Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

İlk Defa Dizel Kullanacak Üyenize Yardım

Hasan Şahin

Soru

Herkese merhaba aracımı aldım yaklaşık bir hafta sonra teslim edilecek. aracım 2013 ford focus titanium tdci.

Size sormak istediğim ise ilk defa dizel araç kullanacağım.

Hangi devirlerde vites değiştirmeliyim?

Araç çalıştıktan ve stop ettikten sonra beklemelimiyim?

Uzun yol şehir içi ne devirde nasıl kullanmalıyım?

İlk 1000km sonrası yağa değiştirmelimiyim?

Kısacası nelere dikkat edip neleri yapmamalıyım ilgi ve alakanız için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Herkese merhaba aracımı aldım yaklaşık bir hafta sonra teslim edilecek. aracım 2013 ford focus titanium tdci.

Kısacası nelere dikkat edip neleri yapmamalıyım ilgi ve alakanız için teşekkürler

- Yol bilgisayarı gösterecek hangi devirde değişeceğinizi bu ekonomik kullanım içindir.

- 30 sn bazen hiç. Çok abartmayın.

- Hızınıza bakın devir önemli değil, 6.vites ile devam etmeniz yeterli.

- Size kalmış.Gerekli değil değişirseniz faydanıza olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracınız hayırlı olsun.1000 kmde yağ değişimi gereksiz.Vitesi değiştireceğiniz devir yol,yük kısaca kullanım şartlarına bağlı.Rampada 2500 devirde vites değişirseniz araç boğulur,düz yolda şehir içinde 2000 devir bile yetebiliyor.

Araç çalıştıktan sonra havalar aşırı soğuk olmadığı sürece beklemenize gerek yok.

Stop ederkende aracı son 1-2 dakika içinde yüksek devirlere çıkarmadıysanız beklemeye gerek yok.Yüksek devirlerde sıkıştırarak kullandıysanız 10 saniye kadar rölantide çalıştırın sonra stop edin.

İlk 2000 km aracınızı zorlamayın,mümkün olduğunda lastiklerinize yüklenmeyin,tutunması çok iyi olmayacaktır.

Aracınızın orasından burasından tıkırtı takurtu sesleri geliyorsa,servise gidip belirtin.

En ufak bir sorunda servise gidip şikayetinizi belirtin.Yapmak zorundalar.

Aracı teslim almadan önce boya kontrol cihazı ile kontrol edin.Her taraftaki boya kalınlığı birbirine çok yakın rakamlar çıkmalıdır.

Yine aracı teslim almadan önce kaportadaki parçaların birleştiği noktalardaki aralıkları kontrol edin.Heleki takıntınız varsa :)

Yedek paspas,trafik seti gibi hediyeler almaya çalışın.

Bandrolünün ödenip ödenmediğini sorun.Size aracı satarken söyledikleri donanımların aracınızda bulunduğunu göstermelerini isteyin.

Faturanızı gerçek değer üstünden ve doğru donanım/motor üstünden kestiklerine emin olun.

Kasko yaptırın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

slm lar öncelikle..

bende focus aldı yenı oldu alalı. 2011 style tdcı modelını ıkıncı sahıbıyım. 45000 km de arabam ve sehır ıcı manevra olsun yol tutusu olsun bayıldım. neden daha önce aklıma gelmedi focus şaşırıyorum :D ve dizel olmasıda herseye bedel saten. babam hep dızel araba için oğlum yağını soyunu süreki olarak zamanında yaptır ve arabayı ezme gereken yerde yüklen gaza gerekmedikçe yıpratma der :D yol bilgisayarı gibi adam benim babam ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yeni aracınız hayırlı olsun ,güzel bir tercih yapmışınız !İlk defa kullanıyormuşunuz madem , dizel araç kullanmak size çok keyifli gelecek özellikle yüksek torkundan dolayı ( turbosuz) benzinli motora göre daha yüksek viteste daha çabuk hızlanabilecek ve hemen atılacak aracınız ,bu da dizel araç kullanırken çok keyif aldıracak size,zaten aracınızı kullanmaya başladığınızda ne demek istediğimi ve dizelin keyfini daha iyi anlayacaksınız ...vites değiştirme olayını zaten araç ekranda gösterecek size artırın veya düşürün diye tabi bu ekonomik sürüş için  performanslı kullanmak isterseniz eğer biraz daha yüksek devirde vites artırabilirsiniz tabi bu kişinin artık sürüş zevkine ve kullanım tarzına kalmış bir olay,onun dışında araç sizi yönlendirir zaten vites değiştirme ikazı olarak...Uzun yolculuklardan sonra ise ,turbonun daha uzun ömürlü olması için aracı 1-2 dk rölantide çalıştırdıktan sonra stop edin.Yakıt alırken kaliteli dizel almaya önem gösterin. dizellerde yakıt biraz daha önemli ,kışın ise soğuk havalarda benzinliye göre geç ısındığı için motorun ısınmasını biraz daha bekleyin ve öyle hareket edin .Eğer ısınmadan hareket ederseniz araç ilk kalkışta stop edebilir ve ilk kalkışta daha fazla gaz vermek zorunda kalabilirsiniz ,zaten dizeli kullandıkça dizel aracı tanırsınız ve  nasıl kullanmak gerektiğini anlarsınız ,aklıma gelenler şimdilik bunlar ,daha da vardır yani kullanımla ilgili tüyolar! Yağı bin km de değiştirmeye hiç gerek yok bence ama 15 bin yerine ilk yağı 10 bin km de değiştirmeniz yararlı olabilir ...dizelin avantajları ve dezavantajları var tabiki en büyük avantajı da ekonomik olması ve yüksek torku .bu yüksek tork dizel aracı kullanmayı çok zevkli hale getiriyor ,kullanınca ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız onun dışında tabiki benzinliye göre daha yüksek çalışma sesi ,motorun benzinliye göre daha geç ısınması vs . gibi nedenlerde dizelin eksileri ama yinede dizel ekonomik oluşu ve performansı için güzel bir tercihdir..Tabiki burada kişilerin ,dizel veya benzinli araç seçerken araçtan beklentilerinin de ne olduğu önemlidir.

slm lar öncelikle..

bende focus aldı yenı oldu alalı. 2011 style tdcı modelını ıkıncı sahıbıyım. 45000 km de arabam ve sehır ıcı manevra olsun yol tutusu olsun bayıldım. neden daha önce aklıma gelmedi focus şaşırıyorum :D ve dizel olmasıda herseye bedel saten. babam hep dızel araba için oğlum yağını soyunu süreki olarak zamanında yaptır ve arabayı ezme gereken yerde yüklen gaza gerekmedikçe yıpratma der :D yol bilgisayarı gibi adam benim babam ..

profil fotosu olarak araç vb. resimler kullanılamıyor kişinin kendi fotosu olması gerekiyor .Yönetici arkadaş Yakup ,zaten görünce uyarır seni ve fotoyu siler...Dikkatinize!!!!Bende ilk zamanlar bilmiyordum sonradan öğrendim sizede bilgi vereyim dedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hayırlı olsun, şimdiden güle güle kullanın... 

Arkadaşlar gerekenleri yazmışlar, ben de küçük eklemelerle tekrarlayacağım

Sürüş tarzınıza bağlı, ekonomik sürmek istiyorsanız 1500-2500dd aralığı iyidir, 1500 altında cansız kalır, özellikle ilk kalkışta benzinlilere göre gaz pedalına biraz daha fazla basmak gerekebilir.

Yol bilgisayarında üst vitese atma uyarı ışığı var, rahat ve ekonomik kullanım için yeterli. Canınız bastırmak isterse de 4000dd'ya kadar çıkarsınız elbette, ama dizel araçların cazibesi gücünden çok torku olduğundan ve torku da 1750-2500dd'da en üst düzeyde olduğundan gaza yüklenmek istediğinizde o devirlerde olmaya bakın. Benzinliden sonra bu yüksek tork arabanın altınızdan kaçma hissi verebilir, neyse ki uzun süreli değil, alışana kadar dikkat, sonra da tadını çıkarın derim.

Kırıkkale'nin de kışları soğuk geçer, çalışmadan önce kızdırma bujisi ışığının sönmesini beklemek gerekir. Çalıştıktan sonra motor rahat gaz yiyorsa hemen hareket edebilirsiniz, ancak yüksek devirden, yani 2000-2500dd üstünden bir süre kaçının. Motorun ısınması rölantide daha uzun sürer ve aşınma soğuk motorda daha fazla olur, bu nedenle hemen hareket önerilir. Ülkemizde bu konuda farklı kanaatler vardır, eski deneyimlerden kaynaklanır ve bilimsel dayanağı yoktur.

Stop etme konusunda da çok şehir efsanesi dolaşır. Motor uzun süre (>30 dakika) yüksek devirde (>3500dd) kullanıldı ise stop etmeden 30 saniye beklenmelidir. Nedeni ise aşırı ısınan ince ve hassas turbo lamellerinin motor durduğunda yağlanma kesileceğinden gövdesine kaynayabilme olasılığıdır, diğer bir deyişle turbo kısa sürede aşınabilir ve bozulabilir. Ama yineliyorum, yukarıda yazdığım şartlar için geçerli bu. Kaldı ki aracı stop etmeden park manevralarında bile motorun 30 saniye yaklaşık rölanti devirlerinde çalışıyor olması nedeniyle normal kullanımda özel bir bekleme yapmaya gerek yok. Konu zaten dizellere has değil tüm turbolu motorlar özgün bir durum.  

Ne zaman vites değiştirmeliyimde yazılı zaten...

Hız limitlerine uyalım!

Hayır, hiçbir üretici önermiyor.

Bir de buraya bakın:

İlk gün heyecanını uzun süre korumanız dileğiyle...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazdıklarınız ve bılgılendırmelerınız için cok teşekkür ederim. Kesınlıkle cok hoşuma gıtmeye başladı :) işe bile arabamla gıtmeye başladım. aklıma takılan bir kaç soru var !

2011 TDCI style 1,6 115HB sedan kasa dır.

1-Arabada şerit takip sistemi var diye biliyorum varmı, varsa nasıl aktif edebilirm veya kapatabilirim.

2-Arabada 30 km ve altında kendı kendıne fren sistemi var diye biliyorum bunu da aynı şekilde nasıl aktif yapabilrim, kapatabilirim.

3-start\stop özelliği nasıl aktıf olur ve kulandıktan sonra nasıl kapatabilirim.

4-Birde bluetooth sisteminde telefonumu aktif ediyorum. aktif ettikten sonra dıreksıyondakı tuşuma basıyorum telefon dıyorum tekrarlıyo ona tamamım. sonra isim ara dıyorum ona da tamamamım. listeden mesela annem diyorum fakat tam burda bı gelişme göremiyorum. bu konuda daha kolay veya etkili sonuç veren komut sistemi biliyor musunuz.

bu özelliklerden hep duyduğum için merak konum oldu her bındıgımde de kurcalıyorum umarım yardım edebilirsiniz..

şimdiden teşekkürler.

Özkan Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazdıklarınız ve bılgılendırmelerınız içim cok teşekkür ederim. Kesınlıkle cok hoşuma gıtmeye başladı :) işe bıle arabamla gıtmeye başladım. aklıma takılan bir kaç soru var !

1-Arabada şerit takip sistemi var diye biliyorum varmı, varsa nasıl aktif edebilirm veya kapatabilirim.

2-Arabada 30 km ve altında kendı kendıne fren sistemi var diye biliyorum bunu da aynı şekilde nasıl aktif yapabilrim, kapatabilirim.

3-start\stop özelliği nasıl aktıf olur ve kulandıktan sonra nasıl kapatabilirim.

4-Birde bluetooth sisteminde telefonumu aktif ediyorum. aktif ettikten sonra dıreksıyondakı tuşuma basıyorum telefon dıyorum tekrarlıyo ona tamamım. sonra isim ara dıyorum ona da tamamamım. listeden mesela annem diyorum fakat tam burda bı gelişme göremiyorum. bu konuda daha kolay veya etkili sonuç veren komut sistemi bilyo musunuz.

bu özelliklerden hep duyduğum için merak konusu olsu her bındıgımde de kurcalıyorum umarım yardım edebilirsiniz..

şimdiden teşekkürler.

Bunlar için farklı başlıklardan devam etmenizde fayda var bir kereye mahsus cevaplayacağım;

1- yok

2- Plus paket varsa var

3- Konsol'da düğme varsa vardır yoksa yok.Aktif etme veya pasif yapmak içindir.

4- Sitemizde ilgili başlıklar var lütfen inceleyiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sen olsan kaç verirdin !

arabanın en ufak boyası yok

değişen yok bakımları yaptırılmış. tertemiz herkesın ıstedıgı tarzda araba..

yakup bey sizin dediklerinizi göz önünde bulunduruyorum fakat bunlarla ılgı soru bloğunuzu bulamadım bende burda sorayım dedım. kötümü ettik !! anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sen olsan kaç verirdin !

arabanın en ufak boyası yok

değişen yok bakımları yaptırılmış. tertemiz herkesın ıstedıgı tarzda araba..

• yakup bey sizin dediklerinizi göz önünde bulunduruyorum fakat bunlarla ılgı soru bloğunuzu bulamadım bende burda sorayım dedım. kötümü ettik !! anlamadım.
  •  

Yeni başlık açmanızda sakınca yok, bu söylediklerimiz sizin alehinize başlığa bakarak konununuza giren girmeyen olacaktır haliyle bilen bir kimse ES geçebilir.

Konu dışına çıkmayın dememizdeki asıl amaç bu fakat birde zamanla arşiv olan konulara bakacak kimselerinde konu dışı mesaj ile vakit kaybetmemesi gerekiyor. 

Kötü mü ettik birlikte karar verelim :yeah: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aklıma takılan bir kaç soru var !
Kullanım kılavuzunu okuyun, bütün sorularınızın ve daha fazlasının cevabını bulacaksınız. Forumun eskileri sürekli aynı sorulara cevap yazmaktan sıkılmış olabilirler mesela. 

Kılavuz buradan da indirilip PC'de okunabiliyor: http://www.ford.com.tr/ford-servis/kullanici-el-kitaplari

Güzel günlerde keyfile kullanmanız dileği ile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazdıklarınız ve bılgılendırmelerınız için cok teşekkür ederim. Kesınlıkle cok hoşuma gıtmeye başladı :) işe bile arabamla gıtmeye başladım. aklıma takılan bir kaç soru var !

4-Birde bluetooth sisteminde telefonumu aktif ediyorum. aktif ettikten sonra dıreksıyondakı tuşuma basıyorum telefon dıyorum tekrarlıyo ona tamamım. sonra isim ara dıyorum ona da tamamamım. listeden mesela annem diyorum fakat tam burda bı gelişme göremiyorum. bu konuda daha kolay veya etkili sonuç veren komut sistemi biliyor musunuz.

bu özelliklerden hep duyduğum için merak konum oldu her bındıgımde de kurcalıyorum umarım yardım edebilirsiniz..

şimdiden teşekkürler.

şerit takip sadece titanyum tekno paketlerde var o da 2013 yılına doğru gelmeye başladı,yani sizin araçta yok.style plus paketse eğer aracınız, şehir içi guvenlik sistemi var.onu da yol bilgisayarından safety cıty diye bir yer var menüde ordan açıp kapatabilirsiniz.aracınızda ısıtmalı ön cam varsa eğer aracınız style plus pakettir..eğer plus paket olup olmadığını bilmiyorsanız burdan anlarsınız....start stop klimanın düğmelerinin altında otamatik park tuşlarının yanında   A şeklinde bir düğme var ordan açıp kapatabilirsiniz..bluetootla ismi aramak istiyorsanız önce ismi kaydetmeniz gerekiyor o da şu şekilde oluyor..ses komut tuşuna basıp önce telefon sonra ismi kaydet diyorsunuz...sonra isim söylüyorsunuz sonra numarayı girin falan diyecek sistem sonra numarayı tek tek söyleyeceksiniz mesela numara 0555 123 ...olsun ..sistem sıfır sonra beş beş beş bir iki üç ..... şeklinde söyleyeceksiniz zaten sesli komut sizi yönlendirir..ilk önce telefon sonra ismi kaydet deyin sonra sesli komut yönlendirir sizi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.