha biz vur dedik sende öldürdün.Dandik bir araba değil.Sınıfına göre gayet teknolojik,konforlu bir araba.Benim anlatmak istediğim olay şu; Bugun bir focus almaya kalksanız 50.000 Tl'yi gözden çıkarmanız gerekir.Ayda 2.500 TL maas alan bir adam ki bu ülkemiz şartlarında orta düzeydir 2 senelik maaşını kendine bir ekmek bile alamadan arabaya yatırıyor.Hal böyle olunca bu adam'ın beklentisi çok yüksek oluyor.(Forumumuzda buna örnek insanlar çıkabilir lütfen yazdıklarımdan dolayı alınmasınlar veya kızmasınlar :) )

@Cem Boneval,Cem abi ben durumu sosyo ekonomik bakımdan değerlendirdim algı psikolojik durumlara hiç girmedim yoksa dediğiniz gibi çok fazla neden var. :)

Türkiyedeki Focus fiyatına Amerika'da kim bilir ne biçim arabalar vardır. Focus dandik değilde dediğim arabalara göre dandiktir herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.